NOI DEZVĂLUIRI din DOCUMENTELE pe care Pfizer le voia secretizate 75 de ani: Conflicte de interese crase în studiile clinice derulate pentru vaccinul COVID. Specialiștii „independenți” au primit bani-grămadă, asemenea lui Rafila, Cercel și Gheorghiță

De Iustina Filimon  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


„Ce pânză încâlcită țese industria farmaceutică cu arbitrii săi responsabili de siguranța vaccinurilor! Numiți în secret, se întâlnesc în secret, identitățile le sunt ascunse și toți sunt plătiți de companiile pe care ar trebui să le supravegheze. Ce ar putea merge prost?!”, scriu avocații ICAN (Informed Consent Action Network - „Rețeaua de acțiune pentru consimțământ informat”) pe site-ul organizației care a militat alături de Public Health and Medical Professionals for Transparency pentru scoaterea la lumină a mii de documente Pfizer despre „vaccinul” „anti-Covid” pe care compania și FDA le doreau ținute la secret 75 de ani. Dar instanța nu le-a permis.
 
Vedeți și BOMBĂ MEDICALĂ: Pfizer a modificat datele din rezultatele studiilor clinice ale vaccinului Covid. British Medical Journal publică zeci de documente interne ale companiei, fotografii și înregistrări audio
 
Acum ICAN a descoperit conflicte de interese crase ale unora dintre cei care au realizat studiile clinice pentru Pfizer și care, asemenea lui Alexandru Rafila, Streinu-Cercel și Valeriu Gheorghiță, au primit anterior bani grămadă de la compania vaccinistă. Acum se pune problema tragerii lor la răspundere, așa cum ar trebui să se întâmple și la noi.

Grupul de avocați a mai avertizat, în 2020, despre legăturile financiare cu Big Pharma care compromit Comitetele pentru Monitorizarea Datelor și Siguranței (Data and Safety Monitoring Boards - DSMB), însărcinate cu supravegherea studiilor clinice pentru vaccinuri. Acum, datorită eforturilor neobosite ale ICAN de a studia documentele făcute publice de FDA - ca răspuns la cererea formulată de organizația Public Health and Medical Professionals for Transparency (PHMPT) în baza legii privind libertatea de informare - din dosarul produsului biologic dezvoltat de Pfizer, putem vedea cât de departe merge corupția.

În ultimul calup de documente obținute de la FDA se găsește și un document de 61 de pagini, intitulat Investigational BNT162 Vaccine Program, care descrie mecanismul Pfizer de verificare internă pentru studiile privind vaccinul Covid-19 pe care le-a derulat în 2020 și 2021. Paginile 51 și 52 enumeră cinci membri inițiali ai „Comitetului extern de monitorizare a datelor” al Pfizer, propriul său DSMB, la care s-au adăugat încă doi membri în februarie 2021. (Este interesant faptul că acești doi membri sunt amândoi doctori specializați în medicină materno-fetală).
 
Identitatea unuia dintre cei cinci membri inițiali a fost dezvăluită, aparent din greșeală, încă din septembrie 2020, într-un articol publicat de CBS care anunța includerea medicului Kathryn Edwards, profesor la Universitatea Vanderbilt. ICAN arată cum, chiar înainte de se alătura DSMB, aceasta a fost consilier plătit al Pfizer. În plus, Edwards a primit plăți, onorarii pentru discursuri sau finanțare de la numeroase companii farmaceutice, inclusiv Moderna, Merck și SmithKline Beecham, în timp ce Sanofi i-a oferit călătorii la Paris, Dublin, Amsterdam și Cancun, printre alte destinații.
 
Între timp, cunoaștem și identitatea celorlalți membri ai DSMB. Dar, înainte de a vedea cine sunt aceștia, iată ce a declarat directorul NIAID, Anthony Fauci, într-un interviu din septembrie 2020. Comitetele pentru Monitorizarea Datelor și Siguranței, a spus el, „nu trebuie să fie îndatorate nimănui. Nici președintelui, nici producătorilor de vaccinuri, nici FDA, nici mie”.
 
