Un jurnalist de la Digi24 s-a trezit fără emisiune din cauza unui subiect sensibil: extremismul maghiar

De Tudor Matei  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Emisiunea "Săptămâna sub lupă" a dispărut din grila postului Digi 24. Realizatorul Tudor A. Otulescu a fost luat la întrebări după ce a realizat o emisiune despre un subiect sensibil, extremismul maghiar. Într-un interviu pentru site-ul Reporter Virtual, Tudor A. Otulescu povesteşte cum a ajuns să plece de la postul de ştiri patronat de Zoltan Teszari.

"Timp de 9 luni am făcut emisiunea “Săptămâna sub lupă”. Fără politică editorială, fără comenzi. Simplist vorbind, pur şi simplu, ce-mi trecea prin cap, aia făceam la televizor. Până la urmă, era o emisiune retrospectivă, de sâmbătă după-amiază. Şi m-am gândit că oamenii sunt sătui de o săptămână plină de sânge pe ecrane. Sau de hepatită, cum vrei s-o iei. În fine, am considerat că evidenţele pot fi amendate şi într-un mod mai relaxat, fără a deveni penibili. Şi am încercat, acolo unde subiectele permiteau, să aduc în dezbateri oameni care, la prima vedere, nu prea aveau nimic în comun. Şi de multe ori mi-a ieşit ce mi-am propus: să arăt şi alte unghiuri din care sunt văzute problemele (vezi audienţele). Şi cum spuneam, 9 luni, nimeni din redacţie nu m-a întrebat de sănătate: ce faci în emisiune, ce invitaţi ai, despre ce vorbeşti, ce materiale bagi? Nimic. Nici măcar după emisiune nu aveam niciun comentariu. Nici de bine, nici de rău. În fine… Şi-a venit “fatidica” zi de 17 august. Cu un week-end înainte, adică exact după emisiunea mea anterioară, a început scandalul cu Vona Gabor, Yobbik şi extremismul maghiar. Iar eu am decis că este un subiect de discutat. Nici prin cap nu mi-a trecut ce va urma. Atenţie! Mai făcusem emisiune despre maghiari, autonomie, etc. Şi chiar mai dură. Ca să ne-nţelegem, nu am ocolit niciodată subiectul, chiar lucrând la Digi24. Bref. I-am invitat în platou pe Florian Bichir şi pe Dan Boanţă. Iar prin telefon, Aurel Vainer, Valeriu Tabără, Bogdan Diaconu şi Peter Ekstein-Kovacs. Materialele erau cu ştirile săptămânii: declaraţiile lui Vona Gabor, Traian Băsescu, Titus Corlăţean, Victor Ponta, etc. Totul a mers ca uns până în ultimele cinci minute ale emisiunii când, după un calup de materiale cu declaraţii, Peter Ekstein-Kovacs explodează că nu se aştepta la o asemenea emisiune la Digi24 şi că nu l-am lăsat să vorbească. Eu cu Bichir şi cu Boanţă, ne uitam unii la alţii şi nu pricepeam ce se întâmplă, mai ales că Ekstein-Kovacs a vorbit cât a vrut. Şi ce-a vrut. Se termină emisiunea şi plec din Bucureşti. Iar duminică, cumva tangenţial, îmi ajunge la urechi că ar fi ieşit discuţii după emisiune. Fără ca pe mine să mă sune cineva din conducerea postului! Şi din exces de zel, mă întorc în Bucureşti. Iar luni, mă prezint la post să văd ce naiba s-a întâmplat. Din respect pentru mine, pentru anumiţi oameni şi pentru faptul că până atunci lucrurile au fost ok, nu voi povesti nemerniciile din acea zi ale unui individ cu “funcţie” (oricum, n-o mai are; s-a vindecat)! Pe scurt, decizia conducerii a fost seacă: “ţi-am suspendat emisiunea!” Aşa, dintr-o dată!!! Motivul: invitaţii nu cadrează cu conceptul Digi24! Asta în condiţiile în care toată lumea ştia, încă de vineri, cine sunt invitaţii… Concluzia? Trăgeţi-o voi. Eu, o am pe a mea. Şi, imediat, le-am pus demisia pe masă! Deh! Coloana vertebrală, bat-o vina! Încă mă semnez Otulescu, nici Cretinescu, nici Lingirescu! Asta-i povestea!

