VIDEO Un agricultor din Nebraska le-a închis gura lobbyiștilor fracturării hidraulice:Bea cineva din această apă?

De Luciana Pop  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


În timpul unei audieri in fața unei Comisii a Conservării Petrolului și Gazelor din Nebraska, unul dintre localnici i-a lăsat fără replică pe cei care participau la discuții. În fața membrilor comisiei, susținători ai fracturării hidraulice, agricultorul american i-a invitat politicos să bea apă contaminată prin fracking, controversata metodă de extragere petrolieră a gazelor de șist, informează sit-ul Raw Story.

P] Razboiul sfarsitului lumii – Mario Vargas Llosa – comanda online

Întreg episodul a fost publicat pe YouTube. Agricultorul James Osborne și-a folosit cele trei minute pe care le avea alocate pentru a-și susține cauza în fața comisiei, pentru a arăta reziduurile rămase în urma folosirii substanțelor chimice din fluidele utilizate pentru fracking. Bărbatul le-a pus lobbyiștilor apă in pahare, în care a turnat amestecul de substanțe chimice utilizate la fracturarea hidraulică.

Bea cineva din această apă”, s-a adresat Osborne membrilor comisiei, arătându-le apa contaminată. ”Da sau nu?”, a continuat americanul, în liniștea așternută în sală, printre adepții fracturării hidraulice.

Nu vreți să răspundeți la nicio intrebare? E, atunci răspunsul meu ar fi NU. Nu vreau ca o asfel de apă să fie în statul nostru în zilele următoare. Nu mai există dubii că apele noastre vor fi contaminate”, a spus agricultorul american.

După ani de polemici și tergiversări, în SUA Oficiul pentru administrarea terenurilor a stabilit că firmele care explorează sau extrag gaze si petrol de șist trebuie sa declare ce substanțe utilizează, să îndeplinească toate standardele de profil și să asigure eliminarea în siguranță a apelor contaminate folosite in fracturarea hidraulică.

