Ucraina, Cerul cel mai Ostil pe care l-au întâlnit vreodată avioanele F-16

De Ștefan Constantinescu  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Niciodată de când au zburat prima dată, în 1974, avioanele F-16 nu au fost nevoite să opereze pe un teren de luptă atât de periculos cum va fi cel din Ucraina.

Primele aparate F-16 ar urma să ajungă în Ucraina în această vară. Iar misiunea lor va fi cea mai periculoasă din toată istoria lor de jumătate de secol.

Experiențele trecute din Irak, Siria, Liban, Afganistan sau fosta Iugoslavie par să fi fost simple jocuri de copii pentru F-16 în comparație cu ce urmează în Ucraina.

Foști piloți care au zburat la bordul acestui tip de avioane au discutat despre aceasta cu reporterii Business Insider, o publicație care nici pe departe nu poate fi acuzată de „putinism”.

De exemplu, John Baum, un fost locotenent în retragere al US Air Force, cu peste 2.300 de ore de zbor la bordul unor aparate F-16, în prezent cercetător principal la Institutul Mitchell pentru Studii Aerospațiale, este tranșant:

„F-16 ucrainene luptând împotriva Rusiei reprezintă fără nici un fel de îndoială scenariul cel mai dificil posibil pentru un F-16.”

În primul rând, aparatele fabricate de compania Lockheed vor trebui să se confrunte cu foarte modernele sisteme de apărare antiaeriană rusești, S-300 și S-400.

Articolul explică:

„Arsenalul de sisteme sol-aer al Rusiei este mai modern și mai avansat decât cele cu care s-a confruntat F-16 în conflictele din trecut.”

De asemenea, Rusia dispune de o „flotă uriașă” de avioane Su-35 și MiG-31, dotate cu rachete cu rază lungă R-37 și radare puternice.

Iar sistemele de avertizare timpurie pot detecta avioanele F-16 de la „sute de mile depărtare”.

La rândul său, Brynn Tannehill, fost pilot de F-16, în prezent analist militar, declară:

„Există n-șpe mii („gazillion”) de moduri de a detecta aceste F-16. Rușii aduc echipamente de vârf (pe frontul din Ucraina).”

El a explicat că foștii inamici ai F-16, întâlniți în Orientul Mijlociu sau fosta Iugoslavie,„operau de obicei cu echipamente  sovietice vechi și, probabil, nu erau la fel de bine antrenați sau echipați” cum sunt acum rușii.

John Baum revine explicând că, încă de la decolare, avioanele F-16 s-ar putea afla în raza de acțiune a sistemelor sol-aer rusești, deoarece nu vor beneficia de un teritoriu neutru pe care să îl poată folosi în avantajul lor pentru a se apropia în siguranță de spațiul de luptă.

Astfel că piloții ucraineni de F-16 pot fi „depistați și luați la țintă chiar înainte de a începe să-și facă tactica proprie”, mai spune Baum.

În urmă cu o lună, revista Forbes scria aproximativ pe același ton despre efectul pe care îl vor avea avioanele F-16 în războiul din Ucraina:

„Odată ce le va desfășura în luptă, în următoarele săptămâni sau luni, Ucraina va pierde aparate F-16 și piloți – probabil mulți. Marea întrebare este ce câștigă Kievul din acest sacrificiu.”

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (3)
  • Wolf Edmond 29.04.2024 14:34
    Marea majoritate a armatelor din NATO nu execută ofensiva dacă nu există un raport de forțe în favoarea lor de cel puțin 5 la 1. Sunt armate a căror doctrină cere un raport minim în favoarea lor de 11 la 1 pentru a trece la ofensivă. Cum poate obține armata ukrainiană un raport favorabil de măcar 2 la 1 față de cea rusă? În ce domeniu, aviație, artilerie, blindate, rachete, marină? Nici măcar în opinii nu poate obține un raport favorabil cu toată consultanța NATO pusă la dispoziție.
    În plus, de fiecare dată de-a lungul istoriei armata rusă a demonstrat că învață pe timpul conflictelor în care a fost implicată și, mai ales că are resurse să prelungească un război foarte mult timp fără să se epuizeze. Însă niciodată nu a avut aliați atât de puternici ca acum.
    Astăzi, în Piața Victoriei din Moskowa sunt expuse tancuri Leopard, vehicule blindate Bradley, etc, practic tehnică militară din SUA, trecând prin Europa și până în Australia, toate capturate pe timpul conflictului din Ukraina și toate în stare de funcționare. E drept, unele reparate de inginerii ruși după ce au fost bine studiate. Pentru a fabrica tancuri Abrams, spre exemplu, nu ai nevoie de licență din motivul că pentru arme nu este nevoie de ea.
  • Tic 29.04.2024 15:14
    Da' avioane pt agricultură nu puteți pilota ,drăguților?Chiar vreți să vă compătimim ,dimpreună cu aparatele aducătoare de moarte?Vreți condiții safe ca in Iugoslavia ,nemernicilor?(Asta dacă aș crede povestea "războiului" cu rușii )
    Nu vă place,apucați-vă de grădinărit,lăsați afacerea cu moartea-profitabilă pt stăpânii voștri,dar nocivă inclusiv pt voi si ai voștri.A se recapitula arhiva războiului din Vietnam.
  • Mars.60 Stefan 29.04.2024 17:35
    Nu stiti ce faze de PC games pregatec sa ne arate "gheneraliibesencizme" ai lu' peste prajit in ulei de cacao, Radu Tudor, cand vor incepe multlaudatele F-16 sa pupe glia prin taigaua rusa... Adevarul e ca rusilor le trebuiau si niscai tehnologie F-16, ca prea zburau doar cu aeroplanele lor "invechite" alimentate cu vodka...
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

Ultima oră

15:04

Atenție, Harap Alb: Să nu faci aceeași greșeală ca acum 35 de ani!

14:44

Ginerele unui torționar al Securității, Victor Rebengiuc, a donat 5.000 de euro lui Nicușor Dan cu condiția să nu fie nominalizat: ”Contribui și eu acolo cu câte ceva”

14:27

Iulian Capsali: Bietul NICUȘOR are o boală din spectrul AUTIST - Asperger

14:09

Ilustrația Zilei: România veselă - cadavrul lui Șora îl susține intens pe Nicușor Dan!...

13:52

Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

13:10

Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

12:39

Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua: ”Matematicianul” știa dinainte întrebările iar staff-ul lui i-a pregătit răspunsurile. Dacă Nicușor Dan este candidatul aflat pe poziția 11, ce rost a avut afișajul Euronews?

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul evanghelist de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități” - DOCUMENT

10:20

Psih. militar Laurențiu Niculescu: Lupta pentru România - între suveranism și neomarxism, fenomenul narcisismului colectiv

09:54

Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

09:18

Se transformă în război total: Armata pakistaneză a lansat atacuri de-a lungul întregii frontiere de vest a Indiei

09:00

Lucian Ciuchiță: România, distrusă pas cu pas: Sărăcia ca proiect de țară

08:50

Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!

08:40

Ion Cristoiu: Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, trebuie anchetat penal pentru abuz în serviciu