Convorbire crucială între Trump și Putin pentru a opri ”baia de sânge din Ucraina”

De Andrei Nicolae  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Președintele american Donald Trump va avea luni, la ora 17:00, o convorbire telefonică cu omologul său rus Vladimir Putin, în încercarea de a obține un armistițiu în conflictul din Ucraina. 

„Subiectele convorbirii vor fi oprirea băii de sânge care ucide, în medie, peste 5.000 de soldați ruși și ucraineni pe săptămână și comerțul”, a transmis Trump sâmbătă .

Donald Trump va avea ulterior o discuție cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski. Apoi, împreună cu președintele ucrainean, va vorbi și cu „mai mulți membri ai NATO”.
 
„Sper că această zi va fi productivă, că va avea loc o încetare a focului și că acest război foarte violent, un război care nu ar fi trebuit să aibă loc niciodată, se va încheia”, a mai transmis liderul american în mesajul său.

 
Revenim cu actualizări.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Acatistul Părintelui Justin

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (2)
  • totuna 19.05.2025 18:32
    Farsorul Zelensky speră să-și acopere iminenta prăbușire militară, sub masca unui „armistițiu” – vezi Doamne, nu din alte motive, ci din „profunda sa îngrijorare” pentru viețile pierderdute, de ambele părți !
    Cu alte cuvinte, văzând cum i se apropie funia de par, „l-a apucat mila” – uitând de actele criminale, atât împotriva coetnicilor civili din Donbas, cât și a militarilor și civililor „Ruși” care, după mintea lui, (și nu numai), era firesc să fie striviți fără milă, „precum gândacii”.
    Mama ei de ipocrizie ! Dar când și-a pus țara și propriul popor „la bătaie” pentru interesele „stăpânilor lumii” (între care se va fi văzut și el ca făcând parte), atunci, nu știau ei că pe la Război, se mai și moare ?

    P.S. Și acuma ce vrea el, de fapt ? Să câștige timp până ce Macron & Co. reușesc să-și adune „dispușii” (printre care și noi !), și să-i arunce-n luptă pentru a „repera onoarea” unei Europe (și a unei „lumi”) debusolate și vlăguite?
  • Mielu' 19.05.2025 19:14
    Cei ce au planificat si provocat acest razboi prin toate mijloacele, timp de vreo 30 de ani, fac pe pacificatorii acum, voind sa profite maxim din epuizarea combatantilor, ceea ce nu se reduce la ukraineni-rusi, ci si la restul membrilor ue, nato care au muscat, s-au implicat si au ajuns cvasi-faliti. Este o farsa de proportii pt care omul de rand plateste la greu.
    "Nu vom astepta ca istoria sa ni se intample, ci o vom face (manipula) noi."
    Intelege cine ce poate si cat de adanc vede. Cei mai mici se resemneaza totdeauna sa fie pioni de o parte ori de alta, ca frunza pe valuri.
  1. A bubuit Orientul Mijlociu: Israelul a lovit facilitățile nucleare iraniene. Cel puțin 20 de oficiali de rang înalt au fost uciși. Forțele armate iraniene: ”Nu vom avea limite în răspunsul față de Israel. Au încălcat toate liniile roșii”

  2. Imagini LIVE de la Marșul homosexualilor Bucharest PRIDE 2025. Mihai Tîrnoveanu blocat de Jandarmeria pro-LGBT. Arestați pentru... ouă. La Parada Gay participă și copii - VIDEO

  3. CIA a știut! – Trump e fie un președinte de formă, fie s-a compromis definitiv – Atacul asupra Rusiei este o etapă decisivă a Marii Resetări

  4. Parlamentul a adoptat o lege ANTICONSTITUȚIONALĂ, pentru ”combaterea antisemitismului și a urii online”. Toți parlamentarii din Coaliția lui Nicușor Dan au votat în masă PRO. AUR și POT - CONTRA, SOS, o Abținere. George Simion: Pericol de dictatură!

  5. Biserica Ortodoxă Română, prima palmă la adresa lui Nicușor Dan: Patriarhia protestează oficial față de aprobarea și organizarea manifestării homosexuale stradale Bucharest Pride în ajun de Rusalii: O sfidare, un act provocator, un păcat fundamental

  6. Mesajul DISPERAT al șefei serviciilor secrete americane: “Suntem mai aproape ca oricând de Nimicirea Nucleară!”

  7. 24 de Ambasade susțin parada homosexualilor aprobată de Nicușor Dan de Rusalii și sfidează poziția categorică a Bisericii Ortodoxe Române: "Asta au ales românii"

  8. Declarație explozivă a unui Ofițer de Contrainformații Militare: TRAIAN BĂSESCU - OMUL MOSCOVEI!

  9. Israelul a atacat Iranul din aceleași motive pentru care Rusia a atacat Ucraina. Adrian Onciu: Iranul, izolat ”strategic”

  10. Statul Paralel american s-a născut în Anglia – Cum a cucerit lumea - De ce Războiul Mondial a rămas singura sa șansă

Ultima oră

23:30

Sinaxarul Demnității Românești. 13 iunie 1980: Profesorul Nicolae Mărgineanu, tatăl regizorului Nicolae Mărgineanu

23:10

”Dreptate, ochii plânși cer să te vadă!” - Fotografia Zilei

22:07

Pr. Bogdan Florin Vlaicu în dialog cu dr. Geanina Hagimă despre convergența biodigitală

21:25

IRANUL RADE ISRAELUL. ACTUALIZARE: SUA au sprijinit Israelul în contracararea Iranului

20:30

MINERIADA A PORNIT DIN PRESĂ: "Îndemn venit din cavernă". Ce scriau CTP, Andrei Pleșu, Corina Drăgotescu, Sergiu Andon, Lelia Munteanu și Darie Novăceanu despre Piața Universității în ziarul Adevărul din 13-15 iunie 1990

19:47

LE-GIO-NA-RII!

19:00

POMENIREA DE 12 ANI A PĂRINTELUI NOSTRU JUSTIN PÂRVU, DUHOVNICUL NEAMULUI

18:40

Domnul îl va milui pe Costion Nicolescu

17:46

Pr. Alin Cristian Preotu: "Oricine este din Adevăr ascultă glasul Meu"

17:00

AU VRUT SĂ-I TAIE CAPUL! Crimele din 13-15 Iunie 1990 povestite de martorii lor. Fenomenul Piața Universității și Mineriada expuse de ActiveNews. ISTORII REALE, GALERIE FOTO, FILMĂRI, DOCUMENTE ale ARMATEI și RECHIZITORIUL

15:44

Dan Tanasă (AUR): Mai respectă cineva legea în țara asta? Dominic Fritz, neamțul fără cetățenie română, uns președinte al USR

14:56

Israelul a atacat Iranul din aceleași motive pentru care Rusia a atacat Ucraina. Adrian Onciu: Iranul, izolat ”strategic”

13:50

Legea e doar pe hârtie: Dominic Fritz e noul președinte USR, deși nu are cetățenie română

13:32

De la Banca Națională a Moldovei, la șefia Guvernului. Anca Dragu ar putea fi noul premier al României

13:26

APADOR-CH – Cinci întrebări pentru Nicușor Dan și CSAT: Cine stabilește fake-news-urile?