NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

De Iustina Filimon  /  

Papa Americanus în balconul din Piața Sf. Petru

Papa Americanus în balconul din Piața Sf. Petru

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Un nou papă a fost ales pentru scaunul de la Vatican! Momentul alegerii a fost marcat de fumul alb care ieșea printr-un coș special montat pe acoperișul capelei sixtine, în jurul orelor 19.00, ora României.

Actualizare: Cei 133 de cardinali adunați în Capela Sixtină a Vaticanului l-au ales pe noul Papă. El va apărea în curând la fereastra centrală a Bazilicii Sfântul Petru.

Cardinalii adunați în Capela Sixtină a Vaticanului l-au ales pe cardinalul american Robert Francis Prevost ca al 267-lea Papă, care a luat numele de Papa Leon al XIV-lea.

Actualizare: Un specialist în dedesubturile Vaticanului,  Leo Zagami, dezvăluie la Alex. Jones cum noul Papă este "mai rău decât Francisc", respectiv un vector continuator al preluării Globaliste a Bisericii Catolice și că acesta va fi folosit pentru a porni un război împotriva președintelui Trump!

"Nu este o zi bună... El este mai rău decât Francisc... Va fi un război împotriva lui Trump, dus de Biserica Catolică în fiecare zi" - spune Zagami.

VIDEO: 

Casa Albă a adresat felicitări noului Papă american

"Felicitări cardinalului Robert Francis Prevost, care tocmai a fost numit Papă. Este o asemenea onoare să realizăm că este primul Papă american. Ce emoție și ce mare onoare pentru țara noastră. Aștept cu nerăbdare să îl întâlnesc pe Papa Leon al XIV-lea. Va fi un moment foarte semnificativ!" -Președintele Donald J. Trump

„Felicitări lui Leon al XIV-lea, primul Papă american, pentru alegerea sa! Sunt sigur că milioane de catolici americani și alți creștini se vor ruga pentru munca sa de succes în conducerea Bisericii. Dumnezeu să-l binecuvânteze!”, a adăugat și JD Vance, vicepreședintele SUA.

Prevost, născut în Chicago din părinți de origini franco-italiene și spaniole, a fost episcop de Chiclayo în Peru - o țară cu care a fost legat timp de 40 de ani în două perioade distincte totalizând două decenii, scrie El Pais. Leon al XIV-lea a ieșit în cele din urmă în frunte într-o cursă în care a luat avânt în ultimele zile, deși era departe de a fi sigur că alesul va veni din această parte a lumii.

Spre deosebire de majoritatea conaționalilor săi, acest augustinian este multilingv și și-a petrecut o mare parte din viață în afara Statelor Unite. Legătura sa cu Peru este atât de profundă încât deține cetățenia peruviană.

FUMUL PE COȘ:

