Sursa Foto: FB
Dorel Vișan, după ce a fost prezentat la Trinitas TV drept unul dintre marii creștini ai acestei țări, aproape la fel de mare ca Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei, s-a întors, din nou, la „matcă”.
Conform unei fotografii publicate ieri seară pe contul de Facebook al lui Vasile Păun - „Generator de Stări - Antrenor Holistic - Antreprenor Social la Oameni Sănătoși, Fericiți și Visători”, ale cărui producții „holistice” le puteți găsi AICI, sâmbătă seară acesta s-a aflat...
„La Holistic Fest, în pauză, cu Dorel Vișan ...
I-am spus că sunt
surprins și că apreciez maniera în care a intregrat învățăturile
budiste, într-un discurs cu valențe profund creștine, presărat cu
aforisme filozofice și citate științifice ...
Mi-a spus că i-a
plăcut discursul meu și că este necesar să fie auzit în cât mai multe
locuri (am vorbit despre un proces pragmatic in 6 pași de RENAȘTERE a
neamului, de jos în sus) ...
Am convenit să vorbim despre maniera în care ne unim intențiile și generăm un mesaj inspirant și mobilizator ...
Și așa este!”
Brr... FOTO-CAPTURĂ:
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Nu trebuie încurajate ereziile și păgânismele. Comparația lui Dorel Vișan cu Vasile Bănescu este realistă, doar că niciunul dintre ei nu reprezintă un model de creștin ortodox demn de urmat. Amândoi se situează pe lângă Ortodoxie. Unul e actor de profesie și poate interpreta orice rol, iar celălalt joacă în opera tragi-comică ,,De-a Ortodoxia". Ce face Trinitas? Văd că pune umărul serios la distrugerea Ortodoxiei. Ce promovează? Se autocompromite rău de tot! Urâciunea pustiirii stând în locul în care nu se cuvine!
Nu este aici nicio promovare, doar este un mod de a arăta "AȘA NU." ÎN RĂZBOI TREBUIE CUNOSCUȚI TOȚI ADVERSARII, mai ales în acest război SPIRITUAL. El a existat dintodeauna, dar sărsăilă simțindu-și sfârșitul aproape, vrea să ia pe cât mai mulți...
Se spune, undeva în Filocalia XIII, dacă nu mă înșel, "Celui ce i se pare că stă drept, să ia aminte la sine să nu cadă." (citez din memorie).
Așadar, ispita lui Iuda, se referă la toți cei botezați creștin-ortodox, până la sfârșitul vremurilor (numai Dumnezeu știe când).