Reacția masoneriei la moartea academicianului Răzvan Theodorescu

De Ginan Abraheam  /  

Foto: RTV

Foto: RTV

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Prin intermediul unui comunicat de presă citat de CorectNews, așa-zisa „Marea Lojă Națională Română” și-a luat rămas bun de la regretatul Răzvan Theodorescu, care a decedat în cusul zilei de astăzi. Redăm comunictul integral:
 
„COMUNICAT DE PRESĂ

O mare Personalitate a plecat la Orientul Etern
 
Plângem cu imensă durere și emoție plecarea la Orientul Etern a Prea Iubitului nostru Frate Acad. Prof. Univ. Dr. Răzvan THEODORESCU, Vice-Președinte al Academiei Române, fost Ministru al Culturii și Director al Televiziunii Române.Cu mulți ani în urmă, Prea Iubitul nostru Frate Răzvan THEODORESCU a intrat ca membru eminent în străvechea noastră Obediență masonică. Locotenent Mare Comandor din 2008, Suveran Mare Comandor de Onoare din 2012, Acad. Răzvan THEODORESCU a reprezentat, asemenea elitei intelectualității românești din secolul XIX, atașamentul de nezdruncinat al marilor intelectuali români Franc-masoni pentru credința în Dumnezeu, Patrie și lupta neobosită pentru propășirea Poporului Român. Imensă personalitate, om de cultură, scriitor, filosof, Acad. Răzvan THEODORESCU a luptat neobosit pe toate meridianele lumii pentru a reprezenta în mod strălucit Națiunea Română. Asemenea marelui filosof francez Ernest Renan, și Răzvan THEODORESCU considera că naționalismul înseamnă iubirea Trecutului Patriei, credința în Prezentul și în Viitorul acesteia.
 
L-am cunoscut personal în urmă cu peste 20 de ani și o extraordinară legătură sufletească de frăție intelectuală și spirituală a fost cea care ne-a unit și ne-a întărit afecțiunea reciprocă.
 
Multe voci autorizate vor face elogiul acestui mare patriot și om de suflet, dar pentru Frații și Surorile care au împărtășit cu el străvechiul ideal al Francmasoneriei – Zidari speculativi – el va rămâne pentru totdeauna în mintea și în inima noastră ca o luminoasă figură! Acolo Sus, alături de Marele Arhitect al Universului – DUMNEZEU, Prea Iubite Suveran Mare Comandor Răzvan THEODORESCU, sufletul tău să se odihnească în pace și să vegheze asupra familiei tale și a poporului român!

General Bg. (r) Bartolomeu Constantin SĂVOIU
Suveran Mare Comandor Mare Maestru
Marea Lojă Națională ROMÂNĂ 1880 (M.L.N.R. 1880)”
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România
Top 5 autori
VideoNews

Părintele Arsenie Papacioc alături de IPS Teodosie, în 2004: Eu am militat pentru Mitropolia Tomisului!

Cine plătește pentru milioanele de decese provocate de vaccinurile Covid?

Prof. Constantin Barbu la ActiveNews și Starea de Libertate: Mitropolia Tomisului - Războiul și pacea documentelor

VIDEO: Marea Resetare contra BOR. Cum lovește România, Ortodoxia și păstorii ei, cu Ținta Teodosie. Emisiunea ActiveNews - Starea de Libertate cu Adrian Pătrușcă, Victor Roncea și Pompiliu Diplan:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (15)
  • brian duffy 06.02.2023 19:48
    pacat de mintea stralucita, ca-n rest a dezamagit
  • INJECTIA FINALA 06.02.2023 20:06
    Prin hrube lugubre sărmanul Răzvan
    Aleargă să scape de'arhitectul tiran
    Să uite de marele suveran
    Să devină o clipă golan

    S'a lăsat amăgit de loja infamă
    Ce patria noastră o sfarmă
    Ce sapă continuu fundația ei
    Ei impostorii, ridicolii zei

    Lojile toate pe neam cățărate
    Distrug tot ce'i viu în Cetate
    Apocaliptici, masonii ne vor
    Morți sau sclavi sub picior

    Români, nu uitați de topor!
    Să fugă din străvechiul ogor
    Cei ce calcă tot ce'i sfânt
    Pe divinul nostru pământ!
  • IC XC NI KA 06.02.2023 20:10
    Dumnezeu să-l ierte!
    Și pe cei care bâiguie ..pe arătură..