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Acatistul Părintelui Justin

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (12)
  • Tic 08.05.2025 19:23
    Da' repede s-au mișcat.Se vede treaba că lucrurile au fost puse la punct mai dinainte!
  • Brick 08.05.2025 20:58
    A fost luat in discutie si un macaristanez. Le multumesc catolicilor ca nu au pus la Vatican un turanic din pusta.
  • Tic ► Brick 08.05.2025 23:46
    Ăsta este pus sub acuzație de Asociația Internațională a Victimelor abuzurilor preoților catolici,in martie anul curent.Asociația se numește SNAP.
  • Christinne Radu ► Tic 09.05.2025 10:37
    https://www.dailymail.co.uk/news/article-14693619/Pope-Leo-XIV-looked-way-confronted-child-sex-abuse-allegations-against-priest-Chicago-church.html
  • Brick ► Tic 09.05.2025 15:34
    Din pacate da, organizatia in cauza spune ca nu a anchetat corespunzator cazurile de abuz.
  • neneanimeni 08.05.2025 20:24
    Un nou minciunopapă!(aka eretic)
  • Tic 08.05.2025 21:06
    Matematician.
  • Mielu' 09.05.2025 03:34
    Eu am o inclinatie reflexa, aparent demodata si "pseudostiintifica" la citit fizionomia umana, ceva la mare cinste in vremurile apuse si rau famata de fascism si nazism -- respectiv fiziognomismul si lombrozianismul. Vezi si filmul inspirat din romanul "A 25-ora", al scriitorului de origine basarabeana, Virgil Gheorghiu. AN are in arhive si un articol despre roman si filmul respectiv.
    Interesant este insa ca, in zilele noastre, a redevenit de mare actualitate (de cand cu AI si colectarea datelor biometrice unice la fiecare individ), se fac cursuri specifice pt cei din servicii, si tehnicile de observare, masurare s-au rafinat mult. Americanii au facut chiar si un serial tv pe subiect, iar pe net circula filmulete instructive cu experti in domeniu.
    N-am vreo specializare anume in acest sens, ci doar o inclinatie reflex, instinctiv-intuitiva cand privesc chipurile oamenilor, ceva care avem toti, mai mult ori mai putin dezvoltat.
    Si mie chipul acestui individ, cautatura ochilor etc, nu prea imi inspira pace sau altceva crestinesc.
    E posibil sa ma insel doar privind niste imagin statice.
    Doamne, apara!
  • eu-noi ► Mielu' 09.05.2025 04:32
    Este corecta observatia dvs. legata de fiziognomism; avem legende traditionale cu "oameni insemnati", care s-au dovedit buni sau rai pentru epoca lor. Insa, arhitectul veacului asta lucreaza mult prea viclean. Astfel, foloseste exact invers oameni/chipuri umane pentru a manipula masele. Actual, acestia sunt folositi doar ca "label" P.R. pentru structuri oculte, bine consolidate. Nu cred ca mai exista lideri reali, decat in zonele "necivilizate". Cam totul e simulare si disonantza. Apropo, pana si antihristul va purta chipul Mantuitorului, inseland masele. In greaca veche, prefixul "anti-" are si sensul de "COPIE", alaturi de ceea ce stim noi, de "contra". Foarte subtil, cu simolistica nevazuta "la vedere".
  • Tic ► Mielu' 09.05.2025 21:22
    Scuze,era doar o informație.Altfel subscriu la cele size de dvs.Nici mie nu- mi inspiră nenea ăsta vreun sentiment de bucurie,ci mai degrabă mă pune în gardă.Intri-adevăr trăsăturile biologice,inclusiv trupești,nu doar cele faciale,și gesturile,spun multe despre o ființă.
  • Mielu' 09.05.2025 03:40
    Ililustrare la ce am mentionat in postul anterior --
    https://youtube.com/shorts/2q9cbzGlxaU?si=al69YXuMElyPxPO7
  • viorel craciun 09.05.2025 18:42
    Apoi este deja infaptuita NOUA ORDINE MONDIALA , adica numita " PAX AMERICANA " dupa spuse PAPA in cauza , de ce PAX AMERICANA , ca pe vremuri la IMPERIUL ROMAN ( PAX ROMANA ) , pai simplu :
    - au puterea militara mondiala , mai aveau nevoie de al doilea " pilon " ceea a credintei crestine , in cazul in speta ceea CATOLICA . Acum scopul a fost indeplinit , pe repede " inainte " dupa participarea lui TRUMP ca si a altora , la defunctul ,parastas al adevarat PAPA , spiritual , crestineste , sufleteste , CATOLIC. Doamne ajuta si fiecare sa ne aparam credinta noastra adevarata ,de la bunii , bunilor nostri prin " trairea noastra " si Biserica noastra de mii de ani sfintita aici pe meleagurile noastre , asa numita crestina a " GRADINII FECIOAREI MARIA "
  1. A bubuit Orientul Mijlociu: Israelul a lovit facilitățile nucleare iraniene. Cel puțin 20 de oficiali de rang înalt au fost uciși. Forțele armate iraniene: ”Nu vom avea limite în răspunsul față de Israel. Au încălcat toate liniile roșii”

