Foto: The White House
Președintele Donald Trump a declarat joi că forțele americane au distrus atacatorii iranieni care vizau trei distrugătoare ale Marinei SUA în timp ce acestea traversau Strâmtoarea Ormuz, avertizând că „îi vom doborî mult mai tare și mult mai violent” dacă Iranul nu semnează în curând un acord, relatează Mediafax.
„Trei distrugătoare americane de clasă mondială tocmai au tranzitat, cu mare succes, ieșirea din Strâmtoarea Hormuz, sub foc. Cele trei distrugătoare nu au suferit pagube, dar atacatorii iranieni au suferit pagube mari”, a scris Trump într-o postare pe Truth Social, relatează CNN.
„Au fost complet distruse, împreună cu numeroase ambarcațiuni mici, care sunt folosite pentru a lua locul Marinei lor complet decapitate”, a adăugat Trump.
„Rachetele au fost lansate asupra distrugătoarelor noastre și au fost ușor doborâte. În mod similar, au venit drone și au fost incinerate în timp ce se aflau în aer”, a continuat Trump.
Președintele a avertizat Iranul împotriva escaladării tensiunilor, scriind că „dacă ar avea șansa de a folosi o armă nucleară, ar face-o, fără îndoială – Dar nu vor avea niciodată această oportunitate și, așa cum i-am eliminat din nou astăzi, îi vom elimina mult mai tare și mult mai violent în viitor, dacă nu semnează Acordul, REPEDE!”
Postarea lui Trump a venit după ce Comandamentul Central al Statelor Unite a declarat că forțele americane au atacat instalațiile militare iraniene responsabile de lansarea a ceea ce a descris ca fiind atacuri „neprovocate” cu rachete, drone și ambarcațiuni mici împotriva navelor de război americane care tranzitează strâmtoarea.
Avertisment fără precedent de la Casa Albă: ”Veți vedea o strălucire uriașă ieșind din Iran”
Avertismentul final al liderului de la Casa Albă a culminat cu o amenințare fără precedent în cazul în care regimul de la Teheran refuză capitularea diplomatică.
Într-un mesaj de o duritate extremă, care lasă să se înțeleagă că răbdarea Washingtonului a expirat, Trump a trasat o linie roșie definitivă în stilul său personal pentru a mări presiunea:
„Dacă nu va exista un armistițiu... veți vedea doar o singură strălucire uriașă ieșind din Iran. Ar face bine să semneze acordul repede... Dacă nu semnează, vor avea parte de multă suferință”, a conchis președintele american, pecetluind astfel soarta oricărei noi încercări de sfidare din partea Iranului.
????President Trump threatens Iran with a nuclear holocaust: "If there’s no ceasefire… you’re just going to have to look at one big glow coming out of Iran. They better sign the agreement fast… If they don’t sign, they’re going to have a lot of pain.” pic.twitter.com/AkfAyxfEOM
— Drop Site (@DropSiteNews) May 8, 2026
— U.S. Central Command (@CENTCOM) May 7, 2026


Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Lăsind umorul la o parte, lumina "stralucitoare" din iran va fi urmata de una si mai stralucitoare , in locul cel mai sfânt din lume. E scris in cartea lui Ezechiel.
Ff tare!!!Weekend pașnic????