Pe lângă Paștile cu catolicii Adrian Papahagi vrea acum să schimbe și Crezul. Părintele Filotheu Bălan: ”Lăsați Crezul așa cum este și ocupați-vă de lucruri care cu adevărat vă privesc, precum vederea păcatelor proprii, sinceritatea, lipsa de viclenie”

De Ștefania Brândușă  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Traseistul Adrian Papahagi, unul dintre fanii lui Ilie Bolojan, vrea să se schimbe cuvântul ”sobornicească” din Crezul ortodox pentru visul său: unificarea cu Biserica Catolică. ”Am putea de asemenea să înlocuim slavismul obscur "sobornicească” din Crez, pe care poporul nu-l înțelege, cu traducerea curentă a grecescului "katholike”, adică "universală”, scrie propagandistul Papahagi, care nu este la prima ”revelație” de acest fel.
 
În 2023, înainte de Învierea Domnului, Papahagi încerca să penetreze lumea creștină ortodoxă cu o idee la fel de utopică: românii să nu mai sărbătorească Învierea împreună cu ortodocșii, ci cu catolicii și protestanții!

Acum, Papahagi se împiedică de cuvântul ”sobornicească” din Crezul ortodox, scriind:

”Lumea catolică a sărbătorit ieri Înălțarea Domnului. Aflat la Graz, am participat la liturghie în catedrala orașului. Am observat că s-a recitat Crezul Apostolic în locul Crezului de la Niceea cu faimosul adaos "Filioque”, pe care ortodocșii îl socotesc piatră de poticnire dogmatică. Asta arată că nu țin chiar așa de mult catolicii la "Filioque”. 
 
 
Iară, un prim pas spre reunificarea Bisericii: catolicii renunță definitiv la adaosul "filioque” (la care nu țin chiar atât de mult cum credem noi), iar noi, ortodocșii, renunțăm la calendarul greșit folosit selectiv, de Paști dar nu și de Crăciun, și sărbătorim în sfârșit Paștele (și implicit Înălțarea) împreună cu restul creștinătății, după cum au stabilit Părinții la Niceea. 
 
Am putea de asemenea să înlocuim slavismul obscur "sobornicească” din Crez, pe care poporul nu-l înțelege, cu traducerea curentă a grecescului "katholike”, adică "universală”. 
 
"Cred într-una, sfântă, universală și apostolică Biserică.” (εἰς μίαν ἁγίαν καθολικὴν καὶ ἀποστολικὴν ἐκκλησίαν·). 
 
 
Așa, poate lumea ar înțelege mai bine ce mărturisește la liturghie: o Biserică unică și universală. Dacă asta mărturisim, să facem eforturi spre unificarea Bisericii, nu spre menținerea schismei întru bucuria celui potrivnic!”

Iată si comentariul Părintelui Filotheu Bălan la ”cugetarea” basisitului-macoveist-banescurist Papahagi:

”Poate s-a scăpat din vedere un aspect important: în prima variantă a Crezului în limba latină a fost adoptat un termen tehnic - CATHOLICA - pentru a desemna ORTODOXIA. Termenul CATHOLICA nu exista în limba latină, ci a fost importat din limba greacă. Sfinții Părinți de limbă latină au preferat un termen străin limbii latine dar care să însemne garanția ortodoxiei decît să folosească UNIVERSALIS / universal și aceasta să nu spună nimic despre felul Bisericii și al credinței lor.
 
 
Recomandarea mea: lăsați Crezul așa cum este și ocupați-vă de lucruri care cu adevărat vă privesc, precum ar fi vederea păcatelor proprii, sinceritatea, lipsa de viclenie, spovedania, împărtășania, facerea de bine celor ce se află în necaz și altele asemenea.
 
Cine vrea să importăm termenul "catolic" care actualmente înseamnă "papistaș" își vădește colții de lup de sub blănița jovială aparent plină de bune intenții.
 
