Iohannis a promulgat PL-X 145, LEGEA BARNEVERNETULUI - Legea Firea și Legea Orașul de 15 minute

De Cronicar  /  

Foto: DIGI24

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Președintele Klaus Iohannis a promulgat, marți, 30 mai, PL-x 145, Legea ”BARNEVERNETULUI”, privind separarea copilului de familie, precum și PL-x 47, ”Orașul de 15 minute”, conform unui anunț al Administrației Prezidențiale. 

Președintele României, Klaus Iohannis, a semnat marți, 30 mai 2023, următoarele decrete:

  • Decret privind promulgarea Legii pentru completarea Legii nr. 360/2002 privind Statutul polițistului (PL-x 287/20.05.2020);
  • Decret privind promulgarea Legii pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 65/2022 privind reglementarea unor măsuri pentru stingerea unor obligații fiscale și bugetare ale Societății Naționale de Transport Feroviar de Marfă „CFR Marfă” - S.A (PL-x 371/20.06.2022);
  • Decret pentru promulgarea Legii privind mobilitatea urbană durabilă (PL-x 47/08.02.2023);
  • Decret pentru promulgarea Legii privind organizarea activității de prevenire a separării copilului de familie (PL-x 145/13.03.2023);
  • Decret pentru promulgarea Legii privind Ziua Sustenabilității în România (PL-x 691/31.10.2022);
  • Decret privind promulgarea Legii pentru modificarea și completarea Legii energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012 (PL-x 95/20.02.2023);
  • Decret privind promulgarea Legii pentru aprobarea Contractului de finanțare - Răspunsul sectorului public din România la Covid-19 - dintre România și Banca Europeană de Investiții, semnat la București la 15 decembrie 2022 și la Luxemburg la 19 decembrie 2022 și a Contractului de finanțare - Răspunsul sectorului public din România la Covid-19 II - dintre România și Banca Europeană de Investiții, semnat la București la 15 decembrie 2022 și la Luxemburg la 19 decembrie 2022 (PL-x 34/06.02.2023);
  • Decret privind eliberarea din funcția de judecător cu grad profesional de curte de apel la Tribunalul București a doamnei Duță Rodica, detașată la Consiliul Superior al Magistraturii - pensionare;
  • Decret privind eliberarea din funcția de judecător cu grad profesional de curte de apel la Judecătoria Sectorului 3 București a doamnei Vărzaru Maria-Violeta – pensionare;
  • Decret privind eliberarea din funcția de judecător la Curtea de Apel București a doamnei Rădoi Elena-Simona, detașată la Consiliul Superior al Magistraturii - pensionare;
  • Decret privind eliberarea din funcția de judecător la Tribunalul Vrancea a doamnei Croitoru Săndina-Mariana – pensionare, la data de 1 iunie 2023;
  • Decret privind eliberarea din funcția de procuror a doamnei Albu Nadin-Andreea, prim-procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Giurgiu – pensionare, la data de 1 iunie 2023;
  • Decret privind eliberarea din funcția de procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Satu Mare a doamnei Pop Gabriela-Adriana - pensionare, la data de 1 iunie 2023
Promulgat

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews

Susține ActiveNews
PayPal
Participă prin sprijinirea noastră
la lupta pentru Adevăr!
Buton Donează acum
căci mâine nu se știe ce ne mai așteaptă.
Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România
Top 5 autori
VideoNews

Părintele Bogdan Florin Vlaicu împreună cu medicii Geanina Hagimă și Damian Baciu:

CE CONȚIN DOCUMENTELE PFIZER - VIDEO TRADUS ÎN ROMÂNĂ

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (11)
  • kostas.ro1608 31.05.2023 16:05
    Cineva se intreba cum de profesorii isi permit sa puna copiii sa completeze formulare in legatura cu sexul, statutul de rezident sau nu al parintilor, etc. Acum au acoperire legala 100%. Toti elevii vor fi obligati sa le completeze.
  • Radu Comsuta 31.05.2023 16:10
    Prin promulgarea celor două legi anticreștine președintele României și atras un blestem mare peste capul lui și a întregii țări. Sper ca Dumnezeu în ziua mâniei Lui să țină cont de toți românii care s-au opus și au făcut tot posibilul să îndepărteze aceste legi blestemate din viețile noastre. Oricum și așa cu legile abrogate mai corect este să ascultăm de Dumnezeu decât ce fac oamenii influențați de duhuri necurate.
  • Miss Ter 31.05.2023 17:15
    Noi suntem un popor creștin care trăiește sub Har și nu sub Lege. Iohannis care este un mason cu gradul 33 si o slugă obedientă a unora care se dau drept popor al Legii a fost îngăduit de Dumnezeu pentru păcatele noastre dar cu siguranță legile lui strâmbe nu constituie un blestem pentru noi creștinii.
    Dacă luăm legile promulgate de la revoluție încoace, cele mai multe au fost date împotriva acestei națiuni, împotriva Lui Dumnezeu și a Lui Hristos. Ca să nu vorbesc despre înțelegerile secrete parafate în umbră.
    Prigoana împotriva Lui Dumnezeu s-a văzut clar în pandemie. A fost acest popor de acord cu înțeparea? Nu. Ceata sfinților nu răspunde pentru răutățile și fărădelegile celor spurcați ci o combate prin trezvie.
  • adria 31.05.2023 22:23
    Îmi imaginez cu ce rânjet de satisfacție a semnat !
  • Leustean 31.05.2023 17:06
    Mai stam in casa?! In seara asta, la Cotroceni! Sa-i cântam lui Iohannis serenada “Nu suntem de acord!” Nu ca n-ar sti și singur, dar sa vadă ca nu suntem mamaligi (ma rog, nu toți).
    Eu voi fi acolo.
    E o seara frumoasa și ne putem plimba pe unde vrem, nu-i așa? Încă.
    Dar dacă stam doar sa obosim tastatura cu blesteme, in curând nu vom mai putea nici măcar asta
  • Andri 31.05.2023 17:09
    Daca nici acum nu se iese in strada si nu se arunca Ciolanu pe foc, romanii isi merita soarta.
  • anthony 31.05.2023 18:42
    Pe vremea lui Ceausescu puteai sa te plimbi oriunde in tara si era dictatura :) Azi e libertate ca stai in tarc :))))) si iti baga gindaci pisati marunt in mincare
  • Enya 31.05.2023 17:20
    Nenorocitul asta blestemat si CRIMINAL nu are cum sa promulge vreodata vreo “lege” atata vreme cat Romania este firma comerciala Corporatia Romania sub tutela, conditiile si termenii Contractului Corporatiei Financiare Internationale (C.F.I.), una dintre firmele pamantene ale demonilor NEpamanteni prin care Lucifer controleaza Terra!!

    Blestematul asta satanizat, fara suflet, empatie, bunatate, emotii, Dumnezeu, credinta, care va fi judecat de popor si va primi pedeapsa cuvenita, este un impostor, un ACTOR care isi joaca rolul din firma comerciala SC Administratia prezidentiala SRL,

    https://www.dnb.com/business-directory/company-profiles.administratia_prezidentiala.cdcdceb3e1b58a20ee0bc9611d807fc9.html

    un infractor care face fals in acte oficiale si inscrisuri si uzurpare de calitati oficiale care NU EXISTA!

    Asa-zisa Lege plx145 NU EXISTA!!!!!!!!!!!!!

    O CORPORATIE/FIRMA PARTICULARA NU ARE CONSTITUTIE SI NU POATE LEGIFERA!!!!!!!!!!!!!!!

    Frati romani, asta trebuie sa intelegeti, ca toti golanii astia ce si-au luat supranumele de politicieni, din 2020 deveniti si GENOCIDARI, ASASINI LA PROPRIU AI ROMANILOR, sunt niste infractori pe care poporul roman trebuie sa-i ia de guler si sa-i scoata in suturi din SC Parlamentul SRL si SC Guvernul SRL!!!!

