Astăzi, la TVR 2, din Arhiva de Aur: "Mincinosul" în regia lui Constantin Dicu

De Florian Ilinca  /  

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută!


Pentru a marca împlinirea a 307 ani de la naşterea lui Carlo Goldoni (n. 25 februarie 1707 – d. 6 februarie 1793), Televiziunea Română, prin Casa de Producţie TVR, a programat difuzarea uneia dintre cele mai cunoscute piese ale marelui dramaturg italian – „Mincinosul”. Spectacolul de teatru tv din Arhiva de Aur poate fi urmărit la TVR 2 şi online pe TVRplus.ro luni, 24 februarie, de la ora 19.10.

Marian Râlea, Ştefan Bănică Sr., Emilia Popescu, Dana Dembinski, Cornel Vulpe, Şerban Celea, Virginia Mirea, Petrică Popa, Petre Lupu, Radu Duda, Paul Nadolschi, Valeriu Arnăutu, Daniel Constantinescu intră în jocul dinamic al pasiunilor şi al minciunii imaginat de Carlo Goldoni. Încurcăturile savuroase pe care le provoacă Lelio prin „arta” minciunii, în încercarea lui de a cuceri inima a două femei frumoase din Veneţia, au fost puse în scenă în studiourile Televiziunii Române şi poartă semnătura regizorului Constantin Dicu (premiera tv – 1991).
Îl admir pe telespectatorul român şi am încredere în inteligenţa lui, în bunul lui simţ. Noi credem că telespectatorul înghite orice. Nu e chiar aşa. Înghite că nu are altceva, dar de fapt nu înghite: se uită cu dispreţ şi cu o oarecare compătimire. Eu le doresc să se uite cu inima deschisă şi dacă doresc să comenteze, dacă au ceva de spus, să mă caute, să-mi scrie. Dar vor avea ce vedea! Actori unul şi unul, din păcate unii dintre ei dispăruţi, spune regizorul Constantin Dicu.

Momente interesante din culisele realizării acestui spectacol, relatate chiar de regizorul Constantin Dicu, au fost postate pe site-ul www.tvr.ro, în articolul realizat de Rafael Udrişte – „Scurt interviu cu regizorul Constantin Dicu”.

[caption id="attachment_22449" align="aligncenter" width="640"]Constantin Dicu - unul dintre cei mai prolifici regizori români Constantin Dicu - unul dintre cei mai prolifici regizori români[/caption]

 

... Despre Goldoni

Constantin Dicu: Vreau să spun că dacă eu aş fi trăit în Italia, mi-aş fi propus să fac film din „Mincinosul” pentru că este o ofertă extraordinară. Este, paradoxal, Goldoni este autorul pe care l-am montat de trei ori: „Mincinosul”, „Hangiţa” şi „O întâmplare cu haz” acum trei ani. Trei piese făcute după Goldoni. Doar pe Mircea Eliade l-am pus în scenă de două ori. Mi-aş fi dorit chiar să fac film. De altfel, piesa de teatru pe care o veţi revedea luni, la TVR 2, chiar aşa a şi fost montată: în subconştientul meu, atunci când am făcut adaptarea pentru televiziune, avea un caracter cinematografic. De aceea acţiunea este împărțită în locaţii. În locaţii pe care le-am făcut în platou, nu le-am filmat în exterior.

În ceea ce priveşte distribuţia, sigur că un regizor când are la îndemână actori excepţionali, poate să fie oarecum liniştit, să profite de talentul lor – lucru de care eu am beneficiat şi cred că am şi reuşit să le potenţez la maxim talentul. Să nu uităm însă că aceste mari personalităţi ale lumii artistice, personalităţi pregnante şi puternice, trebuie aduse pe scenă în aceiaşi simfonie. Trebuie găsită o modalitate artistică unificatoare. Pentru că altfel iese altceva, mai ales când vine vorba de piesele lui Goldoni care a pus la baza scrierilor Comedia del’ Arte. Toate piesele lui sunt extraordinare. Însă ca să-l pui în scenă pe Goldoni, îţi trebuie un regizor de comedie vânos (râde).

