Daniel Ghiță, despre vizita Papei: Îl injurăm pe Patriarhul nostru ortodox, dar ne ploconim ca slugile în fața Papei, care e catolic!

De Andreea Ilie  /  

FOTO: B1 TV

FOTO: B1 TV

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Luptatorul K1 Daniel Ghiță atacă mediatizarea excesivă a vizitei Papei, punând sub semnul întrebării scopul acestei vizite în România, scrie 9am.ro.
 
Acesta deplânge modul în care o parte a publicului și a mass-mediei se comportă față de Papa Francisc, față de felul în care se raportează la Patriarhul Daniel.

„Toată ziua ne intoxicați cu venirea Papei în România. Il înjurăm pe Patriarhul nostru ortodox, dar ne ploconim ca slugile în fața Papei care e catolic!
Cât costă toată vizita? Nu puteam construi o clinică pe banii aștia? Care este scopul vizitei? 
Prima data ați început campania împotriva Bisericii Ortodoxe Române cu slogane „vrem spitale, nu catedrale". Acum nu mai vreți? O campanie de a denigra Catedrala Mântuirii Neamului! Nu aveam voie să avem așa catedrală? Unde sunt toți eroii neamului nostru. Trebuie să ne dispară și religia?
Cine plătește paza, mașinile? Din banii poporului? Știe cineva cât ne costa aceasta vizita a Papei în România? Noi suntem creștini ortodocși și așa o sa rămânem!”, a scris sportivul.
 
Daniel Ghiță a încheiat cu un îndemn:

„Fraților, nu va uitați religia creștin ortodoxă! Este unica care ne-a ținut uniți (poporul român) și încă ne mai tine uniți. Luați exemplul Bulgariei, de a nu permite ca preoții ortodocși să se roage cu Papa! Nu va lăsați manipulați de campania (electoral) agresivă care se face pe toate posturile TV. Acum  nici religia noastră nu e bună?

Eu sunt român creștin ortodox, și așa rămân până la moarte!", a scris Ghiță pe Facebook.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România
Top 5 autori
VideoNews

Monahul Filotheu – Cuviosul Arhim. Justin Pârvu și Sfinții Primului Sinod Ecumenic

România – Ukraina 3-0

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (4)
 • adria 02.06.2019 21:38
  Da, domnule Daniel Ghiță, este ceva straniu în această vizită a unui papă într-o țară ortodoxă.

  Papa Francisc și-a ANULAT vizita în Ungaria în 2016. Mai mult, el a fost invitat la Congresul Euharistic International pe care Ungaria îl va găzdui anul viitor dar se pare că, datorită vârstei înaintate (82 de ani), papa NU va participa personal la acest eveniment.