 
A se observa că toate aceste inovații, toate aceste demersuri care au tulburat Biserica Română în ultimii 4 ani au un lucru comun: încercarea celor străini de credință și de faptele credinței de a ne împinge în prăpastia căderii din har. Totul sub chipul părutei bune intenții”.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

MOMENTUL EXPLOZIEI ÎN DIRECT a dronei marine ucrainene din Portul Constanța

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (11)
  • BOGDAN ALISTAR 18.05.2026 20:44
    Dar asa ar fi și normal! E originalul din greacă! ,,Sobornicească" este termen de influență slavonă, în schimb noi Creștin Ortodocșii suntem BISERICĂ CATOLICĂ (sau Sobornicească, sunt sinonime!!!), Una, Sfântă și Apostolică! Într-adevăr, NU suntem și nu avem nimic cu așa numita ,,biserică" ,,romano'catolică", însă noi suntem clar și fără dar și poate, catolici ortodocși și facem parte din Biserica Catolică Ortodoxă, repet NU ,,romano-catolică"!
  • IC XC NI KA 19.05.2026 00:02
    Papah. vrea ca noi ..”să facem eforturi spre unificare..” asta îl doare, nu ..sinonimele ..deturnate de ..universali..în capul lor problematic.. sobornicesc.

    Deci noi să facem eforturi..nu ei..
    Deci καθολικὴν e despre universal, nu e despre potrivit cu ÎNTREGUL, adică kath'holou ce a dat katholikos, și ..despre ceva legat de slavismul obs.cur de-al lui..

    Și pentru că au deturnat (vă sună cunoscut.. cuv. deturnat?) cuv. Catolic, cum ne mai putem numi noi Biserica Catolică Ortodoxă? Ce mai înțelege lumea? Dar noi ..din Catolic? de unde vine el? și mai ales CĂTRE ce se îndreaptă?! A zis pr. Filotheu Monahul. DESTUL DE CLAR. SAU?
    Că așa că-s sinonime fără de unde și până unde-s ..și până când-s .. NU ajută. CONTEXTUAL!

    Hristos a înviat!
  • radu office ► IC XC NI KA 19.05.2026 07:58
    ce spune burta aia plina de rahat (nu stiu de ce,dar,exact imaginea asta o am in minte cand il vad sau aud de papahagi:''o burta plina de rahat") prinde la specimene din astea,care nici nu stiu cum arata o usa de biserica pe dinauntru..
  • Giani 19.05.2026 00:10
    Cind ai fost la o catehizare?Se observa de la o posta cui slujesti!Iti plac argintii tradarii sluga vicleana! Mai bine explica la stapinii tai si poate ii convingi!
  • radu office 19.05.2026 07:54
    vezi-ti ma de viata si de pacatele tale.
  • IC XC NI KA 18.05.2026 23:49
    1. Noi avem Sfânta Liturghie, ei “liturghie” cum bine scrie..

    2. “Recitat”? Era spectacol..de s-a recitat? Impunerea “recitatului” contextual ..a apus. La noi. În Apus .. treaba lor. Noi ne rugăm și mărturisim la Sfânta Liturghie, nu recităm la liturghie.

    3. Care “Crezul Apostolic”? Spuneți-i Simbolul roman cunoscut sub denumirea de Simbolul apostolic și nu duceți lumea în confuzie. Crezul e numai UNUL, cel Nicaeno-Constantinopolitanum.

    4. Care “Crezului de la Niceea cu faimosul adaos "Filioque””? Simbolul de credință de la Niceea (325) ref. Duhul Sfânt este extrem de sumar: “Și întru Sfântul Duh”(Καί είς το άγιον πνεύμα). Atât. Cuv. “et Filio”/adaosul “Filioque” a fost adoptat la Sinodul de la Toledo abia în 447, apoi în 589, fără nicio legătură cu conținutul dogmatic al Nicaenum-ului. Și..ce treabă are versiunea latină a Simbolismului constantinopolitan cu.. rătăcirea papistașilor schismaticico-eretici ce sunt .. dogmatic.. pe fond deci, nu că nu-s probleme ..pe FB.

