Traian Băsescu s-ar afla în stare critică - “E rău cu plămânii. Am auzit că e băgat pe oxigen”

De Iustina Filimon  /  

Foto: Arhivă

Foto: Arhivă

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!



Dumitru Dragomir, fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), a făcut dezvăluiri, într-o emisiune de luni seara, despre starea de sănătate a lui Traian Băsescu, internat de vineri seara la Spitalul Militar. 

Potrivit acestuia, fostul președinte al României s-ar afla în stare critică, confruntându-se cu probleme la plămâni și este conectat la oxigen, însă nu se știe dacă este intubat.

„E rău cu plămânii. Am auzit că e băgat pe oxigen, nu știu dacă e intubat. Am auzit că e rău. Îi doresc sănătate, că văd că toată lumea l-a plesnit pe unde a apucat”, a afirmat Dumitru Dragomir, în  emisiunea „MAX Profețiile lui Mitică”, potrivit fanatik.ro.  

Traian Băsescu, în vârstă de 72 de ani, se află internat la Secția Boli Infecțioase a Spitalului Militar de Urgență „Carol Davila” și se pare că ar fi infectat cu virusul gripal de tip A. 

Experții consideră că se confruntă cu riscuri majore din punct de vedere medical, având în vedere antecedentele sale cardiace. În prezent, medicii se concentrează pe tratamentul său și pe prevenirea altor complicații posibile.

De asemenea, conform cadrelor medicale, deși starea sa a fost stabilizată, fostul președinte acuză stări de oboseală și are chiar dificultăți de vorbire.

Surse apropiate fostului președinte au dezvăluit că acesta ar suferi și de ateroscleroză, o boală cronică ce presupune întărirea și îngustarea arterelor ca urmare a depunerilor de grăsimi.

În martie 2022, fostul șef de stat a fost internat la Bruxelles după ce i s-a făcut rău, iar atunci ar fi fost vorba de o bronhopneumopatie cronică și de insuficiență respiratorie.

Presa centrală a relatat că fostul președinte al României ar fi fost internat și în 2020 și în 2022 în Franța și Belgia pentru probleme legate de afecțiuni cardiace.

Final de carieră politică

Președintele PMP, Eugen Tomac, a spus că l-a contactat la spital pe fostul președinte, făcând și anunțul că Traian Băsescu nu va face parte dintre candidații Alianței Dreapta Unită pentru europarlamentarele din vară, potrivit evz.ro

Eugen Tomac a confirmat că Băsescu a hotărât să-și încheie cariera de politician activ odată cu mandatul din Parlamentul European.

„Domnul președinte a anunțat de foarte, foarte mult timp că nu mai face politica activă și, într-un fel, într-un mod absolut natural, știam că nu-și mai dorește o o competiție politică. Nu s-a mai implicat nici în activitatea PMP”, a afirmat Eugen Tomac.

Acesta a spus că l-a sunat pe Traian Băsescu pentru a-i transmite gândurile sale bune, dar că nu a insistat să intre în detalii despre starea sa de sănătate.

„Din nefericire, este în această situație, fiind la spital, dar l-am contactat tocmai pentru a-l asigura că, noi cei care am fost că alături de domnia sa dintotdeauna, rămânem alături și îi dorim multă sănătate. Eu am apreciat că mi-a răspuns. Este un om care are o voce inconfundabilă și întotdeauna e plin de bună dispoziție. De data aceasta, nu era la fel și de aceea n-am insistat. Eram obișnuit întotdeauna să îl aud, indiferent de context, plin de bună dispoziție și cu alt tonus”, a declarat Tomac.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la Marius Tucă:

Cine este George Simion:

Cristela Georgescu, 15 mai 2025:

George Simion la Bruxelles - Tur de forță:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (7)
  • Mircea Dragan 29.01.2024 22:50
    Sa i se face 10 rapeluri ca-i in urma cu ele. Ce dobitos ca s-a vaccinat
  • Tic 30.01.2024 11:57
    Ba,foarte bine ca s-a injectat!
  • Tic 30.01.2024 12:00
    Ba,foarte bine ca s-a injectat!
  • Mircea Dragan 30.01.2024 15:02
    Basescu asta facea pe el continuu. Ca el un erou a muncit pe Biruinta si vai vai vai. A muncit acolo exact 5 ani. Eu ce merit ca am muncit 21 de ani pe petroliere ? Presedinte galactic?
    Da-l in aia ma-sii ca a furat de a rupt (cica vanzari succesive) , si-a bagat fiicele in functii si le-a si blindat bine cu bani, a arso pe Woodrea de plecau securistii spp-isti de rusine de langa usa cabinetului prezidential la cum tipa Woodrea (''bagamiooo, auuuu , ce mare e, etc ) (stiu din sursa sigura), a dat pe o spaguta Petrominul iar la expertiza a iesit prejudiciu 0 asta dupa ce contabila de dinainte constatase ca e de cateva sute de milioane de euro ( acum contabila respectiva e homeless prin gara in constanta), a vandut dreptul de arborare a pavilionului romanesc, etc.
    O javra mai mare nu cred ca a existat in Romania!
    Sa plang de mila lui ? NU! Da-l in ...a ma-suii.
  • Passagero 30.01.2024 19:21
    Hazar-tartar.
  • Tic 30.01.2024 18:09
    Să il trimitem pe alrahat ,sa il puna pe concentrație mare de oxigen!
  • Mircea Dragan 31.01.2024 10:53
    Base-Petrov are nevoie de oxigen d-ala tehnic nu de ala medical. Sudorii autogeni care au tuburi de oxigen tehnic sa i le doneze lui Petrov.
  1. Implicare a cultelor religioase venetice de partea candidatului Sistemului. Ungurii și sași de alte credințe decât cea ortodoxă - catolici, luterani, reformați, unitarieni, evanghelici - îi fac campanie LGBT-istului Nicușor Dan. APEL aplaudat de Baconschi

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  4. COCAINĂ? Un simplu șervețel, sau o pungă cu o substanță albă? Ce se afla pe masa de negocieri a lui Macron, Merz și Starmer, în trenul care se întorcea de la Kiev? VIDEO

  5. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  6. Pălitură de osândă pentru UDMR: Viktor Orban a ascultat de Donald Trump și îl susține pe George Simion, ca lider al suveranismului în Europa: ”În lupta pentru creștinism și suveranitate trebuie să ne sprijinim reciproc” - VIDEO

  7. George Simion dă de pământ cu asasinii mediatici de la UM Digi24 - VIDEO

  8. CE MĂ FAC CU VOI? Articolul-bombă al lui George Simion

  9. Neomarxiștii de la Dexonline, propagandă ilegală pentru Nicușor Dan

  10. Prof. Viorica Bălteanu: PLEAVA NU LUPTĂ PENTRU BANANE

Ultima oră

22:22

CNEWS: GEORGE SIMION, LE DONALD TRUMP ROUMAIN? Liderul AUR face revoluție la televiziunea franceză CNEWS: Trebuie să reveniți la credință și să nu vă mai mutilați copiii cu schimbări de sex. Vă faceți rău singuri. În 50 de ani, Franța nu va mai exista

21:44

George Simion este atacat diferit în Occident față de România: În Europa de Vest ”bau-bau”-ul e că îl admiră pe Trump, în România că e cu Putin. Reproșul e că liderul AUR promite să pună interesul național deasupra tuturor

21:30

Călin Georgescu, nou mesaj puternic pentru români: VOTUL ÎNSEAMNĂ BUCURIE! CURAJ!

20:30

15 mai: 187 de ani de la nașterea lui Nicolae Grigorescu, pictorul național al României și al icoanelor de la mănăstirea Agapia. Eroismul și FRUMUSEȚEA ROMÂNIEI din picturile sale

20:15

Oana Eftime: Cum vor să ne salveze din nou pseudovedetele pe noi, pleava societății

20:00

Părintele Justin Pârvu: SUNTEM UN POPOR DE AUR DAR PREA BUN

19:45

Pentru ce votăm? Pentru libertate, dacă ne mai pasă de ea! Duminică nu este vorba despre George Simion, este vorba despre noi, ca ROMÂNI!

19:34

MAGA se îndreaptă spre Est: candidatul favorit la președinția României valorifică valul naționalist. Reuters recunoaște că George Simion e pe primul loc în sondaje

18:50

Virgiliu Gheorghe: De ce unii tineri urăsc România? De ce sunt intelectualii lași?

18:32

Pe cine recomandă Selly la vot

18:30

Proiect de Lege: Oficiul pentru Protecția Suveranității din Ungaria va putea cerceta ONG-urile cu finanțare străină de tip LGBT-SOROS care vizează distrugerea familiei creștine și a identității naționale

18:00

15 mai: Sfântul Ierarh Iacob Putneanul, mitropolitul Moldovei

17:50

15 mai: Sfântul Cuvios Pahomie cel Mare, întemeietorul vieții mănăstirești de obște

17:25

George Simion: Domnule Hurezeanu, de ce nu sunteți corect? O INCOMPATIBILITATE ABSOLUTĂ: ANDREI MURARU / RADU IOANID ȘI STATUTUL DIPLOMATIC

16:30

Cu cine să voteze o mamă româncă la alegerile din 18 mai 2025. Recomandarea ChatGPT și un video de la Cristela Georgescu