Pierdere imensă pentru cultura română. A murit academicianul Răzvan Theodorescu, vicepreședintele Academiei Române. Istoricul s-a stins la Spitalul Floreasca, la vârsta de 83 de ani, după o luptă cu cancerul

De Cătălin Vușcan  /  

Captură foto: Youtube.com/ Academia Română

Captură foto: Youtube.com/ Academia Română

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Vicepreședintele Academiei Române, Răzvan Theodorescu, a încetat din viață astăzi, după o luptă cu cancerul, la vârsta de 83 de ani, la spitalul Floreasca, transmite Știripesurse.

Emil Răzvan Theodorescu (n. 22 mai 1939, București - d. 6 februarie 2023, București) a fost un istoric de artă și politician român, membru titular al Academiei Române (din 2000) și vicepreședinte al acesteia (din 20 aprilie 2018, reales la 4 mai 2022. A fost senator din partea PSD în legislatura 2000-2004 și ministru al culturii.

Biografie

La data de 9 februarie 1990, Răzvan Theodorescu a fost numit în funcția de președinte al Radioteleviziunii Române.

A fost criticat pentru manipulările proferate de Televiziunea Română sub directoratul său, în legătură cu mineriada din iune 1990.

La 14 decembrie 2004 a fost numit în funcția de membru în Colegiul Național al Institutului Revoluției Române din Decembrie 1989.

În ianuarie 2007 a fost ales membru în două academii din sud-estul Europei: Academia albaneză și Academia macedoneană.

În 2008 a fost desemnat ambasador al Alianței Civilizațiilor pentru România.

Este membru al Academiei Oamenilor de Știință din România (AOSR).

Răzvan Theodorescu este laureat al Premiului Herder (1993) și a fost distins cu Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Comandor.
 
Răzvan Theodorescu a publicat peste 15 lucrări de istorie, artă românească și europeană și circa 600 de articole în reviste din țară și străinătate.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România
Top 5 autori
VideoNews

Vlad Țăranu, elevul prigonit pentru Basarabia, la ActiveNews:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (13)
  • RomeoB 06.02.2023 14:20
    Ca francmasomn, are mantuirea compromisa !
  • Constantinescu Valentin-Ionut 06.02.2023 16:48
    condoleante
  • Mircea Dragan 06.02.2023 17:21
    ''A fost criticat pentru manipulările proferate de Televiziunea Română sub directoratul său, în legătură cu mineriada din iune 1990.''
    Nu a fost decat o jigodie.
  • Carbid 06.02.2023 18:35
    Nu e nici imensă si nici măcar pierdere la 83 de ani!
    Dumnezeu să-l ierte!
  • Cotco-emy 06.02.2023 19:51
    L-am ascultat pe Răzvan Theodorescu de mai multe ori în aparitiile publice si da,era un om destept,doxat,era o plăcere să îl asculti.

    Cu adevarat era un om dedicat culturii și a fost o onoare pt noi sa avem un asa ministru.

    Da,este o mare pierdere intelectuală pt noi,dar este un mare câștig in ceruri.

    Uitati-va acum la cei care ne conduc: catu,orban,gorghiu si multi altii si veti vedea ce diferenta mare de valoare si nivel este intre acest om si cei de acum,adică ce prosti făcuți grămadă cu ,,inima si cord,,(Am citat alt ,,destept,, Gheorghita)avem azi la cârma.

    Judecata sufletului acestui om si mântuirea lui sunt DOAR in Mana lui Hristos,noi nu avem dreptul sa-l judecăm.

    Dumnezeu sa-l ierte!

    P.S. Fratilor,creștinește morții trebuie vorbiti numai de bine.
  • INJECTIA FINALA 06.02.2023 20:14
    Prin hrube lugubre sărmanul Răzvan
    Aleargă să scape de'arhitectul tiran
    Să uite de marele suveran
    Să devină o clipă golan

    S'a lăsat amăgit de loja infamă
    Ce patria noastră o sfarmă
    Ce sapă continuu fundația ei
    Ei impostorii, ridicolii zei

    Lojile toate pe neam cățărate
    Distrug tot ce'i viu în Cetate
    Apocaliptici, masonii ne vor
    Morți sau sclavi sub picior

    Români, nu uitați de topor!
    Să fugă din străvechiul ogor
    Cei ce calcă tot ce'i sfânt
    Pe divinul nostru pământ!
  • INJECTIA FINALA 06.02.2023 20:15
    Prin hrube lugubre sărmanul Răzvan
    Aleargă să scape de'arhitectul tiran
    Să uite de marele suveran
    Să devină o clipă golan

    S'a lăsat amăgit de loja infamă
    Ce patria noastră o sfarmă
    Ce sapă continuu fundația ei
    Ei impostorii, ridicolii zei

    Lojile toate pe neam cățărate
    Distrug tot ce'i viu în Cetate
    Apocaliptici, masonii ne vor
    Morți sau sclavi sub picior

    Români, nu uitați de topor!
    Să fugă din străvechiul ogor
    Cei ce calcă tot ce'i sfânt
    Pe divinul nostru pământ!
  • INJECTIA FINALA 06.02.2023 22:00
    Unde's frații noștri uciși?
    În cărțile vieții înscriși
    Cu manipulări grosolane
    La TV, îi batjocoreai Răzvane