  Și totuși, în ciuda vârstei înaintate, el a venit în România la invitația protestantului luteran Klaus Iohannis și a fost întâmpinat în Harghita de protestantul calvinist Viktor Orban, prim-ministrul Ungariei, o țară de 9.000.000 de locuitori dintre care doar 1,8 milioane sunt romano-catolici!!
 • dttw 02.06.2019 23:52
  Drumul spre iad e pavat cu intentii bune, nu-i asa? Ati observat exaltarea feisbucistilor care sunt extaziati de vizita papei. Toti dau citate din papa, elogii peste elogii, ca vezi domne ce om minunat, iubitor de popor, modest, care merge cu Loganul (unii il pun in opozitie cu PF Daniel care foloseste masini straine, deci e un nenorocit care suge sangele poporului cu alte cuvinte), lumea iese bucuroasa din case sa-l aclame, oamenii infrunta si ploaia si furtuna, infrunta orice doar sa-l vada pe papa. Un spectacol dezgustator, de servilism de cea mai joasa speta, bineinteles intretinut de mizeriile de televiziuni, cu reporteri pe care daca-i intrebi Crezul ortodox habar nu au, dar au devenit brusc extrem de evlaviosi si emotionati de prezenta lui Francisc, mai ca le dadeau lacrimile.
  Ghita are mare dreptate, acelasi lucru l-am sustinut si eu in comentarii precedente, veti vedea ca atacurile contra Bisericii noastre ortodoxe se vor intensifica si vor deveni tot mai virulente, preotii nostri vor fi tot mai hoti, mai depravati, mai betivi, retrograzi, poate chiar agenti ai Rusiei de ce nu, ca doar avem aceeasi religie, iar in contrapondere se va pune minunatul papa si catolicismul care, nu-i asa, inseamna prosperitate, inseamna occident, inseamna o tara ca afara, inseamna progres.
  Nu-i de gluma, acestea sunt probabil intentiile, nu fim orbi, sa nu inghitim pe nemestecate ce ni se serveste, sa trecem dincolo de aparente, ptr ca ne vom semna condamnarea la disparitie cu propriile maini, zambind cu gura pana la urechi.
  Vizita asta a fost extrem de stranie, cu tot arsenalul propagandistic pus in functiune, si ce-ati zice de un nou referendum, peste un timp, cu intrebarea sunteti de acord sa va uniti cu papistasii si papa sa devina conducatorul bisericii noastre? inca odata spun, nu sunt teorii ale conspiratiei, Daniel Ghita are informatii, nu vorbeste aiureli. A fost tatonata si Bulgaria, dar acolo s-a constat ca bulgarii ortodocși nu pun botul, nu sunt spalati pe creiere ca romanii.
  Marsul Distrugatorului a inceput. Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte, Sfanta Jertfa in pace sa o aducem! Maica Domnului, roaga-te pentru noi pacatosii!
 • Tache Mache 02.06.2019 22:43
  Problema romanilor in general, ca popor colonizat, este ca aud, citesc si folosesc concepte inventate in apusul Europei, de catre rabinii din Amsterdam, asa numitele concepte seculariste, iluministe, concepute ca o reactie la puterea si influenta Bisericii Romano-Catolice. Iluminismul a fost la inceput un concept, o idee, legata de situatia si experienta istorica din Franta catolica, ce a urmarit recuperarea paganismului antichitatii pre-crestine, ca inlocuitor al catolicismului in Franta, dupa care a devenit religie in toate sensurile posibile. Secularismul are pretentia de a fi religie universala. De aceea secularismul sustine in realitate separarea religiei de viata, nu numai separarea religiei de stat si de politica, in fapt insemnand inlocuirea perfida a celorlalte religii prin religia secularista. Separarea Bisericii Ortodoxe de societate inseamna sfarsitul ortodoxiei pe aceste meleaguri. Ortodocsii in general si romanii in special trebuie sa ceeze o noua scoala de gandire adaptata secolului 21 si indreptata catre viitor, care sa dezvolte noi concepte si sa inventeze noi cuvinte, ca raspuns la noile concepte si noile cuvinte cu care romanii sunt asaltati. Trebuie inventata o terminologie romaneasca care sa descrie realitatea (termeni, cuvinte, definitii). In prezent romanii folosesc o terminologie de import care ii pune in dezavantaj. Acesti termeni, aceste cuvinte, aceste definitii trebuie sa descrie toate aspectele vietii nu numai aspectele politicii. Ca exemplu practic vreau sa afirm ca toti cetatenii Romaniei sunt crestin-ortodocsi si anti-Europa, indiferent de nationalitate si confesiune. Inclusiv sasii si secuii. Pentru ca acesta este ethosul acestor meleaguri. Ca dovada in sprijinul afirmatiilor mele vreau sa prezint problema arderilor pe rug in lumea catolica si protestanta (vrajitoarele din Salem, pentru cei care nu stiau ca si protestantii ardeau pe rug). Profesorul rus Fursov s-a intrebat de ce in Occident vezi foarte rar femei frumoase. Si a venit cu o teorie, toate femeile frumoase au fost arse pe rug ca vrajitoare. Asa a inteles Occidentul sa rezolve factorul destabilizator pentru societate pe care il pot reprezenta femeile frumoase. Practic, prin arderile pe rug, occidentalii au reusit sa elimine din bazinul de gene al populatiei, gena femeilor frumoase. Femeile frumoase devenisera destabilizatoare social si datorita efeminarii barbatilor occidentali, prin sclavagism si docilizare, cunoscute prin eufemismele civilizatie si disciplina. Femeile frumoase sunt pentru barbati puternici.... Ei bine, pe teritoriul Romaniei au avut loc doar cateva zeci de arderi pe rug, toate facute de catre sasi. Dar si sasii au ars pe rug doar daca au avut dovezile savarsirii unor crime. Acest fapt se datoreaza clar Bizantului, ortodoxiei, care a reprezentat de 2000 de ani ethosul acestor meleaguri. Ortodoxia nu este sclavagista si nu lupta impotriva feminitatii. Quebec este in America de Nord, dar este un tinut foarte european, este civilizatie franceza care nu a cunoscut revolutia franceza. Un amic, francez canadian din Quebec dezbatea problemele societatii si vorbind despre feminism, la un moment dat, a afirmat : istoria este ca un pendul de ceas, ciclica, va sosi timpul cand vom arde feministele pe rug. Asta da gandire europeana, metode eficiente care rezolva problemele definitiv..... Occidentul, Europa, au avut intotdeauna o problema cu principiul feminin : in trecut au ars femeile pe rug, acum folosesc feminismul ca sa faca din femei mineri, sa le puna la munca si bancile sa-si ia dobanda, cine stie care este continuarea povestii si ce va mai fi in viitor ? Dar prin simpla abordare a tematicii feminitatii se poate stabili clar diferenta dintre Europa si Bizant, si ortodoxie. Mai exista sute de alte subiecte care pot si trebuie sa fie abordate......
 • bizantina 04.06.2019 16:22
  Respect Domnule Daniel Ghita! Ai facut cu curaj observatii de bun simt. Ma durea sufletul ca nimeni nu a avut acest curaj. Ai o inima mare. Mult succes! Ma voi ruga si eu pentru tine ca sa fii invingator.
Ultima oră

