Cătălin Predoiu, contrazis de Reuters: A ieșit la iveală prețul Schengenului. Gazele din Marea Neagră vor merge în Austria și Germania

De Cătălin Vușcan  /  

Colaj foto: ActiveNews

Colaj foto: ActiveNews

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


OMV Austria a încheiat un acord pentru a furniza gaze naturale companiei germane Uniper din Marea Neagră începând din 2027, au declarat pentru Reuters trei persoane familiare cu situația, în contextul în care Europa caută noi modalități de a-și consolida securitatea energetică după ce a întrerupt legăturile cu Rusia, relatează Ziarul FinanciarMinistrul român al Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, declara că prețul Schengenului este o speculație nefondată și amatoristică.
 
„A fost o speculație legată de un anumit cost al aderării la Schengen, chiar și un parlamentar m-a întrebat cu privire la acest lucru. Vă spun categoric că este o speculație, nu numai că nefondată, dar este amatoristică. Este o speculație care arată că nu se înțelege modul în care funcționează lucrurile, nu numai la nivel european, ci și la nivelul statelor membre, cum ar fi Austria”, spunea Cătălin Predoiu.

Însă, conform unor surse de înalt nivel din cadrul responsabililor relațiilor romano-austriece, intrarea în Schengen a României a fost condiționată de semnarea acestui contract de furnizare a gazului din Marea Neagra catre Austria și Germania. 

Acordul pe cinci ani pentru 15 terawați-oră de gaz natural din proiectul Neptun Deep, care nu a fost dezvăluit anterior, vine după ce Rusia a oprit luna trecută livrările de gaz prin Ucraina, pe fondul reducerii generale a achizițiilor de energie ale Uniunii Europene din Rusia din cauza invaziei Ucrainei.

Volumul total al contractului reprezintă aproximativ 1,5% din importurile de gaze ale Germaniei în 2024 și ar fi primul acord care susține mult-așteptatul proiect de adâncime, la mai bine de un deceniu după ce gazul a fost descoperit pentru prima dată în secțiunea românească a Mării Negre.

Neptun Deep, care este așteptat să înceapă producția în 2027, deține o estimare de 100 de miliarde de metri cubi (bcm) de gaze recuperabile, ceea ce îl face unul dintre cele mai semnificative zăcăminte de gaze naturale din UE.

Odată ce va intra în producție, România va deveni cel mai mare producător de gaze din UE și, pentru prima dată, un exportator net de gaze.

OMV Petrom (ROSNP.BX), deținută în majoritate de OMV în care statul român are o participație de 20,7%, a anunțat pentru prima dată în 2012 că a descoperit 42-84 bcm de gaze în Marea Neagră.

Uniper (UN0k.DE) a refuzat să comenteze. OMV și OMV Petrom nu au răspuns la cererile de comentarii.

OMV Petrom și producătorul de stat Romgaz (SNG.BX), care dețin proiectul Neptun Deep în proporție de 50:50, au aprobat proiectul în 2023.

Producția la capacitate maximă va fi de aproximativ 8 bcm anual, timp de aproximativ 10 ani, aproape dublând producția de gaze a României.

Producătorii plănuiesc să vândă gazele separat, dar, conform unei legi românești, guvernul va avea drept de preempțiune asupra gazului din proiect.

Producătorii de gaze au declarat că există un potențial imens pentru descoperiri suplimentare în Marea Neagră a României, unde țara are rezerve estimate la 200 bcm, promițând să diversifice aprovizionarea în regiune.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (12)
  • Passagero 08.01.2025 10:42
    Aha, i-auzi ce targ au facut !
  • Dorel Timpa 08.01.2025 21:08
    Da, aste e ceva de genul "îți dau gazul și ia-mi și petrolul" !
  • Arb ► Dorel Timpa 11.01.2025 13:35
    Am inteles ca de fapt OMV are 51% dpdv al administrarii gazelor
    cualte cuvinte poate semna singur contracte cu cine vor muschii lui.
    Ro va primi doar redeventze
    Iar gazul va fi platit la preturi OMV
  • Orizont 08.01.2025 12:15
    https://www.cotidianul.ro/gazul-din-marea-neagra-se-duce-in-germania/
  • Aga 08.01.2025 12:18
    cei care v ati bucurat si ati crezut ca s a intamplat *minunea*.. luati pe paine stirea.. iar tradatorii acestui neam...vai vai de sufletul lor!!
  • Tic 08.01.2025 14:23
    Din păcate,nu România va exporta gazul din Marea Neagră,ci compania OMV Petrom,care va trebui inițial să achite costurile companiei de operare .Statul român va primi eventual o redevență( nu știm cât de mare),iar noi probabil vom "importa" gazul nostru la alt preț!Cineva va încasa comisioane grase in urma afacerii.
    Așa se fac marile averi ale băieților deștepți!
  • Mars.60 Stefan 08.01.2025 15:02
    Moare Putin de ciuda ca nu-i mai cumpara Occidentul gazele si "România" va deveni cel mai mare producător si exportator de gaze din UE. Dar si de aur: lingourile exportate continuu de Mugur cel Etern in bancile londoneze sclipesc de la sine... si noi cersim din poarta in poarta prin ue, dupa stramosescul obicei de dupa '89...
  • Wolf Edmond 08.01.2025 14:26
    Asta e pepsi. Așteptăm cu nerăbdare să aflăm ce va câștiga Ungaria ca urmare a sprijinului pentru mutălăul de la Cortoceni, pentru covrigarul fără bac și pentru decizia troglodiților de la curtea rușini naționale. Nu cred că beneficiul Ungariei se va rezuma doar la schimbul de experiență privind intervenția imposibil de demonstrat a „actorilor statali” la alegeri. Mă tem că despre vânzarea asta vom afla fix înainte sau pe timpul alegerilor viitoare.
    Intrarea noastră în Shengen este similară operației de găurire a ouălelor cu bormașina înainte de a le arunca în tigaie ca să fim siguri că se împrăștie gălbenușul.
  • Iuliparte 08.01.2025 14:34
    Normal! Gazele care pleaca n-au nevoie de controale. ;)
  • viorel craciun 08.01.2025 20:16
    Apoi , Ungaria , a cstigat " CSAT -ul " si acum se zbate cu evreii " pentru decizie Presidentie" , fanariot continuator in cauza , Restul privind gaze , doar sa fim prostii " ca vom alimenta GermaniA PRIN OMV, exploatare MAREA NEAGRA , asata " este pentri disstractie politica media " DE FAPT OMV, " sageata " are nevoie de " motivarea politica " , privind alimentare Germania , " gazele reale vor curge tot prin conducta europena " , asta este povestea pentru " scumpire gaze in Romania , din exploatare in cauza " De aceea " rad rusii direct sau pe ascuns " de noi , privind " realitatea informatiei pe baza minciunii politice " cu asa zise " exploatari si investiti " in cauza si cote de transport OMV Germania , pai unu la suta , decalarat de Minsitrul ENERGIEI IN CAUZA PRIVIND COTA EXPLOATARE MAREA NEAGRA , nu asigur decat " imaginea de gaz exploatat in Marea Neagra , pentru Germania " Ori ei " sunt prosti in minciuna lor " ,ori noi suintem prosti in credulitatea noastra , ori si una si alta .Factic , factura la gaze " pe asa zis transport , depozitare " in luna ianuarie s-a scumpit faptic cu 50 % , PE ASA ZISE COSTURI SPETEMBRIE , OCTOMBRIE , NOIEMBRIE .
    Asta este " plata " reale a fiecarui consumator de gaze casnic , 50 % , peste anul trecut , restul este o poveste pitoreasca cu rusi , exploatarii Marea Neagra , etc, etc . Dar asa este in tenis , vorba lui Toma Caragiu " AVANTAJ SERVICIU "
  • Dorel Timpa 08.01.2025 21:11
    Bine , Sint de acord, da

