Mafia pătrunjelului, destructurată. Poliția Sectorului 6 a luat cu asalt bătrânelele care vând ceapă, mușețel și bujori la colț de stradă. Reacții VIRULENTE ale cetățenilor: Într-o zi o să deveniți insuportabili și nu veți încăpea toți în Costa Rica!

De Ioana Ivan  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Primăria Sectorului 6 a postat, luni, pe pagina sa oficială de Facebook mai multe imagini  de la acțiunile întreprinse de polițiști asupra comercianților stradali ce vând  pătrunjel, ceapă verde și...bujori

Imaginile postate arată cum polițiștii și-au îndreptat, de data aceasta, atenția spre o bătrână care vindea praz și flori, dar și spre vânzătorii de pătrunjel sau mușețel.

„În fiecare zi Poliția Locală Sector 6 combate comerțul stradal neautorizat. Prin cumpărarea de alimente de la comercianți stradali vă veți expune sănătatea unui risc major și veți încuraja perpetuarea unor practici ilegale. Vă prezentăm poze de la acțiunile de astăzi”, este mesajul Primăriei Sectorului 6.

Însă reacțiile cetățenilor ce urmăresc postările Primăriei  nu au fost nici pe departe cele așteptate de autoritățile care se lăudau cu  acțiunile sale de „combatere a comerțului stradal neautorizat”. Comentariile furioase ale utilizatorilor nu au întârziat să apară.

„Cei ce vând pe stradă nu vor să plătească taxa de protecție șmecherului care patronează piețile și impun prețurile. Știti dvs cât costă închirierea unei tarabe cu tot cu taxa de protecție? Cei care vând în alte locuri ar trebui să aducă bani de acasa pentru a achita. De unde să dea babuța care vine cu 3 legături de verdeață pentru a o vinde și cu banii obținuți sa își ia o pâine? Primăria ar trebui să amenajeze locuri speciale pentru acești foarte mici producători care muncesc pentru marfa adusă sa o vândă, să poată trăi de azi pe mâine. Ăștia ar trebui ajutați nu cei care sunt buni de muncă și așteaptă ajutoare” , scrie o doamnă.

„Rușine să vă fie! Nu mai aveți de unde scoate și voi niște bani. Dați amenzi oamenilor care ies pe stradă să vândă temiri ce că nu au ce mânca acasă. O țară de tot râsul suntem”, este mesajul altui utilizator.

„Să vă fie rusine! Politicienii vor să pună prag de furt de mii de euro și pe amărâta aceea nu o lăsați să vândă niște lucruri făcute cu sudoarea frunții. Dacă avea o pensie decentă nu stătea acolo... RUȘINE!!!”, scrie un alt cetățean.

„Cei care vând pe marginea străzii sunt oamenii amărâti. Când o să văd poliția și primăria în slujba cetățeanului???? Să văd poliție noaptea pe stradă nu ascunși în mașini prin parcările blocurilor. Când o să văd că se aplică legea si copiii folosiți la cerșit sunt protejați oferindu-le o sansă la viață. Când o să văd un polițist care face tot ce poate pentru a oferi o viața decentă unui bătrân abandonat pe stradă. .. să vad că a reusit sa-l ducă într-un azil. Aplicăm legea doar la oamenii slabi, nevoiași si doar făcând rău???? Hai să facem bine. Când oferi șansă la educație unui copil abuzat ai rezolvat un viitor infractor. Știu că este greu să întocmești un dosar pentru astfel de persoane dar cum te bagi seara în pat domnule polițist când știi că ai făcut o faptă bună? ??? Ai confiscat pătrunjelul, florile unei bătrâne. ... poate și o amendă. ... cum dormi noaptea domnule polițist știind că ai făcut rău unui om amărât, fără sursă de existență. .... lucru mare-i omenia”, este mesajul unei alte doamne.

„Mare realizare... E ușor când ai salarii babane să umilești pensionari care încearcă să trăiască din munca pentru că au cotizat la un stat format din cretini ca voi! Într o zi o să deveniți insuportabili și nu veți încăpea toți în Costa Rica....”, scrie un alt cetățean.

