Primăria Municipiului București: Nu redeschidem Arena Națională până când nu avem o bază legală. FRF cere ca Primăria Capitalei să-și asume răspunderea redeschiderii

De Răzvan Marinescu  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Purtătorul de cuvânt al PMB Alexandru Ichim a declarat că Arena Națională rămâne închisă, redeschiderea sa urmând să se facă când va exista "o bază legală".

"Primăria Capitalei este proprietarul construcției. Punctul nostru de vedere rămâne neschimbat, nu redeschidem Arena Națională până când nu vom avea o bază legală", a declarat purtătorul de cuvânt al PMB pentru Mediafax.

De asemenea, vineri, PMB a trimis o adresă către ISU București și MAI prin care a cerut să i se prezinte prevederile legale în baza cărora stadionul ar putea fi redeschis.

"Până acum nu am primit niciun răspuns de la ei. Imediat ce vom avea aceste răspunsuri vom da și un punct de vedere oficial", a precizat Ichim.

 Pe 27 martie are loc meciul amical România – Spania, care ar fi trebuit să se joace pe Arena Națională.

Președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a transmis, prin intermediul site-ului oficial al instituției pe care o conduce, o scrisoare deschisă către Primăria Capitalei, pentru a urgenta rezolvarea problemelor și redeschiderea Arenei Naționale pentru meciul cu Spania

În cazul în care Primăria Capitalei va întârzia să răspundă acestei scrisori, Răzvan Burleanu a specificat faptul că Federația Română de Fotbal se va vedea nevoită să acționeze în instanță Primăria Capitalei pentru recuperarea prejudiciului creat, finaciar și de imagine.

Comunicatul integral postat pe site-ul FRF:

"Vă rog să primiți salutările cordiale ale Federației Române de Fotbal însoțite de speranța că situația prezentată mai jos va găsi un ecou în deciziile dvs. administrative.

Am să mă refer la un subiect pe care îl cunoașteți foarte bine datorită mediatizării susținute de care beneficiază: starea Arenei Naționale. După cum bine știți, acest obiectiv major al Capitalei, și nu numai, este închis publicului de aproape 4 luni din cauza lipsei autorizației de securitate la incendiu. Măsura pare de neînțeles în condițiile în care pe această arenă s-a disputat deja o finală de Europa League în 2012, când a trecut de cele mai drastice avizări internaționale. Alte câteva zeci de meciuri s-au disputat pe Arena Națională fără să existe nici cel mai mic incident care să pună în pericol siguranța spectatorilor. Doar în 2015, peste 120.000 de români au participat la cele trei evenimente organizate aici de Federația Română de Fotbal. În ciuda acestor realități, Arena Națională este închisă și astăzi.

În calendarul Echipei Naționale de fotbal a României, revenită după aproape un deceniu în elita fotbalului mondial, prelungirea acestei situații inacceptabile ar priva românii de o partidă istorică pe Arena Națională împotriva Spaniei, campioană europeană en-titre. În plus, pe 3 iunie, exact înaintea plecării tricolorilor spre Euro 2016, românii nu ar mai avea prilejul să își poată susține favoriții la o ultimă partidă acasă.

În rezolvarea acestei situații a venit zilele trecute decizia Camerei Deputaților de a modifica Ordonanța de Urgență nr. 52 din 2015 în sensul stabilirii unui termen de intrare în legalitate pentru obiectivele care funcționează fără autorizație de securitate la incendiu, așa cum este și Arena Națională. Aceste obiective au obligația de a obține aprobarea până la 31 decembrie 2016. În acest răstimp, obiectivele ar urma să funcționeaze pe răspunderea beneficiarului din punct de vedere al asigurărilor măsurilor de securitate la incendii. Sperăm ca Legea de aprobare a OUG să primească cât mai curând votul final și să poată pleca spre promulgare.

Cu convingerea că și Președinția României va aprecia necesitatea aplicării acestei măsuri tranzitorii, vă informăm că Federația Română de Fotbal își va asuma răspunderea pentru siguranță în caz de incendiu în organizarea evenimentelor sportive pe acest stadion. Vom aplica același plan de pregătire cu succes a evenimentului ca și până acum și vom ține cont și de noile recomandări ale autorităților, dacă vor exista.

