ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!
Armata siriană a distrus în zona rurală Lattakia doua depozite de materiale explozive, arme și rachete. Conform agenției SANA aceste arme aveau ca țară de proveniență Arabia Saudită, Libia, Tunisia și Irak.
Agenția SANA precizează de asemenea că unități ale armatei siriene au anihilat mai multe grupări înarmate în Al-Sharoura, Al-Rawda, Zahia și Al-Sawda, o parte dintre combatanți fiind din Arabia Saudită, Qatar și Cecenia.
Președintele sirian Bashar al-Assad a declarat la Damasc că dorește ca Siria să coopereze cu Iranul, în scopul ”luptei împotriva extremismului și terorismului”. Assad a condamnat școala musulmană de gândire Wahhabi care ar reprezenta o amenințare globală, nu doar la adresa Iranului și Siriei , a precizat agenția SANA.
Regimul lui Assad aparține din punct de vedere religios grupării musulmane alawite, o ramură a musulmanilor șiiți. De asemenea Iranul este condus de un regim șiit. Wahhabismul este o ramură conservatoare a islamului sunnit, monarhia Arabiei Saudite fiind cel mai puternic susținător al acesteia.
Donează pentru ActiveNews!
ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.
Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.
ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.
De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.