Zodia virusului și altele (VIII)

De Valerian Stan  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


*Oficină a neo-marxismului mondial, The New York Times își atacă propria țară. O ziaristă nemțoaică, șefa biroului de la Berlin a publicației, descrie apocaliptic situația din SUA. De care cine altcineva poate să fie vinovat dacă nu Trump (altminteri, spaima celor ce vor păstrarea actualei ordini mondiale – a celor ce au clădit-o diabolic nu doar fără Dumnezeu, dar și împotriva Lui)? Și care e vina dușmanului lor de moarte? Că astăzi SUA nu mai sunt, ca altă dată, liderul care să salveze lumea din pandemie. Dar SUA și președintele ei pur și simplu nu mai doresc aceasta. Și e dreptul lor! Ce legitimitate au Angela Merkel, Macron, și atâția alți lideri de la Bruxelles și din alte capitale europene, să ceară Americii ajutor când neo-marxismul globalist și anti-creștinismul lor nu mai au nicio legătură cu valorile și voința poporului american și ale președintelui lor?

*Pe concetățenii UDMR-iști îi simpatizez între mai multe altele și pentru că unii ca Băsescu și Iliescu n-ar fi avut loc printre ei în veacul veacurilor. Mă gândesc de exemplu chiar și numai la ce lideri a avut UDMR de-a lungul celor 30 de ani, între alții: Domokos Géza, Markó Béla, György Frunda, Gheorghe Tokay – și, da, astăzi, și Kelemen Hunor. Dar am desigur și alte motive, despre care în timp am tot scris. Însă în privința reproșurilor vehemente (și, mi s-a părut, chiar și subtil incitatoare) aduse Acordului (inițial) de Paști dintre Biserica Ortodoxă și MAI, ei au exagerat nepermis. O lectură onestă a textului Acordului este, astfel, concludentă. Cât privește așa zisa „discriminare a credincioșilor de rit catolic și protestant”, Acordul a fost încheiat la inițiativa Patriarhiei, care a făcut MAI un număr de propuneri – unele acceptate, altele nu. Au făcut și celelalte biserici asemenea propuneri și au fost respinse? Din ce știu eu, nu! Și atunci care a fost discriminarea? Nu pledez pentru suspendarea principiului tratamentului egal și nediscriminatoriu (mai ales atunci când vorbim despre minorități!). Dar cred că un ton puțin mai jos ar fi ajutat atât liderilor UDMR cât și relațiilor cu majoritatea ortodoxă. În sfârșit, ce știu bine e că, dacă cineva i-ar fi întrebat și pe ei, nici românii și nici maghiarii n-ar fi avut să-și facă imputații, procese de intenție ori îngrădiri tocmai de ziua cea mai sfântă a credinței lor.

*Dacă Germania n-a avut nicio reținere să intervină pe față și să ne anuleze referendumul prin care Băsescu fusese demis, poate cineva să creadă că n-a intervenit și pentru ca Iohannis să obțină două mandate prezidențiale - și să facă ce-a făcut împotriva intereselor noastre naționale?

*Aceasta este a doua lună consecutiv în care Covid conduce în topul popularității – pe 2 Bianca Drăgușanu iar pe 3 Băsescu.

*Invențiune trăznită a administrației Constantinescu, preluată de actualii, "ordonanțele militare” sunt neconstituționale întrucât nu fac parte din categoria actelor administrative cu caracter normativ stabilite prin Constituția României, respectiv prin actele de organizare și funcționare a autorităților publice la a căror activitate ele se referă; mai exact, ministrul de Interne (ca oricare alt ministru) avea dreptul să emită ordine (care se publică în Monitorul Oficial), iar nu „ordonanțe militare”, publicate de prompterițele de la televiziuni. Consecința? Nelegalitatea măsurilor luate prin numitele ordonanțe (restrângerea unor drepturi și libertăți, respectiv sancțiunile aplicate corelativ). Principalul responsabil? „Guvernul meu”, care le-a re-legiferat prin OUG 34/2020 și le-a implementat – dar și, informal, Președintele și juriștii săi care au asistat pasivi și diletanți la diletantismului "Guvernului meu”. 

*Testele făcute politicienilor noștri au ieșit 100% negative la Covid-19, însă în același procent pozitive la Covid-666.

*În poartă la Cotroceni/ E-o pisică moartă./ Ăl mai mare de acolo/ S-o mănânce coaptă. 

