Dacă folosim mașina de spălat noaptea salvăm Europa de Putin? „Mi-a fost foarte rușine pentru că nu am pus, real, umărul la binele comun și la a depăși acest obstacol cu care toți europenii se confruntă.” DILEMELE INFLUENȚĂRILOR

De Cronicar  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice donație este binevenită. Doamne, ajută!


După deja celebrele rubrici Dilemele Vaccinaților, Dilemele Mascaților și Dilemele Testaților lansăm azi o nouă ramură: Dilemele Influențărilor. O influențără din România ajunsă în Franța scrie pe Facebook:

„Am fost certată de compania de electricitate de aici, din Franța, pentru că, deși am scăzut cu 23% consumul electric, față de luna trecută, la indicațiile acesteia, cum că nu este suficient față de obiectivele stabilite în comun de societatea franceză zonală.

Mi-a fost foarte rușine pentru că nu am pus, real, umărul la binele comun și la a depăși acest obstacol cu care toți europenii se confruntă.

Tot în scrisoarea cu pricina, mi-au reamintit care sunt orele în care mă încurajează să spăl la mașina de spălat rufe/ vase sau să folosesc uscătorul de rufe. Mi-au semnalat și orele greșite în care am folosit aparatele casnice mai sus amintite, indicandu-mi să mă încadrez, după cum urmează: de luni până duminică, între orele 13:10 și 15:10, iar noaptea, de la 01:10 la 07:40 dimineață.

În consecință, de ieri mi-am pus alarmă în calendar, cu o ora înainte de a apăsa butoanele aparatelor casnice amintite.

Este un pic de frecuș, în sensul că dacă spăl rufele și afară plouă, le usuc în sufragerie, pe uscător, pentru că dacă dau drumul la 13:10, nu mă încadrez să mai și usuc. Însă a două zi, la ora amintită, pot să bag alte rufe la spălat, iar la uscat rufele de cu o zi înainte care sigur nu s au uscat complet.

Acest efort este o nimica toată, având în vedere că ne ajută să depășim ceva mai bine perioada și, cine știe, poate așa cum pandemia ne-a mai învățat una, alta, în ciuda dezastrului, poate și din această perioadă vom reuși să scoatem ceva bun. Cât de cât.

Sunt curioasă dacă acest nou program de consum electric îmi va îmbunătăți consumul de 23% de luna trecută.

Update: ideea este ca toate aceste mașini pot fi programate sa funcționeze in toiul nopții. Cum pe ale mele inca nu stiu sa le programez, fac un efort sa ma organizez mai bine in orarul dat.”

Nota Redacției ActiveNews: Textele acestor rubrici au fost, sunt și vor fi reale.

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews

Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

Top 5 autori
ActiveNewsTV

MOARTE SUBITĂ - FILMUL DOCUMENTAR, TRADUS ÎN ROMÂNĂ

MOARTE SUBITĂ ȘI ÎN ROMÂNIA:

REMEMBER PLANDEMIA: „COLEGII” DE LA REALITATEA PLUS AU CERUT ARESTAREA ȘI ELIMINAREA NOASTRĂ. ALEXANDRA PĂCURARU FEAT VASILE BĂNESCU:

Ion Cristoiu: TOPUL CIOCLILOR APOCALIPTICI și Învingatorii lor între care și ActiveNews

O ALTĂ OPINIE: E timpul să-i băgăm pe toți acești nenorociți la închisoare. Nu iertăm nimic! Au omorât oameni!

