Marian Dumitru: Ziua de ieri a tăiat o linie de demarcație în interiorul poporului român

De Marian Dumitru  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


De o parte sunt cei care au capacitatea de a gândi independent și critic. Cei care înțeleg democrația, cred în libertate și în dreptul de a alege liber. Sunt oamenii normali. De cealaltă parte sunt cei de care, de azi înainte ar trebui să te ferești. Nu doar pentru că sunt înspăimântători în prostia lor malefică, ci pentru că sunt periculoși.

Pentru că pretind că au dreptul să aleagă în numele tău. Nu în baza unor argumente, ci pentru că așa le-a spus Antena3, sau Digi. Ei nu mai au capacitatea de a gândi cu mintea lor, se lasă spălați pe creier de Ciolacu, Iohanis și Marian Enache de la CCR. S-au obișnuit cu spălatul pe creier încă din pandemie, când îi șampona Arafat, Câțu și același Iohanis.

După ce au "salvat-o pe bunica", acum aplaudă voios că au "salvat țara".

Ar trebui să te ferești de ei pentru că, mai pe față sau mai ascuns, ei te urăsc. Îi urăsc pe cei care gândesc liber. Ei numesc asta "extremism".

Sunt periculoși pentru că sunt toți niște mici despoți, frustrați că nu au puterea de a interzice tot ce nu le place lor.

Sunt periculoși pentru ca în loc de rațiune ei zic "nu-mi place!".

Și acest "nu-mi place" îl pun mai presus de lege, de dreptate sau chiar de adevăr.

Dacă mâine s-ar instaura iar comunismul, ar fi primii care s-ar înrobi sistemului. Ba mai mult, i-ar scuipa, i-ar demasca și i-ar trăda pe cei care aleg sa lupte împotriva întunericului. Sunt lași și curajul îi irită.

Si de asta sunt periculoși!

Au personalitate de sclav si mentalitate de securist.

Mulți nu sunt de vină că au ajuns așa. Sunt firi predispuse la manipulare, ușor de păcălit și mai ușor de incitat. 

Sunt oameni buni. Proști de buni...

Au devenit o masă de ovine, mânate de CTP, Mândruță, Prelipceanu, Cristi Tabăra, Tudor Chirila, Karamitru șamd.

Și dacă idolii le-ar cere, te-ar bate cu pietre, că ești putinist...

Așa cum erau gata să te încuie ieri în casă dacă nu te vaxai, tot așa te vor raporta mâine la miliție că nu vrei să mori "pentru pace" în Ucraina.

Ferește-te de ei; cât încă nu e ilegal.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (4)
  • Mircea Dragan 12.03.2025 14:44
    Frumos scris. După ce au "salvat-o pe bunica" s-au trezit cu boli pe care nici ''eroii'' in halate albe nu stiu sa le trateze. Ei au devenit adevarate fabrici de spike .
  • Mary D 12.03.2025 19:31
    Sinceră să fiu, după 4 ani de la vaxare, având în vedere ca erau tot felul de articole cu morțile care vor urma în următorii 3-5 ani, tind să cred ca a fost o exagerare și în tabăra opusă. Așa cum în prima tabără se exagera ca noi nevaccinații vom muri cu milioanele, vom cădea efectiv pe străzi, până la urmă nicio narațiune n-a fost 100% adevărată, în ambele tabere s-a exagerat. N-au căzut nici vaccinatii secerați așa cum li s-a prezis. Vor spune unii ca de fapt în 5-10 ani se va întâmpla asta, vom trăi unii dinte noi să o vedem ce va fi.
  • Tatayeh 13.03.2025 22:02
    Habar nu ai. Mi-au murit rude, prieteni, vecini. Plus cancere intre cunoscuti. Plus o gramada de alti cunoscuti care regreta vaccinarea in gura mare. Habar nu ai.
  • Mircea Dragan 12.03.2025 20:47
    Linia de demarcatie a fost trasata in 2021 si va ramane acolo. Nu exista cale de impacare. Ptr simplul fapt ca am refuzat sa ma injectez si in ziua de azi am foste cunostinte care efectiv ma urasc. Una din ele m-a acuzat ca din cauza unuia ca mine niste neamuri ale ei din fundul tarii de care eu habar nu aveam ca exista au murit de covid ptr ca nu s-au ''vaccinat''.. Nu ca nu au gasit nici un antiviral in farmacie ptr ca ''autoritatile'' le scosesera sau ca au ajuns la spital si i-au omorat ''eroii'' in halate albe aplicand ''protocolul'' mortii. Nu! Eu sunt de vina , nu Arafat, nu Joha, nu Citu, nu Mihaila.
    In fata acestei naratiuni cum poti raspunde?
  1. Cazul căderii în josnicie a MAE, care i-a abandonat fiica minoră a lui Ponta în Dubai la ordinele țicnitei Țoiu. Jurnalist: ”Mizerie umană mai urâtă ca la USR-iriști nu există” - CONCLUZIA ZILEI

  2. Dr. Robert Malone: Documente declasificate leagă programul american de arme biologice de epidemia de boală Lyme. Armata SUA și CIA au eliberat 282.800 de căpușe radioactive, cenzurând cercetările privind coinfecțiile timp de patru decenii

  3. Trump, interviul care zguduie scena globală: SUA vor decide viitorul Iranului, Cuba va cădea, Putin e gata de acord. Zelenski ”nu are cărțile în mână. Acum are și mai puține”

  4. Țoiu, o dementă care trebuie demisă! Fiica lui Ponta, dată jos din avionul care venea din Oman, la ordinul ministrei USR-iste. Șefa MAE ar fi dat ordin să nu fie îmbarcată în zborul de București

  5. Descoperirea Sfintei Cruci Cruci a Mântuitorului de către Sfanta Împărăteasă Elena, mama Sfântului Împărat Constantin cel Mare

  6. AUR cere demisia ministrului de Externe Oana Țoiu. Gianina Șerban, vicepreședinte al Camerei Deputaților: "Cetățenii români nu pot fi tratați cu dispreț!"