*Pentru Noaptea Învierii, Patriarhia a găsit în cele din urmă o formulă de Acord foarte rezonabilă cu MAI. Aș conchide deci că, în afară de două sau trei situații, arca Bisericii noastre a navigat înțelept printre Scila și Caribda din strâmtoarea neo-marxismului ateist.

*Procurorul general a intervenit după ce un primar a restricționat slujbele de Paști din cauza covid-19: „Chiar și în circumstanțele actuale, discriminarea religioasă este interzisă”. Procurorul general al SUA... La noi, un judecător al Curții de Apel Iași (independent și imparțial, cum să nu) i-a respins unui coleg o acțiune în exact același sens. Să ne rugăm ca Trump și țara lui să reușească schimbarea cursului istoriei, pentru că în caz contrar mă tem că va fi prăpăd. Apropo, dacă Trump și întreaga sa Administrație, prietenii și partenerii noștri stategici, duc o luptă pe viață și pe moarte cu neo-marxismul mondial, în apărarea libertății religioase, la noi președintele (și nu doar el) s-a situat constant de partea celorlalți. Foarte elocventă a fost în principal perioada începând cu Decretul său de instituire a stării de urgență (16 martie) și culminând cu Praznicul Paștelui ortodox – 19 aprilie.

*Am devenit în sfârșit suficient de deștept ca să înțeleg cât sunt de prost.

*Președintele Iohannis: „Azi am decis că după 15 mai toată lumea va purta măști în spații publice închise". Omologii săi din întreaga lume coordonează grupuri de experți pentru repornirea economiilor iar dânsul se ocupă de măști, de scame și de chiloți de dame.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (2)
  • Orizont 25.04.2020 22:21
    Fabuloasa Radiografie !
  • Dan Marius 6013 28.04.2020 14:47
    Coane Stane, las-o (tot) mai moale.....Acum sa te bati cu caramida-n piept cu Trump este (cel putin) de rasul curcilor. Pana si el si-a dat (in sfarsit) seama de tampeniile pe care le-a debitat (vezi injectarea cu dezinfectanti) si, pentru prima data, a reactionat rational si s-a izolat de presa. Daca te uiti pe RealClearPolitics, dupa ce aproape ca ajunsese la 50/50 approval rate (in urma achitarii de catre Senat), iar a inceput sa scada vertiginos. Iar cu faza asta, s-a dus pe copca si mai rau. Eu nu zic, desi sunt un neomarxist convins (hahahahahahah), ca Biden ar fi o solutie mai buna pentru noi. Dar nen'tu Trump a dat-o rau de gard....
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  4. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  5. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  6. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  7. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  8. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  9. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

  10. FEAR FACTOR 2

Ultima oră

18:23

Adrian Onciu: Marile puncte de divergență ale celor doi finaliști

18:00

BEC și AEP ar trebui să investigheze DEZBATEREA ARANJATĂ de la Euronews. Boala OCULTEI din spatele lui Nicușor Dan. George Simion: Voi pune interesele României pe primul loc. TEMELE fierbinți: AVORT, LGBT, BANI, UCRAINA, RĂZBOI - Analiza ActiveNews

17:30

A început conferința "Dragostea dintre părinți și creșterea armonioasă a copiilor" - VIDEO ÎN DIRECT

17:17

Un celebru artist a anunțat că suferă de cancer în stadiul 4, la 46 de ani

16:00

9 mai: ZIUA INDEPENDENȚEI ROMÂNIEI. Discursul integral al lui Mihail Kogălniceanu

15:32

ȘTIAȚI CĂ tânărul criminal Vlad Pascu a fost OLIMPIC LA MATEMATICĂ? E bun de președinte?

15:04

Atenție, Harap Alb: Să nu faci aceeași greșeală ca acum 35 de ani!

14:44

Ginerele unui torționar al Securității, Victor Rebengiuc, a donat 5.000 de euro lui Nicușor Dan cu condiția să nu fie nominalizat: ”Contribui și eu acolo cu câte ceva”

14:27

Iulian Capsali: Bietul NICUȘOR are o boală din spectrul AUTIST - Asperger

14:09

Ilustrația Zilei: România veselă - cadavrul lui Șora îl susține intens pe Nicușor Dan!...

13:52

Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

13:10

Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

12:39

Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua: ”Matematicianul” știa dinainte întrebările iar staff-ul lui i-a pregătit răspunsurile. Dacă Nicușor Dan a fost candidatul aflat pe poziția 11, ce rost a avut afișajul Euronews?

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul evanghelist de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități” - DOCUMENT