    Hristos a Înviat!
    Nu ..”Marele Arhitect al Universului”..
  • RomeoB 07.02.2023 07:31
    @IC XC NI KA >>"Dumnezeu să-l ierte!"
    Asemenea pietisme nu au ce cauta in vorbirea unui ortodox. Masoneria este multiplu ANATEMIZATA ! ACEST MASON NU ARE CUM SA FIE IERTAT ! Explicit de Sinodul BOR prin 1935 si cam in acelsi timp de Sinodul B O din Cipru. O multime de alte ANATEME de Sinoate Ecumenice lovesc pe membrii acestei organizatii. Dl Teodorescu, moare ca apostat si cu pacatul impotriva Duhului Sfant, care nu se iarta "nici in veacul acesta nici in cel ce va sa vie". Cat despre "performantele culturale", in fata lui Dumnezeu acestea sunt desertaciuni si "vanare de vant". Scopul culturii este sa te duca in tinda bisericii, si eventual de cunoastere, nu de mantuire. Cultura care nu-l marturiseste pe Hristos, Dumnezeu ESTE DESERTACIUNE SI SMINTEALA !
  • IC XC NI KA ► RomeoB 07.02.2023 19:24
    Dacă are să fie iertat sau nu, ca oricare dintre oameni.. oricare toți .. nu e treaba mea!
    Treaba mea e să-L rog!

    A dvs. care e? Să știți exact ce face Dumnezeu?
  • Leonesse 06.02.2023 20:22
    Marele lor arhitect nu este Dumnezeu ci Lucifer!..
  • Carbid 06.02.2023 20:52
    toate sunt mari la masonii ăștia, dom'le...
    Probabil ce au in pantaloni e mic si de aia au complexul arhitectului....
  • Vasile Pdure 06.02.2023 21:52
    Când spunem pentru cineva care pleacă de aici spre veșnicie,Dumnezeu să-l ierte! ,acea persoană,se presupune, că nu ar fi făcut parte dintr-o grupare a cărei ideologii este potrivnică lucrării LUI.Această grupare are o " rugăciune " care spurcă Taina Sfântului Botez. El este înfiat de altcineva. De Dumnezeu creatorul s-a lepădat.Numele lui a fost șters din Cartea Vieții. Atunci eu la cine mă rog pentru cel plecat dintre noi? Mă rog să-l ierte la Dumnezeul pe care el l-a părăsit. A,că a fost om celebru,deștept, cel mai mare istoric de la...încoace, îi facem o statuie, eventual pusă în fața unei biserici,...Povești.
  • INJECTIA FINALA 06.02.2023 23:15
    Bine punctat, frate
  • INJECTIA FINALA 06.02.2023 21:56
    Unde's frații noștri uciși?
    În cărțile vieții înscriși
    Cu manipulări grosolane
    La TV, îi batjocoreai Răzvane

    Unde's cei mai buni dintre frați
    Îngropați de Răzvan și-ai lui frați
    De comuniști și masoni laolaltă
    În sângeroasa, nedreaptă baltă

    I'auzi vii în Ceruri, Răzvane
    Cum se bucură pe tăpșane?
    În timp ce incinsele plite
    Te frig, in dureri infinite!
  • INJECTIA FINALA 06.02.2023 22:25
    Pe cei cu coloana spartă
    Cu picioarele rupte
    Cu capul crăpat
    Cu mațele scoase

    Îi întreabă masonul Răzvan:
    Cum ați ajuns pe cerescul tăpșan?
    De ce eu mă aflu în chinuri cumplite
    Și dracii au toți priviri ingrozite?

    Ce rău am comis, ce păcat?
    În iad de'am căzut, condamnat
    Ai ascuns adevărul, Răzvane
    Morții aruncați în furgoane!
  • INJECTIA FINALA 06.02.2023 23:27
    IC XC NI KA