    Trebuie sa intelegeti ca tot ce se “legifereaza” in cele 2 cladiri sunt texte delictuale si nelegitimizate de popor!!!!!!

    Pe langa faptul ca fostul stat Romania nu mai este stat din 15 martie 1991, ci firma privata Comania “Statul roman reprezentat prin Ministerul finantelor publice”,

    https://www.dnb.com/business-directory/company-profiles.statul_roman_prin_ministerul_finantelor_publice.70b16ac99599c3573736d3db4962f642.html

    nici inainte acesta nu avea Actul de Constituire care trebuia sa se obtina exclusiv prin acordul si semnatura poporului roman!!!!!!

    Odata cu transformarea tarii noastre in Corporatie si acceptarea termenilor Contractului CFI,

    https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/50390

    https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/50389

    Constitutia a fost abrogata, Monitorul Oficial a devenit hartie igienica (hartie fara nici o valoare juridica), toate fostele institutii s-au transformat in societati comerciale ale Corporatiei Romania, iar toti functionarii au devenit doar administratori de firme fara nici cea mai mica putere de decizie, executiva, legislativa!!!!!

    Prin urmare, toate lighioanele care cica fac “legi” in SC Parlamentul SRL si “ordonante de urgenta” in SC Guvernul SRL sunt bune de aruncat in inchisoare si condamnate ACUM, iar “legile” lor motive de rasete si glume la masa ale poporului roman!!!!

    Patrihotii visurilor si sperantelor noastre, avocatii aia fideli trup si suflet neamului romanesc, sa deschida actiuni in instanta prin care sa clarifice, chiar daca in legile lor, ale Matrixului luciferian, legile Amiralitatii adica Legea UCC a contractelor:

    1. STATUTUL SI FORMA JURIDICA A ROMANIEI!

    2. STATUTUL INFRACTORILOR CRIMINALI GENOCIDARI CE-SI ZIC POLITICIENI care fac falsuri in acte asa-zis oficiale, uz de fals si uzurpare de calitati oficiale INEXISTENTE!


    Fratii mei romani!

    Trebuie sa intelegeti exact Matrixul luciferian in care suntem bagati ca sa pricepeti ca infractorii astia criminali NU POT LEGIFERA!!!!!!!!

    INFRACTORII ASTIA CE-SI ZIC POLITICIENI NUUUU
    POOOOOOT LEGIFERAAAAAAA!!!!!!!!!!!


    NU POT FACE NIMIC FARA ACORDUL NOSTRU!

    SCUIPAM PE TOT CE “LEGIFEREAZA” EI!

    IGNORAM TOATE “LEGILE “LOR, IAR CEEA CE NE AFECTEAZA DIRECT (camere, 5G, amenzi, plata locurilor de parcare etc – toate ilegale, ilegitime, neacceptate de noi prin Contractul intre parti) TREBUIE IZOLAT SI ELIMINAT DIN VIATA NOASTRA ASA CUM MERITA SI ASA CUM NE PRICEPEM!

    Nu mai putem accepta dictatura unor mizerii umane care nu au nici o legitimitate, nu au acordul, consimtamantul si semnatura noastra sa ne reprezinte, nu au Contractul intre parti, nu sunt constituiti legal, nu au autoritate juridica, sunt inexistenti pe toate planurile!!!!!

    Cum puteti sa luati in seama niste “legi” care NU EXISTA??????

