ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!
Este doliu în lumea muzicii de petrecere, după anunțul decesului artistei supranumite "Piranda de la Timișoara", Adriana Avramovici.
Anunțul a fost făcut pe rețelele de socializare chiar de sora artistei, Rodica Olariu. Totodată, ea a transmis telefonic postului local Tele Europa Nova că sora ei avea probleme de sănătate și că decesul s-a petrecut în Austria, de unde va trebui să repatrieze trupul cântăreței.
"În aceste clipe de adancă tristețe, este foarte greu sa gasesti cuvintele, pentru ca.. nimic nu-ti mai poate mangaia sufletul .. odata cu pierderea fiintei iubite, sora mea draga. Nu te voi uita niciodata surii mia buna ..te iubesc infinit. Dumnezeu sa te ierte si odihneasca in pace si liniste! Amin!"
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Am investit sume imense în așa-zise surse regenerabile. În afara faptului că aproape întreg parcul fotovoltaic și eolian de la noi a fost subvenționat cu bani de la Buget, că ești obligat să le preiei energia în defavoarea celorlalți, mai ai și costuri cu certificatele care, în sine, sunt o altă formă de subvenționare a acestei energii păguboase. Partea și mai frumoasă însă vine abia acum.
În România, începerea vremii calde înseamnă vârfuri de producție pe segmentul solar. Doar că subvențiile aberante au făcut în așa fel încât să avem supraproducție de energie fix atunci când nu prea se consumă, adică ziua. Producătorii sunt disperați să vândă pentru a-și încasa banii pe certificate. Și, de aceea, introduc distorsiuni în piață, scăzând prețurile. Cât scad prețurile? Dacă vă spun că ieri au ajuns la -57 EUR/MWh ce ziceți? Ați înțeles, bănuiesc: producătorii de energie verde îi plătesc pe utilizatorii finali să consume acea energie pentru că altfel pierd banii de certificate. Doar că, fiind o cerere anemică la intern - doar ne-am distrus industria, păstoriți fiind de UE - suntem nevoiți să exportăm excesul la frații bulgari sau unguri. Care astfel, ca efect al prostiei românești, ajung să fie plătiți pentru că iau curent de la noi. Și uite-așa funcționează pokerul pe buzunarul prostului, adică al românului: bulgarul e plătit să consume din energia noastră, pentru ca producătorul să-și ia cerificatele energetice de la statul român, adică de la noi.
Și uite-așa a venit momentul să tragem linie: cu toate că în România a ajuns să se tranzacționeze la bursă cea mai ieftină energie din Europa, consumatorii români plătesc cel mai mare preț la energie din Europa pentru ca statul să-și permită plata certificatelor verzi și a profiturilor băieților deștepți. Sănătoși să fim că de proști suntem atât de rău încât nu ne întrece nimeni nici dacă vrea!
dejuan15.04.2024 23:45
La noi fotovoltaicele si fofezele sunt, cred, detinute de cehi.
Mai sunt si micii producatori pe acoperis.
Ce se intampla in california dupa ce s-au taiat subventiile pentru micii producatori:
.zerohedge.com/political/daytime-solar-power-glut-california-rooftop-sales-plunge-90
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Am investit sume imense în așa-zise surse regenerabile. În afara faptului că aproape întreg parcul fotovoltaic și eolian de la noi a fost subvenționat cu bani de la Buget, că ești obligat să le preiei energia în defavoarea celorlalți, mai ai și costuri cu certificatele care, în sine, sunt o altă formă de subvenționare a acestei energii păguboase. Partea și mai frumoasă însă vine abia acum.
În România, începerea vremii calde înseamnă vârfuri de producție pe segmentul solar. Doar că subvențiile aberante au făcut în așa fel încât să avem supraproducție de energie fix atunci când nu prea se consumă, adică ziua. Producătorii sunt disperați să vândă pentru a-și încasa banii pe certificate. Și, de aceea, introduc distorsiuni în piață, scăzând prețurile. Cât scad prețurile? Dacă vă spun că ieri au ajuns la -57 EUR/MWh ce ziceți? Ați înțeles, bănuiesc: producătorii de energie verde îi plătesc pe utilizatorii finali să consume acea energie pentru că altfel pierd banii de certificate. Doar că, fiind o cerere anemică la intern - doar ne-am distrus industria, păstoriți fiind de UE - suntem nevoiți să exportăm excesul la frații bulgari sau unguri. Care astfel, ca efect al prostiei românești, ajung să fie plătiți pentru că iau curent de la noi. Și uite-așa funcționează pokerul pe buzunarul prostului, adică al românului: bulgarul e plătit să consume din energia noastră, pentru ca producătorul să-și ia cerificatele energetice de la statul român, adică de la noi.
Și uite-așa a venit momentul să tragem linie: cu toate că în România a ajuns să se tranzacționeze la bursă cea mai ieftină energie din Europa, consumatorii români plătesc cel mai mare preț la energie din Europa pentru ca statul să-și permită plata certificatelor verzi și a profiturilor băieților deștepți. Sănătoși să fim că de proști suntem atât de rău încât nu ne întrece nimeni nici dacă vrea!
Mai sunt si micii producatori pe acoperis.
Ce se intampla in california dupa ce s-au taiat subventiile pentru micii producatori:
.zerohedge.com/political/daytime-solar-power-glut-california-rooftop-sales-plunge-90