OMS scapă porumbelul. Tehnologia vaccinului ARN mesager a dat rateuri

De Claudia Marcu  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Organizația Mondială a Sănătății (OMS) cere extinderea utilizării tehnologiei ARN mesager pentru tratarea mai multor boli transmisibile și netransmisibile. În același timp, organizația cere însă vaccinuri mai stabile la temperatură, o durată de protecție mai mare și o eficacitate împotriva unei game variate de tulpini și variante. Pe de altă parte, OMS a subliniat importanța construirii încrederii în tehnologiile ARN mesager, pentru a îmbunătăți absorbția actuală și viitoare a vaccinurilor.

Deși vorbește despre succesul vaccinului Covid bazat pe tehnologia ARN mesager, OMS admite limitările acestui produs, solicitând continuarea cercetărilor pentru dezvoltarea unor vaccinuri mai stabile la temperatură, cu o durată mai mare de protecție și care să asigure eficacitatea împotriva unei game variate de tulpini și variante.

Consiliul Științific al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) a publicat un raport care analizează beneficiile potențiale și limitările tehnologiei vaccinului ARNm, realizate după decenii de investiții în știința de bază care explorează modificările chimice și răspunsurile imune la ARN, cu potențialele lor aplicații pentru HIV, virusul respirator sincițial (RSV), sindromul respirator acut sever (SARS), și terapii și vaccinuri împotriva cancerului.

”Beneficiile vaccinurilor ARNm Covid-19 nu au fost distribuite în mod egal la nivel global, cu o capacitate de cercetare și dezvoltare insuficientă, bariere de proprietate intelectuală și cerințe de lanț ultra-reg, precum și costuri ridicate pentru țările cu venituri mici și medii. Deblocarea potențialului tehnologiei ARNm dincolo de vaccinurile Covid-19 va necesita cercetări solide pentru a aborda limitările directe”, a declarat profesorul Harold Varmus, președinte al Consiliului Științific al OMS, fost director al Institutului Național de Sănătate din SUA. Raportul recomandă un cadru pentru a evalua valoarea tehnologiei ARNm în dezvoltarea vaccinurilor și a medicamentelor împotriva altor boli infecțioase, care ar putea ajuta, de asemenea, la stabilirea rolului potențial al tehnologiei în abordarea cancerului și a bolilor autoimune.

Se pregătesc noi vaccinuri

Potrivit raportului OMS, în prezent se desfășoară studii clinice de fază 3 pentru vaccinuri ARNm împotriva citomegalovirusului (un virus comun care poate amenința bebelușii și cei cu un sistem imunitar slăbit), gripa A și B, și RSV. Există, de asemenea, cercetări în desfășurare pentru vaccinuri cu această tehnologie pentru tuberculoză, malarie, HIV, precum și în bolile netransmisibile. Raportul solicită, de asemenea, cercetări suplimentare pentru a aborda potențialul acestei tehnologii, precum și limitările acesteia.

”Îmbunătățirea stabilității vaccinurilor ARNm la temperaturi mai ridicate ar trebui să fie o țintă cheie a eforturilor de investiții și de cercetare. O altă recomandare cheie este asigurarea dezvoltării și accesului prin investiții și aplicarea lecțiilor din inițiativele Covid-19, cum ar fi ACT-Accelerator, care a lucrat pentru a asigura accesul la teste, tratamente și vaccinuri Covid-19.

„Pentru a maximiza impactul tehnologiilor ARNm, este vital să promovăm și să consolidăm cercetarea, mergând țară cu țară, astfel încât fiecare regiune să aibă un ecosistem științific, de cercetare și dezvoltare dinamic și susținut”, a spus dr. Jeremy Farrar, șeful oamenilor de știință din OMS.

Ezitarea și neîncrederea trebuie anihilate

Reprezentanții OMS au mai cerut investiții și un angajament pentru un acces echitabil, un ecosistem global de cercetare mai divers, care vor aborda mai bine bolile transmisibile și netransmisibile și vor îmbunătăți rezultatele sănătății cu noi vaccinuri mARN sigure și eficiente și potențial terapeutice pentru toți. Totodată, raportul a evidențiat importanța construirii încrederii și a îmbunătățirii comunicării în jurul tehnologiilor ARNm, pentru a limita ezitarea și dezinformarea și pentru a îmbunătăți absorbția actuală și viitoare a vaccinurilor.
 
