Călin Georgescu îl spulberă pe Zelenski și administrația coruptă de la Kiev: La fel ca Iohannis, a anulat alegerile libere. Să vadă cum se simt zeci de mii de români din Ucraina care nu primesc respect deși neamul nostru le-a deschis inima și brațele

De Cronicar  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


„Războiul nu trebuie să fie niciodată decizia politicienilor, pentru că nu ei luptă pe câmpul rece și noroios, ci oamenii simpli, cei care mereu suferă cu adevărat în timp ce politicienii dau ordine din palatele lor calde.”, a transmis Călin Georgescu azi pe canalele sale de media publice, ca o sinteză a intervenției sale video publicate pe YouTube și Facebook.

Știripesurse relatează și citează: Călin Georgescu răspunde, după reacția Ucrainei la afirmațiile sale în care a reamintit că România este de la Nistru pân' la Tisa. așa cum spunea Eminescu. Într-un interviu acordat lui Ion Cristoiu, acesta a afirmat că „Ucraina e un stat inventat, nu există”, adăugând că „se schimbă lumea; se vor schimba frontiere. Mai mult de atât, dacă se schimbă frontiere, unde suntem noi? Avem Bucovina de Nord, interes. Avem Bugeacul, avem Maramureșul de Nord, corect? Din fosta Transcarpatia mai rămâne și pe la unguri, Lvovul care o să rămână la polonezi, și Malorusia”.

Ucraina - și nu numai - a reacționat la declarațiile sale. „Declarațiile politicianului român Călin Georgescu, care pun sub semnul întrebării integritatea teritorială a țării noastre, sunt o manifestare de profundă lipsă de respect față de Ucraina și poporul ucrainean”, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe al Ucrainei.

Într-o intervenție video difuzată și transcrisă de Realitatea PLUS (filmarea de mai sus), joi seară, Călin Georgescu a apăsat și mai mult pe subiectul Ucraina. Iată ce a spus singurul politician român care apără deschis și fără înconjur cauza românească privind teritoriile românești ocupate ilegal de URSS și de Ucraina comunistă și apoi de cea revanșardă de azi.

 „Buna seara!

Legat de declaratiile facute astazi de purtatorul de cuvant al Ministerului ucrainean de Externe, doresc sa imi exprim clar pozitia pentru a nu ramane loc de interpretari politicianiste.

Am toata empatia si respectul fata de poporul ucrainean. Ne-am deschis granitele si usile caselor pentru vecinii nostri.

Am insa o problema cu coruptia si cu atitudinea falsa a politicienilor, inclusiv a celor de la Kiev.

Da, asta este adevarat. Doresc sa intreb Ministerul ucrainean de Externe cate cazuri de inalta coruptie au existat in Ucraina de la inceperea razboiului?

Cati bani europeni au fost furati de acestia prin incercare europeana si implicit romaneasca de a ajuta Ucraina?

Am de asemenea o problema cu semi-dictatorii care pun in fata interesului national propriul interes si pe cel al grupului pe care il reprezinta. De aceea intreb: De ce domnul Zelenski, la fel ca domnul Iohannis, nu permite alegeri libere. Oare nu cumva le este teama?

Cate familii si-au trimis copiii la lupta in iadul de pe campul de lupta din Ucraina si nu s-au mai intors? De cate ori domnul Zelenski a cerut dialog inainte sa ceara arme? Niciodata

Deci da, recunosc, am o problema cu aceasta atitudine a sa. Scopul lui trebuia sa fie acela de a-si proteja poporul in primul rand. Pamanturile se pot negocia, dar viata este ne-negociabila.

Cand spun ca Ucraina va pierde batalia dintre marile puteri o fac gandindu-ma la faptul ca administratia de la Kiev este doar un actor, un simplu actor in filmul marilor regizori internationali. Viata poporului ucrainean trebuia pusa inaintea intereselor de razboi, interese care ne-au decimat economic pe toti, in intreaga europa. Suntem cu totii victime colatereale ale acestui conflict, este normal sa pot avea o opinie, aceea pe care am exprimat-o constant, si anume pacea si numai pacea.