    5. Ref. “calendarul greșit folosit selectiv, de Paști dar nu și de Crăciun” ce ne-ar împiedica să “sărbătorim în sfârșit Paștele (și implicit Înălțarea) împreună cu restul creștinătății, după cum au stabilit Părinții la Niceea” - ce au stabilit Părinții - Sfinți - la Niceea? Așadar, au stabilit ca pe viitor data echinocțiului de primăvară să rămână la 21 martie, dată de care era nevoie pentru stabilirea datei Paștelui din fiecare an. Dar NU s-a luat nicio măsură pentru evitarea întârzierii calendarului în viitor, încât el a continuat să rămână în urmă cu câte o zi la fiecare 128 ani. Apoi, fără a intra în amănunte, în 1582 calendarul s-a îndreptat (calendarul gregorian - primit în Apus). Apoi, la ortodocși, în 1923, calendarul îndreptat prin hotărârea Conferinței de la Constantinopol NU s-a condus după calendarul gregorian!! ci s-a ținut cont de ultimele rezultate ale științei astronomice. Deci povestea cu calendarul gregorian nu are nicio legătură cu realitatea ortodoxă ..pe niciun “stil”. Decât pe situl.. “rea-credință”.

    6. Ref. înlocuirea “slavismul obscur "sobornicească” din Crez” și “traducerea curentă a grecescului "katholike”, adică "universală”” - adică.. ce fel de ..universală? Universală, adică potrivită cu ÎNTREGUL, adică kath'holou/katholikos/catolichi, adică în conformitate cu universalitatea și plinătatea credinței - ceea ce-i cu totul altceva.

    RUȘINE! Ditamai profesorul universitar analfabet pnevmatologic .. și și hristologic. Și.. și universal-catolic. Dar nu și ..cărturărește-fariseico..
    De aprofundat .. recomandarea.

    Hristos a înviat!
  • Cronicar Ortodox 19.05.2026 04:55
    Hristos a înviat!

    Propun să ignorăm acest "intelectual" care deși pare că ocupă agora cu idiosincraziile sale, și-a trădat menirea de om.
  • RomeoB 19.05.2026 07:25
    Vorbind despre vremurile lui antihrist, Sf Lavrentie din Cernigov avertizeaza: Cand int-o biserica se va marturisi un alt CREZ decat cel Niceo-Constantinopolitan (diferit, modificat), atunci sa nu mai mergeti in acea biserica.
  • Cc Cc 19.05.2026 08:21
    Are dreptate (la început) Adrian Papahagi. „Sobornicească” nu este un termen fericit. Dar nu pt că vine din slavonă; ci pt că „sobor” înseamnă adunare. Iar Biserică= ekklesia, tot adunare se cheamă. Așadar pare redundant „sobornicească”. „Catholică” este potrivit, dar nu se potrivește cu catolică din biserica de la Roma. Într-adevăr înseamnă „potrivit cu întregul”= „kat holon”. Iar universal nu se potrivește cu catholic, conține doar o parte din semantică, precum sobornicesc, de ex. Deci modificarea de la sobornicească la universală nu rezolvă problema înțelesurilor. Nici nu ne aduce mai aproape de biserica romano-catolică. Pe fond, a declarat și Marele Sinod Ortodox de la Creta (nu adaug „pan”,căci problema nu este clarificată!), că Biserica Ortodoxă este Biserica Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolică. Și atunci ce să căutăm noi ortodocșii ca să ne „unim” cu Roma? S-au mai unit câte unii la 1700 și ce-au câștigat? Vedeți numai viața episcopului Inochentie Micu Klein și vă lămuriți.
    Eu zic că noi ăștia, mirenii ortodocși înțelegem bine și crezul niceo-constantinopolitan, să nu-și facă Papahagi griji, mai bine s-ar îngriji, după cum cu dragoste îl sfătuiește monahul Filoteu.
    Iar ca termen, în loc de Biserica „catholică” zic că s-ar potrivi mai bine (deși nu acoperă integral) termenul de „depllină; în sensul că Biserica Ortodoxă are tot ceea ce-i trebuie: un Cap, Sfintele Taine și o ierarhie care le administrează, Crez, Doctrină sau Dogmă, într-un cuvânt: Mântuirea.
  • IC XC NI KA 19.05.2026 13:24
    Nu, nu are nicio dreptate..(nici) la început.. La sfârșit ..acolo e miezul.

