Certificatul sanitar, aviz negativ în comisia pentru drepturile omului din Parlament. Avizul e consultativ. Contactați-vă deputații!

De ActiveNews  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



CERTIFICATUL SANITAR - AVIZ NEGATIV ÎN COMISIA PENTRU DREPTURILE OMULUI - AZI ÎN PARLAMENT.

Această victorie de etapă se datorează colegilor noștri de baricadă din asociații civice care au fost prezenți și bine pregătiți la dezbaterea din această comisie. Felicitări! Steagul sus în continuare!

Am primit o scurtă cronică de la inimosul George Stoian care a fost prezent la dezbatere:

„Astăzi am participat la dezbaterea proiectului de lege privind impunerea certificatului verde (de fapt roșu până în măduva oaselor) în cadrul Comisiei pentru drepturile omului (alături de dna avocat Marina Ioana Alexandru, dna avocat Elena Radu, dna dr Nițulescu, dl Luncan și ceilalți participanți). Aceasta comisie a dat aviz negativ, însă avizul lor este consultativ . Problema majoră este ca acest proiect de lege, prin care ar fi practic suspendată Constituția și ne-ar fi condiționate drepturile și libertățile fundamentale de prezentarea certificatului "verde", este deja introdus pe ordinea de zi din Camera Deputaților pentru 11-12 octombrie! Momentan balanța înclină spre cei care vor sa ne bage pe gât acest certificat de sorginte nazistă, de aceea e nevoie ca de aer de o implicare mai puternică a oamenilor din societatea civilă. 

Este mare nevoie să fie sunați parlamentarii de către fiecare dintre noi, de asemenea este foarte important să se meargă personal la birourile lor parlamentare pentru a depune o hârtie semnată olograf prin care să se solicite respingerea proiectului de lege PLX 393/2021."

Iată și cronica doamnei avocat Elena Radu de la Coaliția pentru Apărarea Statului de Drept (CASD):

„Azi, mai mulți reprezentanți ai ONG urilor am fost în ședința comisiei pentru drepturile omului din Camera Deputaților la dezbaterile pe proiectul de lege PL - x nr 393/2021 (privind Certificatul verde).

Am fost 7: Elena Radu, Anca Nitulescu, Eugen Lucan, Marina-Ioana Alexandru, Victor Alistar, Cristiana Matei, George Stoian.

De la început, membrii comisiei ne-au comunicat că se va emite aviz negativ de către comisia pentru drepturile omului. 

Dezbaterile au durat circa 1 oră și jumătate, în care am adus fiecare argumente de ce nu trebuie introdus un asemenea certificat la nivel național.

Comisia pentru drepturile omului emite numai aviz, raportul cu privire la proiect urmând a fi întocmit de comisia pentru sănătate, comisia pentru apărare și comisia pentru tehnologia informației.

Cu toate că raportul este luat în calcul de unii deputați, nu toți vor ține cont de el.

Nu știm ce raport vor emite comisiile și nici cum va vota fiecare deputat.

Dacă nu vreți să se voteze certificatul verde, trebuie să le spuneți asta Deputaților.

Așa că duceți-vă la sediul birourilor de circumscripție și depuneți cereri scrise să nu voteze, sunați-i, trimiteți-le sms, e-mailuri.

Dacă nu veți face asta, vor susține, ulterior, că ați fost de acord.

Doar părerea a 7 oameni nu va Conta, indiferent câte argumente juridice, medicale și logice vom aduce noi.

Trebuie ca voi să le cereți cât mai mulți să voteze împotrivă.

Supunerea la vot a proiectul iii de lege se va face în ședința din 11 - 12 octombrie a plenului Camerei Deputaților.

Așa că nu mai avem prea mult timp ca să îi convingem”, atenționează avocata Elena Radu.
 






Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Cel mai nou discurs al lui Călin Georgescu: PLEAVA ÎȘI CERE DREPTURILE!

Cine este George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (0)
  1. Ce a spus liderul AUR în presa franceză: "Sunt singurul care denunț această lovitură de stat". "Marianne" l-a întâlnit pe George Simion, naționalistul aflat în fruntea alegerilor prezidențiale din România: ”Trump este un model pentru mine!”

  2. Un susținător al lui Nicușor Dan, Alin Fumurescu de la Dilema, a murit la 57 de ani în casa sa din SUA

  3. Psih. Laurențiu Niculescu: Nicușor Dan - Fața decăderii democratice din România. Profilul psihologic al candidatului de paie

  4. Călin Georgescu a vorbit din nou: A VENIT VREMEA CA POPORUL SĂ-ȘI IA PUTEREA ÎNAPOI!

  5. George Simion calcă pe urmele lui Donald Trump

  6. Recomandarea unui vrednic Părinte la vot: ”Votați cu Dumnezeu! Alegeți ca să avem pace, nu război! Dar vai de sufletul celui care nu se va prezenta la vot!”

