Un mucenic pe tatami: Judoka descalificat pentru că și-a făcut Semnul Crucii la Jocurile Olimpice

De Ștefan Constantinescu  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


După Novak Djokovic, încă un mare campion sârb suferă persecuții pentru credința sa creștină. 

Judoka sârb Nemanja Majdov a anunțat că a fost suspendat timp de cinci luni pentru că, înaintea unui meci susținut la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris și-a făcut cruce.

Pe contul său de Instagrama oferit amănunte despre condițiile în care a fost pedepsit:

„Acum 15 zile am primit o decizie din partea Federației Internaționale de Judo prin care am fost suspendat timp de cinci luni pentru încălcarea codului său religios.”

Pentru că și-a făcut cruce înainte de a păși pe tatami, lui Majdov i s-a interzis dreptul de participare, vreme de cinci luni, la toate turneele, taberele de antrenament și antrenamentele organizate sub egida federației.

Sportivul sârb arată că a refuzat să prezinte scuze pentru gestul său:

„Nu am vrut să îmi cer iertare pentru botezul meu și cu siguranță nu o voi face niciodată, deși nici măcar nu știam care ar putea fi pedeapsa.”

Majdov nu a uitat să își exprime recunoștința față de ajutorul dat de Dumnezeu pentru realizările sale:

„Dumnezeu mi-a dat totul, atât pe plan personal, cât și în cariera sportivă. El este cel mai important pentru mine, sunt mândru de asta și acest lucru nu se va schimba sub nici o formă. Îl laud și Îi mulțumesc pentru toate...”

El a adăugat că descalificarea este „doar o nouă pagină din carieră și o nouă pagină de viață” și și-a exprimat regretul pentru că judo-ul, ca sport, „a decăzut atât de mult”.

Majdov și-a încheiat postarea, afirmând că toate rezultatele sale de până acum sunt rezultatul binecuvântării lui Dumnezeu:

„Dumnezeu mi-a dat o mare carieră, 7 medalii europene și 3 medalii mondiale. Când am început sportul, am visat să câștig cel puțin o medalie importantă. El mi-a dat mai mult.”

Sârbul a precizat că intenționează să se întoarcă pe tatami:

„Mă voi odihni până atunci, iar apoi mă voi întoarce cu ajutorul Domnului nostru Iisus Hristos la un nou început și la noi victorii.”

Nemanja Majdov a fost unul dintre favoriții competiției olimpice de judo de la Jocurile Olimpice de la Paris – câștigase medalia de argint la Campionatele Mondiale care avuseseră loc cu puțin timp înainte.

Arbitrii l-au declarat însă învins pe Majdov după primul său meci la Paris, însă sârbul nu și-a recunoscut înfrângerea, criticând decizia și pe arbitrii.

Peste câteva zile, el a primit un e-mail de la Federația Internațională de Judo cu un avertisment oficial, în care era informat că a fost demarată o anchetă, dar nu pentru vreun conflict cu arbitrii, ci pentru că a făcut un„gest religios”.

Ancheta s-a soldat cu suspendarea de cinci luni, pe care Majdov a dezvăluit-o pe rețelele de socializare.

Evident că satanismul de la ceremoniile de deschidere și de închidere ale Jocurilor Olimpice nu a scandalizat nici un oficial din lumea sportului.

Însă, pe măsură ce se îngroașă satanismul, se înmulțesc și mărturisirile de credință din arena sportivă. Mărturisirea înseamnă mucenicie. Mai ales când este însoțită de persecuții. Ei sunt noii mucenici ai zilelor noastre.


Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (9)
  • Ionu Hisan 17.09.2024 13:47
    Pe terenurile de fotbal am văzut de atîtea ori semnul crucii și nu s-a sesizat nimeni. O fi un precedent să descurajeze sportivii pe viitor.
  • Passagero 17.09.2024 22:54
    La Paris a fost ceva "special", au montat multe ritualuri demonice, iar semnul Sfintei Cruci i-a ars pe draci care apoi au sarit pe clientii lor si care clienti au luat decizia impotriva sportivului sarb. Tare si frumoasa marturisirea acestuia, ii face cinste si-i bucura pe multi, Sus si pe Pamant.
  • IC XC NI KA 17.09.2024 14:13
    “De aceea va zic aveți încredere că Domnul vă va da putere sa mărturisiți pentru El. Trăim într-o lume anarhica, întreaga clasa politica este vrăjmașă a lui Hristos și slujitoare a răului, de aceea numai simpla noastră viețuire, fără să abdicam de la principiile noastre creștine, este o mărturisire și o mucenicie de zi cu zi.”