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (15)
  • Andri 27.09.2022 18:41
    Adevar stiintific: populatia planetei e in crestere, nivelul inteligentei in scadere.
    N-are femeia asta pe cineva langa ea, care s-o educe?? Pacat.
    Si: selectia naturala isi va face treaba aici.
    Dumnezeu cu mila. Eu una nu as intelege ce as putea sa-i comunic acestei fiinte daca as fi fata in fata cu ea. zic iar, Dumnezeu cu mila, sa ne ierte si sa ne miluiasca.
  • Mars.60 Stefan 7649 27.09.2022 18:55
    Poade dacă folosim mașina de spălat NOAPTEA MINTII din capetele acestor influentzari salvăm Europa de Putin, altfel nu. Ce-i drept, trebuie cam mult detergent, dar cine știe, poate așa cum pandemia ne-a mai învățat una, alta, în ciuda dezastrului... :(
  • Mars.60 Stefan 7649 27.09.2022 19:03
    Am si eu o dilema de dragul "binelui comun":
    Daca Ursula ne ia de tampiti, NOI TREBUIE SA NE COMPORTAM CA ATARE???
  • Mircea Dragan 27.09.2022 19:49
    Va mai aduceti aminte cand ne invata Arafat cum sa ne spalam pe maini? Sau cum ne explica Cercel treaba cu gramajoarele de grasime?
  • Mars.60 Stefan 7649 ► Mircea Dragan 28.09.2022 11:42
    Asta ar merge la rubrica Sfaturi Dilimandroase (care provoaca dileme, adica) de la dilimake:

    Adrian Streinu-Cercel, sfat în plină pandemie: Ce trebuie să bem pentru a preveni coronavirus

    https://www.bzi.ro/adrian-streinu-cercel-sfat-in-plina-pandemie-ce-trebuie-sa-bem-pentru-a-preveni-coronavirus-3904904?utm_source=WOWBZI&utm_medium=FB&utm_campaign=FB-Post
  • Coronoia 27.09.2022 19:10
    Esta e dilema pe bune, sigur nu e text scris la misto?
    Cu atatia spalati pe creier cateodata e si greu sa mai discern cand interlocutorul e A) un spalat pe creier care debiteaza idiotenii in care chiar crede sau B) un nespalat pe creier care o arde si el sarcastic ca sa se amuze.

    N-am cont pe Facebook ca ce replici i-as da influențărei, hehehe, m-as lauda cu urmatoarele ca sa o fac invidioasa:
    "Fatăăăă, eu ca sa economisesc apa ma spal doar odata pe saptamana cu apa rece iar atunci cand o fac imi caut mereu un partener de dus ca sa ne spalam in doi.
    De obicei ma spal impreuna cu vecina de la 3 si ocazional cu baiatu de la amazon care imi aduce coletele cu chipsuri din coropisnite si lapte de greieri. Din pacate saptamana trecuta niciunul din ei nu a fost disponibil pentru ca erau amandoi in spital. Vecina a fost internata in spital pentru operatia de finalizare a schimbarii de sex ( da, vecina era o femeie cu pXXX ce va mirati), iar baiatu de la amazon e inca internat pentru ca a facut niste mini-infarcturi cauzate de faptul ca s-a agitat prea tare cand si-a facut patul.
    Deci avand in vedere ca am ramas fara parteneri de dus, saptamana trecuta m-am rezumat la a ma sterge pe la părtile fătătoare cu o carpuță umezită asa cum am invatat de la un ministru german expert in sfaturi pretioase.
    Abia atunci am realizat ca dusurile saptamanale erau o risipa ingrozitoate, va dati seama ca tot timpul asta puteam sa ma sterg cu carpuța pe la crapaturi si as fi putut economisi o galagie de apa. Inca ma chinuie rusinea si constiinta ca nu m-a dus mintea mai devreme."