    Doamne, Dumnezeule, deschide mintile romanilor sa realizeze ca sistemul luciferian in care am fost introdusi fraudulos NU TREBUIE SA EXISTE, NU ESTE LEGITIMIZAT DE NOI, TREBUIE IGNORAT SI TREBUIE DESFIINTAT PRIN NEACCEPTARE!!!!!!!!!!!!
  • Brick 31.05.2023 20:18
    Asasinii libertatii, adica ai nostri politruci cu ifose eurocrate, alaturi de omologii lor din ue vor sa defilam obedienti spre marea resetare si a patra revolutie industriala. Vor sa transforme batranul continent intr-un gulag al maselor obediente, hipnotizate de cantecul funebru si unduirile languroase ale harpiilor de la Davos.
    https://mihailandrei.wordpress.com/2023/05/31/a-patra-revolutie-industriala-si-marea-resetare/
  • Nenea Iancu 31.05.2023 22:48
    Păi dacă i s-a cântat în județul lui favorit "O lume minunată în care veți găsi numai copii", cum a ajuns la București s-a ocupat de copii, să nu-i mai găsească data viitoare nici părinții!
  • Semaca 01.06.2023 08:30
    "presa" joianmuista nu zice nimic despre promulgare.
  1. Olivia Steer: Și eu mi-am pus problema că dîrele albe din urma avioanelor ar fi fum de motor. Dar nu era “fum de motor”, ci cu totul altceva. Ce? Nu știu

  2. Olivia Steer: Nu sînt singura vinovată de "conspiraționism”! Din eternele abordări menite să ne intimideze și să ne închidă gura, despre dârele avioanelor: chiar dacă ar fi să se sprayeze cu metale grele sau alte chimicale, șanse zero de a ajunge în orașe

  3. Olivia Steer: Studiu de pe site-ul NASA: Formarea eficientă a aerosolului stratosferic pentru ingineria climatică prin emisia de vapori condensabili din avioane

  4. Reîntoarcerea MARELUI PONEI ROZ direct pe TRINITAS TV. Diana Maria Brăgaru: Slugă la doi stăpâni?! Bănescu îl promovează pe H.R. Patapievici, pe față, în BOR. Pe când și pe Mungiu-Pippidi și "Evangheliștii" ei?!

  5. Falsurile noii ”investigații” Recorder demontate punct cu punct. Hărțuirea unor preoți ortodocși și a soțiilor lor pare o producție la comandă. Familiile Marinela și Mădălin Iscru și Raluca și Ionuț Lipan reacționează: RECORDER - FABRICA DE FAKE NEWS

  6. Eu Săndesc, nu gândesc! Directorul Spitalului Județean Timișoara, dezamăgit de rata scăzută de vaccinare din România: ”Suntem în afara lumii civilizate”

  7. Libertatea de exprimare nu trebuie să încalce alte drepturi. Comunicat PNȚMM

  8. Daniel Polifrone: O filmare cu o aeronavă aflată la altitudine mare, care are pauze în eliminarea gazelor. Nimeni nu a reușit încă să vină cu o explicație pertinentă - VIDEO

  9. Marș LGBT în București, de Sfânta Parascheva, cu sprijin financiar din străinătate

  10. Șoc în lumea medicală! Un tânăr medic din Timișoara a murit subit

Ultima oră

01:10

A murit Generalul (r) Iulian Vlad, ultimul director al Departamentului Securității Statului (23 februarie 1931 - 30 septembrie 2017). Generalul Vlad despre 1989: Mi-ar fi fost cu neputință să execut ordinul de reprimare a revoltei poporului român

01:05

30 septembrie: 16 ani de la întronizarea PF Daniel ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române. ÎNTRU MULȚI ANI! O fotografie inedită cu PF Daniel la... costum!

00:15

30 septembrie: Sfântul Ierarh Grigorie Luminătorul Armeniei. Sfintele Mucenițe Ripsimia și Gaiani

23:45

Blocul Naționalist cere îndepărtarea din Capitala României a unor monumente ale ”eliberatorilor” și ”eroilor” care au ucis români

23:30

113 ani de la nașterea Părintelui Arsenie Boca: „A fost un sfânt!” - spovedania de pe patul de moarte a unui securist mai puțin bolșevic decât cei de azi. Românii cer Patriarhiei canonizarea Sfântului Ardealului