Până în 17 august, aş fi băgat mâna-n foc pentru independeţa editorială a Digi24. Acolo, mie nu mi-a cerut nimeni nimic! Chiar dacă prin redacţie curgea un fin curent… Acum, după păţania mea, nu ştiu ce să mai spun. Nu cred în întâmplări… pleznite din coincidenţă :))) Despre restul? Cred că este evident. Vrei să-l auzi înjurat pe Băsescu, ştii unde să dai. Vrei să-l vezi spurcat pe Ponta? Nimereşti butonul din prima. Vrei un post dizident? Clik pe roşu… Vrei chiloţi, nunţi ţigăneşti, fufe pe tocuri de 20 şi buze botoxate… iar e simplu. Dar ăla nu e jurnalism. E prostituţie organizată! Nu-mi judec colegii. Pe unii îi cunosc bine. Chiar sunt jurnalişti buni, culţi, cu stil. Dar, unde să presteze? Ce să facă? În piaţa asta, a presei, se pot muta doar de la o matroană la alta. Şi ăsta a fost unul dintre motivele care m-au făcut să mă gândesc şi mai mult la conceptul Independenta.net. Aici, nu constrângem pe nimeni! Dar, vrem să deranjăm! Să-i deranjăm pe ăia care cred că pot controla totul, care dau legi ca să ne bage pumnu-n gură! În plus, on-line-ul câştigă tot mai mult teren. Am prieteni care nu au televizor în casă. Şi sunt foarte, foarte bine informaţi!", a spus  Tudor A. Otulescu.

Reţeaua RCS-RDS este implicată zilele acestea într-un alt mega scandal referitor la retransmisia postului Eurosport. După ce postul Eurosport a achiziţionat drepturile tv pentru Premier League, firma de cablu a început boicotul. Trebuie amintit faptul că RCS-RDS deţine trei posturi tv cu profil sportiv, iar Eurosport ar fi devenit o concurenţă serioasă odată cu transmisia celui mai puternic campionat de fotbal din lume.

Ce s-a întâmplat sâmbătă, 21 decembrie. Pe canalul Eurosport se difuza meciul dintre FC Liverpool şi Cardiff City. Din minutul 44 al meciului, transmisia s-a întrerupt brusc şi telespectatorii arondaţi la companiile de cablu RCS/RDS şi Dolce nu au mai putut urmări meciul de fotbal, ci o competiţie de schi ce avea loc în Elveţia. Chiar dacă nimeni nu o spune direct, cele două companii au întrerupt transmisia pentru a nu face concurenţă meciurilor Concordia Chiajna - Viitorul Constanţa şi Astra Giurgiu - Steaua, difuzate de Digi Sport şi Dolce Sport.  Ceea ce s-a crezut că este doar ceva temporar, s-a prelungit însă, şi cele două companii nu au transmis nici următoarele meciuri din Premier League de sâmbătă şi duminică după-amiază. Practic meciurile din campionatul englez au fost văzute pe Eurosport 1 doar de abonaţii UPC şi de abonaţii altor societăţi de cablu de anvergură mai mică.

RCS-RDS a decis în urmă cu un an să scoată din grila de programe retransmise prin satelit posturile Antena Group. Posturile Discovery au dispărut cu totul, după ce reţeaua de cablu a înfiinţat programe asemănătoare.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (0)
  1. George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

  2. NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

  3. Radu Cristescu - PSD: 10 motive pentru care nu-l votez pe Nicușor Dan!

  4. SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

  5. Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!

  6. Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

  7. Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua, cei ce vor să înțeleagă

  8. DOCUMENTE: Casele de avocatură care au contracte de peste 11.000.000 de euro cu Primăria Capitalei condusă de Nicușor Dan, deși Aparatul Juridic al Primăriei are peste 80 de angajați. DEZVĂLUIRE CETĂȚEANUL.NET

  9. Ion Cristoiu: Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, trebuie anchetat penal pentru abuz în serviciu

  10. A ÎNCEPUT! VIDEO: Firul nevăzut al serviciilor secrete la 6 luni de la anularea alegerilor. Col. (r) SRI Ion Dedu dezvăluie ițele ședințelor CSAT și CCR care au produs lovitura de stat constituțională. Noi documente decriptate la ActiveNews

  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. Peninsula Iberică este noul Wuhan?

  4. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  5. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  8. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  9. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  10. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

Ultima oră

15:04

Atenție, Harap Alb: Să nu faci aceeași greșeală ca acum 35 de ani!

14:44

Victor Rebengiuc a donat 5.000 de euro lui Nicușor Dan: ”Contribui și eu acolo cu câte ceva”

14:27

Iulian Capsali: BIETUL NICUȘOR...

14:09

Ilustrația Zilei: România veselă - cadavrul lui Șora îl susține intens pe Nicușor Dan!...

13:52

Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

13:10

Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

12:39

Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua, cei ce vor să înțeleagă

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități”

10:20

Psih. militar Laurențiu Niculescu: Lupta pentru România - între suveranism și neomarxism, fenomenul narcisismului colectiv

09:54

Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

09:18

Se transformă în război total: Armata pakistaneză a lansat atacuri de-a lungul întregii frontiere de vest a Indiei

09:00

Lucian Ciuchiță: România, distrusă pas cu pas: Sărăcia ca proiect de țară

08:50

Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!

08:40

Ion Cristoiu: Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, trebuie anchetat penal pentru abuz în serviciu