Evident, această regulă nu se aplică în cazul lui Kathryn Edwards. Cum stau lucrurile, însă, în cazul celorlalți membri ai grupului de experți care verifică datele studiilor clinice pentru vaccinurile Pfizer? Iată o scurtă prezentare:
 
Dr. Jonathan Zenilman, de la Universitatea Johns Hopkins, a fost președintele comitetului. Din 2014 până în 2020, acesta a primit de la Pfizer în fiecare an onorarii pentru consultanță în valoare de 78.279 de dolari (28.168 de dolari numai în 2020). În plus, în perioada 2014-2019, Pfizer i-a plătit lui Zenilman mese și călătorii în valoare de 6.045.09 dolari. Printre ceilalți protectori ai săi din Big Pharma se numără GSK, Merck, Smith & Nephew, Cubist, Siemens Medical Solutions, Cipla, Tetraphase Pharma, The Medicines Company, K2M, Becton, Dickinson and Company, Perrigo și Theravance. Între 2014 și 2020, Dr. Zenilman a primit o sumă uluitoare de 91.257,69 dolari de la aceste companii farmaceutice (inclusiv Pfizer), fără a pune la socoteală finanțările pentru cercetare. Totodată, Zenilman a primit finanțări și de la NIH.
 
Dr. Robert Belshe, fondator al Centrului pentru dezvoltarea vaccinurilor de la Facultatea de Medicină din cadrul Universității Saint Louis, a primit diverse onorarii pentru consultanță și rambursări de la Pfizer, GSK, Dermira, Sanofi, AstraZeneca, Merck, Emergent Biosolutions, Comsort, Seqirus, Novartis și Viiv Healthcare în fiecare an din 2014 până în 2020, iar de la AstraZeneca în fiecare an din 2014 până în 2018. „Cât de mult”, vă întrebați? Un total incredibil de 452.794,26 dolari, fără a lua în calcul fondurile pentru cercetare. Compania Pfizer a fost deosebit de generoasă în ceea ce privește onorariile pentru consultanță, pentru discursuri, precum și cu plata meselor, cazărilor și a călătoriilor. Dr. Belshe și-a dezvăluit conflictele de interese într-un articol din 2019: A fost consultant și/sau conferențiar pentru GSK, Medimmune, Sanofi, Flugen, Novavax, Merck și Moderna; deține acțiuni/opțiuni de acțiuni la Flugen; este membru al consiliului științific al Flugen; și a făcut parte din consiliul de monitorizare a siguranței datelor al GSK, MedImmune, Vical și Vaxart. 
 
Dr. Lawrence Stanberry, de la Universitatea Columbia, a primit mai mult de 23.000 de dolari de la Pfizer în 2020, precum și fonduri destinate cercetării de la NIH, CDC și de la Fundația Bill și Melinda Gates. El declară venituri din consultanță de la Janssen, GSK și Novartis și este membru al consiliului consultativ științific al Abivax. 
 
Dr. Robert Philips Heine, de la Wake Forest Baptist Health, din Winston-Salem, NC, a primit, între 2014 și 2020, 27.450,28 dolari de la mai multe companii farmaceutice, pentru călătorii, cazare, mâncare și băutură și servicii de consultanță. Pfizer a efectuat cea mai mare parte a acestor plăți, numai în 2020 plătind onorarii pentru consultanță de 4.812,50 dolari. Heine a fost consultant și vorbitor pentru GSK și Merck și a primit finanțări pentru cercetare de la GSK. Activitatea sa a fost finanțată de Fundația Bill și Melinda Gates.
 
Heather S. Lipkind, de la Facultatea de Medicină a Universității Yale, a acceptat de la Pfizer onorarii pentru consultanță și finanțare pentru cercetare în valoare de 21.660 de dolari, în 2019 și 2020.
 
Steve Self, statistician la Centrul de Cercetare a Cancerului Fred Hutchinson, este, de asemenea, membru al consiliului de administrație al Health Stream Analytics, o organizație care dezvoltă „noi senzori biometrici ușor de utilizat”.
 