    Nu-i așa de simplu. Nu-i (numai) etimologic ..pe orizontală. Nu din/prin “orizontală” putem defini/înțelege.. când vorbim despre ecclesia, sobornicitate, ori catholic, mai ales că ați adus în discuție “Sfintele Taine” fără însă a le joncționa.. în miez.
    În plus, chiar etimologic trebuie cercetat care a fost accepțiunea cuv. catolic ..la început.

    Sobornicitatea este despre taina întregului - potrivit cu întregul - Trupului tainic al lui Iisus Hristos. Este o singură “toată lumea”, care, trebuie să știm, NU se limitează numai la relațiile între cei vii - ci și între noi dar și noi și cei adormiți.

    Așadar, sobornicitatea Bisericii ține de natura ei, și e despre trăirea comună/în comuniune a credinței. Care? UNA a Bisericii sobornicești, comunitare. Cu Cine.. pe toate direcțiile și în toate direcțiile: biblic, dogmatic, de cult, filocalic.

    E despre plinătatea ..deplinătății..

    Hristos a înviat!
  • Viola d'amore 19.05.2026 15:59
    Părintele Filotheu Bălan are dreptate. Vicleniile duc la ruinare. Doamne, ajută tuturor!
  1. Ucrainenii au vrut să arunce în aer tot Portul Constanța cu o jumătate din oraș cu tot. Ziarist veteran: Iată de ce și cum

  2. Ion Cristoiu: Ciudata strădanie a lui Nicușor Dan de a ascunde adevărul în cazul dronei de la Constanța. Au știut toți că drona e trimisă de Zelenski. E ceva grav! - VIDEO

  3. Bogdan Herzog, despre drona din Constanța: ”Lumea nu realizează că ne-a trecut glonțul pe lângă ureche. Astăzi trebuia să fim în război. Bineînțeles că ar fi fost blamată Rusia și s-ar fi creat pretextul implicării NATO în război”

  4. ”S-a recepționat semnal de autodistrugere”. Lucian Davidescu desființează versiunea oficială în cazul dronei de la Constanța

  5. ACTUALIZARE: Iranul răspunde cu o ploaie de rachete după ce Israelul n-a mai ținut cont de sfaturile Casei Albe și a bombardat din nou capitala Libanului, Beirut. Tel Avivul a provocat Teheranul când Trump urma să încheie negocierile de pace - FOTO/VIDEO

  6. Luminița Arhire: ”VENEA O DRONĂ PE SIRET”... SAU, MĂ ROG, PE UNDE AVEA EA CHEF SĂ VINĂ...

  7. Gen. brg. (r.) SRI Aurel Rogojan: Așa-zisa derivă a dronelor navale din Portul Constanța este expresia disperării Ucrainei. A fost un act de agresiune militară disimulat împotriva României. Granița NATO și UE, perforată

  8. Orientul Mijlociu în flăcări! Israelul a lovit combinatele petrochimice din Iran, în ciuda avertismentelor lui Trump. Teheranul anunță o săptămână de atacuri non-stop

  9. Prof. Ilie Bădescu: Retorsiunea geopolitică – o nouă amenințare. Cum putem citi geopolitic scenariul de risc al exploziei dronei ucrainene în portul Constanța? Scenariul unui mare dezastru. Știința infra-hazardelor

  10. ROMÂNIA, ȚARA FĂRĂ REPREZENTANȚI. ”Alo? Zelenski? Da...Sunt Nicu de la București. Îmi cer scuze că am pus Portul Constanța în calea dronei Ucrainei!” - NICU, ȘOȘO ȘI CU VOLO PUTIN radiografiați de Florin Ursache

  1. ACTUALIZARE: AU EXPLODAT TOATE CELE 4 DRONE! Alertă maximă în Portul Constanța: O dronă maritimă încărcată cu explozibil s-a autodetonat necontrolat. Kievul confirmă că drona era ucraineană - DETALII INCREDIBILE

  2. PROVOCARE CRIMINALĂ ȘI MINCIUNI OFICIALE: Puteau să sară în aer zeci de specialiști români de la MApN, MAI și SRI. Au avut doar 3 minute! MApN susține că Ucraina ar fi anunțat cu doar 15 minute înainte iar Guvernul că se știa de la 6. CINE MINTE?

