SUA și Coreea de Sud au convocat o reuniune a miniștrilor de externe și ai apărării, după desfășurarea trupelor nord-coreene în Rusia

De Cronicar  /  

Foto: AP

Foto: AP

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



SUA și Coreea de Sud preconizează pentru săptămâna aceasta o întâlnire la nivelul miniștrilor de externe și ai apărării la Washington, pe fondul creșterii tensiunilor generate de informațiile privind desfășurarea de trupe nord-coreene în Rusia, care de aproape trei ani duce un război în Ucraina, scrie dpa, potrivit Agerpres.

La aceste discuții, anunțate pentru joi, vor participa de partea americană secretarul de stat Antony Blinken și secretarul apărării, Lloyd Austin, iar de partea sud-coreeană, șeful diplomației, Cho Tae Yul, și ministrul apărării, Kim Yong Hyun, conform unui comunicat al Departamentului de Stat al SUA publicat duminică.

O serie de probleme globale și regionale sunt înscrise pe agenda acestei reuniuni care are drept scop consolidarea alianței dintre cele două țări, se afirmă în comunicatul diplomației americane.

Convocarea acestei reuniuni survine pe fondul informațiilor recente provenite dinspre Coreea de Sud și Ucraina conform cărora mii de soldați nord-coreeni au fost trimiși în Rusia pentru a fi desfășurați mai departe în Ucraina. Serviciul de informații sud-coreean a comunicat săptămâna trecută, în cadrul unei audieri în parlamentul țării, că Phenianul a trimis deja aproximativ 3.000 de soldați în Rusia, după cum a transmis agenția de presă locală Yonhap. Seulul a condamnat această desfășurare ca fiind o încălcare a rezoluțiilor Consiliului de Securitate al ONU și a Cartei ONU.

Secretarul apărării american a confirmat că SUA au "dovezi" că trupe nord-coreene se află în Rusia, dar că nu este încă clar ce fac acestea.

SUA consideră alianța dintre Phenian și Moscova drept una periculoasă și a acuzat în mod repetat Coreea de Nord că furnizează Rusiei muniție și arme pentru a fi utilizate în războiul ilegal al acesteia împotriva Ucrainei. 
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Cine este George Simion:

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Părintele Pimen: Vom birui!

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (2)
  • Wolf Edmond 28.10.2024 14:33
    S-a ajuns la situația în care cineva cu boașe de pe scara blocului le interzice la 2 vecini să vorbească între ei sau să joace table și popa-prostu. Să se întâlnească la restaurant, nici vorbă. Merge acolo vecinul cu boașe și-i bate pe amândoi. Nu înțeleg care-i logica aici. Ce are a face colaborarea militară între Russia și Koreea de Nord împotriva Ukrainei cu treburile Koreei de Sud care nu are un tratat cu Ukraina? Sau e de rău dacă încercăm să gândim și să înțelegem situația?
  • Prisaca 28.10.2024 16:30
    Dovezile prezentate de SUA in in acest caz seamana cu dovezile pe care le-au avut atunci cand au invadat Irak-ul.
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  4. Implicare a cultelor religioase venetice de partea candidatului Sistemului. Ungurii și sași de alte credințe decât cea ortodoxă - catolici, luterani, reformați, unitarieni, evanghelici - îi fac campanie LGBT-istului Nicușor Dan. APEL aplaudat de Baconschi

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  7. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  8. Pălitură de osândă pentru UDMR: Viktor Orban a ascultat de Donald Trump și îl susține pe George Simion, ca lider al suveranismului în Europa: ”În lupta pentru creștinism și suveranitate trebuie să ne sprijinim reciproc” - VIDEO

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

Ultima oră

20:15

Iulian Capsali: O POVESTE ADEVĂRATĂ cu Nicușor Dan de pe vremea când îl susțineam la Primăria Capitalei

19:40

35 de ani de la trecerea la cele veșnice a părintelui Schiarhimandrit Elefterie Mihail, primul Stareț al Mănăstirii Dervent

19:32

Maria Eftime- interviu cu Ethan Thoburn, șeful Biroului Parlamentar al Reform UK: ”UE este condusă în general de birocrați nealeși care nu au avut niciodată o slujbă adevărată și cărora nu le pasă de țări”

19:00

Cine a lipsit (motivat) de la mitingul lui Nicușor Dan și ce mesaj a avut de transmis - APEL pentru un FRONT - VIDEO/DOCUMENT

18:47

Presa franceză se grăbește să infirme acuzațiile conform cărora Macron, Merz și Starmer au fost prinși ascunzând cocaină într-un tren spre Kiev

17:45

Marius Tucă: ”Cine îl votează pe Nicușor Dan îl votează, de fapt, pe generalul Coldea și Moștenitorii Securității”

17:25

Marian Dumitru: Imoral și ilegal! DexOnline îți spune cu cine să votezi!

17:09

George Simion despre Ilie Bolojan: ”Mai mult nu a putut să facă domnul Bolojan decât să distrugă și ideea unui președinte imparțial”

16:40

George Simion: NU VĂ FIE FRICĂ! Este timpul să ne deșteptăm!

15:58

Lucian Ciuchiță: Banane, parabole și Pleșu: conferința ”prostiei luminate”

15:31

Daniel Siegfriedsohn: LGBT-istul Nicușor Dan nu e independent și nu reprezintă România!

15:21

Speranțe pentru Duminică: Trump nu doarme!

15:11

COMUNICAT de presă AUR: Nicușor Dan evită dezbaterile organizate de mediul academic

14:59

Ion Cristoiu: Bătălia pentru Președinția României se transformă într-o bătălie între naționaliști și internaționaliști, între suveraniști și globaliști la nivel european

14:43

Cornel Nistorescu: Alina Mungiu – propagandist sau sforar politic?