Daniel Ghiță, despre vizita Papei: Îl injurăm pe Patriarhul nostru ortodox, dar ne ploconim ca slugile în fața Papei, care e catolic!

De Andreea Ilie  /  

FOTO: B1 TV

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Luptatorul K1 Daniel Ghiță atacă mediatizarea excesivă a vizitei Papei, punând sub semnul întrebării scopul acestei vizite în România, scrie 9am.ro.
 
Acesta deplânge modul în care o parte a publicului și a mass-mediei se comportă față de Papa Francisc, față de felul în care se raportează la Patriarhul Daniel.

„Toată ziua ne intoxicați cu venirea Papei în România. Il înjurăm pe Patriarhul nostru ortodox, dar ne ploconim ca slugile în fața Papei care e catolic!
Cât costă toată vizita? Nu puteam construi o clinică pe banii aștia? Care este scopul vizitei? 
Prima data ați început campania împotriva Bisericii Ortodoxe Române cu slogane „vrem spitale, nu catedrale". Acum nu mai vreți? O campanie de a denigra Catedrala Mântuirii Neamului! Nu aveam voie să avem așa catedrală? Unde sunt toți eroii neamului nostru. Trebuie să ne dispară și religia?
Cine plătește paza, mașinile? Din banii poporului? Știe cineva cât ne costa aceasta vizita a Papei în România? Noi suntem creștini ortodocși și așa o sa rămânem!”, a scris sportivul.
 
Daniel Ghiță a încheiat cu un îndemn:

„Fraților, nu va uitați religia creștin ortodoxă! Este unica care ne-a ținut uniți (poporul român) și încă ne mai tine uniți. Luați exemplul Bulgariei, de a nu permite ca preoții ortodocși să se roage cu Papa! Nu va lăsați manipulați de campania (electoral) agresivă care se face pe toate posturile TV. Acum  nici religia noastră nu e bună?

Eu sunt român creștin ortodox, și așa rămân până la moarte!", a scris Ghiță pe Facebook.

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews

Susține ActiveNews
PayPal
Participă prin sprijinirea noastră
la lupta pentru Adevăr!
Buton Donează acum
căci mâine nu se știe ce ne mai așteaptă.
Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România
Top 5 autori
VideoNews

Părintele Bogdan Florin Vlaicu împreună cu medicii Geanina Hagimă și Damian Baciu:

CE CONȚIN DOCUMENTELE PFIZER - VIDEO TRADUS ÎN ROMÂNĂ

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (4)
 • adria 02.06.2019 21:38
  Da, domnule Daniel Ghiță, este ceva straniu în această vizită a unui papă într-o țară ortodoxă.

  Papa Francisc și-a ANULAT vizita în Ungaria în 2016. Mai mult, el a fost invitat la Congresul Euharistic International pe care Ungaria îl va găzdui anul viitor dar se pare că, datorită vârstei înaintate (82 de ani), papa NU va participa personal la acest eveniment.