... Din culise

C:D.: Există în film o secvenţă în care nişte cântăreţi cântă pe platforma unei camionete. La repetiţii nu am fost deloc mulţumit. Am oprit repetiţia şi m-am îmbrăcat chiar eu într-un costum improvizat. Mi-am pus o vestă, nişte lanţuri pe la gât, nişte lanţuri pe la mâini, ghiuluri, un joben... Şi am fost la machiaj. Am înregistrat secvenţa care a ieşit aşa cum mi-am dorit. Îmi amintesc însă cum mai mulţi colegi s-au îmbulzit în studio, pentru că deja se dusese zvonul că... Elton John, chiar Elton John joacă în „Mincinosul”. M-am simţit bine pentru că era semnul că scena a ieşit perfect.

O altă întâmplare de pomină de care îmi amintesc – reţineţi totuşi că au trecut 24 de ani (zâmbeşte):  Emilia Popescu primeşte o scrisoare de dragoste de la un băiat timid, care nu avea curaj să-şi mărturisească iubirea. Şi i-o aruncă pe balcon. Emilia ia scrisoarea de jos şi împreună cu Virginia Mirea, care era servitoarea ei, începe să o citească. În acest timp, apare de jos Marian Râlea (în rolul lui Lelio Bisognosi, care este eroul principal), care întreabă: „Ce citiţi acolo?”. „O scrisoare de amor, dar nu ştim de la cine e”. Replica Mincinosului a venit imediat: „De la mine!”.  Rârlea ia scrisoarea şi începe să citească un text care era clar la prima vedere şi încearcă să-l descifreze. În tot acest timp noi înregistram, să reţineţi. Încearcă să o frazeze, se mai bâlbâie într-un mod extraordinar (râde). Şi ajunge la un rând în care zicea cam aşa: „Nu sunt de viţă nobilă şi n-am...”. Face o pauză şi continuă: „casă, să”. Apoi se opreşte. Virginia Mirea improvizează şi îi răspunde: „N-are casă, nu-l luaţi!”. Replica nu era, bineînţeles în scenariu. Am râs cu toţii şi am păstrat secvenţa în film.

... Despre distribuţie

C:D.: Îl admir pe telespectatorul român şi am încredere în inteligenţa lui, în bunul lui simţ. Noi credem că telespectatorul înghite orice. Nu e chiar aşa. Înghite că nu are altceva, dar de fapt nu înghite: se uită cu dispreţ şi cu o oarecare compătimire. Eu le doresc să se uite cu inima deschisă şi dacă doresc să comenteze, dacă au ceva de spus, să mă caute, să-mi scrie. Dar vor avea ce vedea! Actori unul şi unul, din păcate unii dintre ei dispăruţi. Este genial Ştefan Bănică, să-l urmăriţi cu atenţie pe Petrică Popa – din păcate ei nu mai sunt printre noi. Şi, desigur, interpretările senzaţionale ale Emiliei Popescu, Virginiei Mirea sau a lui Marian Râlea.

[gallery link="file" columns="2" ids="22449,22451,22452,22453"]
Donează pentru ActiveNews!

ActiveNews nu a primit niciodată altă publicitate decât cea automată, de tip Google, din care o îndepărtăm pe cea imorală. Aceasta însă nu ne asigură toate costurile.

Ziarele incomode sunt sabotate de Sistem. Presa din România primeste publicitate (adică BANI) doar în măsura în care este parte a Sistemului sau/și a Rețelei Soros. Sau dacă se supune, TACE sau MINTE.

ActiveNews NU vrea să se supună. ActiveNews NU vrea să tacă. ActiveNews NU vrea să mintă. ActiveNews VREA să rămână exclusiv în slujba Adevărului și a cititorilor.

De aceea, are nevoie de cititorii săi pentru a supraviețui așa cum este acum. Dacă și tu crezi în ceea ce credem noi, te rugăm să ne sprijini să luptăm în continuare pentru Adevăr, pentru România!
Sau direct în conturile Media Root de la Banca Transilvania:
RO02BTRLRONCRT0563030301 (lei)
RO49BTRLEURCRT0563030301 (euro)

Pentru că suntem cenzurați pe Facebook
ne puteți găsi și pe Telegram și GoogleNews


Pentru știri necenzurate
abonează-te acum!

Este gratis și poți anula oricând abonarea.

ActiveNews România. Caută pagina noastră și pe Telegram.
Top 5 autori
VideoNews

Călin Georgescu la vot cu George Simion:

Autentifică-te sau înregistrează-te pentru a trimite comentarii.