Indivizii responsabili de supravegherea și avizarea injecțiilor Covid-19 sunt un club călduț de persoane din interior ale căror buzunare continuă să dea pe-afară de prada obținută de la Big Pharma, concluzionează organizația ICAN. 
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (6)
  • Tic 14.04.2022 03:23
    Buzunare pline prin Moarte! Prin moartea unor OAMENI, a unor COPII, prin tragedii viitoare, prin periclitarea umanității!
    Si pt ce? Pt un pumn de dolari!
    Unii nici măcar nu au fost "recompensați" mai acătării!
    Doamne, câte vieți distruse, câte.
  • FlorinN 14.04.2022 10:41
    Nu o fac pentru bani. La nivelul la care sunt acești, sa le zicem "oameni", banul este numai o unealta. Ei pot crea bani din nimic, dintr-un click. Ceea ce cauta ei este puterea, mai exact puterea absoluta, care după cum bine știm "corupe absolut". Sunt îmbătați de putere și vor face orice ca să o dețină. Este o lupta pentru corpurile, mintea și sufletele noastre, asupra cărora acești indivizi vor control total. Și din câte se poate observa o cam câștiga.
  • aspenter2002 14.04.2022 07:34
    Știți cine va fii președintele României după marea resetare? Kim Jong Ciucă.
  • FlorinN 14.04.2022 08:32
    Și la ce bun ca au fost dezvăluite aceste lucruri? Se va întâmpla ceva? Va lua vreo instanta vreo măsură? Nu se va întâmpla nimic, vor împinge în continuare vaccinarea obligatorie indiferent de ce se va dezvălui. Atât timp cat MSM nu va publica nimic și social media nu va permite răspândirea informației pe canalele oficiale, absolut nimic nu se va întâmpla. Va veni valul "șp" și oițele se vor duce în continuare cu măscuța pe botic la injectare, uitându-se cu fete de ovine cum oaia din fata lor intra în convulsii după injecție și vor spune: "asta nu e motiv sa nu te vaccinezi" (cum s-a mai întâmplat). Și gata! Se poate dezvălui orice și nu va conta. "You will own nothing, eat "zi" bugs and be happy". Pace!
  • Enya 14.04.2022 11:30
    Foarte bine, stimata Doamna! Sa scrieti, sa scoateti la iveala, pentru ca ceasul rafuielii si al razbunarii va veni intr-o zi!

    Inca se face GENOCID in Romania, iar toti criminalii de "politicieni" si eroi care au ucis in pandemia inventata din 2020-2022 vor ajunge in fata Tribunalului Poporului Roman, caci justitia nu corupta, ci PARTE ESENTIALA DIN SISTEMUL OCULT (sa nu mai uitati niciodata, STATUL ESTE DUSMANUL NOSTRU!), nu va face mare lucru, va da doar cateva oase la catei si atat! Insa orice-ar face ei sa acopere crimele impotriva umanitatii, de condamnare tot nu vor scapa! Mai devreme sau mai tarziu, cei ce-au omorat cu sadism si in stil satanist oameni nevinovati, vor sfarsi in fata plutonului de executie! Nu poti sa asasinezi si sa injectezi cu moarte zeci si sute de mii de romani si sa nu patesti nimic, nu, nu se poate!!

    Frati romani, lasati "refugiatii", ca maine nu vom mai avea loc in tara noastra de ei!!!!, se vor instala in casele noastre si vor avea drepturi pe care noi nici acum nu le avem!!!, ne vor fi stapani, iar noi slugi umile, lasati mila (pe care n-ati avut-o in pandemia inchipuita pentru semenii vostri omorati RITUALIC) si vedeti-va de viata voastra, ca treaba asta cu "refugiatii" e cu bataie lunga si e numai si numai in defavoarea noastra, lasati facaturile de "razboaie" ale ACTORILOR OCULTEI (toti sunt actori!, putin, chilotelul de piele pe tocuri de la kiev, biden, chinezul, macroul, demonizata merkel si toti ceilalti) si nu va mai uitati in gura borfasilor de la putere sau a presei malefice vandute care va vinde zilnic gogosi si mortii vii ca sa le iasa lor razboaiele artificiale si Noua Ordine Mondiala pana la capat, aruncati televizoarele la gunoi, iesiti in natura, acolo e salvarea noastra, de aici ne vin si viata, si sanatatea, si hrana, si bucuria de a trai, si frumusetea vietii, si semanati seminte de flori, legume, plante medicinale, plantati pomi fructiferi oriunde, sa fie hrana pasarilor si animalutelor care tin ecosistemul asta care ne face viata superba (ele il tin, nu noi, noi il distrugem), dar si oamenilor insetati si infometati care trec pe langa ei (eu asa fac!), plantati anual de la 10 pomi fructiferi in sus si cel putin 10 pomi ornamentali sau de padure, plantati meri, peri, ciresi, zarzari, caisi, piersici de vie, visini, nuci, pruni, gutui, coacazi, afini, aluni, SMOCHINI, rosii, castraveti, pepeni, lilieci, magnolii, tei, flori perene, busuioc, cimbru, salvie, plante medicinale si inca alte sute de specii si soiuri, cumparati bulbi de flori de toate felurile, seminte, pomisori si plantati-le peste tot, pe dealuri, la munte, la margine de sosea, pe terenurile voastre, nu bagati in seama sistemul nenorocit care ne interzice orice si ne vrea la mana lui, sa mancam otravurile din laboratoare, pamantul acesta ne apartine noua, nu unui aparat birocratic mafiot care nu stie decat sa ia taxe si impozite ilegale si sa ne omoare la propriu!!! Natura este a noastra, a fost creata de Dumnezeu care apoi ne-a daruit-o noua, nu poate o mana de guverne malefice corupte ce trebuie sa putrezeasca in inchisori sa ne puna latul de gat pentru ca nu acceptam! Ii aruncam noi pe ei in ocnele de sare din muntii nostri, iar pe cei mai nenorociti, care au facut crime, ii va judeca Tribunalul Poporului Roman suveran, liber si independent, care se va constitui cand se vor astepta leprele criminale mai putin! Cu cat ne vor subjuga mai tare si ucide mai mult, cu atat mai grele vor fi sentintele: adica de condamnare la moarte!