  Și totuși, în ciuda vârstei înaintate, el a venit în România la invitația protestantului luteran Klaus Iohannis și a fost întâmpinat în Harghita de protestantul calvinist Viktor Orban, prim-ministrul Ungariei, o țară de 9.000.000 de locuitori dintre care doar 1,8 milioane sunt romano-catolici!!
 • dttw 02.06.2019 23:52
  Drumul spre iad e pavat cu intentii bune, nu-i asa? Ati observat exaltarea feisbucistilor care sunt extaziati de vizita papei. Toti dau citate din papa, elogii peste elogii, ca vezi domne ce om minunat, iubitor de popor, modest, care merge cu Loganul (unii il pun in opozitie cu PF Daniel care foloseste masini straine, deci e un nenorocit care suge sangele poporului cu alte cuvinte), lumea iese bucuroasa din case sa-l aclame, oamenii infrunta si ploaia si furtuna, infrunta orice doar sa-l vada pe papa. Un spectacol dezgustator, de servilism de cea mai joasa speta, bineinteles intretinut de mizeriile de televiziuni, cu reporteri pe care daca-i intrebi Crezul ortodox habar nu au, dar au devenit brusc extrem de evlaviosi si emotionati de prezenta lui Francisc, mai ca le dadeau lacrimile.
  Ghita are mare dreptate, acelasi lucru l-am sustinut si eu in comentarii precedente, veti vedea ca atacurile contra Bisericii noastre ortodoxe se vor intensifica si vor deveni tot mai virulente, preotii nostri vor fi tot mai hoti, mai depravati, mai betivi, retrograzi, poate chiar agenti ai Rusiei de ce nu, ca doar avem aceeasi religie, iar in contrapondere se va pune minunatul papa si catolicismul care, nu-i asa, inseamna prosperitate, inseamna occident, inseamna o tara ca afara, inseamna progres.
  Nu-i de gluma, acestea sunt probabil intentiile, nu fim orbi, sa nu inghitim pe nemestecate ce ni se serveste, sa trecem dincolo de aparente, ptr ca ne vom semna condamnarea la disparitie cu propriile maini, zambind cu gura pana la urechi.
  Vizita asta a fost extrem de stranie, cu tot arsenalul propagandistic pus in functiune, si ce-ati zice de un nou referendum, peste un timp, cu intrebarea sunteti de acord sa va uniti cu papistasii si papa sa devina conducatorul bisericii noastre? inca odata spun, nu sunt teorii ale conspiratiei, Daniel Ghita are informatii, nu vorbeste aiureli. A fost tatonata si Bulgaria, dar acolo s-a constat ca bulgarii ortodocși nu pun botul, nu sunt spalati pe creiere ca romanii.
  Marsul Distrugatorului a inceput. Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte, Sfanta Jertfa in pace sa o aducem! Maica Domnului, roaga-te pentru noi pacatosii!
 • Tache Mache 02.06.2019 22:43
  Problema romanilor in general, ca popor colonizat, este ca aud, citesc si folosesc concepte inventate in apusul Europei, de catre rabinii din Amsterdam, asa numitele concepte seculariste, iluministe, concepute ca o reactie la puterea si influenta Bisericii Romano-Catolice. Iluminismul a fost la inceput un concept, o idee, legata de situatia si experienta istorica din Franta catolica, ce a urmarit recuperarea paganismului antichitatii pre-crestine, ca inlocuitor al catolicismului in Franta, dupa care a devenit religie in toate sensurile posibile. Secularismul are pretentia de a fi religie universala. De aceea secularismul sustine in realitate separarea religiei de viata, nu numai separarea religiei de stat si de politica, in fapt insemnand inlocuirea perfida a celorlalte religii prin religia secularista. Separarea Bisericii Ortodoxe de societate inseamna sfarsitul ortodoxiei pe aceste meleaguri. Ortodocsii in general si romanii in special trebuie sa ceeze o noua scoala de gandire adaptata secolului 21 si indreptata catre viitor, care sa dezvolte noi concepte si sa inventeze noi cuvinte, ca raspuns la noile concepte si noile cuvinte cu care romanii sunt asaltati. Trebuie inventata o terminologie romaneasca care sa descrie realitatea (termeni, cuvinte, definitii). In prezent romanii folosesc o terminologie de import care ii pune in dezavantaj. Acesti termeni, aceste cuvinte, aceste definitii trebuie sa descrie toate aspectele vietii nu numai aspectele politicii. Ca exemplu practic vreau sa afirm ca toti cetatenii Romaniei sunt crestin-ortodocsi si anti-Europa, indiferent de nationalitate si confesiune. Inclusiv sasii si secuii. Pentru ca acesta este ethosul acestor meleaguri. Ca dovada in sprijinul afirmatiilor mele vreau sa prezint problema arderilor pe rug in lumea catolica si protestanta (vrajitoarele din Salem, pentru cei care nu stiau ca si protestantii ardeau pe rug). Profesorul rus Fursov s-a intrebat de ce in Occident vezi foarte rar femei frumoase. Si a venit cu o teorie, toate femeile frumoase au fost arse pe rug ca vrajitoare. Asa a inteles Occidentul sa rezolve factorul destabilizator pentru societate pe care il pot reprezenta femeile frumoase. Practic, prin arderile pe rug, occidentalii au reusit sa elimine din bazinul de gene al populatiei, gena femeilor frumoase. Femeile frumoase devenisera destabilizatoare social si datorita efeminarii barbatilor occidentali, prin sclavagism si docilizare, cunoscute prin eufemismele civilizatie si disciplina. Femeile frumoase sunt pentru barbati puternici.... Ei bine, pe teritoriul Romaniei au avut loc doar cateva zeci de arderi pe rug, toate facute de catre sasi. Dar si sasii au ars pe rug doar daca au avut dovezile savarsirii unor crime. Acest fapt se datoreaza clar Bizantului, ortodoxiei, care a reprezentat de 2000 de ani ethosul acestor meleaguri. Ortodoxia nu este sclavagista si nu lupta impotriva feminitatii. Quebec este in America de Nord, dar este un tinut foarte european, este civilizatie franceza care nu a cunoscut revolutia franceza. Un amic, francez canadian din Quebec dezbatea problemele societatii si vorbind despre feminism, la un moment dat, a afirmat : istoria este ca un pendul de ceas, ciclica, va sosi timpul cand vom arde feministele pe rug. Asta da gandire europeana, metode eficiente care rezolva problemele definitiv..... Occidentul, Europa, au avut intotdeauna o problema cu principiul feminin : in trecut au ars femeile pe rug, acum folosesc feminismul ca sa faca din femei mineri, sa le puna la munca si bancile sa-si ia dobanda, cine stie care este continuarea povestii si ce va mai fi in viitor ? Dar prin simpla abordare a tematicii feminitatii se poate stabili clar diferenta dintre Europa si Bizant, si ortodoxie. Mai exista sute de alte subiecte care pot si trebuie sa fie abordate......
 • bizantina 04.06.2019 16:22
  Respect Domnule Daniel Ghita! Ai facut cu curaj observatii de bun simt. Ma durea sufletul ca nimeni nu a avut acest curaj. Ai o inima mare. Mult succes! Ma voi ruga si eu pentru tine ca sa fii invingator.
 1. Olivia Steer: Și eu mi-am pus problema că dîrele albe din urma avioanelor ar fi fum de motor. Dar nu era “fum de motor”, ci cu totul altceva. Ce? Nu știu

