

Dezvăluiri șocante apar într-o anchetă realizată de ziariștii de la Libertatea. Conform acestora, căutarea Alexandrei a fost coordonată de clanuri de interlopi care i-au trimis pe polițiști la adrese greșite.
Șefii poliției au dat ponturi secrete și importante din anchetă tocmai clanurilor de interlopi.
Comisarul șef Nicolae Alexe, numărul unu pe operațiuni în poliția Olt și cel care a coordonat acțiunea de la Caracal, a apelat la un apropiat, Remus Rădoi „Codiță”, șeful unei rețele uriașe și dintre cei mai temuți oameni din județ, condamnat pentru că a desfigurat un rival în bătaie.
Libertatea a publicat conversațiile incredibile de pe WhatsApp dintre polițistul Alexe și Rădoi „Codiță” și mărturiile date ziarului de cei doi lideri de grupări concurente.
De regulă informatorii dau ponturi poliției, iar ofițerii decid. În cazul Alexandrei, a fost exact invers: poliția a oferit numerele de telefon ale suspectului și alte informații secrete către grupările populate de infractori și care și-au împărțit Oltenia!
Remus Rădoi „Codiță” a trimis poliția la două adrese false ale rivalilor din clanul Oacă în seara în care fiecare minut conta! În același timp, clanul Oacă cunoștea și el toate mișcările poliției, fiind prieten cu șefii poliției din Caracal: Mirea și Humă, ambii implicați în căutarea Alexandrei. "Cu un stat în care polițiile paralele și-au subordonat poliția națională, Alexandra n-a avut nici o șansă", spun jurnalistii.
Poliția Olt era în legătură cu STS, cu DIICOT, cu DOS, dar mai puternică a fost relația privată dintre șeful adjunct al IPJ local și unul dintre cei mai redutabili oameni din zonă. Ce a făcut Rădoi cu informațiile?
Printr-un mesaj pe Whats App, el direcționează Poliția acolo unde vrea. Polițiștii au fost împinși pe trei piste false.
Citiți ancheta AICI.
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Descoperirea adevărului în cazul Alexandrei ”ar arunca statul român în aer”, este de părere Ion Cristoiu, motiv pentru care toate instituțiile își vor da mâna pentru a-l mușamaliza.
BRUXELLES, 2 august- Sputnik, Daniela Porovăț. ”Cine și de ce ar avea interesul ca acest Caz să fie mușamalizat prin închiderea cu teza acțiunii unui ins singuratic, care a ucis din motive sexuale?”, se întreabă Ion Cristoiu în cea mai lucidă analiză a cazului din Caracal, publicată pe blogul personal.
”Răspunsul ni-l dă ce-ar însemna ca ancheta să dezvăluie adevărul celeilalte variante despre care toți românii sînt convinși că e adevărată: Gheorghe Dincă e membru unei rețele internaționale de trafic de carne vie. Ca și Luiza, Alexandra n-a fost ucisă, ci extrasă de Rețea”, atrage atenția Cristoiu.
Consecințele adevărului ar fi dărâmătoare pentru politicieni și pentru instituții, spune analistul, care le și înșiră:
”O presiune constantă a opiniei publice pentru descoperirea și aducerea fetelor înapoi.
Klaus Iohannis s-ar linge pe bot de un al doilea mandat.
Cum să le descoperi și să le aduce pînă la prezidențiale?
Statul român ar fi aruncat în aer.
O astfel de rețea nu poate funcționa fără știința și complicitatea instituțiilor de forță și a unor politicieni.
România și-ar lua adio de la Schengen.
Cum să dai libertate de mișcare unei țări în care traficul internațional de carne vie e favorizat de autorități?”
Iată de ce, explică analistul, singura alternativă care să salveze autoritățile române este ”teza criminalului singuratic care a ucis-o și ars-o pe Alexandra și nu știe unde a aruncat-o pe Luiza. Și firește folosirea DIICOT nu pentru descoperirea adevărului, ci pentru ascunderea acestuia”.
Ca exemplu care să îi întărească teoria, Cristoiu amintește publicului că în 2005, cînd a izbucnit Afacerea cu jurnaliștii răpiți în Irak, ”mi-am asumat riscul de a nu crede o iotă în afirmațiile făcute de autorități. Și viața mi-a dat dreptate c-a fost o Diversiune”.
Tocmai de aceea, ”cu orice risc, nu voi crede în veci teza asasinului singuratic, chiar dacă – sau mai degrabă mai ales dacă – IML va susține că în rămășițele din butoi sînt rămase de la arderea cadavrului fetei de 15 ani”, insistă analistul.
Iar despre felul în care va fi mușamalizată ancheta, pentru Cristoiu ”e limpede că DIICOT are misiunea de a nu de a descoperi adevărul, ci de a-l ascunde în spatele unei perdele de fum mediatic manipulator”.
Astfel, ”se vede limpede că se merge pe teza asasinului singuratic, care a ucis victimele, dar mai ales care a procedat în așa fel încît niciodată nu se va putea descoperi cadavrul sau rămășițe de cadavru. Și de aceea a fost preluat de DIICOT”.
https://ro.sputnik.md/politics/20190802/27101490/Conspiratie-la-nivel-tinalt-Adevarul-in-cazul-Caracal-ar-arunca-statul-roman-in-aer.html