Iohannis: ”Trebuie să urgentăm ajutorul militar pentru Ucraina”

De Cronicar  /  

Foto: Klaus Iohannis/ X

Foto: Klaus Iohannis/ X

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Iohannis a rezolvat tot ce era de rezolvat e plan intern în România, iar acum profită de ultimele luni la Cotroceni pentru a rezolva și problemele Ucrainei.

Se vrea cu orice preț trimiterea de ajutoare militare cât mai mute și mai urgente pentru Ucraina, scrie Ziarul Național.

„Atacurile Rusiei ne arată că trebuie să urgentăm”

„Referitor la temele externe, vom aborda, evident, Ucraina. Atacurile aeriene ale Rusiei asupra unor obiective civile, dar și din sectorul energetic ne arată, încă o dată, că trebuie să intensificăm și să urgentăm eforturile coordonate, la nivel european, pe palierul de sprijin militar”, afirmă Klaus Iohannis.

El precizează că va fi analizată și situația mai amplă din Orientul Mijlociu.

„Eu voi reitera și la nivelul Consiliului European condamnarea atacului recent al Iranului asupra Israelului. România este pe deplin solidară cu Israelul și voi reafirma angajamentul nostru față de securitatea și suveranitatea sa”, adaugă șeful statului.

Iohannis precizează că membrii Consiliului European vor discuta și direcții concrete de acțiune „pentru a fi mai eficienți, mai productivi și mai competitivi”.

„Sunt soluții pe care le identificăm pentru a stimula economia europeană și da, pentru a ridica gradul de bunăstare al cetățenilor noștri europeni”, menționează președintele Iohannis.

Totodată, el afirmă că va fi lansat formal procesul de definire a unui nou pact european pentru competitivitate.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România
Top 5 autori
VideoNews

PREȘEDINTELE IRANULUI UCIS. ȘTIREA ȘI VIDEO ÎN DIRECT DIN ZONĂ:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (23)
  • unnimenicelebru 18.04.2024 09:43
    Nenorocitul asta e orice, numai presedintele romanilor nu.Jalea mare este ca Ceausescu a fost "judecat" si impuscat pentru motive care din 89 pana acum au fost incalcate flagrant de catre conducatori. Unde esti tu Tepes...
  • unnimenicelebru 18.04.2024 09:43
    Nenorocitul asta e orice, numai presedintele romanilor nu.Jalea mare este ca Ceausescu a fost "judecat" si impuscat pentru motive care din 89 pana acum au fost incalcate flagrant de catre conducatori. Unde esti tu Tepes...
  • Mircea Dragan 18.04.2024 10:00
    Corect Joha, corect.
    Pai sa le dam avioanele F35 , fregatele,submarinele si bateriile Patriot care sosesc in 2035-20140.
    Mare capcaun esti Werner.
    Ce sa le dai ca ajutor? Ca nici chiloti ptr soldati nu avem, cretinule.
  • Mircea Dragan 18.04.2024 10:02
    ''România este pe deplin solidară cu Israelul și voi reafirma angajamentul nostru față de securitatea și suveranitatea sa''
    Angajamentul TAU nu al Romaniei. Vine casele alea 6 si sprijina.
  • dumbirish01 18.04.2024 11:18
    E de rau cu "libertatea presei". Doar un fir narativ are voie de la "stapanire".

    How to Combat Propaganda and Transatlantic Madness | Austrian Publisher Fritz Edlinger
    https://www.youtube.com/watch?v=XW0eqKGwp9Q
  • ProstulSatului 18.04.2024 12:22
    O scurtă caracterizare a lui Klaus Werner Iohannis:
    Primitiv.Avar.Brutal.Nerafinat.Lipsa totală a autoironiei, a umorului, a empatiei, înlocuite cu stări de absență și indiferență afectivă brutale, justificate de o falsă decență, îi dezvăluie sărăcia afectivă. Arogant, cu o morală contrarie alimentată de megalomanie, cinism și iresponsabilitate. Dominat de senzația superiorității sociale, devine adesea ridicol și disonant.Dizarmonic. Fals. Crud. Inadaptat.
  • Tic 18.04.2024 12:28
    Un rebut uman.
  • Quo vadis 18.04.2024 15:45
    O lepădătură,
  • Conu Lonida fata cu reactiunea 19.04.2024 14:36
    Draga domnule, nemtii au o vorba semnificativa : " Fie Hans cit de prost, nu conteaza, numa nalt sa fie !"
  • Passagero 18.04.2024 12:31
    Blestematul acesta tradator si incet la minte, dar foarte rautacios si razbunator, folosit de globalisti pe post de papagal si robot implementator, trebuie oprit inainte de a impinge Romania in prapastia distrugerii irevesibile, dupa ce a reusit s-o transforme in stat esuat, cu institutii distruse, o tara vanduta, incendiata, sechestrata, ocupata, fara viitor sau cu viitor foarte sumbru. Sa-l oprim pe acest alogen descompus care-i detesta pe romani sa realizeze planul care i s-a dat , este cel mai sinistru presedinte pe care l-a avut Romania.
  • Briela 18.04.2024 14:05
    De acord, dar cum? Cum am putea să îl oprim, când toți din jurul lui sunt hoți, incompetenți, ticăloși sau profitori?
  • Quo vadis 18.04.2024 15:47
    Poporul roman adormit, nu e in stare. Doar in Dumnezeu ne mai e speranta.
  • andriban 18.04.2024 12:41
    Istoria consemnează că susnumitul este dormitor "român" - a dormit între anii 2014-2024.
    În rarele momente de abatere de la îndeletnicirea principală se autopropune neapărat șef sau scoate pe gură câte o minimă - totul corekt politic.
  • Radu Comsuta 18.04.2024 13:41
    :)))))
  • Quo vadis 18.04.2024 15:47
    Excelent!
  • Carbid 18.04.2024 13:35
    Scursoarea asta umană îmi aduce aminte de o “zicală” din vremea lui Ceaușescu:
    "Stii care e culmea defecației?
    R: Să facem totul!”

