![](https://www.activenews.ro/thumb-635?/articole/189916.png)
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
Întrebat dacă candidează la prezidențiale, George Simion a spus: ”Este o posibilitate. Tot mai mulți colegi îmi propun acest lucru. Pot, fiind un luptător, să duc această sarcină la bun sfârșit cu șanse", a afirmat liderul AUR, conform RomâniaTV.
Președintele AUR, George Simion, a declarat că sâmbătă va avea loc congresul pentru alegerea candidatului la prezidențiale. ”Vrem să ne batem cu acest sistem comasat nedemocratic”, a spus Simion. El a precizat, despre intrarea în cursa pentru prezidențaile, că este o posibilitate și că tot mai mulți colegi îi propun acest lucru.
”AUR va avea șase mandate, sperăm și la al șaptelea, în funcție de cei care trec sau nu pragul, USR va avea trei și să vedem ce fac cei de la UDMR și de la SOS. Avem consilieri în toate consiliile municipale și județene, cu excepție Harghita și Covasna. Suntem bucuroși că aceste. Aceste alegeri au fost puternic afectate, a fost un haos în organizare”, a declarat Simion.
El a precizat că AUR ”atacă cu tărie alegerile prezidențiale”. ”Avem o ședință de Biroul Național diseară, iar sâmbătă congres pentru alegerea candidatului la prezidențiale. Vrem să ne batem cu acest sistem comasat nedemocratic. Nu poți să zici că ai șanse reale la niște alegeri locale când sunt alegeri într-un singur tur și sunt decalate cu patru luni”, a mai spus Simion.
Întrebat dacă candidează la prezidențiale, George Simion a spus: ”Este o posibilitate. Tot mai mulți colegi îmi propun acest lucru. Pot, fiind un luptător, să duc această sarcină la bun sfârșit cu șanse.”
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Nu are ce sa piarda daca va candida, nici poporul roman si nici AUR, ba dimpotriva.
Doamne, Ajuta!
Leii nu mananca muste chiar daca sunt tari, insa cei slabi chiar ca sunt mancati devreme de muste.
Trebuie un om lucid si foarte abil CARE SA BAGE BINE DE SEAMA, ori George Simion, in momente cheie, a dovedit contrariul. Daca va candida ACUM, esecul este garantat.
Trebuie intarit partidul, dovedind ca este un partid al romanilor, in acest fel va atrage in randurile sale romani de valoare care stau pe margine pentru ca nu POT face trocul cu sobolii de la PSD si PNL si cu alti popandaci rozatori. Dupa aceasta se poate gandi si la acest aspect, insa NU ACUM.
Sobolii PSD/PNL il vor sabota in eventualitatea ideala ca ar ajunge presedinte si-l vor lucra cu maistrie incat nu-i va ramane decat sa-si fac seppuku politic.
Nu am incredere in capabilitatile lui Simion, a dovedit-o cu prilejul vizitei la inalta poarta ashkenaza cand n-a stiut sa raspunda cu abilitate la intrebarile agresive si perfide ale acelui ziarist khazar si a facut pipi pe memoria eroilor romani catalogati "anti-semiti", asta dovedeste ca nu are nici suficienta anvergura si experienta politica si istorica, iar consilierii pe care-i are sunt de-a dreptul necetitzi.
Ne primejduim cariera...
Partidul poate fi tras in sus alegand oameni capabili si care s-au facut cunoscuti intr-un anumit context care sa candideze sub sigla sa. Ideea cu Terhes si Piperea a fost foarte buna, acelasi lucru trebuie sa fie si cu cel care se va bate pentru presedentie sub AUR. Cautati si veti gasi !
Se poate intra in istorie si conducand cu abilitate politica un partid, nu neaparat fiind presedinte de tara.
Omul nu trebuie sa se grabeasca, are destul timp de invatat, daca vrea sa invete.
Pe de alta parte, un lider de anvergura, daca exista, nu sta sa il astepte pe Simion.