    Unde's cei mai buni dintre frați
    Îngropați de Răzvan și-ai lui frați
    De comuniști și masoni laolaltă
    În sângeroasa, nedreaptă baltă

    I'auzi vii în Ceruri, Răzvane
    Cum se bucură pe tăpșane?
    În timp ce incinsele plite
    Te frig, in dureri infinite!
  • INJECTIA FINALA 06.02.2023 22:03
    Unde's frații noștri uciși?
    În cărțile vieții înscriși
    Cu manipulări grosolane
    La TV, îi batjocoreai Răzvane

    Unde's cei mai buni dintre frați
    Îngropați de Răzvan și-ai lui frați
    De comuniști și masoni laolaltă
    În sângeroasa, nedreaptă baltă

    I'auzi vii în Ceruri, Răzvane
    Cum se bucură pe tăpșane?
    În timp ce incinsele plite
    Te frig, in dureri infinite!
  • Constantinescu Valentin-Ionut 06.02.2023 22:45
    Ai Dreptatae si Mult Talent
    Cine stie,poate vor primi o noua viata,poate se vor reincarna tot in oameni daca sunt in "Cartea Vietii"...
    Toate Bune!!!
    Vali Constantinescu
  • INJECTIA FINALA ► Constantinescu Valentin-Ionut 06.02.2023 23:03
    Mulțumesc, frate.
    Doamne, Ajuta!
  • INJECTIA FINALA 06.02.2023 22:45
    Pe cei cu coloana spartă
    Cu picioarele rupte
    Cu capul crăpat
    Cu mațele scoase

    Îi întreabă masonul Răzvan:
    Cum ați ajuns pe cerescul tăpșan?
    De ce eu mă aflu în chinuri cumplite
    Și dracii au toți priviri ingrozite?

    Ce rău am comis, ce păcat?
    În iad de'am căzut, condamnat
    Ai ascuns adevărul, Răzvane

    Morții aruncați în furgoane!
  • INJECTIA FINALA 07.02.2023 05:22
    Tot Românul e'o Academie

    Tot Românul e'o Academie
    Puternică, vibrantă , vie
    Tot Românul ce naște urmași
    E'un geniu pentru Românași

    Toți cei ce nasc și luptă cinstit
    Primesc pecetea Duhului Slavit
    Flori parfumate în aerul țării
    Răspund divinei meniri, Chemării

    Strămoșilor vrednici ce Istorie fac
    Începând cu primul traco-dac
    Și urcând spre Cer, infinite coloane
    Românii eterni, Golani și Golane!
Ultima oră

20:20

CJ Hopkins: Miliția Gândirii, în acțiune - Congresul pentru Palestina, organizat la Berlin, epicentrul “democrației” europeane, a fost suprimat de ”Poliția pentru Combaterea Urii!”

19:30

Un profesor le scrie colegilor săi de la liceul George Barițiu din Baia Mare: Rușine, Domnilor Profesori! Scuipați-vă de trei ori pe zi. Dați-vă pumni! Dați-vă cu capul de pereți, doar s-o îndura Dumnezeu să vă dea un grăunte de minte. PENTRU VLAD ȚĂRANU!

18:26

Doliu în lumea muzicii de petrecere: S-a stins din viață Adriana Avramovici, supranumită “Piranda de la Timișoara”

17:41

Eșec?! Nici vorbă: Atacul Iranului este un Semn că s-a schimbat Lumea!

16:52

Sydney: Episcop, cunoscut pentru poziția fermă împotriva vaccinurilor Covid, a fost atacat cu cuțitul în timpul unei slujbe. Incidentul vine după ce sâmbătă a avut loc un alt atac violent cu cuțitul, în care au fost ucise șase persoane - VIDEO

15:55

Valerian Stan: De când sunt încârdășite la guvernare, PSD și PNL s-au dovedit pasive în mod premeditat în a aduce în țară fugarii condamnați pentru fapte grave de corupție

15:22

Sfidarea românilor la Carei. Primarul udemerist Kovacs menține inscripția cu strofa din imnul Ungariei în fața primăriei

14:21

Johnson & Johnson continuă să lanseze pe piață produse cu impact nociv asupra sănătății copiilor. După pudra de talc cancerigenă și după șamponul de păr pentru bebeluși contaminat cu azbest, a lansat siropul mortal, pentru piața din Africa

14:00

Mărturia celebrului medic cardiolog Aseem Malhotra, fost vaccinist, ștearsă de YouTube: Tatăl meu a murit în urma unui atac de cord pentru că AMBULANȚELE ÎNTÂRZIAU DELIBERAT în astfel de cazuri. Testimony delivered in the Helsinski District Court - ENG

13:20

Cutremur în lumea interlopă: Costel Corduneanu, zis Ștefan cel Mare al Moldovei, s-a stins din viață la numai 54 de ani

13:00

Capturile Conspiraționiste ale Zilei. Lemne de foc doar pentru dulăi

12:30

Zoe Dantes: Când te întorci din morți!

11:20

”Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte”. Israelul promite să se răzbune după atacul Iranului