    Cand n-ai dormit, ai traficat copii, jigodie penală ce ești!
  • Radesalu 18.04.2024 13:43
    Păi începe tu ajutorul către cranieni, dă-ți casele, pas cu pas...
  • Quo vadis 18.04.2024 15:44
    Excremența sa Iohannis vinde tara la mezat ca si cum ar fi mosia mă-sii. Ba, nu o vinde. O dă de pomană. Nu credeam ca pot urâ pe cineva mai mult decat l-am urât pe Basescu. Uite ca pot!
  • Dinu Dușceac 18.04.2024 16:00
    "Spuma asta-nveninată, astă plebe, ăst gunoi, Să ajung-a fi stăpână și pe țară și pe noi!"
  • Quo vadis 18.04.2024 16:16
    Ai hotarat tu, dusmanule!
  • adria 18.04.2024 18:20
    Iohannis și Netanyahu - două fețe ale aceluiași demon
  • total 18.04.2024 22:19
    Calde salutari tuturor votantilor acestui turist mut! Treuie sa recunoastem ca inteligenta lor a facut diferenta de doua ori=10 ani! Bravo!
  • DANA Q 20.04.2024 16:38
    Ce e atat de greu de înteles??? asta a fost misiunea lui ca agent al serviciilor germane.Niciodata nemtii nu ne vor ierta de tradarea din al 2/lea razboi mondial,atunci cînd am întors armele,asa ca ,au încercat pîna au reusit.A distrus aproape tot si acum,pe ultima suta de metrii,vrea sa distruga ceeace a mai ramas si nu se lasa pîna nu reuseste;asta pt. ca el n/a iubit niciodata acest popor.Somn lin dragi romani,poate asa visati ceva mai frumos.
  1. Premierul Slovaciei a fost împușcat de un progresist - transportat de urgență la spital - FOTO/VIDEO. Robert Fico s-a exprimat adeseori împotriva Ucrainei lui Zelenski și a războiului susținut de NATO și a respins Tratatul OMS și ”Circul Covid”. UPDATE

  2. Filmul lui Ciprian Mega, apărat cu năduf de NEPOMENITORI, schismaticii anti-BOR. Ce cred simplii ortodocși: Filmul este o interferență a zonelor demonice. Un preot nu ar trebui să fie regizor. Trebuie să aleagă: Dumnezeu sau Mamona?

  3. Noua Ordine Mondială: Marea ofensivă din septembrie (I) - Accelerarea Agendei 2030

  4. Politicianul german homosexual Martin Neumaier s-a filmat cum linge toaletele publice și se unge cu fecale pe față - VIDEO Bizar

  5. Parlamentarii germani propun ca dronele rusești să fie doborâte de pe teritoriul României

  6. Eurovision câștigat de o ARĂTARE într-un nou afront homosexualist asupra muzicii și bunului simț

  7. Artistul ieromonah Savatie Baștovoi despre cei ”21 de rabini”: ”Nu filmul, ci CARTEA este forma cea mai potrivită de predică”

  8. Noua Ordine Mondială: Marea ofensivă din septembrie (II) - Starea de urgență planetară

  9. Marea minciună a lui Antihrist, dezvăluită: Francmasoneria, "religia mondială unică" - O opinie catolică (VIDEO)

  10. Președintele Iranului ar fi murit! - ACTUALIZARE din presa iraniană. Israelul susține că a fost un asasinat. MOSSAD? Elicopterul în care se afla Ebrahim Raisi s-a prăbușit în cursul zilei - VIDEO / ULTIMA FOTOGRAFIE OFICIALĂ

Ultima oră

20:29

Fostul director al CDC: “Este timpul să recunoaștem efectele secundare semnificative ale vaccinurilor Covid-19”

20:00

A apărut o lucrare unică: ISTORIA MIȘCĂRII LEGIONARE. 20 mai și 10 decembrie 1922 și 24 iunie 1927 în Istoria României

19:59

România, aproape de colapsul demografic: În 2022, din țara noastră au plecat peste 200.000 de persoane și aproape 19.000 de copii sub 15 ani

19:10

Profesorul Gheorghe Buzatu și Permanențele Istoriei. In Memoriam Gheorghe Buzatu (6 iunie 1939 – 20 mai 2013)

18:30

Pr. Ioan Istrati: ÎNALTUL PIMEN. 4 ani de la adormire (25 august 1929 - 20 mai 2020)