Bolojan, din nou la raport în fața lui Macron. ”Coaliția celor dispuși” va lua o decizie privind desfășurarea unei forțe internaționale de menținere a păcii în Ucraina

De Andrei Nicolae  /  

Sursa foto: Administrația Prezidențială

Sursa foto: Administrația Prezidențială

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Joi, 27 martie 2025, de la ora 10:25, președintele interimar al României, Ilie Bolojan, va participa la reuniunea șefilor de stat și de guvern ai „Coalition of the Willing” privind securitatea în Ucraina, desfășurată la Palatul Élysée din Paris, Republica Franceză, potrivit Știripesurse.

Această întâlnire are loc într-un moment crucial, pe fondul anunțului recent al Statelor Unite privind intermedierea unui armistițiu între Rusia și Ucraina în regiunea Mării Negre. ​

„Coalition of the Willing” este o alianță formată din 31 de națiuni, inițiată de Regatul Unit și Franța, având ca scop oferirea de garanții de securitate Ucrainei și sprijinirea acesteia în fața agresiunii ruse. Această coaliție s-a conturat în urma summitului de la Londra din 2 martie 2025, unde liderii mondiali au convenit asupra unui plan în patru puncte pentru susținerea Ucrainei.

Printre obiectivele principale se numără menținerea fluxului de ajutor militar către Ucraina, creșterea presiunii economice asupra Rusiei prin sancțiuni și dezvoltarea unei forțe internaționale de menținere a păcii, pregătită să fie desfășurată în Ucraina odată ce un acord de încetare a focului va fi încheiat. ​

Aceasta nu este prima dată când președintele interimar Ilie Bolojan participă la întâlniri de nivel înalt la Palatul Élysée. În februarie 2025, Bolojan a fost primit de președintele francez Emmanuel Macron pentru discuții bilaterale privind situația din Ucraina și provocările de securitate din Europa. Cu acea ocazie, s-a reconfirmat Parteneriatul Strategic dintre România și Franța, iar președintele Bolojan a anunțat consolidarea prezenței militare franceze în România. ​

Summitul din 27 martie 2025 are ca obiectiv principal finalizarea planurilor privind desfășurarea unei forțe internaționale de menținere a păcii în Ucraina, în contextul armistițiului recent anunțat.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (7)
  • Wolf Edmond 26.03.2025 16:16
    Militarii britanici care dealtfel sunt foarte competenți au moderat entuziasmul premierului Starmer privind trimiterea de trupe europene în Ukraina și au calificat această propunere drept un circ politic. Așa că trupe la sol nu vor fi. Dar, aliații europeni, își propun să amplaseze multă aviație europeană în Polonia și România și forțe navale în Marea Neagră (dacă le-or da turcii voie) și din acele zone să intervină prompt în cazul în care rușii încalcă acordul de pace cu Ukraina. De asemenea e nevoie de mai multe trupe terestre în cele două țări, care să poată interveni rapid. Bolojan și parlamentul român trebuie să-și dea acordul pentru asta pentru că altfel nu se poate. Evident slugile vor spune răspicat „DA” pentru că, cu cât sunt mai multe trupe străine în România cu atât mai mult se simt politicienii noștri apărați de o eventuală răzmeriță a poporului român nemulțumit. E frumos să fim în cătarea rușilor.
  • totuna 26.03.2025 16:39
    « Eu îmi apăr sărăcia și nevoile și neamul » – singura noastră „Doctrină Militară”, sub care am traversat milenii de istorie, și care ne-a fost fixată pentru totdeauna în conștiința Neamului nostru Românesc, de Eminescu.
    Iar acum, ce facem ? Noi chiar am uitat de anii dinaintea ww2 ? când, tot așa, i-am „eliminat” pe cei care ne arătau de unde vine adevăratul pericol și ne-am lăsat pe mâna celor care, mânați doar de propriile interese ne-au împins în „catastrofala alianță”, cu consecințe pe care le resimțim până și azi : pentru unii am rămas „agresori imperialiști”; pentru alții, lași și trădători ; iar peste toate astea, iată-ne și „cei mai mari antisemiți din univers”!
    …Incredibila jertfă a Armatei, ne-a salvat de la dispariție ; dar ticăloșiile „politicienilor” lacomi, proști și trădători, se plătesc scump !

