Mârlănie prezidențială: Iohannis a întrerupt slujba lui IPS Teodosie de Ziua Marinei

De Ștefan Constantinescu  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Klaus Iohannis a ajuns în Portul Constanța pentru ceremoniile de Ziua Marinei exact când IPS Teodosie oficia o slujbă religioasă.

Microfonul ierarhului a fost întrerupt pentru întâmpinarea șefului statului, scrie Mediafax.

IPS Teodosie și-a continuat însă slujba chiar și în aceste condiții (fără amplificare) timp de încă aproximativ cinci minute.

După care, supărat, a părăsit locul unde avea loc ceremonia.

Într-o declarație la Antena 3, înaltul prelat a acuzat organizatorii că nu și-au respectat cuvântul:

„Nu știu de ce au făcut asta. Răspund înaintea lui Dumnezeu. Mi-au dat 17 minute, ceea ce... Și mai aveam timp.”

IPS Teodosie s-a plâns că nu este prima dată când i se oprește microfonul în timpul unei slujbe.

Iar organizatorii ar fi trebuit să îi pună în vedere limpede lui Iohannis că Ziua Marinei este, înainte de toate, o mare sărbătoare religioasă a poporului român ORTODOX.

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România
Top 5 autori
VideoNews

Despre arestarea lui Mihai Eminescu - Românul Absolut la Pe Drept Cuvânt cu Florentin Țuca și Nae Georgescu

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (12)
  • Mircea Dragan 15.08.2022 15:53
    De unde sa stie Werner ca azi este Sfanta Marie? Ptr un luteran ca el azi e ziua marinei.
  • Radu Comsuta 15.08.2022 16:04
    Bine a făcut că IPS Teodosie că a părăsit locul. Era și mai bine dacă tot poporul prezent pleca odată cu ierarhul, urmând-și păstorul. Ar fi rămas prostănacii în sacouri de firmă, ei între ei, cu ochii în soare, și atunci ar fi înțeles că fără ierarhi nu au acces la poporul ăsta umilit și nedreptățit. Dar poate data viitoare.
  • Mars.60 Stefan 15.08.2022 18:46
    Ca bine ai zis. Sa dea Dumnezeu sa se stranga turma DOAR in jurul Pastorului si sa lase inapoia ei satanele astea inbuibate. Doamne ajuta!
  • Mars.60 Stefan 15.08.2022 16:17
    "Autoritatile" astea arogante care "au grija" de poporul roman, chipurile in mod democratic, n-au nici o legatura cu credinta in Dumnezeu, cu Ortodoxia sau cu traditiile sfinte si sarbatorile poporului roman. De fapt n-au nicio legatura cu Romania. Agenda lor e scrisa de satanistii de la Bruxelles si Davos si pe asta o indeplinesc cu zel. Johannis e doar o marioneta vremelnica, un biet sclav al globalistilor demonici.
  • Orizont 15.08.2022 16:47
    ! scroafe securiste cu gandul la mancat , baut si ..... plecat in excursie.
  • Piatra 15.08.2022 18:48
    Dincolo de manipularea stil ,,Divide ed impera", cu ce ne atrofiază stima de sine și demnitatea națională??? Pentru că nu numai Înalt Preasfințitul a fost ,,călcat în picioare" de acest personaj sinistru de anti-national de la Cotroceni, ci din nou, Biserica Ortodoxă și prin ea fiecare român purtător de Cruce. Dar, pentru ce face acesta, responsabili sunt și toți, până la unul, care l-au votat și i-au pus în mâini destinul neamului românesc. Astăzi, dacă mai vrem viitor pentru copii copiiilor noștrii, trebuie să ne unim, pentru Dumnezeu și pentru țară .
  • Catalin1972 15.08.2022 22:44
    Sclavii s-au grăbit sa acopere mârlănia:
    http://www.radioconstanta.ro/2022/08/15/ziua-marinei-romane-slujba-oficiata-de-ips-teodosie-intrerupta-de-o-defectiune-tehnica/
  • __ 15.08.2022 23:57
    dacă pentru niste aeronave pe timp de PACE tăiem potențometrul ierarhului o să fie jale la război, care război e cumva și invitat astfel. Mare pacoste când ți se urăște cu binele. Doamne ferește!
    Si nea iohanis să vină la medic cu 15 minute mai devreme
  • __ 16.08.2022 00:06
    corecție: potențometru - potențiometru
    p.s. o bulină neagră pentru actele cu CIP, adică vine protocolul secundar și îmi taie mie oricând electricitatea la cip și potenț(i)ometrul când vor ei? Că iată, o fac ierarhului, exponentului societății, un ierarh așa blând (filorus? nu cred. filo-bun simț)
    cip = An integrated circuit or monolithic integrated circuit (also referred to as an IC, a chip, or a microchip)
  • RomeoB 16.08.2022 07:31
    IPS: „Nu m-am supărat. De ce se mă supăr? Nu am voie să mă supăr."
    Problema se pune altfel: IERARHUL A FOT AMARAT ! IAR URMAREA SE CITESTE IN SLUJABA INMORMANTARII ! INFRICOSETOR !!!
  • RomeoB 16.08.2022 07:36
    Într-o duminică Sf. Ierarh Calinic mergea cu trăsura de la Râmnicu Vâlcea spre Mânăstirea Frăsinei.

