![](https://www.activenews.ro/thumb-635?/articole/188883.jpg)
![](https://www.activenews.ro/images/animatie-redare-articol.gif)
„Părintele arhimandrit Irineu Dogaru a trecut la cele veșnice.”, a anunțat un coleg preot, sâmbătă, pe internet.
„20 aprilie 2024: Arhimandritul
Irineu Dogaru, de la Biserica Palatului Cotroceni, a trecut la cele
veșnice în urmă cu puțin timp după lupta cu o boală nemiloasă.
Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească în pace!”, a scris și un credincios.
Vedeți și Doliu la Mănăstirea Neamț: Arhidiaconul Lavrentie Țurcanu a trecut la Domnul la numai 48 de ani
Pr. Arhim. Irineu Dogaru era din 2009 parohul Bisericii reconstruite a Palatului Cotroceni, fosta biserica a Mănăstirii Cotroceni și apoi biserica Palatului domnesc și regal Cotroceni, ctitorită între anii 1679-1681 de Voievodul Șerban Cantacuzino (1678-1688) și apoi demolată, la ordinul Elenei Ceaușescu, în 1984, când actuala clădire a Președinției României era restaurată pentru a deveni Palatul Copiilor.
Înainte de a primi această misiune din partea Patriarhului Daniel, Pr. Irineu Dogaru, ca preot militar, cu grad de colonel, a fost preot al Serviciului de Protecție și Pază, fiind supranumit „duhovnicul SPP”.
Cancerul a fost dobândit în ultima perioadă. Mai multe reportaje din presa bisericească îl înfățișează la slujire până recent pe preotul Palatului Cotroceni. Avea 62 de ani.
Dumnezeu să-l ierte!
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
Sa "mangai pe caput" tot felul de psihopati, de tradatori, de brute, de cozi de topor, doar de dragul de a-i face sa se simta oameni, cand de fapt refuzul de a deveni om a devenit un fel de a fi, asumat si propagat cu mandrie si asta ii caracterizeaza, fie si numai prin prisma specificului activitatii depuse...
Cand tu alegi sa-ti vinzi umanitatea, credinta, tara, neamul, pentru niste fire de malai sau sa respecti ordine care sunt ca anusul contra naturii, protejand raul, la ce finalitate te astepti?
Se pare ca nu facea o treaba prea buna, tot ce a reusit sa faca, a fost sa ia niste cadouri sub forma de afectiuni de la baietii veseli, nimic nu l-a putut ajuta sa scape de bagajul spurcat al "fiilor duhovnicesti"...
Sa-l primeasca si sa-l miluiasca Dumnezeu.