ÎNCHISORILE SECRETE CIA revin! Americanii vor să deschidă centre de detenție pentru ”teroriști” pe teritoriul Ucrainei

De Luciana Pop  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Statele Unite și guvernul de la Kiev au negociat posibilitatea ca Agenția Centrală de Informații (CIA) să folosească în Ucraina centre de detenție și tortură, similare celor de la Guantanamo, unde ar urma să fie închiși teroriștii Statului Islamic, dar și separatiștii pro-ruși, informează agenția Kriminform, citată de site-ul telesurtv.net.en.

Libris.ro – Librarie online – Zilnic noutati si promotii

Conform sursei citate, în timpul negocierilor care au avut loc în perioada august-septembrie, Kievul și Washington-ul au ajuns de acord ca partea americană să finanțeze, pe termen lung, activitatea de consolidare a forțelor de apărare ucrainene. În schimbul acestui suport financiar, Cabinetul de la Kiev s-a angajat să instaleze pe teritoriul său mai multe centre de detenție secrete. Unde ar trebui să fie aduși teroriștii grupării jihadiste Statul Islamic, notează agenția Kriminform.

Decizia Washington-ului de a crea astfel de închisori în fostul stat sovietic vine după scandalul uriaș în care au fost implicate serviciile secrete americane (CIA), acuzate că au avut pe teritoriile mai multor țări din Europa de Est, inclusiv în România, așa numitele ”Black Sites”, centre de detenție secrete unde erau transferați deținuți acuzați de terorism, pentru a fi torturați.

CIA a închis toate aceste centre de detenție, iar acum, când gruparea Statul Islamic a pus stăpânire pe Irak și Siria și ar amenința și Occidentul, serviciile secrete americane simt nevoia redeschiderii de noi închisori. În care să fie încarcerați în regim de urgență și fără nicio judecată jihadiștii SI.

Pe lângă jihadiști, aici ar urma să fie închiși și persoane care nu au cetățenie ucraineană, suspectate că au luat participat la conflictul din Ucraina, luptând de partea rebelilor separatiști pro ruși.

Cel mai probabil, închisorile vor fi găzduite în centrul și vestul Ucrainei, unde actualmente sunt ținuți de Kiev prioznierii capturați în luptele din Donețk, în vederea unui posibil schimb cu militari ucraineni.

Kievul a confirmat că în prezent poate primi în jur de 150 de deținuți, dar cifra s-ar putea tripla.

Scandalul închisorilor secrete  CIA a izbucnit la finele lui 2005, când Amnesty International dezvăluia că state est europene, printre care și România, au gzăduit pe teritoriile lor astfel de centre de detenție.

Închisoarea secretă CIA din România, deschisă după 2003, ar fi avut numele de cod Britelite. Una dintre aceste închisori ilegale s-ar fi aflat la Bucuresti, în subsolul clădirii ORNISS. Toți prizonierii care ajungeau în aceste centre secrete ale CIA au fost supuși la tehnici dure de interogare, clasificate ca tortură. Autoritățile române, la fel ca cele din Polonia și Lituania,  au negat în permanență aceste acuzații.
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (0)
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  4. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  5. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  8. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  9. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

  10. FEAR FACTOR 2

Ultima oră

00:30

Cine pune ștampila pe satana pune și satana ștampila pe el

23:10

Profesorul Ilie Bădescu: CARE EUROPĂ?

23:00

Mihai Tîrnoveanu: Ziua Independenței. Călin Georgescu. George Simion

22:30

SPAȚIUL MIORITIC - de Lucian Blaga (9 mai 1895 - 6 mai 1961)

22:00

LA MULȚI ANI, TZA - ȚUCA ZBÂRCEA & ASOCIAȚII! NO. 1 LA 20 DE ANI!

21:15

Acad. Florin Constantiniu: 9 mai 1945? În România, nimic de sărbătorit

20:00

Pălitură de osândă pentru UDMR: Viktor Orban a ascultat de Donald Trump și îl susține pe George Simion, ca lider al suveranismului în Europa: ”În lupta pentru creștinism și suveranitate trebuie să ne sprijinim reciproc” - VIDEO

19:50

Un adevărat cavaler! Nicușor Dan își dă la o parte concubina pentru a fi primul în fața camerei - VIDEO

19:40

Patrick André de Hillerin: Nicușor Dan refuză să comunice numele donatorilor săi din precampania electorală

19:30

UNTOLD, festivalul satanist aprobat de Nicușor Dan în București, mituiește alegătorii. Ion Cristoiu: Ar trebui arestați!

18:23

Adrian Onciu: Marile puncte de divergență ale celor doi finaliști

18:00

BEC și AEP ar trebui să investigheze DEZBATEREA ARANJATĂ de la Euronews. Boala OCULTEI din spatele lui Nicușor Dan. George Simion: Voi pune interesele României pe primul loc. TEMELE fierbinți: AVORT, LGBT, BANI, UCRAINA, RĂZBOI - Analiza ActiveNews

17:30

A început conferința "Dragostea dintre părinți și creșterea armonioasă a copiilor" - VIDEO ÎN DIRECT

17:17

Un celebru artist a anunțat că suferă de cancer în stadiul 4, la 46 de ani

16:00

9 mai: ZIUA INDEPENDENȚEI ROMÂNIEI. Discursul integral al lui Mihail Kogălniceanu