Parteneriat Național
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Cine este George Simion:

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Părintele Pimen: Vom birui!

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (4)
  • siBemol14a 03.01.2024 14:08
    Zice OMS: Totodată, raportul a evidențiat importanța construirii încrederii și a îmbunătățirii comunicării în jurul tehnologiilor ARNm, pentru a limita ezitarea și dezinformarea și pentru a îmbunătăți absorbția actuală și viitoare a vaccinurilor.

    Acest bla-bla-bla este de rău-augur. Câtă vreme scopul este îmbunătățirea absorbției (deci bani incasați), câtă vreme ezitarea și dezinformarea se combate prin îmbunătățirea comunicării nu putem spera la ceva măcar 10% normal. Spun asta deoarece nu-mi închipui că specialiștii OMS (ghilimele opționale) nu știu că faptele sunt cele ce ar putea mișca starea gravă de neîncredere a lumii față de cei 0.001% autoproclamați șefi, specialiști, influenceri etc. Aceste fapte ar putea fi pedepsirea credibilă a mincinoșilor, lacomilor și criminalilor din perioada Covid, eliminarea dublei măsuri și a tuturor celorlalte măsuri tipice unui stat totalitar, polițienesc care ucide fără să clipească pe cei care refuză injectarea obligatorie a binelui definit de experți...
  • Tic 03.01.2024 14:31
    Ce început de an,iti urez omeseule ,praful si pulberea sa se aleagă de initiativele tale ,împreună cu toti cei ce vor lucra pentru tine,impreuna cu cei ce te comandă!Neam de neamul lor sa nu rămână neatins de urarea mea!
  • Coronoia 03.01.2024 17:23
    "OMS a subliniat importanța construirii încrederii în tehnologiile ARN mesager" - nu e nevoie de atata efort de convingere, pui guvernul sa latre la prost ca ii va interzice accesul in mall sau la mecdonalds necapsat --> in secunda 2 prostul fuge in limba sa se capseze.
  • dejuan 04.01.2024 04:44
    https://web.archive.org/web/20230424211755/https://www.centerforhealthsecurity.org/our-work/pubs_archive/pubs-pdfs/2020/200709-The-Publics-Role-in-COVID-19-Vaccination.pdf

    (manualul de manipulare "Pregatirea populatiilor pentru vaccinul covid" )

    "Acest raport ia în considerare factorii umani în legătură cu viitoarele vaccinuri împotriva noului coronavirus (SARS-CoV-2), bazându-se pe perspective din gândirea de proiectare și din științele sociale, compoetamentale si ale comunicării. Acesta oferă recomandări – adresate atât factorilor de decizie politică cât și practicienilor - despre cum să promoveze acceptarea publică a vaccinurilor "

    Printrea autori, Luciana Borio (In-Q-Tel , i.e. CIA ). https://www.cfr.org/expert/luciana-l-borio
  1. Ion Cristoiu: Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, trebuie anchetat penal pentru abuz în serviciu

  2. RĂZBUNAREA SISTEMULUI. Nicușoriștii au INTERZIS la Iași o piesă a artistului de geniu Mihai Mălaimare pentru că susține AUR și Curățenia Generală. ”Ați lovit în visul unor tineri actori! În numele cui? Al unui deziderat politic, al unui ordin pe unitate?”

