FBI investighează schema românească de spălare a banilor transferați Ucrainei. Kash Patel: ”Poporului American i se datorează acest răspuns pentru că sunt banii noștri"

De Cronicar  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


FBI va începe o investigație amplă pentru a descoperi rețeaua din România care a contribuit la sifonarea miliardelor de dolari din banii contribuabililor americani destinați sprijinului Ucrainei, scrie mariustucă.
 

Kash Patel, noul director al FBI și un membru de bază al echipei președintelui Donald Trump, a solicitat Congresului american în repetate rânduri să investigheze modul în care au fost utilizate fondurile alocate Ucrainei pentru sprijinul în război. El a subliniat că poporul american are dreptul să știe destinația acestor bani, având în vedere sumele semnificative implicate. Aceste solicitări au fost înregistrate încă dinaintea alegerilor pentru desemnarae noului președinte american.

De asemenea, Patel a exprimat îngrijorări cu privire la transparența și responsabilitatea în gestionarea acestor fonduri, având în vedere volumul mare de ajutoare financiare acordate Ucrainei de la începutul conflictului. El a subliniat necesitatea unei supravegheri adecvate pentru a asigura utilizarea corectă a resurselor. 

În contextul acestor declarații, autoritățile americane, inclusiv FBI, ar putea fi implicate în investigarea modului în care au fost gestionate și utilizate fondurile destinate Ucrainei, având în vedere preocupările exprimate de noul director al FBI, Kash Patel, conform unor surse oficiale care vor să-și păstreze anonimatul.

Kash Patel, și-a exprimat îngrijorarea cu privire la ajutorul financiar al SUA pentru Ucraina în repetate rânduri. "Am cerut Congresului să investigheze unde s-au dus acești bani. Poporului American i se datorează acest răspuns pentru că sunt banii noștri". El a subliniat amploarea sprijinului financiar al SUA, spunând: "nu este ca și cum am trimis un miliard de dolari. Am trimis de 100 de ori mai mult într-o singură țară. Pur și simplu nu putem avea încredere deplină oferind unui lider 100 de miliarde de dolari, iar el să spună: 'nu pot vă spun unde s-au dus banii”.
 
Vedeți și: A ÎNCEPUT CURĂȚENIA LUI MUSK ȘI LA NOI? Baza NATO de la Kogalniceanu călcată de PROCURORI SUA și DNA. Sunt implicați investigatori de la PENTAGON – Serviciul de Investigații Penale al Apărării și Serviciul Naval de Investigații Penale. UCRAINA ÎN VIZOR?
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (7)
  • viorel craciun 22.02.2025 19:56
    Pai , prima data sa o caute la transerul " SISTEM PATRIOT " pe gratis , de un miliard de euro , vorba lui Zelenski , restul este maruntis .
  • antitirani 22.02.2025 20:45
    Aiurea. Sa intelegem ca au arestat toti infractorii corupti din SUA, iar cum cauta si prin Romania? De parca 'astia' nu au actionatla ordine venite tot din tara lor!
  • IndiferentulProfitorMinoritarde30deani 23.02.2025 03:38
    Copii vostri vor striga, din tot pieptul, pe stadioane "Jos Romania"! vor fi vanduti in vitrine in olanda sau vor trai in patru labe la capsuni peste tot in lume sa platim datoriile ! Uitati-va bine la ei !
    -Vrem Procesul Manjitorilor si Tradatorilor de Neam si Tara! Oriunde ar fi ! Sorosisti sau nu, in frunte cu Plesu, Licheanu, Cartarescu ...si cu toata Presa si TV care le-a dat apa la moara, atatia ani. Avem dreptul sa cerem, in halul in care am ajuns ca natiune. Voi ce parere aveti? Simplu, Vrem sa stim, Vrem dreptate! si Toti Banii inapoi !!!
    -Vrem Procesul Capitalismului Romanesc post-decembrist!!! Unde sunt banii nostri? Simplu, Vrem sa stim unde sunt datoriile alea, Banii nostri unde sunt ? Ce-ati facut cu ei ?
    -Vrem Dreptate! si Toti Banii inapoi !!!
  • DANA Q 23.02.2025 16:36
    Subscriu în totalitiate
  • dejuan 23.02.2025 12:57
    Acum inteleg ca spunea cuplul de vorbitori Ghilezan-Visan ca securistii romani sunt azi in stadiul de a-si negocia cu noile FBI, CIA etc. ramanerea la putere (Ciocarlan, Hellvig, Ionescu etc) folosind la schimb informatii despre cum a scos Hunter & famiglia banii din Ukr pe vremea lui Obama.
    Ar trebui sa aflam si spaga luata de Vicki Nuland, precum si ce s-a intamplat cu laboratoarele de arme bio-chimice pentru care Metabiota lui Hunter Biden avea contracte. Nu uitati cum l-au lichidat recent la Moscova in fata blocului unde locuia pe generalul rus care raporta despre aceste arme biologice.
  • viorel craciun 23.02.2025 18:04
    Domnule de Juan , astia " nu sunt securisti " , securist " conforrm dex inseamna " lucrator in oraganul de securitate " ,apoi tot conform dex , gasim termen " securitate sociala " adica : Securitate socială = totalitatea reglementărilor juridice pentru asigurarea stării de siguranță socială la nivel de persoană, grup social sau populație totală, precum și pentru protejarea persoanelor defavorizate sau marginalizate. Apoi astia numiti aici , fac parte din SRL - ul politic informativ , in interesul lor de grup organizat , national si international actual politic , UNDE VEDEM NOI CA " PROSTII " SECURISTII IN SENSUL CUVANTULUI SI DEFINITEI LEGALE JURIDICE SI INSTITUTIONALE IN CAUZA ? NICAIERI , doar confundam dupa cum vrem noi , cuvantul " securist din statul fost comunist , cu " ura de rigoare , canalizata de atunci " ,. ca si " cuvantul legionar " cu ura de rigoare canalizata de atunci . Pai poate este bine sa nu cadem " in extremele cuvantului " dorite de altii in manipularea lor , mediocra asa spune , datorita tocmai neputintei si infractionalitatii lor.
  • Te'O 23.02.2025 23:59
    Va mai amintiti inceputurile administratiei Obama cand presedintele tuna si fulgera impotriva celor care ascund averea in Elvetia si ameninta ca ii va aduce in fata justitiei. Un mare Fas fara urmari. Va fi altfel de data aceasta? Vom trai si vom vedea!
  1. George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

