Revoluția neo-marxistă proclamă: „Există 6 sexe biologice!”

De Ștefan Constantinescu  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Parlamentarul James Talarico a făcut această afirmație în cadrul unei audieri în cadrul Comisiei de Educație Publică pe marginea legii 4042.

Actul normativ dorește să interzică elevilor transgenderi participarea la competițiile sportive ale fetelor.

Talarico, fost profesor de Engleză, l-a întrebat pe promotorul legii, Republicanul Cole Hefner, câte sexe există. Hefner a răspuns: două.

„Legea pare să considere că sunt două”, a spus Talarico, care este și posesorul unui master în Educație Politică la Universitatea Harvard.

„Lucrul de care aș dori să fim cu toții conștienți este că știința modernă recunoaște în mod evident că sunt mult mai mult decât două sexe biologice. În realitate, sunt șase, ceea ce, să fiu sincer, d-le reprezentant Hefner, m-a uimit și pe mine”, a continuat Talarico, citat de Washington Times.

El a mers mai departe, explicând că există „șase sexe biologice foarte comune”, bazate pe cromozomii X și Y: nu doar XX (femeie) și XY (bărbat) ci și X, XXY, XYY și XXXY.

„Realitatea este că, din punct de vedere biologic, din punct de vedere științific, sexul reprezintă o varietate de realități, și adesea poate fi foarte ambiguu”, a explicat Talarico asistenței stupefiate.

Replica a venit de la Beth Stelzer, președinta mișcării Save Women’s Sports (Salvați Sporturile Feminine). Aceasta a citat studii științifice pentru a dovedi evidența: „că avantajul masculin este imuabil (în sport) și că, în realitate sunt două sexe. Ele sunt dimorfice: XX, XY.”

„Celelalte «sexe» menționate sunt tulburări ale dezvoltării sexuale și sunt variante ale cromozomilor XX sau XY”, a afirmat Stelzer. „Sunt tulburări masculine sau feminine.”

 

 

Afirmațiile lui Talarico au iscat o furtună de comentarii pe rețelele sociale.

Comentatorul politic conservator Dinesh D’Souza a postat pe Twitter că „singurul lucru evident aici este stupiditatea acestui om”.

Cu toate acestea, în plină revoluție progresistă, ideea existenței mai multor sexe biologice a luat amploare în ultimii ani.

Oficiul Studentului BGLTQ (bisexuali, gay, lesbiene, transgenderi, travestiți) de la Harvard a publicat în 2017 un ghid în care se arată că „există mai mult decât două sexe”.

Iar platforma media Mashable a publicat în 2018 un articol cu titlul: „Administrația Trump afirmă că sunt două sexe. Știința spune că greșește.”

Talarico nu a citat surse, însă o afirmație asemănătoare era făcută încă din 2013 pe blocul investitorului Joshua Kennon, cu titlul „Cele mai comune 6 sexe biologice la om”.

Spitalul de Copii din Colorado arată că „variațiile cromozomiale XY” apar „din cauza problemelor cu formarea spermei sau ovulului unuia dintre părinți”. Copiii născuți cu asemenea variații pot avea tulburări de sănătate și caracteristici fizice diferite.

„Masculii cu un cromozom X în plus au în mod normal testicule mici și prezintă o dezvoltare puberală întârziată sau incompletă din cauza nivelului scăzut de testosteron”, arată site-ul spitalului.

„Fetele cu sindromul Turner (un singur cromozom X) pot avea înălțimea mică, gâtul lat, un piept mai mare și al patrulea deget mai scurt.”

Tech Interactive, un proiect sprijinit de departamentul de genetică de la Stanford School of Medicine, arată că studiile „nu sugerează că persoanele care prezintă aceste diferențe sunt mai susceptibile de a fi transgenderi”.

„Ca regulă generală, dacă cineva are un cromozom Y, indiferent de numărul cromozomilor X sau Y, are părțile corpului unui băiat. Dacă cineva are un cromozom X, el are părțile corpului unei fete”, arăta Kim Zayhowski, profesoară de genetică într-un articol din 2017.

Asemenea diferențe între cromozomii sexuali se produc la circa 1 persoană din 1600, a mai spus ea.

„Important este că a avea diferențe între cromozomii sexuali nu înseamnă că cineva este un transgender”, a precizat Zayhowski. „Deoarece, amintiți-vă, a fi transgender are mai mult de a face cu ceea ce simte cineva.”

Cu alte cuvinte, este o problemă psihică nu fizică.

Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (8)
  • Radu Comsuta 26.04.2021 23:36
    Dacă luăm matematic niște combinări de xxxx luate câte y, poate rezulta și 20 de genuri...
  • Lykon 27.04.2021 07:22
    Dupa 50 de ani de ingestie de anticonceptionale sau tratamente proconceptive care dau un numar anormal de gemeni, de hrana modificata genetic, de tratare a bolilor cu medicatie cu un pomelnic de efecte secundare si adverse, de poluare a apei, aerului si solului cu o varietate de substante toxice (nu cu CO2!), si aproape 30 de ani de "imbaiere" in radiatii EMF/microunde e de mirare ca nu ne-am transformat inca intr-o cu totul alta specie.
    Studii recente constata ca exista un numar in crestere de disfunctii si afectiuni endocrine printre care sterilitatea ocupa un loc alarmant. La barbati se constata o reducere a numarului de spermatozoizi, o vascozitate crescuta a spermei care reduce motilitatea spermatozoizilor precum si disfunctii erectile. Drept care, ca remediu, bigPharma a aruncat pe piata pilula albastra. Mai mult, recent se constata o reducere a dimensiunii testiculare si a penisului. La femei, pierderile de sarcaina sunt frecvente ca si nasterea unor copii cu diverse afectiuni, diformitati si handicapuri; de asemenea, menopauza precoce, varsta instalarii acesteia a coborat acum pana pe la 35 de ani!
    Spre multumirea promotorilor depopularii planetei si a fuziunii om-masina/transhumanismul.
  • UN_OM 27.04.2021 08:18
    ' Să-i prostim pe proști', homosexualitatea este consemnată de istorie , fenomenul LGBTQ este o găselniță care a apărut recent pentru a justifica fanteziile sexuale a unor dezaxați bogați care se vor a fi priviți drept normali de către majoritate. Ideea a fost preluată de către 'dezaxații lumii' pentru 'spălarea creierelor', prin așa numita identitate de gen, evoluția urmând a se face, în timp, artificiial, (vezi cercetările israeliene pentru crearea uterului artificiall) , care să nu aparțină strict ființei iumane așa cum se întâmplă acum .
  • Enya 27.04.2021 12:08
    Domnule Lazar,

    Nu mi-o luati in nume de rau, dar nu mai folositi acest cuvant depreciativ ca sa va exprimati o parere. De ce?

    1) In primul rand, pentru ca si homosexualii sunt oameni care au dreptul la demnitate, viata in demnitate!
    2) Nu homosexualii sunt cei care vor distrugerea lumii, ei doar sunt folositi, se vorbeste si se actioneaza in numele lor fara sa li se ceara acceptul. Situatia lor este manipulata de reptilele adevarate (prin marionetele platite care apar in mass-media permanent, de elita mituita etc), de oculta progresista satanista care prin ei vrea sa implementeze ideologia de gen in lume (nu homosexualii cer asta!), una dintre conditiile instalarii NWO si a sclavagismului fiintei umane. Neomarxismul (progresismul) anihileaza si fiinta umana, si normalitatea pe pamant.
    3) Vorbind asa despre ei, le dati apa la moara asa-zisilor lor aparatori de a-i pune la zid pe toti cei care vor normalitate in societate pe motiv ca heterosexualii le fura drepturile homosexualilor, deci nu respecta statul de drept si democratia.
    4) Pareti selectiv, discriminator, fascist, habotnic, exact ca nazistii si dictatorii pe care ii dispretuim ca ne incalca drepturile si libertatile fundamentale.
    5) Si eu sunt totalmente impotriva identitatii de gen si a progresismului satanist, dar daca ne-am sustine parerile in acest mod agresiv si separatist, nu am face decat sa le dam putere satanistilor adevarati care vor o lume intoarsa cu fundul in sus, cu ideea de Familie distrusa complet, cu aberatii legiferate pe post de normalitate etc.
    6) Si nu in ultimul rand, este un cuvant urat, care nu face cinste unui om superior, educat.

    p.s. Ca sa nu fiu inteleasa gresit, homosexualii (si toata pleiada de sub umbrela lgbtq+) au fix aceleasi drepturi si libertati ca heterosexualii (au dreptul la vot, la educatie, la proprietate, de deplasare, de constiinta, de alegere, de libertate a cuvantului, de a ocupa absolut orice functie sau demnitate publica, de a iubi pe cine doresc etc), deci nu pot cere ceva ce au deja si nici nu pot minti ca li se incalca vreun drept!

    Insa, cerinta de a se casatori si a infia copii, NU, NU ESTE UN DREPT, pentru ca este un privilegiu care nu poate apartine decat acelora care chiar pot naste copii, ceea ce se intampla numai cuplului mama-femeie + tata-barbat care doar in aceasta formula poate aduce pe lume un copil!

    Atata vreme cat homosexualii nu pot face copii, nici nu au dreptul de a le fura, prin legi si Constitutii modificate aberant, conventia sociala denumita “casatorie” pe care o indeplineste doar o categorie de oameni, heterosexualii, pentru ca, repet, doar ei pot realiza cea mai importanta conditie a acestui contract, si esentiala pentru perpetuarea speciei si continuitatii vietii pe Pamant, si anume conceperea si nasterea unui copil. Homosexualii pot sa-si faca orice alt tip de contract doresc intre ei, dar acesta, cel al casatoriei, apartine numai si numai heterosexualilor! De aceea, definitia casatoriei din Constitutie, da, trebuie modificata pentru ca oricand, o dictatura sau o majoritate parlamentara poate legaliza anormalitatea drept normalitate!

    Atata vreme cat doar prin formula mama-femeie + tata-barbat se poate naste un copil, deci se duce mai departe viata pe Pamant, nici o alta categorie care nu poate procrea (homosexuali, transgenderi, cisgenderi, queer, pansexuali, non-binari etc), nu poate FURA sau cere sa se foloseasca de statutul de parinte (care ar veni odata cu legiferarea casatoriilor homosexuale prin permiterea adoptiilor) pe care numai cei care nasc, au dreptul de a-l folosi!!

    Copiii trebuie sa fie aparati de societate si Constitutii care trebuie sa le asigure dreptul fundamental de trai normal, a se dezvolta sanatosi fizic, psihic si emotional si a fi educati si iubiti de o mama-femeie si un tata-barbat, nu de o “mama”-barbat si un “tata”-femeie!

    M-am intins cam mult, dar sper ca ati inteles ce am vrut sa scot in evidenta.

    A! Si, da, este necesara si vitala reluarea Referendumului pentru definitia casatoriei dintre un barbat si o femeie! Urgent!
  • Cumulus 28.04.2021 17:44
    Draga Enya!

    Ai dreptate, nu trebuie numiti homalai cand au un nume : bulangii....
    Tata avea o vorba; vorba lunga saracia omului.....du-te la gara fetițo.....
  • Ghita Bizonu' 27.04.2021 13:16
    Ce?
    XYY ar fi un nou .. ce ? Gen? Sex?!!!

    Asta e buna!
    Acum cca 50, de ani se presupunea ca un YY este predispus sa fie maniaco-depresiv si alergic la presedinti SUA pe care dorea sa ii impuste .. asa din manie sau depresie ..

    A si vaz ca se uita "super femieile" adica alea XXX si XXXX.

    A da. Stidii;le au rata ca nu este adevarat ca XYY ar fi mai dispusi sa ucida decat media (nici macar ca toti au alergie la presedinti! ) asa ca nu este neaprata ca sa existe un "cromozom" al LGBT etc
  • Enya 27.04.2021 15:07
    Nu, doar atat. -)
  • NDorin 27.04.2021 21:16
    Știința a ajuns departeeeee! Păi, ce mai așteptați, modificații pe toți genetic, ce mare lucru! Știința știe...
  1. George Simion "l-a făcut ZOB" pe Nicușor Dan - FOTO/VIDEO. Liviu Pleșoianu: Impecabil răspunsul lui Simion legat de CENZURAREA jurnaliștilor LIBERI și a tuturor românilor ale căror opinii nu convin Sistemului!

  2. NU e o lovitură pentru Trump! Primul Papă american la Vatican, Leon al XIV-lea, "e mai rău decât Francisc". "Va pune Biserica Catolică contra lui Trump"

  3. Radu Cristescu - PSD: 10 motive pentru care nu-l votez pe Nicușor Dan!

  4. Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua: ”Matematicianul” știa dinainte întrebările iar staff-ul lui i-a pregătit răspunsurile. Dacă Nicușor Dan a fost candidatul aflat pe poziția 11, ce rost a avut afișajul Euronews?

  5. SRS: Nicușor Dan turnător la Securitate cu acte! Sorin Roșca Stănescu publică documentele. NOTE INFORMATIVE de POLIȚIE POLITICĂ

  6. Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

  7. Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!

  8. DOCUMENTE: Casele de avocatură care au contracte de peste 11.000.000 de euro cu Primăria Capitalei condusă de Nicușor Dan, deși Aparatul Juridic al Primăriei are peste 80 de angajați. DEZVĂLUIRE CETĂȚEANUL.NET

  9. Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

  10. Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  4. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  5. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  6. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  7. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  8. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  9. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

  10. FEAR FACTOR 2

Ultima oră

15:32

ȘTIAȚI CĂ tânărul criminal Vlad Pascu a fost OLIMPIC LA MATEMATICĂ? E bun de președinte?

15:04

Atenție, Harap Alb: Să nu faci aceeași greșeală ca acum 35 de ani!

14:44

Ginerele unui torționar al Securității, Victor Rebengiuc, a donat 5.000 de euro lui Nicușor Dan cu condiția să nu fie nominalizat: ”Contribui și eu acolo cu câte ceva”

14:27

Iulian Capsali: Bietul NICUȘOR are o boală din spectrul AUTIST - Asperger

14:09

Ilustrația Zilei: România veselă - cadavrul lui Șora îl susține intens pe Nicușor Dan!...

13:52

Dan Diaconu: Nicușor Dan a avut întrebările de la Euronews livrate dinainte și a fost antrenat cu ele

13:10

Valer Marian aruncă bomba: Dacă președintele CCR este omul rușilor?

12:39

Horațiu Rădulescu: Ca să înțeleagă ceea ce nu s-a văzut la dezbaterea a doua: ”Matematicianul” știa dinainte întrebările iar staff-ul lui i-a pregătit răspunsurile. Dacă Nicușor Dan a fost candidatul aflat pe poziția 11, ce rost a avut afișajul Euronews?

11:14

Portretul susținătorilor lui Nicușor Dan. Pro-europeanul Dan Șucu, care ne dă lecții de democrație, a fost turnător la Securitate. Document CNSAS

10:48

Nicușor Dan, continuatorul lui Klaus Iohannis. Cultul evanghelist de care aparține fostul președinte îndeamnă la vot împotriva ”candidatului naționalist, amenințător pentru minorități” - DOCUMENT

10:20

Psih. militar Laurențiu Niculescu: Lupta pentru România - între suveranism și neomarxism, fenomenul narcisismului colectiv

09:54

Paradă militară la Moscova. ”Întregul” popor rus susține ofensiva din Ucraina, afirmă Vladimir Putin în discursul său din Piața Roșie - Transmisie Live

09:18

Se transformă în război total: Armata pakistaneză a lansat atacuri de-a lungul întregii frontiere de vest a Indiei

09:00

Lucian Ciuchiță: România, distrusă pas cu pas: Sărăcia ca proiect de țară

08:50

Cornel Nistorescu: ”Jos Simion!”, ”Jos Georgescu!”, Jos Leul și România!