  7. Avocatul Gheorghe Piperea: Țoiu e pasibilă de anchetă penală. Nu faci așa ceva nici celui mai mare dușman

  8. Soluția Casei Regale pentru unirea imediată a Basarabiei cu România

  9. Europa se pregătește de ce e mai rău: Italia vrea să revină la centralele pe cărbune în cazul în care criza din Golf se agravează

  10. SRS: Șocul energetic care poate ajunge până la București

  1. PRIMUL DECES AL UNUI MILITAR DUPĂ VACCIN, ascuns de Gheorghiță și Cioclii de la COVID TV. Militarul profesionist avea 47 de ani și a murit a treia zi după vaccin, de infarct, la Centrul 110 Comunicații și Informatică al Forțelor Navale: 26 februarie 2021

  2. ADEVĂRATA BIOGRAFIE A AGENTULUI BOLȘEVIC MIHAI ȘORA: Documente CC al PCR, CNSAS, DSS, CIE, DIE, SIE, MAE, MEN

  3. Până la urmă, au atacat Iranul. Israelienii au lovit Teheranul. SUA susțin atacul. Iranul a început contraofensiva la adresa ”regimului sionist”: a fost lovită cea mai mare bază militară a SUA din Golful Persic. Ayatollahul Khamenei a fost ucis

  4. A fost descoperit locul exact al martirajului lui Horea și Cloșca, sfârtecați bestial în bucăți acum 241 de ani, pe 28 februarie. Se cere un monument creștin

  5. Premierul și Președintele PSDLGBTQ+. Grindeanu a ieșit din ”closet”: vrea legalizarea ”căsătoriilor” homosexuale în plin post al Sfintelor Paști

  6. Alis Popa: Lupta nu e a noastră, dar ni se prezintă ca și cum ar fi. Nu vă lăsați înșelați, cine nu e cu Mao, e cu Tao, iar valurile se propagă spre periferie prin intermediul presei și al influencerilor cointeresați. CONCLUZIA ZILEI

  7. Ministrul Energiei s-a sucit și vine cu o veste șoc pentru români: Prețul carburantului ar putea ajunge la 10 lei/litru. Luni, Ivan spunea că sunt ”minciuni sfruntate”

  8. Rezista lui Ferrari, care îi dădea lecții de morală și de economie lui Călin Georgescu, prinsă în dosarul ”Prostituție cu vedete”. Ghislaine Maxwell de România

  9. 1 Martie: Începutul Primăverii, Mărțișorul. La Mulți Ani tuturor româncelor!

  10. A murit Roxana Dascălu, jurnalistă cu legături directe cu USAID și susținătoare a vaccinării anti-COVID

Ultima oră

10:20

VIDEO Nicușor Dan ne-a făcut de râs în Polonia: a ratat covorul roșu și a rămas hipnotizat la degetul lui Nawrocki

10:05

Alis Popa: În ultima vreme au mai murit subit niște oameni. Persoane tinere, inclusiv copii

09:58

Zoe Dantes: Acest USR care e Ebola României

09:39

Schimbare majoră la Casa Albă. Trump a demis-o pe Kristi Noem din funcția de secretar al Securității Interne. Cine este ”războinicul MAGA” care o va înlocui

09:10

SRS: Șocul energetic care poate ajunge până la București

08:40

Trump, interviul care zguduie scena globală: SUA vor decide viitorul Iranului, Cuba va cădea, Putin e gata de acord. Zelenski ”nu are cărțile în mână. Acum are și mai puține”

00:35

Cazul căderii în josnicie a MAE, care i-a abandonat fiica minoră a lui Ponta în Dubai la ordinele țicnitei Țoiu. Jurnalist: ”Mizerie umană mai urâtă ca la USR-iriști nu există” - CONCLUZIA ZILEI

23:30

Descoperirea Sfintei Cruci Cruci a Mântuitorului de către Sfanta Împărăteasă Elena, mama Sfântului Împărat Constantin cel Mare

23:00

6 martie: Sfinții 42 de Mucenici din Amoreea. Aflarea Sfintei Cruci

22:00

5 martie: 116 ani de la nașterea celui de-al patrulea Patriarh al României, Iustin Moisescu, un fin diplomat și un apărător al vetrelor Ortodoxiei

21:00

Dr. Robert Malone: Documente declasificate leagă programul american de arme biologice de epidemia de boală Lyme. Armata SUA și CIA au eliberat 282.800 de căpușe radioactive, cenzurând cercetările privind coinfecțiile timp de patru decenii

20:25

Virgiliu Gheorghe: Dragostea sub Presiunea Vremurilor - Conferință la Rădăuți, vineri, 6 martie, ora 18.00

19:35

AUR cere demisia ministrului de Externe Oana Țoiu. Gianina Șerban, vicepreședinte al Camerei Deputaților: "Cetățenii români nu pot fi tratați cu dispreț!"

19:18

Vladimir Putin, la un pas să închidă robinetul de gaz pentru Europa. Va furniza doar partenerilor fideli

18:01

Avocatul Gheorghe Piperea: Țoiu e pasibilă de anchetă penală. Nu faci așa ceva nici celui mai mare dușman