Menționăm și faptul că Ministerul de Interne și toate instituțiile abilitate s-au angajat deja că vor contribui la asigurarea securității spectatorilor:
o Jandarmeria va institui un filtru special de control pentru materialele pirotehnice și va asigura asistență în interiorul stadionului în caz de urgență
o Pompierii vor avea efective sporite față de alte acțiuni trecute
o FRF nu va vinde numărul maxim de bilete, pentru a putea asigura culoare de defluire. Va spori numărul stewarzilor și îi va instrui suplimentar.

Solicităm Consiliului General al Municipiului București să se alăture inițiativei noastre și să determine Primăria Capitalei să-și asume aceeași răspundere pentru organizarea evenimentelor sportive, în calitatea sa de proprietar al Arenei Naționale. Având în vedere ezitările și inconsecvența Primarului General al Capitalei în privința rezolvării situației Arenei Naționale avem speranța că dvs., prin mecanismul decizional al CGMB, veți suplini indecizia Primarului General printr-o hotărâre de Consiliu.

În sprijinul acestui demers vă prezentăm și un argument de ordin financiar. România a primit în premieră dreptul de găzduire pentru un Campionat European de Fotbal, cel din 2020. Acest succes a fost obținut prin Arena Națională, stadionul unde urmează să se dispute patru meciuri la cel mai mare eveniment sportiv găzduit vreodată de țara noastră. Este de neconceput ca acest stadion, unde s-a desfășurat și o finală Europa League și care a fost acceptat de UEFA printre gazdele Euro 2020 să treacă printr-o astfel de criză, lungită peste măsură, care creează incertitudine și, implicit, ar putea duce la ridicarea dreptului de organizare al competiției.

Veți înțelege, desigur, că, în această nedorită situație, Federația Română de Fotbal se va vedea nevoită să acționeze în instanță Primăria Capitalei pentru recuperarea prejudiciului creat, finaciar și de imagine. Nu suntem în măsură să evaluăm și prejudiciile create pentru Capitala României însăși, dar suntem convinși că și acestea ar fi considerabile.

În așteptarea unei soluții raționale de redeschidere a Arenei Naționale pentru beneficiul tuturor românilor, vă doresc să aveți curaj și inspirație în luarea unei decizii necesare".

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (0)
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  4. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  5. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  8. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  9. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

  10. FEAR FACTOR 2

Ultima oră

19:30

UNTOLD, festivalul satanist aprobat de Nicușor Dan în București, mituiește alegătorii. Ion Cristoiu: Ar trebui arestați!

23:10

Profesorul Ilie Bădescu: CARE EUROPĂ?

22:30

SPAȚIUL MIORITIC - de Lucian Blaga (9 mai 1895 - 6 mai 1961)

21:15

Acad. Florin Constantiniu: 9 mai 1945? În România, nimic de sărbătorit

20:00

Pălitură de osândă pentru UDMR: Viktor Orban a ascultat de Donald Trump și îl susține pe George Simion, ca lider al suveranismului în Europa: ”În lupta pentru creștinism și suveranitate trebuie să ne sprijinim reciproc” - VIDEO

19:50

Un adevărat cavaler! Nicușor Dan își dă la o parte concubina pentru a fi primul în fața camerei - VIDEO

19:40

Patrick André de Hillerin: Nicușor Dan refuză să comunice numele donatorilor săi din precampania electorală

18:23

Adrian Onciu: Marile puncte de divergență ale celor doi finaliști

18:00

BEC și AEP ar trebui să investigheze DEZBATEREA ARANJATĂ de la Euronews. Boala OCULTEI din spatele lui Nicușor Dan. George Simion: Voi pune interesele României pe primul loc. TEMELE fierbinți: AVORT, LGBT, BANI, UCRAINA, RĂZBOI - Analiza ActiveNews

17:30

A început conferința "Dragostea dintre părinți și creșterea armonioasă a copiilor" - VIDEO ÎN DIRECT

17:17

Un celebru artist a anunțat că suferă de cancer în stadiul 4, la 46 de ani

16:00

9 mai: ZIUA INDEPENDENȚEI ROMÂNIEI. Discursul integral al lui Mihail Kogălniceanu

15:32

ȘTIAȚI CĂ tânărul criminal Vlad Pascu a fost OLIMPIC LA MATEMATICĂ? E bun de președinte?

15:04

Atenție, Harap Alb: Să nu faci aceeași greșeală ca acum 35 de ani!

14:44

Ginerele unui torționar al Securității, Victor Rebengiuc, a donat 5.000 de euro lui Nicușor Dan cu condiția să nu fie nominalizat: ”Contribui și eu acolo cu câte ceva”