    Scoateti adevarul la suprafata si faceti-l cunoscut, sa ramana marturie, toate aceste eforturi vor conta si vor fi parte din rechizitorii! Nici o astfel de dovada nu va fi in van pentru ca intr-o zi va fi folosita acolo unde e nevoie!

    Felicitari pentru munca si adevar!
  • tuta nelut 17.04.2022 15:01
    Niste crimnali ,care ar trebui sa raspunda .
  1. George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

  2. NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

  3. SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

  4. A ÎNCEPUT! VIDEO: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews

  5. Virgiliu Gheorghe: Sunt oameni care frecventează Biserica si vorbesc cu multa ură față de George Simion lăudându-l pe Nicușor Dan care susține homosexualismul, educația sexuală pentru copii și festivalul satanist UNTOLD. Ce legătură are cu Hristos?

  6. Radu Soviani în Libertatea: Despre dubioasa intervenție a BNR pentru devalorizarea leului. Mugur ”Manole” Isărescu a rămas fără ceai de tei?

  7. Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singur salariul și și-a pus și un bonus de 50%

  8. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  9. Florin Palas: Kominternul n-o murit, dor un pic s-o odihnit!

  10. Patrick André de Hillerin despre apocalipsa intelectualilor: Cât de prost stau Cristian Preda și Tănase Stamule la calcule - FOTO-CAPTURI

  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. Premierul Spaniei vine cu noi dezvăluiri despre pana masivă de curent care a lovit Peninsula Iberică: 15 gigawați de energie au dispărut inexplicabil

Ultima oră

23:30

Corbul și dragonul sau modelul politic ortodox

23:00

Radu Cristescu - PSD: 10 motive pentru care nu-l votez pe Nicușor Dan!

22:49

Florin Palas: Kominternul n-o murit, dor un pic s-o odihnit!

21:10

SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

20:00

George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

19:22

Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singur salariul și și-a pus și un bonus de 50%

19:13

NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

19:00

Virgiliu Gheorghe: Sunt oameni care frecventează Biserica si vorbesc cu multa ură față de George Simion lăudându-l pe Nicușor Dan care susține homosexualismul, educația sexuală pentru copii și festivalul satanist UNTOLD. Ce legătură are cu Hristos?

18:57

Conferință AUR despre relansarea mineritului și metalurgiei în Munții Apuseni

18:21

Magdalena Radu: De ce îl votez pe George Simion

18:00

A ÎNCEPUT! VIDEO: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews

17:41

Patrick André de Hillerin despre apocalipsa intelectualilor: Cât de prost stau Cristian Preda și Tănase Stamule la calcule - FOTO-CAPTURI

17:25

Sorin Faur: ”În frunte cu Liderul, băsiștimea e fiartă”

17:05

George Simion: Sunt și voi rămâne alături de poporul român! Dialog cu asociațiile și sindicatele – primul pas spre o Românie condusă cu respect

16:20

Radu Soviani în Libertatea: Despre dubioasa intervenție a BNR pentru devalorizarea leului. Mugur ”Manole” Isărescu a rămas fără ceai de tei?