  2. Imagini LIVE de la Marșul homosexualilor Bucharest PRIDE 2025. Mihai Tîrnoveanu blocat de Jandarmeria pro-LGBT. Arestați pentru... ouă. La Parada Gay participă și copii - VIDEO

  3. CIA a știut! – Trump e fie un președinte de formă, fie s-a compromis definitiv – Atacul asupra Rusiei este o etapă decisivă a Marii Resetări

  4. Parlamentul a adoptat o lege ANTICONSTITUȚIONALĂ, pentru ”combaterea antisemitismului și a urii online”. Toți parlamentarii din Coaliția lui Nicușor Dan au votat în masă PRO. AUR și POT - CONTRA, SOS, o Abținere. George Simion: Pericol de dictatură!

  5. Biserica Ortodoxă Română, prima palmă la adresa lui Nicușor Dan: Patriarhia protestează oficial față de aprobarea și organizarea manifestării homosexuale stradale Bucharest Pride în ajun de Rusalii: O sfidare, un act provocator, un păcat fundamental

  6. Mesajul DISPERAT al șefei serviciilor secrete americane: “Suntem mai aproape ca oricând de Nimicirea Nucleară!”

  7. 24 de Ambasade susțin parada homosexualilor aprobată de Nicușor Dan de Rusalii și sfidează poziția categorică a Bisericii Ortodoxe Române: "Asta au ales românii"

  8. Declarație explozivă a unui Ofițer de Contrainformații Militare: TRAIAN BĂSESCU - OMUL MOSCOVEI!

  9. Israelul a atacat Iranul din aceleași motive pentru care Rusia a atacat Ucraina. Adrian Onciu: Iranul, izolat ”strategic”

  10. Statul Paralel american s-a născut în Anglia – Cum a cucerit lumea - De ce Războiul Mondial a rămas singura sa șansă

Ultima oră

23:30

Sinaxarul Demnității Românești. 13 iunie 1980: Profesorul Nicolae Mărgineanu, tatăl regizorului Nicolae Mărgineanu

23:10

”Dreptate, ochii plânși cer să te vadă!” - Fotografia Zilei

22:07

Pr. Bogdan Florin Vlaicu în dialog cu dr. Geanina Hagimă despre convergența biodigitală

21:25

IRANUL RADE ISRAELUL. ACTUALIZARE: SUA au sprijinit Israelul în contracararea Iranului

20:30

MINERIADA A PORNIT DIN PRESĂ: "Îndemn venit din cavernă". Ce scriau CTP, Andrei Pleșu, Corina Drăgotescu, Sergiu Andon, Lelia Munteanu și Darie Novăceanu despre Piața Universității în ziarul Adevărul din 13-15 iunie 1990

19:47

LE-GIO-NA-RII!

19:00

POMENIREA DE 12 ANI A PĂRINTELUI NOSTRU JUSTIN PÂRVU, DUHOVNICUL NEAMULUI

18:40

Domnul îl va milui pe Costion Nicolescu

17:46

Pr. Alin Cristian Preotu: "Oricine este din Adevăr ascultă glasul Meu"

17:00

AU VRUT SĂ-I TAIE CAPUL! Crimele din 13-15 Iunie 1990 povestite de martorii lor. Fenomenul Piața Universității și Mineriada expuse de ActiveNews. ISTORII REALE, GALERIE FOTO, FILMĂRI, DOCUMENTE ale ARMATEI și RECHIZITORIUL

15:44

Dan Tanasă (AUR): Mai respectă cineva legea în țara asta? Dominic Fritz, neamțul fără cetățenie română, uns președinte al USR

14:56

Israelul a atacat Iranul din aceleași motive pentru care Rusia a atacat Ucraina. Adrian Onciu: Iranul, izolat ”strategic”

13:50

Legea e doar pe hârtie: Dominic Fritz e noul președinte USR, deși nu are cetățenie română

13:32

De la Banca Națională a Moldovei, la șefia Guvernului. Anca Dragu ar putea fi noul premier al României

13:26

APADOR-CH – Cinci întrebări pentru Nicușor Dan și CSAT: Cine stabilește fake-news-urile?