    (Interviu realizat cu Părintele Justin Pârvu, de Monahia Fotini, 7 octombrie 2009, extras din nr. 8 al revistei ATITUDINI)
https://www.atitudini.com/2009/10/parintele-justin-parvu-s-a-ajuns-la-apogeul-nihilismului/

    Se îngroașă rândurile ..nu numai clasa politică care face jocul încornoratului ..

    Doamne, miluiește.
  • INJECTIA FINALA 17.09.2024 15:32
    „Dumnezeu mi-a dat totul, atât pe plan personal, cât și în cariera sportivă. El este cel mai important pentru mine, sunt mândru de asta și acest lucru nu se va schimba sub nici o formă. Îl laud și Îi mulțumesc pentru toate...”

    Slava Domnului pentru toate !
  • INJECTIA FINALA 17.09.2024 15:44
    nsă, pe măsură ce se îngroașă satanismul, se înmulțesc și mărturisirile de credință din arena sportivă. Mărturisirea înseamnă mucenicie. Mai ales când este însoțită de persecuții. Ei sunt noii mucenici ai zilelor noastre."

    Pe teren, ca in arena
    Crestinii gladiatori
    Stralucesc ca niste sori

    Pentru satanisti, numai inchisori !
  • UnuOarecare 17.09.2024 16:59
    Dumnezeu este Calea, Adevarul si Viata...fara El totul este desertaciune. Doar o "turma mica" de astfel de oameni care nu se vor lepada de Dumnezeu vor reusi sa reziste pana la sfarsit cu ajutorul Domnului.
    Larga este calea care duce la pierzare si multi sunt pe ea...din pacate :(
  • singur ortodoxia 18.09.2024 19:57
    Vrednic este! Slava Ție Doamne, slava Ție! Dragi creștini, deocamdată primim varianta soft. Adevărata prigoana vine. Și vine cu toată turbarea satanei. Sus sa avem inimile noastre.
  • radugon 19.09.2024 01:22
    Președintele Federației Internaționale de Judo (cel care l-a suspendat pe Majdov) este un român: Marius Vizer.
  • roman ortodox 19.09.2024 19:35
    RUSINE MARIUS VIZER , PRESEDINTELE FEDERATIEI INTERNATIONALE DE JUDO, UN ROMÂN, ORADEAN, CARE TRĂIEȘTE IN BUDAPESTA SI AUSTRIA. RUSINE SI STAFULUI FIJ. CINSTE SÂRBULUI JUDOKAN, UN ADEVARAT CRESTIN ORTODOX! DEMISIA LUI MARIUS VIZER DIN IJF, FIJ
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

Ultima oră

15:32

ȘTIAȚI CĂ Vlad Pascu a fost olimpic la matematică? E bun de președinte

15:04

Atenție, Harap Alb: Să nu faci aceeași greșeală ca acum 35 de ani!

14:44

Ginerele unui torționar al Securității, Victor Rebengiuc, a donat 5.000 de euro lui Nicușor Dan cu condiția să nu fie nominalizat: ”Contribui și eu acolo cu câte ceva”

14:27

Iulian Capsali: Bietul NICUȘOR are o boală din spectrul AUTIST - Asperger

14:09

Ilustrația Zilei: România veselă - cadavrul lui Șora îl susține intens pe Nicușor Dan!...

13:52

Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

13:10

Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

12:39

Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua: ”Matematicianul” știa dinainte întrebările iar staff-ul lui i-a pregătit răspunsurile. Dacă Nicușor Dan este candidatul aflat pe poziția 11, ce rost a avut afișajul Euronews?

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul evanghelist de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități” - DOCUMENT

10:20

Psih. militar Laurențiu Niculescu: Lupta pentru România - între suveranism și neomarxism, fenomenul narcisismului colectiv

09:54

Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

09:18

Se transformă în război total: Armata pakistaneză a lansat atacuri de-a lungul întregii frontiere de vest a Indiei

09:00

Lucian Ciuchiță: România, distrusă pas cu pas: Sărăcia ca proiect de țară

08:50

Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!