Ca exemplu, vad ca in supermarketuri se vinde miere din Ucraina, cea lovita de bombe toxice. Nu este de bun simt sa ma gandesc si la sanatatea poporului meu si sa stiu de ce importam dintr-o tara aflata in conflict, in timp ce apicultorii romani pierd albinele care, culmea, nu sunt intr-o zona de conflict?

Faptul ca Ucraina este un stat infiintat la dorinta marilor puteri este un fapt istoric. Nu trebuie sa fie considerata o afirmatie tendentioasa sau defaimatoare.

Chiar si Germania s-a reinventat in 89 prin caderea zidului, deci nu trebuia privita afirmatia ca pe un afront, ci ca un adevar istoric de care sa tinem cont.

Ce au decis marile puteri, tot ele au puterea sa rezolve. Politica de la Kiev nu pare ca ajuta in acest proces, din contra, doar agita un conflict care a trimis milioane de ucraineni peste granite si alte cateva milioane intr-o lupta nobila dar, in acelasi timp, inechitabila ca aport de forte, iar politicienii stiau, iar acest lucru este foarte grav.

Pentru ca unde a dus asta?

La distrugerea tarii, a familiei ucrainene si la destabilizarea economica a Europei. Prin razboi nimeni nu are de castigat, nici popoarele, nici natiunile, doar lorzii razboiului, cei care fac miliarde de euro din productia de arme.

In ceea ce priveste referirile la teritoriile romanesti din Ucraina, ma bucur sa vad reactia vehementa a Ministerului ucrainean de Externe, pentru ca asta inseamna ca diplomatii de la Kiev au simtit si ei cum suna o afirmatie care creaza frustrare nationala. Este la fel cum se simt zeci de mii de romani din Ucraina, profesori, familii si toti laolalta cand vad ca nici ei nu primesc prea mult respect pentru limba si istoria poporului roman, popor care si-a deschis bratele si inima in fata valurilor de refugiati ucraineni.

Ma bucur de asemenea ca avem resurse naturale, altfel politicienii de la Kiev ar fi trimis in frig tot poporul roman, prin inchiderea gazului rusesc, asa cum au procedat cu alte tari din Europa din anul acesta de la 1 ianuarie.

Da, este un adevar. Putem spune ca prin actiunile lor au pus Ucraina pe primul loc, dar au pus Ucraina cea politica pe primul loc, nu Ucraina oamenilor, care vor sa fie pace. Poporul ucrainean poate castiga lupta pacii, poate recastiga teritoriile la masa dialogului, dar nu poate readuce oamenii iubiti inapoi in familiile lor.

Asa ca pe diplomatii ucraineni ii intreb sincer: Chiar vreti in Europa? Atunci alegeti democratia si lasati oamenii sa aleaga la randul lor democratic care le este viitorul.

Exact ceea ce am solicitat sa se intample si in Romania.

Razboiul nu trebuie sa fie niciodata decizia politicienilor, pentru ca nu ei lupta pe campul rece si noroios, ci oameni simpli, cei care mereu sufera cu adevarat, in timp ce politicineii dau ordine din palatele lor calde.

La final, ma adresez romanlor din afara granitelor. Am vazut si eu acea video editare jalnica a sistemului.

Dragi romani, nu lasati niciodata sistemul corupt sa rupa legatura dintre noi ca oameni. In fond, asta si-au dorit mereu, sa ne dezbine. Distrugatorii politici care scot din context orice afirmatie s-au speriat de actiunile juridice pe care le-am declansat, si cauta acum sa se lege de orice vorba rostita cu intentia de a ne destrama.