    Eh?
  • Andri 27.09.2022 21:53
    :))))))))
  • Mars.60 Stefan 7649 28.09.2022 10:53
    EH !!! :)
  • Arcas 27.09.2022 22:15
    Cum mai seamănă rușinile acestea cu cele de pe timpul comunismului 1.0 unde pentru "binele comun" trebuia intrat în colectiv sau denunțat vecinul ca "dușman de clasa"!
  • Sdv 27.09.2022 23:19
    Pai cand iti iei bacalaureatul la varsta la care altii ne-am saturat de cat am studiat si muncit... "ca sa nu ne plafonam" cum zice aceasta ilustra dadatoare de lectii (spunea ca ei nu ii place sa se plafoneze bla,bla..) se cheama ca ai o intarziere de vreo 20 de ani macar! in niste chestiuni "cat de cat" ...iar toti retardatii astia "a la Nadine" , ignoranti si batuti in cap ar trebui sa plateasca taxa pe prostie ca sa ajute la "binele comun" !
    Incredibil! Nu mi-as fi imaginat niciodata ca sunt atatia cretini pe planeta asta!
  • Radu Comsuta 27.09.2022 23:39
    Mie îmi vine să cred că guvernul joacă cu noi genul ăla de joc, "balena albastră". Ți se dă sarcini care mai de care mai șui și ți se cere să le îndeplinești. Cu cât urci nivelele cu atât sarcinile sunt mai greu de îndeplinit. Fătuca e la un nivel mai de jos dacă i se cere doar să spele rufele noaptea. Stai să vezi mai încolo. Mai ales ultima sarcină e cea mai grea de îndeplinit dintre toate. Mulți din păcate își pierd viața în ultima etapă a jocului. Ăia când ți se va cere să te vaccinezi...
  • Coronoia 28.09.2022 00:26
    Cam asa am si eu impresia, ca e un fel de joc cu provocari tembele in spate; avand in vedere ca guvernele se intrec in a propune chestii cat mai nestimtite dupa care se mai si copiaza unii pe altii, cred ca lucrurile se intampla cam in felul urmator:
    Klaus Schwab isi aduna marionetele la Davos si le da o lista cu provocari la care ataseaza potul; bineinteles cu cat e provocarea mai obraznica cu atat e si potul mai mare. Daca sunt mai multi politicieni care se baga pe aceeasi provocare, probabil ca potul se imparte dar banuiesc ca primul care a avut tupeul sa aplice primeste o cota mai mare din prada.
    Klaus: baieti, m-am gandit vara asta sa-i punem pe sclaveti sa poarte masca la plaja si inclusiv cand innoata. Stiti, e ca s-o protejam pe mamaie de virusuletul ucigas, muahahaha. Care se baga pe provocarea asta? Pun la bataie 1mil de EUR.
    Premierul Spaniei: Maiestate, ma bag eu. Gata, maine dau ordonanta de urgenta ca idiotii din tara mea sa se bronzeze cu botnitza.
    Primarul Constantei: vreau si eu, vreau si eu!
    Premierul Spaniei: nu te baga, saracule peste spaga mea! Gaseste-ti alta provocare ca te sparg
    Klaus: potoliti-va slugilor, ca mai am si alte provocari la fel de geniale. Care se baga sa le zica sclavilor sa se stearga cu carputza pe la putza ca sa economiseasca apa? Hai ca propunerea asta e si mai nesimtita, va dau 1,5 mil EUR.
    Ministru german: Luminatia ta, ma bag eu. Daca mai adaugi inca 500.000 le zic nemtilor mei si sa manance gandaci prajiti.
    Klaus: bravo, bah, imi place sa vad slugi proactive. Inca o provocare pentru ministrii transporturilor: care aveti tupeu sa le dati o replica mishteaux sclavilor navetisti care se plang ca nu-si mai permit sa faca plinul la harburi? Pun la bataie 1 mil.
    Slugile (cu bale la gura): vai, dar, Excelenta, cum trebuie concret sa le batem joc de ei?
    Klaus: ziceti-le sclavilor ca daca nu mai au bani sa-si puna motorina in harburile cu care se duc la locurile lor de munca platite mizerabil, atunci sa isi ia Tesla electric. Ahahahha, ce-mi place great resetul asta.
    Sclavii in delir: Maiestate, ma bag eu, le zic eu!