[embed]https://youtu.be/m0HL4L6Pa-4[/embed]
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (11)
  • Viorica Bălteanu 30.03.2015 22:23
    Inteligentul gest generos a fost respins de nerecunoscătorii rechini… Vai, vai, vai, să nu guste ei din bunătatea de otravă hărăzită populaţiei din zonă... Felicitări omului isteţ, care i-a făcut knockaut pe nesăţioşii amatori de averi pe spinarea oamenilor obişnuiţi, însă tot mai conştienţi de rosturile adevărate ale vieţii lor, ale vieţii celor dragi, ale naturii înseşi! ...
  • thirteen 30.03.2015 22:57
    Pacat ca omenirea isi canalizeaza eforturile in chestii de rahat.Nu se doreste decat sa se secatuiasca Tera...sa-i polueze atmosfera...pentru castigurile unui grup restrans de oameni...declanseaza conflicte pentru petrol...blahhh. Daca numai o parte din ei si din banii pompati in telefoane mobile cat mai sofisticate si tablete ar merge spre a folosi energia solara (cea mai faina forma de energie...parerea mea) si a o face cat mai ieftina (ca e gratuita ce naiba,doar trebuie convertita eficient) in cativa ani motoarele cu ardere interna ar fi istorie...incalzirea locuintelor cu lemne sau carbuni sau gaz...la fel.Asa-i omul...pana nu-i ajunge cutitul la os ...nu ia masuri. Pacat.
  • Cristi 31.03.2015 11:06
    Pai cat ar pierde industriile in cazul asta? Nu se doreste decat mentinerea sau marirea profitului. Nimeni nu vrea sa secatuiasca Terra, dar se gandeste ca "Lasa, ca incepand cu generatia urmatoare o sa se faca ceva. Mai fac si eu profit 20 de ani, acolo..."
  • thirteen ► Cristi 31.03.2015 11:18
    Ai dreptate....cu aceasta ocazie am vazut ca ai scris corect Terra si eu gresit...scz...cred ca e de la joc...am intrat sa vad cum e si...scz again.
  • anonim29 31.03.2015 09:27
    Daca torni intr-un pahar, in apa, ulei de masina sau motorina, pesticidele sau ingrasamintele chimice folosite in agricultura, ar trebui sa putem sa bem apa? In urma oricarui proces tehnologic nu este indicat de baut apa uzata. De aici pana a generaliza ca in urma exploatarii gazelor de sist apa va fi poluata peste tot in lume unde va fi folosita fracturarea hidraulica mi se pare exagerata. Sunt foarte multi factori de luat in seama. Depinde de fiecare zona in parte si in absolut in urma oricarei activitati de la minerit, la industria chimica si agricultura etc. exista un anumit risc pentru poluarea apei. Acesta poate fi diminuat prin luarea unor masuri de prevenire, studii de fezabilitate bine elaborate, investitii in echipamente de ultima generatie si sunt riscuri pe care trebuie sa le asumam pentru ca nu putem trai doar din agricultura, IT, comert si finante. Avem nevoie de energie
  • thirteen 31.03.2015 10:20
    "Avem nevoie de energie"...DE ACORD....Dar avem ....de la soare...si e super buna...Ziceam doar ca daca cercetatorii ar avea doar o parte din fondurile care sunt alocate acum ca sa dezvoltam mobile cat mai sofisticate (sau tablete) cred ca lucrurile ar merge mult mai rapid.Asa cum lucrurile au evoluat in scurt timp acolo unde au fost bani...acum 10 ani o baterie de mobil de 4000mA ne rupea buzunarul...acum...
  • anonim29 ► thirteen 31.03.2015 12:40
    Din pacate si in cazul bateriilor tot la resurse ajungem. De unde facem rost de atat Litium necesar pentru crearea lor? De aceea sunt foarte scumpe, iar atunci cand devin inutilizabile sunt foarte toxice. Sunt de acord cu folosirea panourilor electrice si a turbinelor eoliene acolo unde este fezabil (daca nu ai vant nu are sens sa amplasezi un camp de turbine eoliene), dar momentan nu pot acoperi tot necesarul energetic. Suntem 7 miliarde de oameni iar populatia este in continua crestere. Imagineaza-ti ce suprafata ar trebui acoperita cu panouri solare ca toata energia sa survina de aici. Si energiile verzi au dezavantajele lor. Pentru caldura iarna momentan avem nevoie de gaz si o sa ne dam seama de asta abia cand nu o sa mai avem si o sa cumparam de la altii la suprapret. Tot ce vreau sa spun este ca s-a creat o isterie si o teama totala inutila cu exploatarea resurselor de orice gen. Ca orice alta activitate realizata de om, aceasta poate avea un impact asupra mediului. Si prin poate inseamna ca nu trebuie sa aibe, daca exploatarea este realizata ca la carte
  • thirteen ► anonim29 31.03.2015 13:00
    Comparatia cu bateria am facut-o doar pentru a exemplifica faptul ca cercetarea in acel domeniu a dus la progrese remarcabile...sunt sigur ca prin cercetare in domeniul panourilor electrice (si pentru asta trebuie bani si "creiere" bine platite ...cel putin la fel de bine platite ca si in domeniul smaturilor) s-ar ajunge probabil ca un panou de 2 mp care acum produce 1KW (e doar exemplu...nu stiu cat produce) in timp sa ajunga sa produca 100kw. Si tocmai asta vroiam sa subliniez ,ca banii multi merg acum pentru produse "la moda"...acolo-s salariile mari...fonduri nelimitate pentru cercetare-dezvoltare....
  • thirteen ► anonim29 31.03.2015 13:32
    Revin la problema banilor in cercetare...cati dintre noi oare nu viseaza (eu sigur da) la o casa complet independenta energetic mai ales cand aflu ca de fapt doar 29% din factura de curent este "consumul" si restul taxe (de transport..distributie...accize....) si doar 49% din factura de gaz este "consum"...Citeam in 2012 (acum am recautat articolul de atunci) ca un grup de studentii bucuresteni de la Arhitectură, Construcţii şi Politehnică au format o echipa ca sa concureze la concursul international "Solar Decathlon" si ca sa aiba bani sa-si faca proiectul (o casa complet independenta energetic PRISPA) au vandut prin licitatie anticipata casa (care a intrat in posesia proprietarului dupa expunerea ei la Madrid) cu suma de 70000E
    No...astia da bani investiti cu cap...
  • anonim29 ► thirteen 01.04.2015 12:07
    Uitati ce am gasit:
    http://www.anpm.ro/documents/19877/2492703/CP_Anunt_competitie_Zayed_Future_Energy_18+feb+2015.pdf/2d34412e-5a42-47f1-b020-12c5221538dd
    Puteti sa participati la acest concurs cu initiativa dumneavoastra sau puteti sa dati mai departe daca cunoasteti pe cineva interesat. Si eu sper sa particip cu o lucrare. Mai exista si alte competitii de acest gen si companii interesate de aceste initiative si exista deja multi cercetatori atat in Romania cat si in strainatate care se ocupa cu dezvoltarea panourilor solare si utilizarea resurselor regenerabile.
  • Ciprian 31.03.2015 13:52
    Pe dl. 'anonim29' ignorati-l, dansul lucreaza la Prospectiuni SA, firma dl. Tender care cu asta se ocupa. Deci este foarte obiectiv.
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  4. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  5. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  8. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  9. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

