Trump: Am auzit că Zelenski vrea să vină vineri la Washington - VIDEO

De Cronicar  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Volodimir Zelenski va călători vineri la Washington pentru a se întâlni cu președintele american Donald Trump, după ce oficialii au convenit asupra termenilor unui proiect de acord privind mineralele.

„Am auzit că vine vineri”, a declarat Trump reporterilor în Biroul Oval, marți după-amiază, după mai multe zile de presiuni asupra lui Zelenski pentru a semna respectivul acord.
 
„Cu siguranță, este în regulă cu mine dacă ar dori. Ar dori să semneze împreună cu mine”, a adăugat președintele american.
 
„Este o chestiune foarte importantă”, a subliniat el.
 
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (2)
  • Dorel Timpa 26.02.2025 13:14
    Vine, vine

    sigur o sa vina, la cerșit !!!
  • Mihai_T 26.02.2025 13:30
    (transcript)
    - Este adevărat că președintele Zelensky vine vineri pentru a se întâlni cu dvs. ? A fost rezolvată înțelegerea cu minereurile ?
    - Da, am auzit că vine vineri. Sunt de acord să vină, în caz că vrea. Vrea să semneze acordul împreună cu mine, și înțeleg asta. E o treabă foarte importantă. Și cred că dacă vă uitați la sondaje, poporul american este foarte bucuros, deoarece Biden cheltuia banii aiurea. E o treabă foarte importantă. Ar putea fi un acord de un trilion de dolari, sau și mai mult. Este vorba de minerale rare, și alte lucruri. Noi am cheltuit sute de miliarde pentru conflictul din Ucraina, într-un război care nu trebuia să aibe loc niciodată. Un război care nu s-ar fi întâmplat niciodată dacă eram președinte. Și nu s-a întâmplat timp de 4 ani. Întreabă oamenii: de unde știm că nu s-ar fi întâmplat ? Dovada este că nu s-a întâmplat timp de 4 ani în mandatul meu. Nu s-ar fi întâmplat niciodată cu mine președinte.
    Acest tip s-a băgat în conflict și a cheltuit bani într-un mod cum nu a mai văzut nimeni. 350 de miliarde.
    Celălalt lucru care nu ne place este că Europa a cheltuit 100 miliarde, noi am cheltuit 350 de miliarde ... Europa își primește banii înapoi (pentru că i-au cheltuit sub formă de împrumut), iar noi pur și simplu am dat banii, fie că vorbim de 300 sau de 350 miliarde - nimeni nu știe cu adevărat, nu au putut afla suma exactă, dar probabil s-au cheltuit mai mulți bani. Ceea ce facem acum este să spunem: vrem să fim asigurați, vrem să primim banii înapoi. Ajutăm o țară într-o problemă foarte, foarte mare, o problemă cu care s-au confruntat foarte puține popoare. Nu ar fi trebuit să o aibe, pentru că războiul nu trebuia să se întâmple. Dar s-a întâmplat, așa că trebuie să rezolvăm problema. Dar plătitorii de taxe americani își vor primi acum banii înapoi, și bani în plus.
    - Ieri, în timpul conferinței cu Emanuel Macron, ați spus că ați vorbit cu Putin despre ideea forțelor de menținere a păcii în Ucraina, și că Putin este de acord. Dar Kremlin-ul spune că acest lucru este inacceptabil pentru ei. (notă: nu cred că a spus Putin că este de acord, mai degrabă Trump a zis că el crede că Putin va fi de acord).
    - Nu asta mi s-a spus. Dar va fi nevoie de o variantă de forțe de menținere a păcii. Așa că se va face ceva într-un mod care să mulțumească pe toată lumea. Avem nevoie să fie și forțe de menținere a păcii. Acesta e un lucru pe care l-am discutat într-adevăr. Dar e vorba de o variantă de astfel de forțe care să convină tuturor părților. Până la urmă ne vom înțelege asupra unei variante, sunt sigur.

    (...)

    E rușinos. Google a fost dată în judecată, Facebook, și mulți alții sunt dați în judecată (...)

    - Ați discutat cumva cu Putin posibilitatea unui acord privind minereurile aflate în teritoriul controlat de Rusia ?
    - Nu am discutat asta. Aș vrea să cumpăr și minereuri aflate pe teritoriul Rusiei, dacă putem. Au și ei minereuri rare de foarte bună calitate. Și Ucraina și Rusia au. Vreau să cumpăr și petrol, gaze.
    E un lucru mare dacă ajungem la un acord, e foarte important și pentru Rusia. Putem face afaceri și acolo. Au un pământ foarte valoros și nefolosit. Deci un astfel de acord s-ar putea să se realizeze și cu Rusia.
    - Ați discutat și despre ridicarea sancțiunilor la adresa Rusiei ?
    - Nu am ridicat nici o sancțiune, de la nici o țară cu sancțiuni.
    - Este un lucru care se discută la negocieri ?
    - Probabil vor fi ridicate la un moment dat. Dar la momentul actual, nu am fost de acord să ridicăm sancțiunile, cu privire la nici o țară cu sancțiuni.
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. BTI: A venit adevărata nucleară: ambasada SUA sugerează că alegerile nu vor fi recunoscute

Ultima oră

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități”

10:20

Psih. militar Laurențiu Niculescu: Lupta pentru România - între suveranism și neomarxism, fenomenul narcisismului colectiv

09:54

A început parada militară de la Moscova. Cine sunt liderii care sunt alături de Vladimir Putin în Piața Roșie - Transmisie Live

09:18

Se transformă în război total: Armata pakistaneză a lansat atacuri de-a lungul întregii frontiere de vest a Indiei

09:00

Lucian Ciuchiță: România, distrusă pas cu pas: Sărăcia ca proiect de țară

08:50

Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!

08:40

Ion Cristoiu: Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, trebuie anchetat penal pentru abuz în serviciu

23:30

Corbul și dragonul sau modelul politic ortodox

23:00

Radu Cristescu - PSD: 10 motive pentru care nu-l votez pe Nicușor Dan!

22:49

Florin Palas: Kominternul n-o murit, dor un pic s-o odihnit!

21:10

SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

20:00

George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

19:22

Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singur salariul și și-a pus și un bonus de 50%

19:13

NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"