    Cel ce moale mârâie
    Se vede că are râie
    Și tare se bâiguie

    O ia des pe arătură
    Își scuipă dinții din gură
    Când vede o frimitură

    Mai dă cate'o lovitură
    Și primește o friptură

    E un creștin plin de ură!
  • RomeoB 07.02.2023 07:23
    20. Moartea păcătoșilor este cumplită... Ps 33, 20
  • INJECTIA FINALA 07.02.2023 21:49
    @IC XC NI KA >>"Dumnezeu să-l ierte!"
    Asemenea pietisme nu au ce cauta in vorbirea unui ortodox. Masoneria este multiplu ANATEMIZATA ! ACEST MASON NU ARE CUM SA FIE IERTAT ! Explicit de Sinodul BOR prin 1935 si cam in acelsi timp de Sinodul B O din Cipru. O multime de alte ANATEME de Sinoate Ecumenice lovesc pe membrii acestei organizatii. Dl Teodorescu, moare ca apostat si cu pacatul impotriva Duhului Sfant, care nu se iarta "nici in veacul acesta nici in cel ce va sa vie". Cat despre "performantele culturale", in fata lui Dumnezeu acestea sunt desertaciuni si "vanare de vant". Scopul culturii este sa te duca in tinda bisericii, si eventual de cunoastere, nu de mantuire. Cultura care nu-l marturiseste pe Hristos, Dumnezeu ESTE DESERTACIUNE SI SMINTEALA !

    Felicitări, frate ROMEO!
  • INJECTIA FINALA 07.02.2023 21:52
    ROMEO
    Excelentisim, frate ROMEO!
  1. ”Noaptea, ca hoții!” Primăria Municipiului Iași a instalat o ”Hidră” jignitoare în fața Grupului Statuar al Voievozilor. ACTUALIZARE: Curatoare ”operei” este Ioana Ciocan, cea cu blasfemia de la ART SAFARI - FOTO/VIDEO

  2. Scrisoarea lui Dan Puric către conducătorii României de azi

  3. Șoc și groază pe culoarele puterii globaliste: Dan Puric președinte!

  4. Pericolul Iohannis: Tornada Ucraineană amenință să înghită România

  5. Omenirea a fost deja infectată cu nanotehnologie de supraveghere de ultimă oră? Dr. Ana-Maria Mihalcea: Vaccinații Covid emit o strălucire fluorescentă, vizibilă sub o lumină UV - Luciferaza și fenomenul Ochiul lui Horus - VIDEO

  6. Breaking News: CANDIDEAZĂ LA PREȘEDINȚIA ROMÂNIEI! Dan Puric - Gladiatorul Președinte - ridică mănușa și intră în cușca cu lei de la Antena 3, azi, la orele 21.45. Va candida sau nu va candida? - aceasta este marea întrebare. VIDEO ÎN DIRECT

  7. Franța: Opoziția față de “vaccinurile” ARNm, infracțiune care ar putea fi pedepsită cu până la 3 ani închisoare și 45.000 de euro amendă - Fascism medical în ascensiune

  8. Jacob Rothschild, descendent al familiei de bancheri Rothschild, a murit la vârsta de 87 de ani – asocierea acestuia cu sataniști? - FOTO

  9. Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, a murit la doar 46 de ani. "Vaccinarea reprezintă încă un pas spre revenirea la normalitate"

  10. Instanța și ActiveNews spulberă MAE în scandalul Canalului Bâstroe declanșat exact acum un an. Tribunalul București obligă Ministerul Afacerilor Externe să ne spună cine a semnat pentru Afacerea Bâstroe. Adică CINE A TRĂDAT - DOCUMENT

Ultima oră

11:35

Pauză de șase săptămâni în războiul din Gaza. Biden a făcut anunțul

11:17

Ion Cristoiu: Piedone - otrava lui Marcel Ciolacu pentru Gabriela Firea

10:27

Doliu în lumea televiziunii! A murit cunoscutul jurnalist Horia Enesel

09:58

Un fotbalist din Sibiu a murit la doar 40 de ani, după un cancer diagnosticat vara trecută

09:03

Fermierii din UE, front comun împotriva Ucrainei

08:45

Macron nu exclude trimiterea de trupe NATO în Ucraina: ”Vom face tot ce este necesar pentru a ne asigura că Rusia nu poate câștiga”

07:00

Marele Duhovnic al Ortodoxiei de la Marea Neagră, categoric pentru Mitropolia Tomisului. Părintele Arsenie Papacioc alături de IPS Teodosie: Eu am militat pentru Mitropolie! Înaltpreasfințite, Dobrogea și Sf. Andrei vă așteaptă de 2000 de ani! VIDEO 2004

06:30

27 februarie: Sfinții Cuvioși Mărturisitori Procopie și Talaleu