Le este frica de unirea noastra ca neam, inventeaza stiri false, folosesc afirmatii scoase din context, cauta turnatori, care si-ar vinde si mama pentru a servi sistemului corupt.

Faptul ca politicienii romani ne vor saraci, prosti si manevrabili, este un adevar. Am mai spus si cu alte ocazii ca cei mai multi dintre romanii din afara granitelor sunt intentionat tinuti ca sclavi ca sa ii serveasca pe bogatii Europei.

De aceea luptam acum, mai mult ca niciodata. Politicienii sunt cei care si-au batut joc de valorile noastre morale si intelectuale, ei sunt singurii care merita sanctionati de romani pentru toate inechitatile sociale la care asistam de 35 de ani. Fata coruptiei este usor de recunoscut.

Atunci cand vedeti ca incearca sa dezbine oamenii, tocmai atunci sa stiti ca suntem puternici si ca lor le este frica. Suntem aproape de victorie, suntem aproape sa ne reintregim ca neam, sa nu mai fim nici saraci, nici prosti, nici umili, asa cum ne vor politicienii, ci demni.

Romanii sunt buni, romanii sunt puternici, romanii sunt unii cu altii si cu Dumnezeu.

Azi am vazut ca au schimbat subiectul, folosindu-ma din nou ca tinta. Dar ramane intrebarea: Ati gasit tezaurul, ati recuperat istoria neamului nostru?”, a spus Călin Georgescu în finalul mesajului său.

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

ROMÂNIA CAPTURATĂ - CARACATIȚA SOROS:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (7)
  • Ck 31.01.2025 07:36
    Sinceri si corecți sa fim ? Excelent mesaj.
  • Tatayeh 31.01.2025 09:11
    Slava Romania!
  • BDavid 31.01.2025 10:16
    Domnul fie lăudat în toate!
    Binecuvântează, Doamne, poporul român și pe trimisul tău Călin Georgescu!
  • Gheorghe Popescu 31.01.2025 10:42
    Ceeace domnul Călin Georgescu nu a spus, poate și fiindcă nu are legătură directă este că înainte de începerea războiului din Ucraina inamicii economici ai USA erau (în ordinea importanței) UE, Rusia și China.

    Prin declanșarea războiului ruso-ucrainean ordinea s-a schimbat: China, care a devenit a doua economie mondială, urmată de UE și Rusia.

    UE a fost distrusă economic prin limitarea accesului la gazul ieftin rusesc.

    Mai mult SUA au profitat de situația creeată pentru a-și vinde GPL-ul lor care este mult mai scump.
    ADică și-au jefuit "aliații" în două feluri.


    Deci, acum SUA trebuie să facă ceva împotriva Chinei, probabil un război cu Taiwanul.

    Problema este că e cam târziu.

    RIP SUA!
  • viorel craciun 31.01.2025 14:21
    Acum , dupa declaratii politice interne ( M.A.E ) si interantionale ( Rusia -Putin ) , privind Ukraina , inainte de " revizurie graniti , teritorii , care este imposbila d..p.d.v. international legal , dar care merge " bine la propganda revizionista politica " si la rusi , si la americani , si la europeni , si la evreii , si la musulmani , peste " TOT"
    dar repet se uita , ca :
    - Bisercii Ortodoxe Romane i-a fost refuzat statul pe teritoriul Ukrainei , privind populatia de etnie romana
    - Invatamantul gimnazial , etc, etc , in a doua limba materna , adica romana afost refuzat.
    Apoi de aici trebuie sa plecam , macar atat sa avem acolo in Ukraina , deocamdata si sunt convins permanent , fiindca " unu este vorba politica a momentului si alta este fapta politica a momentului cu decidentul ei " intrenational "
    dar rapet macar atat sa avem , pentru romanii din Ukraina : credinta in biserica mama si cultura , invatamantul , educatia in Statul Mama ,si dubla cetatenie . Dar macar atat si ar fi bine, un pas adevarat si bine pentru toti cei de aici si cei de acolo , RESTUL SUNT VORBE MEDIA DE PROPAGANDA LOR si de o parte si de alta .
  • Tatayeh 31.01.2025 15:24
    Poporul sustine un diplomat care stie si vrea sa faca ce trebuie pentru Romania? Ghinion (marca inregistrata Iohannis) pentru Sistem.
  • Rusi 31.01.2025 18:08
    Acesta este un discurs de adevarat presedinte.
  1. A fost scandal în Comisia Juridică, pe ”Legea Vexler” care intră în plen miercuri, 17 decembrie. Dan Tanasă: ”Românii vor putea fi băgați direct la pușcărie dacă vor posta ”Ridică-te Gheorghe, ridică-te Ioane” a lui Radu Gyr”. Urmează Eminescu?