    Altfel pot sa-mi explic modul in care guvernele se intrec sa se pishe cu bolta pe noi, parca nici nu le mai pasa daca vor mai fi votati, daca iese scandal, demonstratii etc.
  • Radu Comsuta ► Coronoia 28.09.2022 10:08
    Tot ce ne rămâne de făcut este să nu le facem jocul. Să-i facem să creadă că o vom face. Doar să mimăm prostia, lasă-i să ne creadă proști... , dar în final să rămânem oameni liberi și integri.
  • Mars.60 Stefan 7649 ► Coronoia 28.09.2022 11:26
    Hmmm... Sigur nu le mai pasa daca vor mai fi votati, daca iese scandal, demonstratii etc. Cum se intrec e clar si asta. La drept vorbind sunt niste pishaciosi. Ideea e cum sa-i facem sa se pishe pe ei de frica sau, pusi la orizontala sa li se schimbe traiectoria boltei, tehnic vorbind ...
  • ToaderO 28.09.2022 12:49
    Bravooooooo ! Daca te tii de programul stabilit, s-ar putea sa 'economisești' suficient curent sa poți spala/usca SI izmenele unor bătrâni de la azil . Am auzit ca Macron, si cu 'bătrâna' pe care o are sub îngrijire de la 17 ani, se pregătește sa dea Legiunea de Onoare pt. 'eroi' ca tine ! Din păcate, însă nu-i suficient sa fii 'spălătoreasă eroina', trebuie sa mai 'îngrămădești' si doi/trei magrebieni la dus cu tine , pt a te califica . Succes !

Sprijină ActiveNews ca site-ul să poată continua mai departe lupta pentru ceea ce a avut mai scump poporul nostru peste veacuri: Țara, Credinţa şi Libertatea!

ActiveNews și noi, jurnaliștii lui, îl mărturisim pe Dumnezeu, pentru că-L iubim şi ne încredem în El. ActiveNews crede în România, în ceea ce am fost şi am putea fi ca popor.

ActiveNews este un site deținut în totalitate de acționari români. Dar de fapt ActiveNews este deţinut de fiecare cititor.

Dacă crezi în ceea ce credem și noi, sprijină ActiveNews ca acesta să poată lupta in continuare, pentru Adevăr, pentru România!

Susține ActiveNews


  1. LISTA TUTUROR VACCINIȘTILOR DIN ROMÂNIA. O inițiativă a cititorilor ActiveNews

  2. AU CERUT ARESTAREA ȘI ELIMINAREA NOASTRĂ pentru că devoalam Minciuna Covid. Acum vor amnistie și ne dau lecții de antivaccinism. Să nu uităm să iubim Cioclii Plandemiei: Alexandra Păcuraru și Vasile Bănescu la REALITATEA PLUS. VIDEO

  3. Dacă doriți să revedeți: Propagandă vaccinistă cu vedete, acum ascunsă de Ministerul Sănătății. Joacă: Victor Rebengiuc, Oana Pellea, Medeea Marinescu, Andreea Căpâlnă Moldovan, Pr. Francisc Doboș, Adi Despot și Irina Nistor. Bonus: Anca Alexandrescu

  4. Studiu halucinant: Nevaccinații sunt scoși vinovați de Sindromul Morții Subite

  5. MIRAREA CIOCLILOR APOCALIPTICI. Cititorii ActiveNews despre LISTA VACCINIȘTILOR: Probabil așa se mirau și naziștii când a fost deschis procesul de la Nuremberg. Tic-Tac...

  6. Până la urmă a murit: India s-a rugat în van pentru actrița Aindrila Sharma, de 24 de ani, cu cheaguri de sânge în creier. Zbor întrerupt: un pilot a decedat. Rapper mort în somn. Italiancă căzută la pământ, polițist american și un activist, morți subit

  7. A VENIT BOMBA: Documente oficiale demonstrează că Anthony Fauci și Bill Gates sunt responsabili pentru dezvoltarea virusului COVID-19 într-un biolaborator. CRONOLOGIA FAPTELOR

  8. Nemaivăzut! În China se scandează pe străzi: Jos Xi Jinping! Jos Partidul Comunist! (VIDEO)

  9. VIDEO: DIN CE ÎN CE MAI MULȚI ROMÂNI MOR SUBIT. AUTORITĂȚILE TAC. Christa Todea Gross: NU Există Sindromul Morții Subite!