![Foto: Gerard Apostolescu/Facebook](https://www.activenews.ro/thumb-635?/articole/187655.jpg)
Foto: Gerard Apostolescu/Facebook
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
O lucrare de butaforie jignitoare pentru locul în care a fost așezată, care pare să reprezinte o hidră cu 7 capete, a fost amplasată de Primăria Municipiului Iași în fața Voievozilor Români, lângă Casa Pogor. Trecătorii s-au arătat indignați de acest lucru și acuză primăria că a lucrat „noaptea, ca hoții”!
ACTUALIZARE: Autorul „operei”, care se vrea un „statement cultural”, este un anume Costi Ioniță. Lucrarea a mai fost expusă și pe locul statuii lui Lenin din Piața Presei, sub curatoriatul Ioanei Ciocan, personajul care a produs și blasfemia de la Art Safari, apărată de Vasile Bănescu de la Patriarhie.
Amplasarea ei este total jignitoare. Dacă „statement”-ul era politic, locul „Hidrei” era la Primărie sau Prefectură, la Parlament sau Președinție, nu în fața Voievozilor Români.
FOTO/VIDEO:
![Ar putea fi o imagine cu monument](https://scontent.fclj2-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/424769435_3624323057805735_7882729673498012325_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=3635dc&_nc_ohc=yfAcmS7J3BUAX9OcTcm&_nc_oc=AQmeJ2_B-tYpvvVmkunDoo-ViT61xV-wqCVMRTaiwXmBaGaAn0TgzSk6ngJjhVtvQDc&_nc_ht=scontent.fclj2-1.fna&oh=00_AfCAppjEsEaUL9ZYHfQbXqLmNu73h-3P9UjAkNxdShaSQA&oe=65D9A280)
Reacțiile ieșenilor au fost pe măsură:
„Și Ieșenii ce fac,sunt *** pe ei de frică,de ce nu o dau jos de acolo?!.
Moldoveni fătălăi care fac de râs istoria și pe ȘTEFAN CEL MARE,Bine că sunt mari în gură când nu trebuie”
*
„Este plină România de trădători sataniștii, trebuie doborâtă la pămant asemenea statui sataniste !”
*
„Putea fi expusă această statuie oriunde, dar nu în fața Voivozilor Moldoveni.”
*
„Păcat de banii cheltuiți pentru o asemenea statuie! Primarul este vinovat de această investiție macabră! Cât a luat șpagă?”
*
„Diavoli, pe banii contribuabililor. Ar trebui ca oamenii s-o darame. I-a intrebat careva daca sunt de acord ca banii lor sa fie cheltuiti pe satanizare?”, au fost câteva dintre comentarii.
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063447409976
Unde sunt romanii? Daca a inceput amer razboi in ucra, s-au imbracat in steagul ua, steagul tarii care are teritorii romanesti sub ocupatie; daca satan a lui iahu a inceput razboi, punem steaguri evreiesti, Basarabia o face pe independenta la fundul lui soros si zdreli...Unde sunt romanii cu suflet de roman? Voi sunteti stapanii, nu niste venetici sau cei cu suflete de venetici...
Dumnezeule scapa-ne de nebunii astia !!!!!!!!!!