    Iată-ne, dar, pe cale de a ne lăsa iarăși târâți într-o Coaliție de Război, W-Europeană (?!) – chipurile alcătuită din țări „liber dispuse” să lupte „pentru ucraina”(?!) Și asta, tocmai acum, când inițiatorul real al conflictului, SUA, și-a revizuit radical politica față de „Afacerea Ucraina”, stopând „ajutoarele” și, (surpriză !), devoalând cauzele reale ale conflictului – ba chiar admițând că FR a fost agresată & provocată, și că e în dreptul ei să-și apere interesele !
    (cum și USA, în „criza din Cuba”, a fost la fel – de nu vom fi „uitat” cumva…)
    … În actualul context, în loc să folosim conjunctura politică (unică !) de deschidere ”Americano-Rusă” (plus oportu-nitatea de a ne debarasa și noi de „elucubrațiile modernist-progresiste”!) și să ne extragem din zona de pericol în care ne tot adâncim, noi ne trezim „liber dispuși” să participăm la acțiuni de Război, explicit împotriva celei mai mari Puteri Nucleare, totul „brodat” pe narativul : „Rușii e răi și înapoiați” & „Rușii vor invada toată Europa”…
    – Sincer : ăștia care „ne conduc”, sunt zdraveni la cap ? Sunt ei conștienți la ce riscuri ne expun ? Și apoi, pentru ale cui interese vor „ei” să ne arunce în astfel de aventuri ? – în contratimp cu SUA, rupți de China, iar cu „Rușii”, neîncetând să ni-i ostilizăm gratuit și prostește !
  • Tic 26.03.2025 19:50
    Bravo,frumoasă analiză.Subscriu.Bolovan s-a înhămat ca agent de vânzări al armamentului francez,de dragul unui băiat dansator la bară.
  • Mazilu.C 26.03.2025 17:21
    Care coalitie, bai, impostorule? Tu ai fost ales presedinte ca sa decizi pentru romani? TU ai fost varianta de rezerva a sistemului, dar NICIODATA!!!... ALES de romani! Tu faci jocul unei manute de evrei, nicidecum nu exprimi vointa poporului roman pe care tu in mintea ta de grandoman crezi ca il reprezinti! Nimeni! repet, NIMENI!!! nu e dispus sa mearga pe front pentru razboiul altora! (pentru ca nimeni nu vrea sa fie carne de tun!); multi dau din gura pana la punerea in practica (am si eu un ,, viteaz,, in familie)
    NIMENI!!!! nu e dispus sa cotizeze pentru armarea altora!
    NIMENI !!! ...nu te sustine, nemernicule, decat in inconstienta, pentru sprijinirea Ucrainei, cand Ucraina e sacrificata de un evreu LGBTQ- ist cu putza pianista care isi bate joc de tineretul tau roman ortodox aflat (din ghinion, si vremelnic!) pe teritoriul statului inventat, Ucraina!

    DA! Zelenski e ala care a promis ca va face revolutie pentru minoritatea LGBTQ+. ...ca va da drepturi, libertati si ca asta va fi primul lucru cand va deveni presedinte. Cantaretul de pian si chitara cu putza! cocotatul pe tocuri si imbratatul in latex la emisiuni pentru publicul larg. Jidanul/ comediant de meserie care uraste crestinismul si care isi bate joc de romanii ortodocsi din Ucraina!
  • Interlopul de la TreiCoceni 26.03.2025 21:56
    În ce calitate se duce la Paris acest cdpl și pe cine reprezinta?
  • Dorel Timpa 27.03.2025 07:04
    Hai că-ți răspund eu rapid :

    el mere la Paris în calitate de fraier
    și nu reprezintă pe nimeni.
  • Mircea Dragan 26.03.2025 22:07
    Sper ca Bolojan are acceptul Parlamentului si sper sa nu angajeze Romania in aventura lui Macron avand in vedere vecinatatea cu Ucraina.
  1. NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

  2. George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

  3. SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

  4. A ÎNCEPUT! VIDEO: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews

  5. Virgiliu Gheorghe: Sunt oameni care frecventează Biserica si vorbesc cu multa ură față de George Simion lăudându-l pe Nicușor Dan care susține homosexualismul, educația sexuală pentru copii și festivalul satanist UNTOLD. Ce legătură are cu Hristos?

  6. Radu Soviani în Libertatea: Despre dubioasa intervenție a BNR pentru devalorizarea leului. Mugur ”Manole” Isărescu a rămas fără ceai de tei?

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singur salariul și și-a pus și un bonus de 50%

  9. Patrick André de Hillerin despre apocalipsa intelectualilor: Cât de prost stau Cristian Preda și Tănase Stamule la calcule - FOTO-CAPTURI

  10. Sorin Faur: ”În frunte cu Liderul, băsiștimea e fiartă”

  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. Premierul Spaniei vine cu noi dezvăluiri despre pana masivă de curent care a lovit Peninsula Iberică: 15 gigawați de energie au dispărut inexplicabil

Ultima oră

21:10

SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

20:00

George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

19:22

Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singur salariul și și-a pus și un bonus de 50%

19:13

NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

19:00

Virgiliu Gheorghe: Sunt oameni care frecventează Biserica si vorbesc cu multa ură față de George Simion lăudându-l pe Nicușor Dan care susține homosexualismul, educația sexuală pentru copii și festivalul satanist UNTOLD. Ce legătură are cu Hristos?

18:57

Conferință AUR despre relansarea mineritului și metalurgiei în Munții Apuseni

18:21

Magdalena Radu: De ce îl votez pe George Simion

18:00

A ÎNCEPUT! VIDEO: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews

17:41

Patrick André de Hillerin despre apocalipsa intelectualilor: Cât de prost stau Cristian Preda și Tănase Stamule la calcule - FOTO-CAPTURI

17:25

Sorin Faur: ”În frunte cu Liderul, băsiștimea e fiartă”

17:05

George Simion: Sunt și voi rămâne alături de poporul român! Dialog cu asociațiile și sindicatele – primul pas spre o Românie condusă cu respect

16:20

Radu Soviani în Libertatea: Despre dubioasa intervenție a BNR pentru devalorizarea leului. Mugur ”Manole” Isărescu a rămas fără ceai de tei?

16:00

8 mai: Sfântul Măritul Apostol și Evanghelist Ioan Teologul, vulturul iubit de Iisus, Sfântul Cuvios Arsenie cel Mare, Sfânta Cuvioasă Emilia, mama Sfântului Ierarh Vasile cel Mare

16:00

8 mai, Sărbătoarea MINUNII care se petrece ÎN FIECARE AN la mormântul Sfântului Ioan Evanghelistul: pulberea sfântă și vindecătoare care se ridică în aer

15:03

Maria Eftimie: Trăim vremuri în care glasul neamului nostru se stinge încet, sub zgomotul lumii moderne care ne cere să uităm cine suntem