  2. Radu Gyr a răsunat din nou la Patriarhie la Concertul extraordinar de colinde. A participat și soția lui Nicușor Dan. PF Daniel: ”Colindele celor care au pătimit în închisori sau în persecuție rămân un memorial viu care răsună până în zilele noastre”

  3. Moartea unei Ziariste. Odihnește-te în pace, SIMONA POPESCU!

  4. Maestrul Nicolae Voiculeț, mesaj către Fritz și ai lui: Vineri, 19 decembrie, 2025, VOI FI LA TIMIȘOARA, în fața voastră. AVEM O ȚARĂ!

  5. Avem Manifestul AUR în fața dezastrului Guvernării PNL-USR-PSD-UDMR. Urmează PROTESTE! România are nevoie de opoziție fermă și fără compromisuri, o opoziție totală, o opoziție națională. DECALOGUL AUR

  6. Sorin Grindeanu și Silviu Vexler urează împreună: Hag Hanuka Sameah! Comentariile românilor

  7. Europarlamentarul AUR Georgiana Teodorescu face o dezvăluire halucinantă: ”Comisia Europeană susține sfidător că “nu are acces” la detaliile asistenței financiare acordate Ucrainei”

  8. Av. Adrian Toni Neacșu: Diana Buzoianu nu mai are legitimitatea să conducă Ministerul Mediului

  9. Un istoric distruge mitul lui Laszlo Tokeș din decembrie '89: Teza conform căreia sursa revoltei de la Timișoara și a revoluției în general este extremistul iredentist maghiar este falsă. Pe 16 decembrie, Tokeș cerea oamenilor să plece acasă

  10. A venit și-aici Crăciunul Să ne mângâie surghiunul… RADU GYR: NE VOM ÎNTOARCE ÎNTR-O ZI. Excepționala interpretare a Grupului Psaltic Tronos condus de Arhidiaconul Mihail Bucă - VIDEO

  1. ACTUALIZARE: Lovitura lui Bolojan pentru Nicușor Dan - CIUCU Primar General! AUR rade USR: Anca Alexandrescu pe locul 2! Ciucu anti-Catedrală. Bucureștenii au boicotat masiv farsa alegerilor: 17 secții din Sec. 3 cu prezența la vot sub 1%

  2. Avertisment sumbru al șefului NATO: Europa trebuie se pregătească pentru un ”război de amploare, cu milioane de oameni strămutați și pierderi extreme”. Marea Britanie a început deja pregătirile

  3. Generalul Radu Theodoru și-a luat zborul spre Domnul la 101 ani! Biografia unui erou legendar al României

  4. Delir al șefului armatei britanice: ”Fiii și fiicele națiunii trebuie să fie pregătiți să lupte. Familiile vor înțelege ce înseamnă sacrificiul” - VIDEO

  5. Mortul frumos e... ”negaționist”. Armata Română nu se mai luptă cu dușmanii României ci cu veteranii ei. Generalul Radu Theodoru, personalitate marcantă și erou de legendă, interzis de la Onoruri Militare la înmormântare

