Orban a discutat cu Putin: "Trăim cele mai periculoase săptămâni ale războiului din Ucraina!"

De Ștefan Constantinescu  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


La inițiativa Budapestei, premierul maghiar Viktor Orban a avut o convorbire telefonică cu președintele rus, Vladimir Putin.

Conform comunicatuluipublicat pe site-ul Kremlinului, cei doi ai discutat despre situația din Orientul Mijlociu, prin prisma recentelor evenimente din Siria, precum și despre cooperarea economică dintre Ungaria și Rusia.

Evident, însă, că subiectul cel mai fierbinte a fost războiul din Ucraina.

Este de presupus că, după întâlnirea de la Mar-a-Lago, de săptâmâna trecută cu Trump, Orban i-a transmis un mesaj lui Putin.

Comunicatul Kremlinului arată:

„A avut loc un schimb de opinii aprofundat privind problema ucraineană. Viktor Orban și-a exprimat voința de a facilita căutarea comună a unor modalități de soluționare politică și diplomatică a crizei, inclusiv prin luarea în considerare a contactelor sale cu o serie de lideri occidentali”.

Cu această ocazie, Putin i-a transmis lui Orban că regimul Zelenski „exclude posibilitatea unei soluționări pașnice”.

La rândul său, premierul de la Budapesta, care exercită până la sfârșitul anului președinția prin rotație a UE, a postat pe rețelele sociale următoarele:

„În această dimineață, am avut o discuție telefonică de o oră cu președintele Putin. Trăim cele mai periculoase săptămâni ale războiului. Folosim toate mijloacele diplomatice de care dispunem pentru a promova încetarea focului și pacea.”

După ce s-a întâlnit cu Donald Trump la Paris, Volodimir Zelenski a exclus o încetare a focului și negocieri de pace, fără să i se ofere garanții de securitate, așa cum a cerut președintele ales al SUA.

În acest moment, este limpede că între Trump și Zelenski domnește un conflict mocnit, care poate împiedica încheierea rapidă a războiului.

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (1)
  • viorel craciun 11.12.2024 21:43
    Poate daca as fi analist in cauza , as interpreta trei declaratii media ( fara informatii reale in spate , doar media ) in acelasi moment adica :
    1.Declaratia lui LAVROV , Ministru de Externe RUS , cu " noua politica a mainilor libere " , in fapt NUN NE INTERESEZA EUROPA SI ALEGERILE EI .
    2.Declaratia lui Trump , fiecare stat NATO daca vrea sa fie in NATO sa plateasca " birul in cauza "
    3.Declaratia lui ORBAN , asa zisa " misiune NATO , umanitara privind UKRAINA "
    si patru ca final , privind " PLECAREA SIRIEI LA CORPORATII MULTINATIONALE CI ASA ZISUL NOU REGIM DEMOCRATIC " referitor la retregerea RUSIEI IN CAUZA privind SIRIA ,dupa cum au si declarat privind EUROPA.
    DECI ACUM DECIZIA CA SI LA IALTA IN 45 SI LA MALTA IN 88 ESTE LUATA DE RUSII ADICA :
    - VOI CU VOI SI NOI CU NOI , adica voi cu voi statele corporatise cu instrumentul de " propaganda asa zis democratic suveranist , opiul poporului " , NOI CU NOI asa zise state " dictatoriale " dar REAL SUVERNISTE FARA CORPORATISTI .
    Decizia mondiala este luata lumea este impartita , restul vor fii vorbe " de claca " la tembelizor
    ,
    Acum noi Romania , ca de obicei , am ramas " intre " fara inca sa stim pe ce lume suntem cu adevarat ca in 1945 , ca in 1989 . Dar Dzeu sa ajute Romania si sa o ierte de pacatul ei sa iti omori " conducatorul " comunist , etc, etc , dar CONDUCATOR DE 35 de ani care te-a lasat pe plus , cu Avutia Nationala fara nici o datorie ( acum cu 50 % nationale din PIB ) , cui 90 % proprietati personale ( singura tara din lume cu acest procent de proprietate personala individuala ) DAR OMORAT in ziua de CRACIUN , pe propganda si interesul politic de atunci . Doame iarta si sa platim pacatul nostru prin continuitatea " prostiei noastre " dupa ce votul nostru " a exprimat altceva " si trezirea noastra la adevar asa cum astia iar la " tembelizorul lor vor sa ne minta cu adevarul lor " ca in 89 , repet si in 45
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

Ultima oră

15:32

ȘTIAȚI CĂ tânărul criminal Vlad Pascu a fost OLIMPIC LA MATEMATICĂ? E bun de președinte?

15:04

Atenție, Harap Alb: Să nu faci aceeași greșeală ca acum 35 de ani!

14:44

Ginerele unui torționar al Securității, Victor Rebengiuc, a donat 5.000 de euro lui Nicușor Dan cu condiția să nu fie nominalizat: ”Contribui și eu acolo cu câte ceva”

14:27

Iulian Capsali: Bietul NICUȘOR are o boală din spectrul AUTIST - Asperger

14:09

Ilustrația Zilei: România veselă - cadavrul lui Șora îl susține intens pe Nicușor Dan!...

13:52

Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

13:10

Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

12:39

Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua: ”Matematicianul” știa dinainte întrebările iar staff-ul lui i-a pregătit răspunsurile. Dacă Nicușor Dan a fost candidatul aflat pe poziția 11, ce rost a avut afișajul Euronews?

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul evanghelist de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități” - DOCUMENT

10:20

Psih. militar Laurențiu Niculescu: Lupta pentru România - între suveranism și neomarxism, fenomenul narcisismului colectiv

09:54

Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

09:18

Se transformă în război total: Armata pakistaneză a lansat atacuri de-a lungul întregii frontiere de vest a Indiei

09:00

Lucian Ciuchiță: România, distrusă pas cu pas: Sărăcia ca proiect de țară

08:50

Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!