  3. 7 MOTIVE PENTRU CARE NICI UN CREȘTIN ORTODOX NU-L POATE VOTA PE NICUȘOR DAN. Campanie de mii de scrisori către preoții din diaspora a candidatului progresist, necăsătorit, ”spovedit” la Biserica Catolică, susținut de Cultul Evanghelic, pro-avort și LGBT

  4. Viktor Orban s-a răzgândit: ”Colaborăm cu foștii lideri ai României pentru a promova viața și supraviețuirea maghiarilor din Transilvania”

  5. Luminița Arhire: O PERINIȚĂ POLITICĂ TOTAL SCHIZOFRENICĂ

  6. Pomenirea unuia dintre cei mai puternici exorciști ai României: Părintele Ilarion Argatu (2 August 1913 - 11 Mai 1999): ”Vrăjmașul satanei s-a strămutat pentru totdeauna în Rai”. Reportaj de la Cernica, mărturii, înainte-vederi și sfaturi duh

  7. Zoe Dantes: Ultrașii Democrației

  8. Mită electorală de la festivalul satanist UNTOLD: Nicușor Dan se simte în elementul lui

  9. O Chilie Athonită pe pagina jurnalistei Anca Alexandrescu: ”Nu facem politică însă suntem totdeauna ÎMPOTRIVA candidaților care susțin păcatele frontale - iar Nicușor Dan susține și promovează LGBT”. Părintele Pimen: ”Cu ajutorul lui Dumnezeu, VOM BIRUI!”

  10. Revolta elitelor și trădarea democrației

  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  4. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  5. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  8. Pălitură de osândă pentru UDMR: Viktor Orban a ascultat de Donald Trump și îl susține pe George Simion, ca lider al suveranismului în Europa: ”În lupta pentru creștinism și suveranitate trebuie să ne sprijinim reciproc” - VIDEO

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

Ultima oră

23:33

RĂZBUNAREA SISTEMULUI. Nicușoriștii au INTERZIS la Iași o piesă a artistului de geniu Mihai Mălaimare pentru că susține AUR și Curățenia Generală. ”Ați lovit în visul unor tineri actori! În numele cui? Al unui deziderat politic, al unui ordin pe unitate?”

22:00

Pomenirea unuia dintre cei mai puternici exorciști ai României: Părintele Ilarion Argatu (2 August 1913 - 11 Mai 1999): ”Vrăjmașul satanei s-a strămutat pentru totdeauna în Rai”. Reportaj de la Cernica, mărturii, înainte-vederi și sfaturi duh

21:30

Luminița Arhire: O PERINIȚĂ POLITICĂ TOTAL SCHIZOFRENICĂ

20:55

Mită electorală de la festivalul satanist UNTOLD: Nicușor Dan se simte în elementul lui

20:20

Viktor Orban s-a răzgândit: ”Colaborăm cu foștii lideri ai României pentru a promova viața și supraviețuirea maghiarilor din Transilvania”

19:45

O Chilie Athonită pe pagina jurnalistei Anca Alexandrescu: ”Nu facem politică însă suntem totdeauna ÎMPOTRIVA candidaților care susțin păcatele frontale - iar Nicușor Dan susține și promovează LGBT”. Părintele Pimen: ”Cu ajutorul lui Dumnezeu, VOM BIRUI!”

18:55

Zoe Dantes: Ultrașii Democrației

18:00

7 MOTIVE PENTRU CARE NICI UN CREȘTIN ORTODOX NU-L POATE VOTA PE NICUȘOR DAN. Campanie de mii de scrisori către preoții din diaspora a candidatului progresist, necăsătorit, ”spovedit” la Biserica Catolică, susținut de Cultul Evanghelic, pro-avort și LGBT

17:30

10 Mai - Ziua Regalității României. Cele trei semnificații ale zilei de 10 mai în istoria țării

16:30

10 mai: Sfântul Apostol Simon Zilotul, cel la a cărui nuntă Mântuitorul a transformat apa în vin. Vă puteți închina la sfintele moaște ale sfântului Apostol chiar în București, la Biserica Podeanu din Grivița

14:51

Revolta elitelor și trădarea democrației

13:32

INTERVIU EXCLUSIV AL CELEBRULUI JACK POSOBIEC CU GEORGE SIMION, CANDIDATUL MAGA ȘI MEGA AL ROMÂNIEI. Fostul ofițer de informații al US NAVY: Vom sta cu ochii pe alegerile prezidențiale din România! - VIDEO

13:00

EFECTUL SIMION. CÂND ÎȚI DAI CU STÂNGU-N DREPTU': Mai bine GOLAN, decât ACTIVIST!

12:00

Trăiască RBR!

00:30

Cine pune ștampila pe satana pune și satana ștampila pe el