
Foto: Ziarul de Bacău

„Azi dimineață, pe ascuns, s-au demolat Crucile Eroilor Români de la Valea Uzului!
Lupta de-abia acum începe cu adevărat, Eroii noștri nu vor fi lăsați fără cruci!
Sunt în drum spre Valea Uzului!”, a anunțat Mihai Tîrnoveanu de la Calea Neamului și Mișcarea Națională.
Într-adevăr, potrivit presei locale, Constantin Toma, primarul orașului Dărmănești, a trimis noaptea trecută Cimitirul Valea Uzului o echipă, ca să demoleze crucile amplasate în 2019. Presa din zonă susține că aceasta s-ar fi făcut cu buldozerul. Autoritățile din Dărmănești au pierdut procesele intentate de extremiștii păgâni din UDMR.
ACTUALIZARE: Mihai Tîrnoveanu anunță o acțiune comună Calea Neamului - Frăția Ortodoxă:
„Sus capul, români! Dacă 50 de Cruci au fost prea multe, atunci vom ridica 150 de Cruci!
9 iulie, ora 18, la Valea Uzului restabilim dreptatea!”
Detalii de la fața locului: VIDEO MAI JOS
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.
..."Constantin Toma, primarul orașului Dărmănești, a trimis noaptea trecută in Cimitirul Valea Uzului o echipă, ca să demoleze crucile"...
Daca-l chema Attila mai intelegeam, dar sa fii roman (posibil crestin) si sa faci lucrul asta fara nicio strabatere nu inteleg!
Sa-ti versi necazul doar pe unguri, in cazul asta, e deja inutil.
Cinste Domnului Tarnoveanu si Dumnezeu sa-l tina in paza Sa!
Paganii si PAGANISMUL din VESTUL EUROPEI
Paganii care ard oamenii de vii de 5000 de ani traiau in tinuturile din Nord-Vestul Europei, in Insule si Anglia si beligia si Olanda si Scandinavia.
Paganii au venit cu preotii lor BLONZI, care isi tundeau parul asa ca sa lase doar un CERC AURIU in CAPUL lor CHEL in rest.
PAGANII au inceput din anul 385 sa arda ca si CATOLICI oamenii de viu, Prima Ofranda Umana a fost Episcopul Priscilian din Franta si Spania.
Paganii sunt si azi printre noi. Ii vedem bine imbracati. Sunt pusi sefi.
Acum vă rog să cumulați faptele ălora din Ucraina, ce fac ăia cu Biserica lui Hristos, cu ce s-a întâmplat aici, la Valea Uzului! Prigoana a început.
Tăcerea patriarhiei ne demonstrează că nu mai avem de mult patriarh ! Măi, dacă,, preafericitul" Daniel iubește atât de mult muțenia, de ce nu se retrage la o mănăstire? Acolo poate liniștit să - și păstreze votul tăcerii. Acu' nimeni nu - i prost, știm că acest vot al tăcerii nu și l-a luat în fața lui Dumnezeu, ci a ălora cu mistria și compasul. Însă noi mai tragem speranță că se va înțelepți și va vedea că timpul întâlnirii cu Stăpânul Viei nu-i foarte departe.