  10. FEAR FACTOR 2

Ultima oră

00:30

Cine pune ștampila pe satana pune și satana ștampila pe el

23:10

Profesorul Ilie Bădescu: CARE EUROPĂ?

23:00

Mihai Tîrnoveanu: Ziua Independenței. Călin Georgescu. George Simion

22:30

SPAȚIUL MIORITIC - de Lucian Blaga (9 mai 1895 - 6 mai 1961)

22:00

LA MULȚI ANI, TZA - ȚUCA ZBÂRCEA & ASOCIAȚII! NO. 1 LA 20 DE ANI!

21:15

Acad. Florin Constantiniu: 9 mai 1945? În România, nimic de sărbătorit

20:00

Pălitură de osândă pentru UDMR: Viktor Orban a ascultat de Donald Trump și îl susține pe George Simion, ca lider al suveranismului în Europa: ”În lupta pentru creștinism și suveranitate trebuie să ne sprijinim reciproc” - VIDEO

19:50

Un adevărat cavaler! Nicușor Dan își dă la o parte concubina pentru a fi primul în fața camerei - VIDEO

19:40

Patrick André de Hillerin: Nicușor Dan refuză să comunice numele donatorilor săi din precampania electorală

19:30

UNTOLD, festivalul satanist aprobat de Nicușor Dan în București, mituiește alegătorii. Ion Cristoiu: Ar trebui arestați!

18:23

Adrian Onciu: Marile puncte de divergență ale celor doi finaliști

18:00

BEC și AEP ar trebui să investigheze DEZBATEREA ARANJATĂ de la Euronews. Boala OCULTEI din spatele lui Nicușor Dan. George Simion: Voi pune interesele României pe primul loc. TEMELE fierbinți: AVORT, LGBT, BANI, UCRAINA, RĂZBOI - Analiza ActiveNews

17:30

A început conferința "Dragostea dintre părinți și creșterea armonioasă a copiilor" - VIDEO ÎN DIRECT

17:17

Un celebru artist a anunțat că suferă de cancer în stadiul 4, la 46 de ani

16:00

9 mai: ZIUA INDEPENDENȚEI ROMÂNIEI. Discursul integral al lui Mihail Kogălniceanu