Primul caz de hantavirus din România a fost confirmat de autoritățile medicale la Arad. Pacientul a fost inițial internat în județul Bihor, iar ulterior a fost transferat în Arad, potrivit surselor medicale.
Autoritățile medicale au confirmat primul caz de hantavirus din România. Potrivit datelor, este vorba despre un tânăr în vârstă de aproximativ 25 de ani, care a fost internat în Bihor, transferat apoi la Arad.
Institutul Național de Sănătate Publică a emis vineri primul comunicat referitor la informațiile apărute în presă. Cazul este în curs de investigație epidemiologică și clinică, iar probele biologice au fost recoltate și transmise către Institutul Cantacuzino.
„A fost raportat un caz suspect de hantaviroză, aflat în prezent în curs de investigație epidemiologică și clinică. Este vorba despre o persoană internată într-o unitate de psihiatrie din luna iulie 2023, fără contact cunoscut cu persoane bolnave sau suspecte. Probele biologice au fost recoltate și transmise către Institutul Cantacuzino pentru confirmarea sau infirmarea diagnosticului. Până la primirea rezultatelor de laborator, cazul rămâne încadrat drept suspiciune”, au transmis reprezentanții INSP, într-un comunicat de presă.
Conform surselor medicale, tânărul a fost internat, timp de doi ani, la Spitalul de Psihiatrie din Ștei, județul Bihor.
Pacientul a început să se simtă rău zilele trecute. Prezenta tuse, febră și diaree, medicii luând decizia de a-l transfera la Secția de Boli Infecțioase din Arad pentru investigații și tratament.
Vineri, 15 mai, medicii au stabilit că tânărul este infectat cu hantavirus.


Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Pentru intepare repetata
Cu vaxul deja pregatit,
Alinieeee-rea!
Co onorul spre Brucsel,
Cu cantec inainteeee... mars!
Un / doi / trei / patru... Stang / drept / stangul!
" Vineri, 15 mai, medicii au stabilit că tânărul este infectat cu hantavirus."
E hantavirus cu probleme pshiatrice". Asteptam un caz de hantavirus alcoolic,unul cu dizabilitati motorii si unul monosprancenat.
Numai eternul refren: for every ill we have a pill. în traducere :
te doare-n cur, te doare-n cap, vino la noi de ia un hap!
Și se numește.....(roll drums) Psychiatry an industry of death:
https://m.youtube.com/watch?v=E5xWgKFKMzk#
Numai sa aud cuvintul lockdown si ies in strada!