  6. NE-AM SĂTURAT DE COVID, DAȚI-NE ȘI-O LEPRĂ! Ion Novăcescu: Anchetă! Peste 200 de clujeni bogați potențial infectați cu lepră… a la Cluj

  7. Proiect de lege pentru ieșirea SUA din NATO

  8. Valerian Stan: Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a făcut ieri o declarație de o gravitate colosală: Europa trebuie să se pregătească pentru un război așa cum numai bunicii noștri au îndurat. Conflictul cu Rusia este la ușa noastră

  9. Măria sa moșul și Terorismul Planetar: Vârcolacii climatici au mâncat Soarele – Vă mai amintiți de Copiii Luminii pe care i-am trădat?

  10. ”Rutte e iresponsabil” - reacția Kremlinului la declarația șefului NATO privind declanșarea unui război cu Rusia ”de tipul celui prin care au trecut bunicii și străbunicii noștri”

Ultima oră

01:10

A venit și-aici Crăciunul Să ne mângâie surghiunul… RADU GYR: NE VOM ÎNTOARCE ÎNTR-O ZI. Excepționala interpretare a Grupului Psaltic Tronos condus de Arhidiaconul Mihail Bucă - VIDEO

23:41

A fost scandal în Comisia Juridică, pe ”Legea Vexler” care intră în plen miercuri, 17 decembrie. Dan Tanasă: ”Românii vor putea fi băgați direct la pușcărie dacă vor posta ”Ridică-te Gheorghe, ridică-te Ioane” a lui Radu Gyr”. Urmează Eminescu?

23:00

Maestrul Nicolae Voiculeț, mesaj către Fritz și ai lui: Vineri, 19 decembrie, 2025, VOI FI LA TIMIȘOARA, în fața voastră. AVEM O ȚARĂ!

22:10

Revoluționarul timișorean Marius Mioc: În noaptea de 16 spre 17 decembrie, toți arestații eram ca sardelele în sediul Miliției. VIDEO

21:00

Moartea unei Ziariste. Odihnește-te în pace, SIMONA POPESCU!

20:05

Radu Gyr a răsunat din nou la Patriarhie la Concertul extraordinar de colinde. A participat și soția lui Nicușor Dan. PF Daniel: ”Colindele celor care au pătimit în închisori sau în persecuție rămân un memorial viu care răsună până în zilele noastre”

19:14

Avem Manifestul AUR în fața dezastrului Guvernării PNL-USR-PSD-UDMR. Urmează PROTESTE! România are nevoie de opoziție fermă și fără compromisuri, o opoziție totală, o opoziție națională. DECALOGUL AUR

18:35

Av. Adrian Toni Neacșu: Diana Buzoianu nu mai are legitimitatea să conducă Ministerul Mediului

17:10

Europarlamentarul AUR Georgiana Teodorescu face o dezvăluire halucinantă: ”Comisia Europeană susține sfidător că “nu are acces” la detaliile asistenței financiare acordate Ucrainei”

16:35

Un istoric distruge mitul lui Laszlo Tokeș din decembrie '89: Teza conform căreia sursa revoltei de la Timișoara și a revoluției în general este extremistul iredentist maghiar este falsă. Pe 16 decembrie, Tokeș cerea oamenilor să plece acasă

15:30

16 decembrie: Sfântul Proroc Agheu, Sfântul Mucenic Marin, Sfinții Prom și Ilarie și Sfânta Teofana Împărăteasa

14:45

Zoe Dantes: Vina tăcerii - când a îndura istoria devine complicitate

13:41

Sorin Grindeanu și Silviu Vexler urează împreună: Hag Hanuka Sameah! Comentariile românilor

13:09

Salonul din Cluj unde au fost confirmate cazurile de lepră le-a spus clienților că maseuzele sunt ”bolnave de gripă”

12:47

Mihai Tîrnoveanu: Legea Vexler împotriva Sfinților anticomuniști