  7. Robert Turcescu l-a demascat pe Nicușor Dan: ”În momentul în care faceți asta în teritoriu, să nu aveți însemnele PNL”

  8. A început ”Curățenia Generală”! - anunțul făcut de procurorul general al SUA, Pam Bondi, și de directorul FBI, Kash Patel: 205 ARESTĂRI DE PEDOFILI ÎN 5 ZILE

  9. George Simion, mesaj de forță din Polonia, alături de conservatorul Karol Nawrocki: Acum e din nou momentul să luptăm pentru LIBERTATE, pentru DREPTURILE noastre, pentru FAMILIA CREȘTINĂ! Românii și polonezii sunt împreună în această luptă! - VIDEO

  10. Eminescu, la 13 mai 1877, despre Războiul de Independență: ”Armele spiritului sunt cel puțin egale, în multe cazuri însă chiar superioare armelor războiului”

  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Implicare a cultelor religioase venetice de partea candidatului Sistemului. Ungurii și sași de alte credințe decât cea ortodoxă - catolici, luterani, reformați, unitarieni, evanghelici - îi fac campanie LGBT-istului Nicușor Dan. APEL aplaudat de Baconschi

  3. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  6. COCAINĂ? Un simplu șervețel, sau o pungă cu o substanță albă? Ce se afla pe masa de negocieri a lui Macron, Merz și Starmer, în trenul care se întorcea de la Kiev? VIDEO

  7. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  8. Pălitură de osândă pentru UDMR: Viktor Orban a ascultat de Donald Trump și îl susține pe George Simion, ca lider al suveranismului în Europa: ”În lupta pentru creștinism și suveranitate trebuie să ne sprijinim reciproc” - VIDEO

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. George Simion dă de pământ cu asasinii mediatici de la UM Digi24 - VIDEO

Ultima oră

23:45

Eminescu, la 13 mai 1877, despre Războiul de Independență: ”Armele spiritului sunt cel puțin egale, în multe cazuri însă chiar superioare armelor războiului”

23:25

Ce a spus liderul AUR în presa franceză: "Sunt singurul care denunț această lovitură de stat". "Marianne" l-a întâlnit pe George Simion, naționalistul aflat în fruntea alegerilor prezidențiale din România: ”Trump este un model pentru mine!”

22:55

George Simion calcă pe urmele lui Donald Trump

22:20

George Simion, mesaj de forță din Polonia, alături de conservatorul Karol Nawrocki: Acum e din nou momentul să luptăm pentru LIBERTATE, pentru DREPTURILE noastre, pentru FAMILIA CREȘTINĂ! Românii și polonezii sunt împreună în această luptă! - VIDEO

21:45

Călin Georgescu a vorbit din nou: A VENIT VREMEA CA POPORUL SĂ-ȘI IA PUTEREA ÎNAPOI!

20:51

Un susținător al lui Nicușor Dan, Alin Fumurescu de la Dilema, a murit la 57 de ani în casa sa din SUA

20:30

Recomandarea unui vrednic Părinte la vot: ”Votați cu Dumnezeu! Alegeți ca să avem pace, nu război! Dar vai de sufletul celui care nu se va prezenta la vot!”

20:00

Psih. Laurențiu Niculescu: Nicușor Dan - Fața decăderii democratice din România. Profilul psihologic al candidatului de paie

19:55

Țuca Zbârcea & Asociații aniversează 20 de ani de activitate. La Mulți Ani!

19:42

Ce vrea Sistemul? ”Ori la Bal, ori la Spital?”

19:10

Robert Turcescu l-a demascat pe Nicușor Dan: ”În momentul în care faceți asta în teritoriu, să nu aveți însemnele PNL”

18:30

Marian Munteanu vă invită la lansarea cărții sale ”Noi Înșine - Un pelerinaj antropologic în lumea noastră de altădată”. Miercuri, 14 Mai 2025, Ora 18.00, la Sala Dalles

17:50

Scrisoare către frații români de etnie maghiară - Cuvântul Cititorului

17:07

A început ”Curățenia Generală”! - anunțul făcut de procurorul general al SUA, Pam Bondi, și de directorul FBI, Kash Patel: 205 ARESTĂRI DE PEDOFILI ÎN 5 ZILE

16:50

Ion Cristoiu despre presa cu micul lui Nicușor Dan în gură și elocința lui George Simion în fața UM Digi24: ”Cu o astfel de prestație față de Presă, Donald Trump a devenit președintele SUA!”