A murit Radu George Serafim, fost realizator TVR și mare mason

De Cronicar  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Cunoscutul realizator de televiziune, scriitor și critic de artă, Radu George Serafim, a murit, în urmă cu două zile, din câte a aflat redacția ActiveNews. Acesta va fi incinerat în cursul zilei de luni, conform unor surse. Deși a fost jurnalistul care a înființat redacția Viața Spirituală, gazetarul TVR a fost și mare mason. El a candidat în 2006 pentru funcția de Mare Maestru al Marii Loji Naționale din România contra lui Eugen Ovidiu Chirovici dar a pierdut în fața omului lui Adrian Năstase, cel care a acordat organizației oculte rangul de asociație de interes public, sprijinită de stat.

Prin 2018, îl găsim în altă masonerie de prin România, ca Mare Maestru: „Adunarea Generală a Marii Loji Regulare a României, reunită la București în mod statutar, și-a ales noul Mare Maestru. De la data de mai sus, noul Mare Maestru al Marii Loji din România este Ilustrul Frate Radu George Seraphim 33 º.

Fratele Radu George Serafim s-a născut în 1947 și a fost inițiat ca Maestru Mason în anul 6000 A∴L∴.

În această perioadă de aproape 20 de ani, în Ordinul Francmasoneriei, a parcurs toate etapele perfecționarii, atribuindu-i-se Demnitatea de Mare Maestru de Onoare Ad Vitam al Marii Loji Naționale din România și a Marii Loji Regulare A României, precum și distincții importante acordate de multe alte Mari Loji, în România și în întreaga lume.

Fratele Radu George Serafim a lucrat, in toată viața sa profana, în domenii literare și filosofice. Este doctor în filosofie și a fost membru al diferitelor organizații media din domeniu - presa scrisă și televiziunea (în perioada 1993-1997 a fost Director General Adjunct al Televiziunii Române). Fratele Radu George Serafim este autorul a numeroase lucrări științifice despre spiritualitatea umana, precum și a unor volume de proză și poezie.

La Adunarea Generală a Marii Loji Regulare A României, cu ocazia alegerii sale la Înalta Demnitate de Mare Maestru, el a subliniat importanța stabilirii unei noi etape a "Renașterii spiritului masonic" cu scopul de a promova, cu o nouă Forța, principiile masonice în mentalitatea popoarelor.”, scria organizația citată.

Câțiva foști colaboratori și-au adus omagiile pe rețelele online de social-media:

Titi Dincă: „A trecut la cele vesnice Radu George Serafim. (...) Lui se datoreaza existenta emisiunilor de televiziune cu continut religios in Romania - Redactia Viata Spirituala unita cu cele de istorie si traditii au rezistat intr-un fel sau altul pana prin 2013, adica vreme de 22 ani. Dumnezeu sa il odihneasca si sa il pretuiasca asa cum merita un suflet bun!”

Dona Tudor: „GEORGE RADU SERAFIM zis PIPĂ, trecut acum la cele vesnice, era, din timpul vietii, istorie. El intemeiase, in Televiziunea Romana, cu figura lui impozanta, cu temeinicia pregatirii lui doctorale si ironia persiflanta, usturatoare, un tip singular de gazetar.

Am lucrat impreuna in Redactia Emisiunilor Economice, condusa de Sorin Pamfil apoi, in anul ‘90 la prima campanie electorala organizata in TVR iar in anii 2000, in „zbaterea sindicala” de a scoate TVR-ul de sub jocul politic. A fost un vizionar in materie de televiziune, un jurnalist de inalta clasa, un om de cultura cu studii academice remarcabile, creator, inovator in organigrame si programe de televiziune.”

Luminița Velciu: „Cruce și răscruce: Radu și-a fumat ultima Pipă...

Am primit acest mesaj azi-noapte și din fericire dormeam când a venit, căci altminteri nu aș fi pus geană pe geană...

Radu George Serafim este unul dintre stâlpii Televiziunii Române de care eu m-am sprijinit în meseria pe care am început-o în 1990. El a creat Redacția Viața Spirituală și a deschis drumul publicisticii închinate istoriei religiilor și credinței într-un timp în care oamenii învățau să se întoarcă la biserică. A dat pâine multor ziariști care au lucrat și încă mai lucrează în TVR. (...)

Ca om cu o cultură, o educație, o erudiție și o carismă extraordinare, Radu George Serafim rămâne unul dintre cei mai speciali oameni din viața mea. Și nu am nici o îndoială că această Plecare l-a găsit pe deplin pregătit.”

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (3)
  • Mircea Dragan 11.12.2022 20:42
    3 doze. Sigur si eficient.
  • Tabără Octavian-Adrian 11.12.2022 20:56
    Mason? Neinteresant. Dumnezeu să îl ierte.
  • Constantinescu Valentin-Ionut 12.12.2022 02:23
    condoleante
  1. George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

  2. NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

  3. Radu Cristescu - PSD: 10 motive pentru care nu-l votez pe Nicușor Dan!

  4. Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua: ”Matematicianul” știa dinainte întrebările iar staff-ul lui i-a pregătit răspunsurile. Dacă Nicușor Dan a fost candidatul aflat pe poziția 11, ce rost a avut afișajul Euronews?

  5. SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

  6. Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

  7. Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!

  8. DOCUMENTE: Casele de avocatură care au contracte de peste 11.000.000 de euro cu Primăria Capitalei condusă de Nicușor Dan, deși Aparatul Juridic al Primăriei are peste 80 de angajați. DEZVĂLUIRE CETĂȚEANUL.NET

  9. Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

  10. Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  4. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  5. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  6. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  7. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  8. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  9. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

  10. FEAR FACTOR 2

Ultima oră

15:32

ȘTIAȚI CĂ tânărul criminal Vlad Pascu a fost OLIMPIC LA MATEMATICĂ? E bun de președinte?

15:04

Atenție, Harap Alb: Să nu faci aceeași greșeală ca acum 35 de ani!

14:44

Ginerele unui torționar al Securității, Victor Rebengiuc, a donat 5.000 de euro lui Nicușor Dan cu condiția să nu fie nominalizat: ”Contribui și eu acolo cu câte ceva”

14:27

Iulian Capsali: Bietul NICUȘOR are o boală din spectrul AUTIST - Asperger

14:09

Ilustrația Zilei: România veselă - cadavrul lui Șora îl susține intens pe Nicușor Dan!...

13:52

Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

13:10

Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

12:39

Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua: ”Matematicianul” știa dinainte întrebările iar staff-ul lui i-a pregătit răspunsurile. Dacă Nicușor Dan a fost candidatul aflat pe poziția 11, ce rost a avut afișajul Euronews?

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul evanghelist de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități” - DOCUMENT

10:20

Psih. militar Laurențiu Niculescu: Lupta pentru România - între suveranism și neomarxism, fenomenul narcisismului colectiv

09:54

Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

09:18

Se transformă în război total: Armata pakistaneză a lansat atacuri de-a lungul întregii frontiere de vest a Indiei

09:00

Lucian Ciuchiță: România, distrusă pas cu pas: Sărăcia ca proiect de țară

08:50

Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!