    sa faca un robinet, înainte de ieșirea din tara, la conducta, și dacă un singur român, este nemulțumit de prețul actual al gazului 3.20 lei aproximativ, să aibă dreptul de a închide robinetul și să nu mai plece nici un metru cub de gaz in afara țării !!!!!!!!!!
  • Arb 11.01.2025 13:32
    Bravo.
    Solutie supertare! Spiritul trumpist e contagios
  1. NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

  2. George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

  3. SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

  4. A ÎNCEPUT! VIDEO: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews

  5. Virgiliu Gheorghe: Sunt oameni care frecventează Biserica si vorbesc cu multa ură față de George Simion lăudându-l pe Nicușor Dan care susține homosexualismul, educația sexuală pentru copii și festivalul satanist UNTOLD. Ce legătură are cu Hristos?

  6. Radu Soviani în Libertatea: Despre dubioasa intervenție a BNR pentru devalorizarea leului. Mugur ”Manole” Isărescu a rămas fără ceai de tei?

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singur salariul și și-a pus și un bonus de 50%

  9. Patrick André de Hillerin despre apocalipsa intelectualilor: Cât de prost stau Cristian Preda și Tănase Stamule la calcule - FOTO-CAPTURI

  10. Sorin Faur: ”În frunte cu Liderul, băsiștimea e fiartă”

  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. Premierul Spaniei vine cu noi dezvăluiri despre pana masivă de curent care a lovit Peninsula Iberică: 15 gigawați de energie au dispărut inexplicabil

Ultima oră

22:49

Florin Palas: Kominternul n-o murit, dor un pic s-o odihnit!

21:10

SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

20:00

George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

19:22

Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singur salariul și și-a pus și un bonus de 50%

19:13

NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

19:00

Virgiliu Gheorghe: Sunt oameni care frecventează Biserica si vorbesc cu multa ură față de George Simion lăudându-l pe Nicușor Dan care susține homosexualismul, educația sexuală pentru copii și festivalul satanist UNTOLD. Ce legătură are cu Hristos?

18:57

Conferință AUR despre relansarea mineritului și metalurgiei în Munții Apuseni

18:21

Magdalena Radu: De ce îl votez pe George Simion

18:00

A ÎNCEPUT! VIDEO: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews

17:41

Patrick André de Hillerin despre apocalipsa intelectualilor: Cât de prost stau Cristian Preda și Tănase Stamule la calcule - FOTO-CAPTURI

17:25

Sorin Faur: ”În frunte cu Liderul, băsiștimea e fiartă”

17:05

George Simion: Sunt și voi rămâne alături de poporul român! Dialog cu asociațiile și sindicatele – primul pas spre o Românie condusă cu respect

16:20

Radu Soviani în Libertatea: Despre dubioasa intervenție a BNR pentru devalorizarea leului. Mugur ”Manole” Isărescu a rămas fără ceai de tei?

16:00

8 mai: Sfântul Măritul Apostol și Evanghelist Ioan Teologul, vulturul iubit de Iisus, Sfântul Cuvios Arsenie cel Mare, Sfânta Cuvioasă Emilia, mama Sfântului Ierarh Vasile cel Mare

16:00

8 mai, Sărbătoarea MINUNII care se petrece ÎN FIECARE AN la mormântul Sfântului Ioan Evanghelistul: pulberea sfântă și vindecătoare care se ridică în aer