Polonia repetă scenariul României: Primarul pro-european Rafal Trzaskowski se va lupta în turul 2 cu candidatul naționalist Karol Nawrocki

De Andrei Nicolae  /  

Foto: wp.pl

Foto: wp.pl

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Liberalii au avut rezultate mai slabe decât se așteptau la alegerile prezidențiale din Polonia de duminică. Rafal Trzaskowski, reprezentantul partidului de centru aflat la guvernare, Coaliția Civică (KO), a obținut o victorie strânsă, clasându-se pe primul loc cu 31,2% din voturi, notează EvZ.

El l-a devansat pe Karol Nawrocki, candidatul susținut de partidul naționalist Lege și Justiție (PiS), care a obținut 29,7%.

Turul doi, pe 1 iunie

Diferența a fost mult mai mică decât cele 4-7 procente din sondajele de opinie de dinaintea votului.

Dacă rezultatul va fi confirmat, acesta ar însemna că Trzaskowski și Nawrocki se vor înfrunta într-un tur de scrutin din 1 iunie, pentru a determina dacă Polonia rămâne ferm pe calea pro-europeană stabilită de premierul polonez Donald Tusk sau se apropie de admiratorii naționaliști ai președintelui american Donald Trump.

„Mergem spre victorie. Am spus că va fi strânsă și este strânsă.

Ne așteaptă mult, mult de lucru și avem nevoie de determinare”, le-a spus Trzaskowski susținătorilor săi.

Nawrocki le-a spus, de asemenea, susținătorilor că este încrezător în victoria din al doilea tur și a cerut extremei drepte să-l susțină și să „salveze Polonia”.

„Trebuie să câștigăm aceste alegeri pentru a nu exista monopolul puterii unui singur grup politic, pentru a nu exista o putere monolitică în Polonia”, a spus el.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (2)
  • Leonesse 19.05.2025 09:35
    E un deja vu!
  • Leustean 19.05.2025 10:10
    Hopaaa, tonul a început deja sa se schimbe! Trzaskowsky reprezintă “calea fermă pro-europeană “ ( in loc de: “calea federalistă și globalistă “); iar Nawrocki, “extrema dreapta”(in loc de: “patrioți” si “suveranisti”) .
    Si totuși a trecut doar o jumătate de zi de la victoria globalistilor in România…
Ultima oră

13:24

Giorgia Meloni i-a primit la Roma pe Ursula Von Der Leyen și JD Vance - VIDEO

12:45

Adrian Onciu: MACROȘOR, URMAȘUL LUI IOHANNIS

12:29

Valerian Stan: Nu cred câtuși de puțin în "victoria" clamată de Sistemul securist vândut intereselor străine ilegitim

11:33

Luminița Arhire: VIITORUL SUNĂ BINE

11:21

Cristina Isabela Lăpădătoni: Societatea românească nu poate mai mult

11:11

Lucian Ciuchiță: Cărtărescu la taraba cu manele

10:30

Cora Muntean: Două săptămâni, zi de zi, Ion Cristoiu a vorbit despre operațiunea „Nicușor Dan, președinte încă din decembrie, 2024”

10:00

Zoe Dantes: Urâciunea pustiirii și scrâșnetul dinților!

09:40

Pavel Durov vine cu noi precizări despre interferența Franței în alegerile din România: ”În primăvara aceasta, șeful serviciilor secrete franceze, Nicolas Lerner, mi-a cerut să interzic vocile conservatoare”

09:24

Polonia repetă scenariul României: Primarul pro-european Rafal Trzaskowski se va lupta în turul 2 cu candidatul naționalist Karol Nawrocki

09:14

Paradoxul alegerilor prezidențiale - George Simion a câștigat mai multe județe decât Nicușor Dan

09:01

Tristan Tate pleacă din România după victoria lui Nicușor Dan: ”Băiatul rău este acum confortabil în frunte! O mare problemă pentru poporul român. Eu pur și simplu o să plec”

08:52

Kenneth Morris: ”Suspendarea contului de TikTok al marelui gazetar Ion Cristoiu este de fapt suprimarea dreptului la exprimare a presei” - Interviu de Maria Eftime cu șeful jurnaliștilor conservatori din Regatul Unit

08:47

Istoricul Alexandru Nemoianu: SUNTEM SUB VREMI ȘI NU TREBUIE SĂ FIM STĂPÂNIȚI DE DUHUL LOR

02:00

Manifestul Cititorului ActiveNews în urma Alegerilor Prezidențiale de după Alegerile Anulate