Două filme pentru vaccinați și nevaccinați, deopotrivă: de la „Asta nu este o conspirație” la „Asta nu mai este o criză sanitară". Plus: POVESTIRILE CELOR VACCINAȚI. Documentare VIDEO

De Cronicar  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice donație este binevenită. Doamne, ajută!


Neobositul traducător Ionel Trandafir ne propune un nou film al zilei: „Asta nu mai este o criză sanitară”. Regia: Bernard Crutzen. Lansare: 10 iunie 2022, Belgia.

„După „Asta nu este conspirație”, care a făcut vâlvă la începutul anului 2021, regizorul belgian Bernard Crutzen ne oferă acum al doilea său documentar despre criza sanitară: „Asta nu mai este o criză sanitară".

În timp ce se întoarce la Bruxelles cu trenul, Bernard Crutzen îi scrie o scrisoare tatălui său, cu care tocmai avusese o neînțelegere pe teme de Covid. Cineastul explică, cu ajutorul unor documente și mărturii, punctul său de vedere despre campania de vaccinare, despre lipsa de democrație de la nivelul autorităților sau despre certificatul de vaccinare care, în opinia sa, duce insidios la o societate supravegheată.

Acest film trebuie văzut de toată lumea! Vaccinați și nevaccinați deopotrivă, pentru a ne face să înțelegem scopul și sensul a ceea ce am fost supuși în acești doi ani ieșiți din comun.

O sinteză foarte bună a ceea ce trăim și a ceea ce riscăm într-un viitor mai mult sau mai puțin apropiat. Elementele menționate nu îmi sunt necunoscute, în special legăturile dubioase dintre finanțe, companii farmaceutice, autorități politice și sanitare...

Cuvântul „oportunitate” este adesea folosit în domeniul farmaceutic. În acest caz, pandemia a fost o oportunitate superbă, pentru aceste companii, pentru politică. Teama de a se îmbolnăvi, de a muri, de a-i contamina pe cei mai vulnerabili a permis autorităților să impună măsuri asupra populației, pentru a o face docilă, iar o populație docilă este mai ușor de controlat, se pot impune apoi alte măsuri etc. „pentru binele și siguranța tuturor”.

Din păcate, temele privind siguranța au fost întotdeauna foarte populare. Este o viziune tristă a unui viitor în care cetățeanul obișnuit este „fericit” și hiperconectat, nu mai deține nimic, nu se mai deplasează unde vrea așa cum vrea, dar pentru care statul are grijă de tot... (în timp ce elitele continuă să dețină și să meargă unde le place...). Între securitate și libertate, va trebui să alegem... dar între timp, în unele orașe europene, cum ar fi Bologna, se fac deja experimente cu „creditul social”, unde cetățenii virtuoși primesc puncte valoroase sub formă de vouchere etc... Chiar dacă nu suntem (încă) într-un sistem de tip chinezesc, cred că cei care sunt în favoarea opțiunii „siguranță” ar trebui să citească sau să recitească „1984” a lui G. Orwell...”, apreciază Ionel Trandafir în comentariul său însoțitor.

„Criza Covid-19 ne-a arătat că sistemele noastre învechite nu mai sunt potrivite cu secolul al XXI-lea. Ea a evidențiat lipsa fundamentală a coeziunii sociale, a corectitudinii, incluziunii și egalității. Acum este momentul istoric, timpul nu doar pentru a combate virusul real, ci și pentru a configura sistemul pentru nevoile erei post-corona. Dar avem o altă alegere: putem construi un nou contract social. Pe scurt, avem nevoie de o Mare Resetare. Trebuie să mobilizăm toți constituenții societății noastre globale să lucreze împreună. Nu trebuie să ratăm această fereastră de oportunitate, a declarat Klaus Schwab, președintele executiv al „Forumului Economic Mondial” 

La citatul teribil al lui Mark Twain care încheie filmul aș dori să adaug un altul al lui Sébastien R.N. de Chamfort: „Este mai ușor de a legaliza anumite lucruri decât de a le legitima.”

Pe de altă parte, Fundația Conștiința Națiunii din Cehia ne propune un documentar cum nu s-a realizat la noi de nici o televiziune sau ONG: POVESTIRILE CELOR VACCINAȚI.

Documentarul este subtitrat în limba engleză:

Jabbed Stories from Nadační fond Svědomí národa on Vimeo.

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews

Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

Top 5 autori
ActiveNewsTV

MOARTE SUBITĂ - FILMUL DOCUMENTAR, TRADUS ÎN ROMÂNĂ

MOARTE SUBITĂ ȘI ÎN ROMÂNIA:

REMEMBER PLANDEMIA: „COLEGII” DE LA REALITATEA PLUS AU CERUT ARESTAREA ȘI ELIMINAREA NOASTRĂ. ALEXANDRA PĂCURARU FEAT VASILE BĂNESCU:

Ion Cristoiu: TOPUL CIOCLILOR APOCALIPTICI și Învingatorii lor între care și ActiveNews

O ALTĂ OPINIE: E timpul să-i băgăm pe toți acești nenorociți la închisoare. Nu iertăm nimic! Au omorât oameni!

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (17)
  • Mircea Dragan 16.09.2022 22:47
    Cand au inceput sa se ''vaccineze'' am considerat ca fiecare decide ptr el. Cand a inceput ''bullingul'' statului impotriva ne''vaccinatilor'' sustinut de.....''vaccinati'' am inteles ca tipii intepati au ceva personal cu noi ceilalti.
    Au urmat interdictiile de accesare de bunuri si servicii in lipsa pasaportului covid incheindu-se cu infractiunile de OMOR din perioada oct-noiembrie 2021 cand efectiv nu se gasea nici un antiviral in farmacii. Da , atunci au murit 5-600 oameni zilnic din lipsa de medicatie. Epilatoarea inghinala numita ministru al sanatatii a refuzat inclusiv banii oferiti gratuit de UE ptr testare.
    Am intrat inclusiv in Primarie si Politie pe baza de test de 100 de lei.
    Am avut covid atunci si nu am avut nici un ajutor. Noroc cu piata neagra. Asta a insemnat ca-s pe cont propriu si nu vad de ce aproape 50% din salariu merge la stat(impozit, ''asigurari'' CAS, etc)
    Nu am cum sa uit mizeriile astea facute de stat si sustinute de ''vaccinati''. D-aia orice ''vaccinat'' este un motiv de bucurie si nu de tristete ptr mine. Ei asta merita iar cei din ''conducerea'' tarii PUSCARIE ptr omor.
  • Cristi Bruca 16.09.2022 23:22
    Nu te bucura, nene... Că atunci când vor veni după tine nu vei mai avea cui să-i ceri ajutor. Numai împreună putem invinge!
  • Mircea Dragan ► Cristi Bruca 17.09.2022 12:19
    Domnule Cristi eu am fost condamnat la moarte in oct-noembrie 2021 de catre statul roman sub privirile aprobatoare ale intepatilor. Am fost segregat tot de catre stat si tot cu aprobarea intepatilor.
    '' Numai împreună putem invinge!'' Adica noi cei 60% neintepati. Exclus intepatii care deja nu mai judeca. Ei nu mai exista.
  • Coronoia ► Cristi Bruca 17.09.2022 15:52
    Pai vaxinatii crezi ca ar raspunde la solicitarile de ajutor ale nevaccinatilor? Pana acum de ce n-au facut-o? Ar fi fost o ocazie buna sa isi arate sprijinul lor atunci cand eram hartuiti de guvern.

    N-au facut-o si stii de ce? Pentru ca nu le-a pasat de noi si nici nu o sa le pese vreodata. Ei sunt in categoria aceea de oameni care urmeaza orbeste ordinele si privesc senin desfasurarea atrocitatilor fara sa miste un deget ca sa zica apoi "vai, dar nu am stiut nimic". Nu ai ce sa astepti bun de la ei, daca le zici "impreuna putem invinge" (asa cum am facut si eu deja) se uita bovin la tine dupa care se aseaza la coada pentru urmatorul buster.
    E din ce in ce mai greu sa simt compasiune pentru cineva atat de decis sa se autodistruga, si pana la urma un vaxinat care da coltul e un idiot util in minus in armata de idioti utili a guvernului.
  • Mircea Dragan ► Cristi Bruca 17.09.2022 17:16
    Noi neinjectatii nu mai avem incredere in voi yesmanii!
  • fanincurcalume 17.09.2022 00:06
    totul este inutil daca nu se da in vileag adevarata origine a virusului.ne invirtim in jurul cozii ca intodeauna,autoritatile au facut ,stiinta a dres ,teoria conspiratiei de fapt arata o realitate.inutil,inutil inutil.Natura nu este ucigasa,un virus nu face mutatii de la o zi la alta dupa cum vrea muschiul lui,in natura totul se face in timp.toate variantele sunt produse in laborator apoi presarate pe unde trebuie.Asta este cuiul lui Pepelea.Cit timp vom purta manusi de dama cu derbedeii ,vom avea de suferit.
  • Nick Cohen 17.09.2022 10:12
    Pai aici e toata smecheria , ca nu exista nici un virus ! Toata pandemuia este o frauda de proportii planetare ! Daca ai facut greseala sa admiti ca exista un virus ai cazut in capcana lor si fara sa vrei confirmi necesitatea vaccinarii .
  • Mars.60 Stefan 7649 ► Nick Cohen 17.09.2022 13:13
    Dar gripa aia zdravana prin care am trecut cu totii cu bine, si de care s-au temut aia care puneau botu' in masca si la "stiri" oficiale nu poti sa spui ca n-a existat! Pai aici e toata smecheria... Au pulverizat gripa la greu (chemtrails) IN TOATE TARILE, si au numit epidemia de gripa creata PANDEMIE. Apoi OMS-ul, guvernele si "eroii" au desavarsit GENOCIDUL prin protocoale si vaccinare.
    Si da, nu exista niciun virus, doar bacterii si vaccinuri folosite ca arme biologice de catre stapanii banilor, intreaba-l pe Hell Gates.
  • Andri 17.09.2022 00:51
    https://t.me/worlddoctorsalliance/23800
  • Biancaklm 17.09.2022 08:47
    dupa a doua doza de Moderna, unei cunostinte i-a iesit un nodul mic pe san care se plimba cand il atingea. A facut si a treia doza si nodulul s-a marit, nu se mai misca, i-au aparut fire de par imense la radiografie si a facut si biopsia. Cum poate sa demonstreze ca acest cancer de san e din cauza vaccinului?
  • P.M. 17.09.2022 13:28
    Nu cred că are cum;oficial ele sunt sigure;așa că trăiască teoria conspirației!

    P.S.
    Dacă după ce i s a întâmplat a avut ambiția de a și face a treia doză, părerea mea este că trebuie să și o facă și pe a patra;chiar și pe a cincea care cel mai probabil va fi aprobată până la sfârșitul anului.
  • Nick Cohen 17.09.2022 10:08
    A mai cazut unul : https://www.youtube.com/watch?v=TGsqT-Ec1w0&ab_channel=SkyNewsAustralia
  • Constantin din S. 17.09.2022 12:32
    Nu vă înșelați cu eficacitatea metodelor omenești de a vă opune . Numai o încredere nezguduită în Domnul Dumnezeu ne poate apăra de reprezentanții diavolului.
  • Mihai_T 17.09.2022 13:33
    Al doilea documentar a fost realizat de VICTOR BAROSANU' (cehul Viktor Baros).
  • Zeta 17.09.2022 17:36
    Singurul lucru interesant, din al doilea film, care mi-a atras atenția este că o coafeză cehă are o pensie de invaliditate de 15000 coroane=3000 lei.
  • Coronoia 17.09.2022 23:59
    "M-am dus la centrul de vaxinare si le-am zis alora de acolo ca m-am simtit rau dupa primul vaxin si nu-l mai vreau pe al doilea. Dar ei tot m-au vaxinat" - zice o tuta in documentarul ceh (pe la minutul 24:30)

    Bai taica, bai. Sa dau cu basca de pamant!!! E ca si cum ar zice:
    "M-am dus in camera de hotel al lui Harvey Winstein pe la miezul noptii ca sa-l anunt ca nu vreau sa ma f cu el. Dar el tot m-a f "

    Iar dupa al doilea vax tuta a facut cancer limfatic.

    In tot documentarul apar niste insi cu sanatatea paradita in urma zemurilor, reporterul ii intreaba de ce s-au injectat, ei dau motive care mai de care mai retardate dar unul, bai, unul nu zice: domnu' reporter, m-am injectat de prost de sunt, eu pun botul la orice vrajeala vad la TV. Sau: pentru mi-a fost lene sa ma informez si cand a incercat vreo ruda bineintentionata sa ma avertizeze am tipat la ea ca e antivax. Sau: ca sunt slab de inger, cum se ratoieste guvernul la mine cum ma cufuresc de frica. Sa fi zis ceva din care sa vad ca isi asuma raspunderea pentru tampenia pe care au facut-o - si chiar sa isi ceara scuze neinjectatilor pentru ca au facilitat regimul de teroare si discriminare al guvernului. Nu, n-ai sa vezi.
    Tampitii astia nu o sa-si asume vreodata greseala iar la urmatoarea epizdemie se vor infinge iar cu seninatate in seringi. Cu ei se construieste o dictatura ca in China.
  • P.M. 18.09.2022 08:37
    Vaccinații sunt la un nivel al tâmpeniei cum cred că nu am văzut de a lungul vieții;mai sus povestește un cititor despre una care, după ce și a inoculat a doua doză de otravă i a apărut un nodul pe unul dintre sâni;și cu toate astea s a dus să și facă și a treia doză;binențeles că nodulul s a mărit considerabil, chiar i a mai apărut și alte ciudățenii.
    Trebuie să te urăști într un hal inimaginabil ca să procedezi așa.
    Trebuie să ai o dușmănie pe viață dusă la extrem.
    Probabil că mulți (dintre vaccinați) consideră că este o coincidență deoarece ei sunt bine mersi;ei nu știu sau nu vor să știe că otrăvurile lucrează, iar mai devreme sau mai târziu vor urma și ei la rând;este o chestiune de timp, nimeni nu va scăpa.

    P.S.
    ,,Iluminații''lumii, de fapt niște slujitori ai diavolului, s au pus pe depopulare la scară mare.Poate mulți au luat în derâdere declarațiile lor privind acest plan macabru de ucidere în masă.

Sprijină ActiveNews ca site-ul să poată continua mai departe lupta pentru ceea ce a avut mai scump poporul nostru peste veacuri: Țara, Credinţa şi Libertatea!

ActiveNews și noi, jurnaliștii lui, îl mărturisim pe Dumnezeu, pentru că-L iubim şi ne încredem în El. ActiveNews crede în România, în ceea ce am fost şi am putea fi ca popor.

ActiveNews este un site deținut în totalitate de acționari români. Dar de fapt ActiveNews este deţinut de fiecare cititor.

Dacă crezi în ceea ce credem și noi, sprijină ActiveNews ca acesta să poată lupta in continuare, pentru Adevăr, pentru România!

Susține ActiveNews


  1. LISTA TUTUROR VACCINIȘTILOR DIN ROMÂNIA. O inițiativă a cititorilor ActiveNews

  2. AU CERUT ARESTAREA ȘI ELIMINAREA NOASTRĂ pentru că devoalam Minciuna Covid. Acum vor amnistie și ne dau lecții de antivaccinism. Să nu uităm să iubim Cioclii Plandemiei: Alexandra Păcuraru și Vasile Bănescu la REALITATEA PLUS. VIDEO

  3. Dacă doriți să revedeți: Propagandă vaccinistă cu vedete, acum ascunsă de Ministerul Sănătății. Joacă: Victor Rebengiuc, Oana Pellea, Medeea Marinescu, Andreea Căpâlnă Moldovan, Pr. Francisc Doboș, Adi Despot și Irina Nistor. Bonus: Anca Alexandrescu

  4. Studiu halucinant: Nevaccinații sunt scoși vinovați de Sindromul Morții Subite

  5. MIRAREA CIOCLILOR APOCALIPTICI. Cititorii ActiveNews despre LISTA VACCINIȘTILOR: Probabil așa se mirau și naziștii când a fost deschis procesul de la Nuremberg. Tic-Tac...

  6. Până la urmă a murit: India s-a rugat în van pentru actrița Aindrila Sharma, de 24 de ani, cu cheaguri de sânge în creier. Zbor întrerupt: un pilot a decedat. Rapper mort în somn. Italiancă căzută la pământ, polițist american și un activist, morți subit