00:30

20 iunie: Sfântul Sfințit Mucenic Metodie, Episcopul Patarelor, Sfântul Ierarh Calist, Patriarhul Constantinopolului

23:49

AUR și-a decis calea în Parlamentul European: Europarlamentarii români vor activa în tabăra Giorgiei Meloni, care devine un jucător cheie în Europa

23:10

Studiu în Frontiers in Immunology: Persoanele “vaccinate” Covid testate pozitiv au un risc mult mai mare să moară decât cele nevaccinate

22:44

EXECUȚIA soților Rosenberg - 19 iunie 1953

21:33

Starea de Libertate: “Vreți RAZBOI? ÎL VEȚI AVEA CU NOI!” - Documentele de transmis urgent guvernanților pentru a-i împiedica să adopte un proiect de OUG care va arunca România într-un război devastator în care nu avem ce căuta - VIDEO

20:10

La Festivalul Mondial de Poezie „Mihai Eminescu“, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, i-a conferit Medalia de Aur Dionysius Exiguus poetului Knut Ødegård, Președintele Academiei Norvegiene de Literatură - FOTO

19:02

Conferință organizată de ASCOR Timișoara - Biofizicianul Virgiliu Gheorghe: “Efectele stresului pentru sănătatea biologică, psihologică și duhovnicească a omului contemporan”

17:43

Revoltător: Câțiva tineri cu icoane au fost ridicați și amendați de jandarmeria LGBT din Cluj pentru că protestau pașnic față de marșul “mândriei” homosexuale. George Simion: “Mai ai voie să fii creștin în România?”

15:36

Gestul teatral al lui Duda și Al III-lea Război Mondial

15:30

Armata Română nu vrea să trimită sistemul Patriot către Ucraina

13:50

Interviul care a trecut neobservat în presă. Aleksandar Vucic: ”Europa va fi în război în cel mult trei sau patru luni. Ne verificăm stocurile de petrol, făină și zahăr”

13:33

Bombă pe scena politică din Franța! Macron ar putea activa articolul 16

12:21

România preia comanda NATO în Marea Mediterană

12:07

Istoria Neamului ale Țasta de la Vădastra (XV): "Copereți-o, fi a dlacu, copereți-o!" - Apariția chiloților în sat

12:06

Dan Bittman la ”Pe Drept Cuvânt”: Nu aveam de niciunele, dar nu renunțam la visele noastre. Nu renunțăm la luptă! Merită să mori pentru libertate! - VIDEO