

Recentele evenimente din Spania, unde politicienii din regiunea Catalunia își doresc independența regiunii față de Madrid, au fost salutate de către premierul Ungariei, Viktor Orban. Cu siguranță, acesta speră ca o eventuală separare a Cataluniei de Spania să dea apă la moară și celor care visează desprinderea sau măcar autonomia unor zone din România, în special așa zisul „Ținut Secuiesc”.
O replică în acest sens a venit din partea deputatul PSD de Botoșani, Răzvan Rotaru. În ședința de miercuri a Camerei Deputaților, parlamentarul a explicat, simplu, de ce nu poate exista un „ținut” doar pentru o anumită etnie.
Rotaru a spus că România se poate organiza teritorial în foarte multe moduri, dar va rămâne o singură țară.
„România va rămâne un stat unitar, cu un singur guvern, un singur Parlament și o singură lege pentru toate județele țării, inclusiv județele Harghita și Covasna. Având în vedere discursul premierului Ungariei, domnul Viktor Orban, care a participat sâmbătă la o ceremonie religioasă, vreau să vă expun câteva considerații personale în calitatea mea de membru al Parlamentului României: viitorul românilor și maghiarilor din țara noastră este în limba română, în cadrul statului unitar român. Vreau să le transmit tuturor cetățenilor că România este și va rămâne o singură țară, cu un singur guvern, un singur Parlament și o singură lege pentru toate județele țării, inclusiv județele Harghita și Covasna. Nu constituim alte țări și nu constituim ținuturi.
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.