„Ce poți păți dacă cumperi verdeață de la cei de pe lângă piață! N-aveți pe cine amenda?! Ocupați-vă mai bine de traficanții de țigări din piață... Pe ei nu-i vede nimeni”, este de părere alt utilizator.

„Câtă mândrie pe capul vostru, ați amendat oameni amărâți că vând ceapă pe stradă. Meritați un premiu, zic să luați și de la anti-drog oameni, că e mai periculoasă ceapa verde!! Ipocriți...”, comentează un domn.
 
Nu este prima dată când astfel de acțiuni au loc. În 2015, o bătrână care vindea pătrunjel și legume, într-o stație de tramvai din București, a fost ridicată cu forța de Poliția Locală Sector 3. O femeie agent de poliție a fost filmată de martori când o bruschează pe bătrâna cu pătrunjel, în încercarea de a traversa cu ea strada, pentru a ajunge la mașina echipajului.

De asemenea, în 2016, polițiștii locali din București au confiscat și distrus mărarul și pătrunjelul unor băbuțe. Autoritățile se lăudau că au confiscat 1000 legături de leuștean, 640 legături mărar, 1180 legături pătrunjel, 370 legături ștevie și 50 de legături lobodă.
 
 
 
 
 


Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (0)
  1. George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

  2. NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

  3. SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

  4. A ÎNCEPUT! VIDEO: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews

  5. Virgiliu Gheorghe: Sunt oameni care frecventează Biserica si vorbesc cu multa ură față de George Simion lăudându-l pe Nicușor Dan care susține homosexualismul, educația sexuală pentru copii și festivalul satanist UNTOLD. Ce legătură are cu Hristos?

  6. Radu Soviani în Libertatea: Despre dubioasa intervenție a BNR pentru devalorizarea leului. Mugur ”Manole” Isărescu a rămas fără ceai de tei?

  7. Radu Cristescu - PSD: 10 motive pentru care nu-l votez pe Nicușor Dan!

  8. Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singur salariul și și-a pus și un bonus de 50%

  9. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  10. Florin Palas: Kominternul n-o murit, dor un pic s-o odihnit!

  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. Premierul Spaniei vine cu noi dezvăluiri despre pana masivă de curent care a lovit Peninsula Iberică: 15 gigawați de energie au dispărut inexplicabil

Ultima oră

23:30

Corbul și dragonul sau modelul politic ortodox

23:00

Radu Cristescu - PSD: 10 motive pentru care nu-l votez pe Nicușor Dan!

22:49

Florin Palas: Kominternul n-o murit, dor un pic s-o odihnit!

21:10

SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

20:00

George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

19:22

Anca Alexandrescu: Nicușor Dan și-a mărit singur salariul și și-a pus și un bonus de 50%

19:13

NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

19:00

Virgiliu Gheorghe: Sunt oameni care frecventează Biserica si vorbesc cu multa ură față de George Simion lăudându-l pe Nicușor Dan care susține homosexualismul, educația sexuală pentru copii și festivalul satanist UNTOLD. Ce legătură are cu Hristos?

18:57

Conferință AUR despre relansarea mineritului și metalurgiei în Munții Apuseni

18:21

Magdalena Radu: De ce îl votez pe George Simion

18:00

A ÎNCEPUT! VIDEO: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews

17:41

Patrick André de Hillerin despre apocalipsa intelectualilor: Cât de prost stau Cristian Preda și Tănase Stamule la calcule - FOTO-CAPTURI

17:25

Sorin Faur: ”În frunte cu Liderul, băsiștimea e fiartă”

17:05

George Simion: Sunt și voi rămâne alături de poporul român! Dialog cu asociațiile și sindicatele – primul pas spre o Românie condusă cu respect

16:20

Radu Soviani în Libertatea: Despre dubioasa intervenție a BNR pentru devalorizarea leului. Mugur ”Manole” Isărescu a rămas fără ceai de tei?