Jurnalistul Răzvan Ioan Boanchiș, despre Lucian Boia, stegarul „Humanitas”, care i-a rezolvat pe toți, de la Eminescu la voievozi: „Ghinionul acestui Iorga distructiv a fost că s-a spart Securitatea. Domnule Liiceanu, cum era aia cu “dragul meu turnător?”

De Ștefania Brândușă  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Știrea conform căreia Lucian Boia a fost decorat de președintele Ungariei cu „Crucea de cavaler al Ordinului de Merit”, chiar în anul Centenarului Tratatului de la Trianon, i-a dat ocazia jurnalistului Răzvan Ioan Boanchiș să reamintească trecutul istoricului. Un trecut din care nu lipsește colaborarea cu fosta Securitate. Jurnalistul se întreabă ce ar avea acum de spus Gabriel Liiceanu, omul a cărui editură, Humanitas,  a publicat pe bandă rulantă scrierile lui Boia, în condițiile în care istoricul apare în arhive ca  „brigadier al Securității” și „escortă pentru cercetătorii occidentali”.

„Orice decorație devine o obligație, domnule Boia! Trebuie să continuați. Când cineva ia un premiu, nu-l poate vorbi de rău pe cel care l-a premiat. Dar Securitatea nu vă decorează, domnule Boia? Conform documentelor apărute în presă, ați avut o colaborare mănoasă cu Securitatea. Demitizati și Securitatea, domnule Boia! Totuși, aveți grijă, pentru că Securitatea nu mai e aia din anii ’50. Securitatea s-a "updatat.” Dacă Pantiușa Bodnarenko ar fi trăit azi, ar fi fost în stare să-i îmbrace pe defectori în blugi strâmți, cu panoramă la gleznele goale și să le taie tendoanele”, scrie Răzvan Ioan Boanchiș. 
Ce părere ar avea Liiceanu, „editorul dumneavoastră, despre faptul că ați colaborat cu Securitatea”, se întreabă ziaristul, menționând că patronul Humanitas „a scris și o ditamai cartea (418 de pagini) dedicată unui colaborator al Securității. În cărămida „Dragul meu turnător”, Liiceanu (aproape că) se bucură că sifonarul lui, un activist cultural trecut de 80 de ani, a fost castrat. La propriu. Castrat medical”.
 

„Interesant e că și Boia a publicat, la "Humanitas”, o carte despre un turnător. E vorba despre "Dosarele secrete ale agentului Anton”, în care demitizatorul Boia devastează un intelectual de talia lui Petru Comarnescu – animatorul Generației Criterion (Eliade, Cioran). Caractere de bronz, numai caractere de bronz în preajma domnului Liiceanu”, continuă jurnalistul. 

Și, amintește Răzvan Ioan Boanchis, istoricul Boia, „stegarul din ultimii ani ai „Humanitas”, i-a rezolvat pe toți, de la Eminescu la voievozi”. 

„Ghinionul acestui Iorga distructiv a fost, cum scriam, că „s-a spart” Securitatea. Potrivit materialelor – cu documente din arhive, cu tot – Boia ar fi fost „apologet al naționalism – socialismului ceaușist”, „brigadier al Securității” și „escortă pentru cercetătorii occidentali”, adică un fel de șerpaș care îi deturna. Ce ghinion, domnule Liiceanu! Să înjuri 30 de ani Securitatea și să ai o unealtă a ei ca stegar”, conchide autorul.

Textul integral poate fi citit AICI.

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (1)
  • Rusi 28.01.2020 14:56
    Oare lucian boia sau gabriel liiceanu mai tin minte cu cati bani erau platiti de securitate?
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. BTI: A venit adevărata nucleară: ambasada SUA sugerează că alegerile nu vor fi recunoscute

Ultima oră

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități”

10:20

Psih. militar Laurențiu Niculescu: Lupta pentru România - între suveranism și neomarxism, fenomenul narcisismului colectiv

09:54

A început parada militară de la Moscova. Cine sunt liderii care sunt alături de Vladimir Putin în Piața Roșie - Transmisie Live

09:18

Se transformă în război total: Armata pakistaneză a lansat atacuri de-a lungul întregii frontiere de vest a Indiei

09:00

Lucian Ciuchiță: România, distrusă pas cu pas: Sărăcia ca proiect de țară

08:50

Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!

08:40

Ion Cristoiu: Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, trebuie anchetat penal pentru abuz în serviciu

23:30

Corbul și dragonul sau modelul politic ortodox

23:00

Radu Cristescu - PSD: 10 motive pentru care nu-l votez pe Nicușor Dan!

22:49

Florin Palas: Kominternul n-o murit, dor un pic s-o odihnit!

21:10

SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

20:00

George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

19:22

Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singur salariul și și-a pus și un bonus de 50%

19:13

NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"