Senatorul Andrei Dîrlău spulberă ”realizările” lui Bolojan: Scoate în 2019 statuia lui Mihai Viteazul din Piața Unirii, după 5 ani o amplasează într-o locație secundară. A ridicat 10 statui, monumente și plăci memoriale pentru personalități maghiare

De Andrei Dîrlău  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


lie Bolojan, președinte PNL. senator, presedintele Senatului. Demnitar al statului Român. Realizări:

Ca primar, apoi președinte al Consiliului Județean Bihor, Bolojan scoate în 2019 la Oradea statuia lui Mihai Viteazul din Piața Unirii. După 5 ani de depozitare, o amplasează într-o locație secundară. 

Refuză ridicarea unei statui a lui Menumorut. Schimbă numele Podului Primăriei în Podul Ladislau, rege al Ungariei Mari. 

Ridică 10 statui, monumente și plăci memoriale pentru personalități maghiare. 

1. Ultima statuie ridicată de Ilie Bolojan pe furiș în 2023 e cea a regelui Ladislau al Ungariei, care a dat decretul prin care doar „catolicii" puteau deține proprietăți în Transilvania, românii neavând dreptul să dețină terenuri sau păduri. De fapt cea facută de Bolojan e a treia statuie a regelui Ladislau din Oradea, prima fiind din 1893, a doua din 2010.
 
2. Statuia contelui Rhedey Lajos, guvernator al Comitatului Bihor, ce avea 3 județe din vestul României și 2 din Estul actualei Ungarii. Sub conducerea acestui guvernator românii erau iobagi, obligați să muncească gratuit 4 - 6 zile pe săptămână câte 10 ore/zi pentru biserica catolică maghiară si grofii maghiari.
 
3. Statuia arhitectului maghiar Kálmán Rimanóczy, a cărui familie a avut câteva mandate de primar în Oradea. În aceea vreme s-au făcut vămile la intrarea în Oradea, românii primind permisie la vamă de a vizita orașul doar 10 ore, după care trebuiau să-l părăsească.
 
4. Inscripțiile în latină puse de Bolojan în 2018 când s-a renovat Cetatea Oradei, care vorbesc doar de Gabriel Bethlen principele maghiar al Transilvaniei, care a dus o politică de maghiarizare a românilor, ținând populația românească în iobăgie și sărăcie, românii neavând drepturi.
 
5. Vulturul Ungariei a fost repus pe sediul Primăriei Oradea după 101 ani de Bolojan, după ce fusese dat jos în 1919 de Armata Română la ocuparea orașului.
 
6. Grupul statuar al celor 4 mari poeți ai maghiarilor, amplasat în 2012 de Bolojan pe cea mai importantă stradă pietonală din Oradea, pe care a scris că a fost ridicat în 1906 pe vremea Imperiului Austro-Ungar.
 
7. Statuia scriitorului maghiar Jozsef Attila, care a scris imnul extremiștilor maghiari ce se cântă acum în secuime și o mulțime de poezii antiromânești, care cerea în anii 1930 ca Ungaria să reocupe Transilvania și Clujul „unguresc”
 
8. Statuia geografului maghiar Czaran Gyula ridicată în 2017 de Bolojan.
 
9. În 2018 Bolojan face în centrul Cetății Oradea „mormântul” lui Sigismund de Luxemburg împărat romano-german și rege al Ungariei pe vremea când românii erau iobagi și nu aveau proprietăți, deși osemitele lui sunt la Viena din 1700.
 
10. Bolojan face tot în 2018 în Centrul Cetății Oradea „mormântul" regelui Ungariei, Ladislau 1, deși osemintele lui sunt la Gyor în Ungaria încă din 1565.

Acesta este Ilie Bolojan, senator. Președinte PNL. Presedintele Senatului. Posibil viitor presedinte interimar al României. E legitim sa credem ca va face multe alte concesii Ungariei, al carei agent a dovedit a fi.
 
 
Andrei Dîrlău, senator AUR
 
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (4)
  • PeterMinea 24.12.2024 14:04
    Ce face, măăă?
    Omul ăsta vrea să transforme Județul Bihor în Județul Dihor?
  • Brick 24.12.2024 14:10
    Bolojan ... mars in Macaristan!

    https://mihailandrei.wordpress.com/2019/11/11/bihorul-straja-la-hotare/
    Cartea Neamului s’a scris cu lacrămi și sânge. Ne-a fost dat să ducem o viață plină de amar. N’am avut destule cuvinte, ca să ne plângem durerile. N’am avut destule lacrămi, ca să ne plângem suferințele. O stăpânire străină ne-a robit trupește și sufletește.
    Din blestemul legii asupritorilor ne-am răscumpărat prin suferințele noastre și prin potopul de sânge vărsat atunci când s’a plinit vremea pentru realizarea visului nostru sfânt.

    https://mihailandrei.wordpress.com/2022/06/24/semnificatia-ardealului/
    Rolul Ardealului în existența românească este fundamental și nu se poate concepe românism fără Ardeal, nici ca explicare a românismului și nici ca ideal românesc.
  • Floreas 24.12.2024 20:36
    Oare Cilacu si PSD nu stiau de 'ispravile' acestui ticalos?
    Informatii despre ' activitatea' lui bolovan in Oradea au aparut in presa mai demult.
    Betia dupa functia de premier (de care nu era sigur ca plavanu' i-o mai acorda inca odata) l-a determinat sa-l accepte pe bizonul asta in functia de presedinte la Senat!
    Pentru minciunile si demisiile de forma Ciolacu si liota PSd vor primi un pumn in fata la anticipate!
  • radugon 28.12.2024 12:27
    Am găsit o completare. Are și poze :)
    https://www.napocanews.ro/2024/05/reportaj-statuile-ungariei-ridicate-de-administratia-ilie-bolojan-la-oradea.html
  1. George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

  2. NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

  3. Radu Cristescu - PSD: 10 motive pentru care nu-l votez pe Nicușor Dan!

  4. SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

  5. Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!

  6. Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

  7. Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua, cei ce vor să înțeleagă

  8. DOCUMENTE: Casele de avocatură care au contracte de peste 11.000.000 de euro cu Primăria Capitalei condusă de Nicușor Dan, deși Aparatul Juridic al Primăriei are peste 80 de angajați. DEZVĂLUIRE CETĂȚEANUL.NET

  9. Ion Cristoiu: Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, trebuie anchetat penal pentru abuz în serviciu

  10. A ÎNCEPUT! VIDEO: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews

  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

Ultima oră

14:44

Victor Rebengiuc a donat 5.000 de euro lui Nicușor Dan: ”Contribui și eu acolo cu câte ceva”

14:27

Iulian Capsali: BIETUL NICUȘOR...

14:09

Ilustrația Zilei: România veselă - cadavrul lui Șora îl susține intens pe Nicușor Dan!...

13:52

Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

13:10

Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

12:39

Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua, cei ce vor să înțeleagă

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități”

10:20

Psih. militar Laurențiu Niculescu: Lupta pentru România - între suveranism și neomarxism, fenomenul narcisismului colectiv

09:54

Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

09:18

Se transformă în război total: Armata pakistaneză a lansat atacuri de-a lungul întregii frontiere de vest a Indiei

09:00

Lucian Ciuchiță: România, distrusă pas cu pas: Sărăcia ca proiect de țară

08:50

Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!

08:40

Ion Cristoiu: Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, trebuie anchetat penal pentru abuz în serviciu

23:30

Corbul și dragonul sau modelul politic ortodox