 2. Olivia Steer: Nu sînt singura vinovată de "conspiraționism”! Din eternele abordări menite să ne intimideze și să ne închidă gura, despre dârele avioanelor: chiar dacă ar fi să se sprayeze cu metale grele sau alte chimicale, șanse zero de a ajunge în orașe

 3. Olivia Steer: Studiu de pe site-ul NASA: Formarea eficientă a aerosolului stratosferic pentru ingineria climatică prin emisia de vapori condensabili din avioane

 4. Reîntoarcerea MARELUI PONEI ROZ direct pe TRINITAS TV. Diana Maria Brăgaru: Slugă la doi stăpâni?! Bănescu îl promovează pe H.R. Patapievici, pe față, în BOR. Pe când și pe Mungiu-Pippidi și "Evangheliștii" ei?!

 5. Falsurile noii ”investigații” Recorder demontate punct cu punct. Hărțuirea unor preoți ortodocși și a soțiilor lor pare o producție la comandă. Familiile Marinela și Mădălin Iscru și Raluca și Ionuț Lipan reacționează: RECORDER - FABRICA DE FAKE NEWS

 6. Eu Săndesc, nu gândesc! Directorul Spitalului Județean Timișoara, dezamăgit de rata scăzută de vaccinare din România: ”Suntem în afara lumii civilizate”

 7. Libertatea de exprimare nu trebuie să încalce alte drepturi. Comunicat PNȚMM

 8. Daniel Polifrone: O filmare cu o aeronavă aflată la altitudine mare, care are pauze în eliminarea gazelor. Nimeni nu a reușit încă să vină cu o explicație pertinentă - VIDEO

 9. Marș LGBT în București, de Sfânta Parascheva, cu sprijin financiar din străinătate

 10. Șoc în lumea medicală! Un tânăr medic din Timișoara a murit subit

Ultima oră

01:10

A murit Generalul (r) Iulian Vlad, ultimul director al Departamentului Securității Statului (23 februarie 1931 - 30 septembrie 2017). Generalul Vlad despre 1989: Mi-ar fi fost cu neputință să execut ordinul de reprimare a revoltei poporului român

01:05

30 septembrie: 16 ani de la întronizarea PF Daniel ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române. ÎNTRU MULȚI ANI! O fotografie inedită cu PF Daniel la... costum!

00:15

30 septembrie: Sfântul Ierarh Grigorie Luminătorul Armeniei. Sfintele Mucenițe Ripsimia și Gaiani

23:45

Blocul Naționalist cere îndepărtarea din Capitala României a unor monumente ale ”eliberatorilor” și ”eroilor” care au ucis români

23:30

113 ani de la nașterea Părintelui Arsenie Boca: „A fost un sfânt!” - spovedania de pe patul de moarte a unui securist mai puțin bolșevic decât cei de azi. Românii cer Patriarhiei canonizarea Sfântului Ardealului

23:00

Sergiu Ciocârlan: Cuviosul Părinte Arsenie Boca, darul lui Dumnezeu pentru poporul român

22:30

Artă ”grosolană” și ”lipsită de respect”, fără o ”minimă considerație” față de sentimentele unor oameni, îndepărtată dintr-un spațiu public. Un ”gunoi la suprapreț” din banii contribuabililor

21:45

A început ”Cursul 119 de vindecare sufletească la vremea crizei cu mască”: Părintele Bogdan Florin Vlaicu împreună cu medicii Geanina Hagimă și Damian Baciu. Transmisie VIDEO ÎN DIRECT

21:20

Solombănescu, promptitudine în reacții întârziate

21:04

Un studiu publicat de Radiological Society of North America a descoperit semne de leziuni cardiace la persoanele vaccinate anti-Covid care nu au avut dureri în piept

20:21

Un fenomen periculos ia amploare: DEBANCARIZAREA – Banii Gheață au devenit vitali!

20:00

VACCINUL GĂSIT ÎN OAMENI MORȚI! Studiu în NPJ Vaccines – Nature: Vaccinul ARNm anti-COVID-19, găsit în mostre de țesut de la persoane decedate

19:21

PRECIZĂRI în Cazul Al Di Meola și a unei posibile legături între vaccin și infarct

18:33

Olivia Steer: Vă rog respectuos, nu mai vorbiți prostii. Chemtrails nu există! Știința nu se discută! Se execută!

17:44

Florin Duțu: ZIUA PĂRINTELUI ARSENIE BOCA. UN REGIZOR ȘI O INFECȚIE BOLȘEVICĂ - o diaree cinematografică din bani publici