  3. Ucrainenii au vrut să arunce în aer tot Portul Constanța cu o jumătate din oraș cu tot. Ziarist veteran: Iată de ce și cum

  4. Un sultan de 22 de ani a reușit cu tunurile ungurului Orban din Brașov să surpe zidurile cetății imperiului creștin. 29 mai 1453: Căderea Constantinopolului, capitala spirituală a românilor. O istorie care nu se învață la școală

  5. Ce au strigat unii dintre cei mai frumoși români din Basarabia, aflați în cușcă la Tiraspol: Te iubim, popor român! Arestarea și eliberarea după 15 ani de temniță a Eroilor Români din Transnistria. 2 și 4 iunie în Istoria recentă a României mici. VIDEO

  6. 4 iunie 1920: 106 ani de la semnarea Tratatului de la Trianon - ZI DE MARE SĂRBĂTOARE PENTRU TOȚI ROMÂNII!

  7. MOARTEA MAREȘALULUI. 80 de ani de la ucidere, chiar înainte de ziua sa de naștere, 2 iunie. Mărturia preotului care i-a dat ultima împărtășanie Mareșalului Ion Antonescu înainte de execuție: La Jilava, soldații plângeau în curtea închisorii (1 iunie 1946)

  8. Jurnalistul Răzvan Dumitrescu și-a dat demisia în direct de la Antena 3

  9. Nicușor Dan a publicat imagini cu fragmentele dronei de la Galați. Care sunt concluziile lui "OFICIALE"

  10. Alis Popa: Un singur lucru a mai rămas de bifat din lista CONSPIRAȚIEI OFICIALE

Ultima oră

17:08

Emanuel-Bogdan Bobic: Postare nerecomandată celor care cred că drona aceea a ajuns în inima portului Constanța fiind "în derivă"

16:39

Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): ”România nu mai poate să crească economic pe modelul actual și nici să reducă din decalajele față de Uniunea Europeană”

15:50

Cora Muntean: Cel mai iubit dintre basarabeni! Împreună cu Forumul Civic al Românilor din Covasna, Harghita și Mureș a adus în Parlamentul României bustul boierului Vasile Stroescu

15:36

Cultura woke dezlănțuită: Democrații din New York propun înlocuirea cuvântului „mamă” cu „părinte gestant” și „tată” cu ”părinte negestant”

14:30

Răzvan Bibire: A treia oară vor reuși? A treia oară, poate că nu va mai exista filmare. Poate că nu va mai exista nicio dovadă vizibilă cu ochiul liber care să contrazică narațiunea oficială. Și atunci?

14:00

Uriașul marș LGBT din Ierusalim s-a transformat într-o manifestație împotriva guvernului israelian

13:17

Discurs incendiar de Ziua Z. Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, avertizează: Europa este supusă unei ”invazii de imigranți” și de ideologii periculoase! Plajele unde au debarcat eroii sunt din nou luate cu asalt

13:10

Gen. brg. (r.) SRI Aurel Rogojan: Așa-zisa derivă a dronelor navale din Portul Constanța este expresia disperării Ucrainei. A fost un act de agresiune militară disimulat împotriva României. Granița NATO și UE, perforată

13:00

Ruptură totală între vecini? Zelenski boicotează Polonia și zboară spre Londra prin Chișinău

12:30

Prof. Ilie Bădescu: Retorsiunea geopolitică – o nouă amenințare. Cum putem citi geopolitic scenariul de risc al exploziei dronei ucrainene în portul Constanța? Scenariul unui mare dezastru. Știința infra-hazardelor

12:21

Copiii, victime ale legii Vexler. Interviu cu istoricul Ionuț Țene

12:13

Dr. Vasile Astărăstoae: Gender theory (teoria genului) – inginerie socială?

12:00

AUR: Statul român nu vede dezinformarea anti-România acolo unde aceasta există cu adevărat

11:00

Legionarii GETICA se revoltă - Drept la Replică

10:49

Tragedie uriașă în NBA: S-a stins din viață, la doar 59 de ani, o fostă vedetă de la Chicago Bulls! A scris istorie braț la braț cu Michael Jordan în anii '90