    Era pe la sfârșitul lui Aprilie, când se terminase cu aratul și semănăturile începeau să înverzească. Însă mare i-a fost mirarea Sfântului Episcop, când a văzut pe un om arând în ziua de Duminică. Din râvna lui cea mare pentru lege, Episcopul s-a tulburat cu duhul și a zis în gândul lui: „Blestemat să fie cel care necinstește ziua Domnului!” (cum zice la Sf. Scriptură). În clipa când a cugetat Sfântul acestea, un diacon (care era cu el în trăsură) a văzut cum a ieșit o limbă de foc din gura Prea Sfințitului. Și privind cu mirare, a observat că limba cea de foc a zburat asupra omului care lucra pe ogor, l-a înconjurat de trei ori și pe urmă s-a întors iarăși în gura Sf. Calinic.

    Diaconul n-a îndrăznit ca să spună chiar atunci cele văzute, ci mai târziu când au ajuns la mânăstire.

    Auzind Sfântul despre vedenia diaconului, a înțeles îndată că aceasta s-a făcut pentru cugetarea lui. Cuvintele care le-a rostit în mintea lui, au fost ca o legătură pentru creștinul care lucra sărbătoarea. Dar pentru că limba de foc nu s-a oprit la țăran, ci s-a întors înapoi, pentru aceasta Sfântul a socotit că omul este nevinovat.

    Deci a trimis imediat după o slugă ca să cheme la mânăstire pe țăran, căci nu era departe ogorul lui. Țăranul a venit cu multă frică și căzând la picioarele Episcopului, se ruga ca să-l ierte. Atunci Sf. Episcop l-a întrebat ce nevoie mare l-a silit ca să lucreze Duminica.

    Bietul creștin a mărturisit cu lacrimi că n-a făcut aceasta din defăimare sau din necredință, ci din multa lui strâmtorare și sărăcie. Căci zicea el: „Cât a fost vreme de arat, nimenea nu s-a îndurat ca să-mi dea plugul cu boii ca să-mi ar și ogorul meu. Abia astăzi, când toți sătenii au terminat treaba și dobitoacele sunt slobode, am putut găsi și eu un plug cu o pereche de boi (fără plată) la un vecin și pentru asta am ieșit la treabă, căci trecea vremea aratului și am casă grea, neavând cu ce plăti lucrul”.
  • INJECTIA FINALA 16.08.2022 19:25
    IOHANE, DUMNEZEU NU DOARME

    Chiar daca esti pazit cu arme
    Iti va cadea moaca in mare
    Vei plange cu lacrimi amare

    Tu, prezident robit la toti
    Stapan peste roboti netoti
    Grobianus iti e modelul
    Marlanul mandru, derbedeul

    Sa tai cantarile divine ?
    Dracu'ti va scoate doua vine
    Si te va spanzura solemn
    In vazul lumii, de un lemn

    Un putregai, ce praf s'o face
    Sa cazi in vesnice baltoace
    Sa intelegi ca Dumnezeu
    Poate sa osandeasca greu !
Ultima oră

19:12

Comisia Europeană: Transportatorii ucraineni nu mai pot fi opriți nici la vamă, nici în trafic

17:41

Armata israeliană a măcelărit peste 70 de oameni nevinovați în incercarea de a-l ucide pe fostul comandant Hamas - VIDEO ȘOCANT

17:22

Kievul recunoaște că a încercat să-l asasineze pe Vladimir Putin

15:45

Zuckerberg se dă bine pe lângă Trump: I-a scos toate restricțiile de pe Facebook și Instagram

14:35

Andrei Gușă: Festivalurile de drogangeală ca proiect de țară în România. CSAT? O glumă proastă!

14:23

Misiunea de pace 5.0 - Viktor Orban s-a întâlnit cu Donald Trump

14:04

Klaus Iohannis în zece ani de mandat nu a vizitat niciodată românii năpăstuiți din teritoriile ilegal ocupate de Ucraina după 1944 supuși unei barbare deznaționalizări

13:30

Brejnevul nostru, Pravda noastră, Uniunea Sovietică a noastră...

12:53

Poveste de coșmar pentru doi părinți din Elveția: Statul le-a luat fiica pentru că au refuzat să-i aprobe tranziția de gen

12:32

Ciolacu, afirmație misterioasă: ”Dacă dl. Iohannis ajunge prim-ministru, sunt convins că are un plan”

12:21

Luminița Arhire: O FRUNZĂ DE SALATĂ PE PLATOUL CU SINECURI

12:12

"Ai bască? - N-ai bască?" - Paul Gabriel Andrei: Iarăși e iureș

12:02

Iulian Capsali: CANONIZARILE NU SUNT TREABA ORICĂRUI BEZMETIC

11:55

Mihai Tîrnoveanu: Când Dumnezeu este incorect politic, intervine Institutul Ellie Wiesel!

11:48

Ierarhi români și bulgari la noua sărbătoare a Sf. Dimitrie cel Nou: Îi cerem să păzească Bisericile și popoarele noastre