Comentarii (0)
  1. Ciolacu scoate PSD de la Guvernare dar nu-și dă încă demisia de la șefia PSD. Progresistul Daniel David, propunerea PNL pentru premier intermar. Președintele interimar a luat act și anunță pe 6 mai un prim ministru interimar

  2. Nicușor Dan a aprobat Marșul homosexualilor - ”Bucharest Pride” pentru sâmbătă, 7 iunie, în ajunul Rusaliilor

  3. REZULTATE OFICIALE: Suveraniștii au luat peste 40% - VICTORIA LUI CĂLIN GEORGESCU ȘI GEORGE SIMION! LUPTA se duce în TURUL II cu NICUȘOR SOROS DAN! Au votat peste 9,5 MILIOANE de ROMÂNI! Mobilizare istorică pentru ROMÂNISM la ALEGERILE PREZIDENȚIALE 2025

  4. 3 mai 1997: 28 ani de la una dintre cele mai mari TRĂDĂRI din istoria României: TRATATUL CU UCRAINA. Cum au fost cedate teritorii ale patriei-mamă la îndemnul lui Silviu Brucan - Bruckner și prin mâna lui Adrian Severin - Skvosnik, nepot al Anei Pauker

  5. George Simion l-a spulberat pe Nicușor Dan: Căzut în "falia satanistă"! VIDEO de la prima confruntare, față în față, dintre candidații la prezidențiale, dintre suveranism și progresism

  6. Cu cine votăm la alegerile prezidențiale din 4 mai

  7. Instigare la uciderea lui George Simion după o postare a Victoriei Stoiciu. Singura LGBT-istă din PSD care îl susține pe Nicușor Dan, soroșista s-a plasat împotriva deciziei partidului de neutralitate în Turul 2, alături de pro-LGBT-istul Victor Negrescu

  8. Pericolul celor două specii: Românul de Diaspora și Românul de Casă

  9. Călin Georgescu deconspiră OLIGARHII CARE FURĂ ALEGERI și MAFIA INTERNAȚIONALĂ - “SECRETELE ONU”. Av. Reiner Fuellmich: “Un curajos luptător pentru Libertate” - VIDEO TRADUS

  10. FEAR FACTOR 2

Ultima oră

19:30

UNTOLD, festivalul satanist aprobat de Nicușor Dan în București, mituiește alegătorii. Ion Cristoiu: Ar trebui arestați!

23:10

Profesorul Ilie Bădescu: CARE EUROPĂ?

22:30

SPAȚIUL MIORITIC - de Lucian Blaga (9 mai 1895 - 6 mai 1961)

21:15

Acad. Florin Constantiniu: 9 mai 1945? În România, nimic de sărbătorit

20:00

Pălitură de osândă pentru UDMR: Viktor Orban a ascultat de Donald Trump și îl susține pe George Simion, ca lider al suveranismului în Europa: ”În lupta pentru creștinism și suveranitate trebuie să ne sprijinim reciproc” - VIDEO

19:50

Un adevărat cavaler! Nicușor Dan își dă la o parte concubina pentru a fi primul în fața camerei - VIDEO

19:40

Patrick André de Hillerin: Nicușor Dan refuză să comunice numele donatorilor săi din precampania electorală

18:23

Adrian Onciu: Marile puncte de divergență ale celor doi finaliști

18:00

BEC și AEP ar trebui să investigheze DEZBATEREA ARANJATĂ de la Euronews. Boala OCULTEI din spatele lui Nicușor Dan. George Simion: Voi pune interesele României pe primul loc. TEMELE fierbinți: AVORT, LGBT, BANI, UCRAINA, RĂZBOI - Analiza ActiveNews

17:30

A început conferința "Dragostea dintre părinți și creșterea armonioasă a copiilor" - VIDEO ÎN DIRECT

17:17

Un celebru artist a anunțat că suferă de cancer în stadiul 4, la 46 de ani

16:00

9 mai: ZIUA INDEPENDENȚEI ROMÂNIEI. Discursul integral al lui Mihail Kogălniceanu

15:32

ȘTIAȚI CĂ tânărul criminal Vlad Pascu a fost OLIMPIC LA MATEMATICĂ? E bun de președinte?

15:04

Atenție, Harap Alb: Să nu faci aceeași greșeală ca acum 35 de ani!

14:44

Ginerele unui torționar al Securității, Victor Rebengiuc, a donat 5.000 de euro lui Nicușor Dan cu condiția să nu fie nominalizat: ”Contribui și eu acolo cu câte ceva”