”Limba moldovenească”, redevine Limba Română în toate legile Republicii Moldova și în Constituție. Proiect votat cu 56 de „DA” și o bătaie între deputați. VIDEO
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!
Un proiect care prevede ca în toată legislația Republicii Moldova să se înlocuiască sintagma „limba moldovenească” cu sintagma „limba română” a fost votat, joi, în Parlamentul de la Chișinău, într-un climat tensionat cu îmbrânceli și urlete, potrivit agora.md și citată de ȘtiriPeSurse.
Potrivit acestora, judecătorii moldoveni au decis pe 5 decembrie 2013 că Declarația de Independență a Republicii Moldova, care prevede că limba de stat este româna, prevalează în raport cu Constituția și face corp comun cu Legea Supremă.
Prin urmare,sintagma „limba moldovenească” ar trebui să fie schimbată în „limba română”. Totodată, proiectul mai prevede ca Sărbătoarea Națională „Limba noastră” să se numescă „Sărbătoarea Națională „Limba română”.
Deputații din Blocul Comuniștilor și a Socialiștilor s-au opus acestei inițiative și au intervenit la tribuna centrală în încercarea de a-l bloca. Acest lucru a dus la o „încăierare” între deputați. Ulterior acestui incident, proiectul a fost votat cu 56 de „DA”.
„
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.