  2. NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

  3. Radu Cristescu - PSD: 10 motive pentru care nu-l votez pe Nicușor Dan!

  4. SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

  5. A ÎNCEPUT! VIDEO: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews

  6. Florin Palas: Kominternul n-o murit, dor un pic s-o odihnit!

  7. Radu Soviani în Libertatea: Despre dubioasa intervenție a BNR pentru devalorizarea leului. Mugur ”Manole” Isărescu a rămas fără ceai de tei?

  8. DOCUMENTE: Casele de avocatură care au contracte de peste 11.000.000 de euro cu Primăria Capitalei condusă de Nicușor Dan, deși Aparatul Juridic al Primăriei are peste 80 de angajați. DEZVĂLUIRE CETĂȚEANUL.NET

  9. Corbul și dragonul sau modelul politic ortodox

  10. Virgiliu Gheorghe: Sunt oameni care frecventează Biserica si vorbesc cu multa ură față de George Simion lăudându-l pe Nicușor Dan care susține homosexualismul, educația sexuală pentru copii și festivalul satanist UNTOLD. Ce legătură are cu Hristos?

  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. BTI: A venit adevărata nucleară: ambasada SUA sugerează că alegerile nu vor fi recunoscute

Ultima oră

09:18

Se transformă în război total: Armata pakistaneză a lansat atacuri de-a lungul întregii frontiere de vest a Indiei

09:00

Lucian Ciuchiță: România, distrusă pas cu pas: Sărăcia ca proiect de țară

08:50

Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!

08:40

Ion Cristoiu: Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, trebuie anchetat penal pentru abuz în serviciu

23:30

Corbul și dragonul sau modelul politic ortodox

23:00

Radu Cristescu - PSD: 10 motive pentru care nu-l votez pe Nicușor Dan!

22:49

Florin Palas: Kominternul n-o murit, dor un pic s-o odihnit!

21:10

SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

20:00

George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

19:22

Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singur salariul și și-a pus și un bonus de 50%

19:13

NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

19:00

Virgiliu Gheorghe: Sunt oameni care frecventează Biserica si vorbesc cu multa ură față de George Simion lăudându-l pe Nicușor Dan care susține homosexualismul, educația sexuală pentru copii și festivalul satanist UNTOLD. Ce legătură are cu Hristos?

18:57

Conferință AUR despre relansarea mineritului și metalurgiei în Munții Apuseni

18:21

Magdalena Radu: De ce îl votez pe George Simion

18:00

A ÎNCEPUT! VIDEO: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews