

După venirile lui Mutu, Zicu și Gerson, fanii ploieșteni primesc o altă veste excelentă: căpitanul Laurențiu Marinescu a parafat un nou angajament cu Petrolul! Dacă 2013 a fost unul cu ghinion pentru fotbalistul în vârstă de 29 de ani, care în urma accidentării la genunchi a fost nevoit să suporte două interveții chirurgicale, începutul lui 2014 i-a adus prelungirea înțelegerii cu echipa unde s-a format.
Mijlocașul recunoaște că n-a stat niciun moment pe gânduri atunci când oficialii clubului i-au propus să continue la Petrolul:
”Mulțumesc conducerii pentru încredere, mai ales că vin după o perioadă grea, în care am fost accidentat. E un gest pe care voi încerca să-l întorc prin evoluțiile mele. N-a fost nicio problemă să semnez, nu m-am gândit nicio secundă să nu accept și sunt foarte bucuros că voi rămâne aici și în următorii ani. Oriunde aș fi plecat nu găseam un asemenea public ca al nostru”.
Produs sută la sută al FC Petrolul, Marinescu își dorește să aibă un 2014 fără accidentări, iar echipa să realizeze primul event din istorie chiar în anul în care clubul împlinește 90 de ani de existență:
”În primul rând, îmi doresc să fiu sănătos, asta e cel mai important. Cred și sper din tot sufletul că ne vom putea îndeplini obiectivele, astfel încât să-i facem din nou fericiți pe suporteri în acest an special pentru toți iubitorii culorilor galben-albastre. Trebuie să o luăm meci cu meci, punct cu punct și să nu mai facem pași greșiți cu echipele mici. Jocurile decisive le aveam acasă, unde cu fanii lângă noi suntem invincibili, așa că sper să le câștigăm. Am mare încredere că vom reuși, stă în puterea noastră”.
Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.